Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Vacanta in Croatia

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
445 replies to this topic

#91
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022

 florinbad, on 02 august 2022 - 16:30, said:

. Vezi ca în Slovenia "trebe" sa dai 15 euro la vigneta. În Italia taxe de autostrada la greu pana la Mestre. , care o fi acela.
La sloveni se poate si online dinainte ? Trebuie postata pe parbriz ?
In Italia se achita cash taxele alea pe autostrazi sau card ?
Si aceleasi intrebari si pentru Croatia.
Altfel, in Croatia am planificat lacul Plitvice , mi s-a parut interesant, sper sa il dovedesc intr-o zi ca nu am luat decat o noapte cazare pe langa el.

#92
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,650
  • Înscris: 12.12.2006
Autostrada in Italia si Croatia se poate plati si cash si cu cardul. La ambele sistemul e cu tichet.

Edited by mdt, 03 August 2022 - 11:07.


#93
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,150
  • Înscris: 14.08.2007

 icssizero, on 03 august 2022 - 11:05, said:

La sloveni se poate si online dinainte ? Trebuie postata pe parbriz ?
In Slovenia cumperi online, nu trebuie pusa pe parbriz, doar la austrieci trebuie (daca nu iei de aia online, dar aia trebuie luata cu mult timp inainte).

La croati plata cu cardul e cea mai simpla pe autostrada. La unguri iei din benzinarie de la noi, de la MOL.

#94
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,601
  • Înscris: 17.08.2007
Trecerea din Croatia in Italia prin Slovenia e atat de scurta incat se poate alege tranzitarea pe nationale si evitarea achizitionarii unei vignete. De exemplu E61.

#95
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Mersi, sunt putin mai lamurit. Iar cardul Banca Transilvania am nevoie de el ? Zi mi daca am inteles bine, e acelasi lucru cu revolut doar ca pe revolut avand conturi in kuna imi va lua din acelas exact banii aia pe cand din bt va face o conversie care nu va fi foarte avantajoasa pt mine. Corect ?

#96
cosminbad

cosminbad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.12.2004
Daca ai card la BT nu te complica cu cardul fizic Revolut. Poti sa ai ceva bani de rezerva pe cel de BT in situatia in care iti pierzi telefonul de ex. Cel virtual inrolat in Apple pay (in wallet-ul telefonului) e suficient.  Iar referitor la retragerea din bancomat, mie cu card ING la aprox 1400 lei mi-a luat 30 lei comision la retragere KUNA din bancomat. Aparatul ma momea sa imi dea si euro?! dar acolo comisionul era de vreo 30 euro.
Cash o sa ai nevoie in Croatia in special pt bacsis sau parcari. In rest poti plati linistit cu cardul. Fata de anul trecut, anul asta (cel putin in SPLIT) