Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Vacanta in Croatia

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
445 replies to this topic

#145
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 03.11.2016
Eu am cartela prepay Orange  și o voi  încarca cu 14euro pentru a avea acces la roaming. Așa am procedat de fiecare dată când am trecut granița .

#146
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

View Postmdt, on 08 august 2022 - 16:18, said:

Roaming iti foloseste ca sa iti functioneze telefonul dupa ce iesi din tara si nu mai e in raza de acoperire a antenelor plasate in Romania. Practic te conectezi la retelele de acolo iar retelele dintre tari isi fac intre ele transmisia de semnal si respectiv platile. Nu stiu daca trebuie sa faci ceva sa-ti activezi roaming, la mine intra automat.

Ms, voi suna la orange pt asta sa ma interesez. Mai am 2 intrebari legate de traseu.

1. Vreau sa aloc o zi pt KRK si vreau sa vizitez urmatoarele orase: Omisalj, krk , punat, baska, vrbnika. In ce ordine ar fi mai bine sa le fac ? Imi ajunge o zi ? Merita sa dau o geana si in njivice, malinka, silo, soline ?

2. In Istria am multe targeturi, presupun ca nu imi ajunge o zi dar ziceti voi. Daca nu ajunge, cum sa le grupez pe 2 zile ? Ar fi asa : crikvenica - opatija - motovun - piran (slo) - umag  - porec - pu-la - svetvincenat - crikavenica . Deci , imi ajunge o zi ? Am ratat ceva ce merita neaparat vazut in Istria ?

View Postdanaantoaneta, on 08 august 2022 - 16:40, said:

Eu am cartela prepay Orange  și o voi  încarca cu 14euro pentru a avea acces la roaming. Așa am procedat de fiecare dată când am trecut granița .

Si eu am tot prepay, dar incarc cu 5 euro lunar, optiunea 5 euro. tu de ce incarci cu 14? nu e cam mult ?

A24 merita luat ? Vad ca ar costa undeva la 340 ron

#147
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
@Alexander, nu ai pus Rovinj pe lista, care cred ca e cel mai frumusel din Istria. Nu stiu care e stilul vostru de vizitat un orasel dar la noi e asa: gasit loc de parcare/parcat, ajuns in centrul istoric (nu neaparat parcarea e chiar la marginea centrului istoric sau nu neaparat prindem loc in parcarea cea mai apropiata), plimbat pe stradute, luat o inghetata (daca e cald), vizitat punctele reprezentative din orasel (biserica/cetate/castel), asta de multe ori implica urcarea unui deal, apoi familiei i se poate face sete/cere la baie si se mai ajunge la stat la o cafenea/terasa la un suc ceva. Daca oraselul are si promenada pe malul marii facem si o plimbare lunga pe promenada respectiva. Apoi retur la parcare. Si asa vizitarea unui orasel ne ia intre 2 si 4-5 ore. Asta fara masa.

Apropo de masa, daca nu vreti sa mancati la restaurant gasiti peste tot “Pekarna” care sunt brutarii care au de multe ori pizza la felie si placinte numite burek - cu carne, ciuperci sau branza.

In concluzie in locul tau as merge de exemplu intr-o dupa amiaza la Opatija (dimineata plaja in Crkvenica), m-as plimba pe strada principala in sus si in jos, prin parcul central pe la Vila Angiolina, ( in interior am fost noi si nu e mare lucru de vizitat, se poate sari dar pe exterior e frumoasa vila si imprejurimile) si apoi as face o plimbare pe Lungomare, aleea pietonala care parcurge statiunea de-a lungul, pe malul marii.

In alta zi as pleca de dimineata direct la Pola, as vizita anfiteatrul roman (seamana leit cu Colosseum-ul din Roma daca va intereseaza ruinele romane, si centrul istoric cu templ si arcul roman, precum si cetatea daca aveti chef. De acolo as lua masina si as merge la Rovinj si eventual Porec. Mai mult de 3 orasele intr-o zi mi se pare cam pe fuga dar voi stiti.

Sau vizitati o zi Pola si Opatija si in alta zi Rovinj, Porec, Motovun. Drumul direct de la Rieka spre Rovinj trece prin tunelul Ucka pe care noi in trecut l-am platit, in 2021 nu se platea.

O mentiune speciala pt apusul la Rovinj vazut pe malul marii langa piata, mai precis aici: Rovinj View point
https://goo.gl/maps/hRpQVBaE5U6Zh8Pi9

Edited by mdt, 08 August 2022 - 17:03.


#148
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmdt, on 08 august 2022 - 17:01, said:

@Alexander, nu ai pus Rovinj pe lista, care cred ca e cel mai frumusel din Istria.
Si eu cred la fel ... acolo am vrut sa mergem initial, dar nu avea plaje asa faine incat sa ne facem baza acolo ... acolo mergi pentru arhitectura.

#149
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Multumesc, asa este, nu l-am uitat, e pe harta mea, doar ca am uitat sa il scriu, era intre Porec si Pola. Multumesc de tipul cu sunset din rovinj, chiar voiam sa intreb de asta. totusi rovinj e "intre" in mod normal ar trebui sa fie ultima destinatie. Apropo, apusul la cat e acolo ? Noi avem masa in hotel intre 21-22. Cum suntem cu demipensiune vrem sa mancam la restaurant pranzul, suntem adeptii crevetilor,  chiar adineauri am dat gata o portie de paste cu creveti somon si dovlecel. Suntem iubitori de istorie, eu sunt unul dintre cei mai mari colectionari de antichitati din tara, nu voi specifica ramura exacta caci nu are relevanta. In fine,ideea e ca vreau sa merg in oras, vizitat centrul istoric cu siguranta, stradute inguste pietruite, degustat chestii locale gen cum e vinul ala care e doar in verbnik, luat pranzul care sa contina specialitati marine proaspete (pesti, caracatita, creveti, crabi ce au ei pe acolo), eventual plaje, vrem sa ne si scaldam putin, in sensul ca nu in fiecare zi fac baie in crikvenica, vreau sa iau mic dejun intre 7-8 la 8 sa fiu plecat deja spre urmatoarea destinatie si undeva pe drum sa ne oprim si pe plaja macar o ora gen. Apropo ca tot veni vorba, care sunt regulile de circulatie? Eu sunt pilot de formula 1 printre altele, e politie pe acolo ? Cat si cum o pot calca ? Adica incerc sa economisesc cu masina tipul pe care il pierdem pe jos, suntem 4 si singur singurul de barbat, sigur am de dus si in brate din cand in cand, probabil ca ne vom misca greoi. Stam 8 zile, la cum mi-ai zis as zice ca nici in krk ca nu mi ajunge o zi nu ? Gen acolo vreau sa merg probabil la prima ora in orasul krk cand inca nu e soarele super puternic sa vad cetatea orasul, apoi un pranz acolo sau in baska apoi plaja baska facut baie acolo putin, si mai spre dupamasa venit spre vrbnik.. apropo zici ca nu are rost sa mai ajung prin slovenia in piran ? Google street imi arata lucruri faine, dar prespun ca ni se verifica iar pasapoarte etc nu si s-ar ingreuna treaba. Spameaza-ma cu raspunsuri ca extrag toata informatia relevanta din tot ce zici si o trec in document.

#150
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Si in opinia mea Rovinj e cel mai frumos oras din Istria. Si unul din cele mai frumoase din toata Croatia. Unul din restaurantele de renume pt apus e La Puntulina, presupun ca in sezon trebuie rezervare. De asemenea o urcare in turnul bisericii merita, ai o vedere super asupra intregii zone, a insulelor si insulitelor din jur.

Edited by camelia19, 08 August 2022 - 17:45.


#151
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

View Postutopium, on 08 august 2022 - 17:39, said:

Si eu cred la fel ... acolo am vrut sa mergem initial, dar nu avea plaje asa faine incat sa ne facem baza acolo ... acolo mergi pentru arhitectura.

Am uitat sa trec doar aici. Dar am pus mai multe intrebari acolo. Maine merg sai mi iau papuci de bolovani.

Attached Files

  • Attached File  map.PNG   222.78K   12 downloads


#152
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View Postflorinbad, on 08 august 2022 - 15:24, said:

Folosești probabil relatările si fotografiile unei rude sau prieten care a fost cu autocarul de 45-55 de locuri în Croatia. Și te bănui de falsitate.
Asa, recunosc. Am luat poze de pe net.  Cică fix acum ploua pe riviera makarska.

Dar trecem repede cu autocarul prin ploaie.

Alexander, ai grija la indicatorul asta și sa nu intri la ENC.

View Postflorinbad, on 08 august 2022 - 15:24, said:

Te rog sa citești pe Wikipedia definiția cuvântului "troll" și vei înțelege astfel ofuscarea ta și nedumerirea noastra. Te rog din suflet, mor de curiozitate, unde puii mei ai fost în Croatia? Încep sa bănui ca nu ai fost deloc. Folosești probabil relatările si fotografiile unei rude sau prieten care a fost cu autocarul de 45-55 de locuri în Croatia. Și te bănui de falsitate.

Attached Files



#153
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
@Alexander - pilotii de formula 1 sa se remarce pe circuit, prin Croatia este politie, iei amenzi.

La asistenta rutiera nu ma pricep, sotul meu se ocupa de tot ce e legat de masina. Domeniile mele sunt cazarile, planificarea, traseele, mancarea, bagajele…

Pentru ora apusului uita-te pe aplicatia de Weather de pe telefon (iOS), trebuie sa fie una similara si pe Android daca ai Android.

Da, eu zic sa lasi Piran-ul (si Slovenia) pt alta data, in luna august in mod sigur se formeaza cozi la granita ot ca e intrare-iesire din Schengen (Croatia inca nu e in Schengen). E pacat sa pierzi vremea pe drum si prin cozi cand ai atatea de vazut mai aproape.

In zua cu Krk te gandesti f bine: dimineata orasul Krk, pranz pe undeva, dupa amiaza plaja la Baska (pana la Baska e spectaculos si drumul, adica mie mi-a placut, peisajul e impresionant acolo cu stancile alea) si spre seara plimbare in Vrbnik daca mai apucati. Sau inghesui Vrbnik-ul undeva la pranz. Si ajunge pentru o zi, mai mult de atat e alergatura dupa mine.

Mai planifica si o zi de stat loco, sa nu te linseze familia, parerea mea. Mai ales prima (obositi dupa atata masina) si/sau ultima.

#154
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Alexander, nu vreau sa te dezamagesc, dar nu cred ca a fost o idee buna alegerea facuta cu demipensiunea :-\

#155
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

View Postbiscatrix, on 08 august 2022 - 22:08, said:

Alexander, nu vreau sa te dezamagesc, dar nu cred ca a fost o idee buna alegerea facuta cu demipensiunea :-\

Cu 2 copii, nu stiu daca mi-ar arde seara de seara sa fiu pe drumuri in cautarea unui restaurant de luat masa sincer. Nu suntem adeptii in cumpara din supermarket iaurt pateu si paine sau de gatit in casa. Gatim pe restul anului, acum macar sa ne mai desfatam. E drept ca sunt legat de hotel la orele alea, dar nu neaparat, pot da si skip la o masa daca chiar printem oportunitate seara prin alta zona. Totusi, nu as vrea sa fiu zi de zi numai pe drumuri, Poate 4 zile din 7 sa fiu la plimbat, dar 3 macar sa stau prin zona si sa mai imi si trag sufletul ca nu strica putina odihna.

#156
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Recomandati-mi filme de vacanta ! O sa iau un laptop cu mine, seara daca nu vom fi prea obositi, si nu o sa avem chef de citit, vom rula niste filme, hit me up pls.

#157
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Nu ma refeream la faptul ca nu va puteti plimba din cauza cinei, ci la faptul ca nu se compara mancarea de la o konoba buna cu cea de la restaurantul hoteului.

#158
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Pai pranzul il luam in oras, vom lua mancaruri diferite si le splituim intre noi ca sa degustam cat mai multe sortimente

#159
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

View Postalexandersch, on 08 august 2022 - 17:40, said:

Eu sunt pilot de formula 1 printre altele, e politie pe acolo ? Cat si cum o pot calca ? Adica incerc sa economisesc cu masina tipul pe care il pierdem pe jos.
Date fiind distantele relativ scurte pp ca stii ca mergand cu 90 sau 140 km/h nu vei recupera cine stie ce. In plus in Croatia politia mai patruleaza si cu masini fara insemne asadar incearca sa conduci legal si sa nu te faci remarcat.

#160
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Ok

Edited by alexandersch, 09 August 2022 - 11:18.


#161
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Intrebare. Daca n am de gand sa cumpar sezlong care presupun ca vine la pachet cu o umbreluta ceva. Ce alternativa buna am sa nu ma prajesc la soare sau sa nu faca copiii insolatie? Ce crema solara recomandati? La ce ora e recomandat sa fac baie si la cat e bine sa stai in casa?

#162
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

View Postalexandersch, on 09 august 2022 - 17:15, said:

Ce alternativa buna am sa nu ma prajesc la soare sau sa nu faca copiii insolatie? Ce crema solara recomandati? La ce ora e recomandat sa fac baie si la cat e bine sa stai in casa?
Iti duci umbrela/umbrelele tale Posted Image Va dati toata lumea cu crema SPF 30-50 (nu stiu sa-ti spun de care ca nevasta-mea are de alea scumpe si greu de gasit oricum in magazine normale, ia si tu una de la Gerovital si iesi suficient de ieftin si e suficient de buna), stati la plaja pana la 11 maxim, va intoarceti dupa ora 16:30. Iei saltele gonflabile pe post de sezlong. Solutii sunt destule, depinde cat efort esti dispus sa depui.

Noi nu stam la plaja nici cand avem sezlong si umbrela la orele alea cele mai intense ... pentru ca daca mergi in apa inevitabil te prinde soarele tare (SPF-ul se spala si el cand faci baie), iar sa stai doar intins pe sezlong n-are nici un farmec (sigur, poti citi sau face altceva, dar o poti face si mai confortabil in camera la orele prea calde ale amiezii). Ne ajunge daca stam la plaja de la 9 la 11 si de la 16:30 la 18:30 ... e mai mult decat suficient. Bine, ideal e sa mergi si mai repede la plaja daca poti, doar ca atunci cand ai copii e putin probabil sa apuce sa se trezeasca/manance/etc astfel incat sa ajungi la plaja mai repede de ora 9 (si 9 e nerealist pentru multi - mie imi place mult cand ma trezesc si ies la o plimbare pe malul marii pe la 6:30 dimineata). La fel dupa-amiaza, si mai bine e sa mergi mai tarziu de 16:30, dar apoi te intinzi prea mult si nu mai ai seara suficient timp sa mergi la masa/te plimbi/etc.

Edited by utopium, 09 August 2022 - 19:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate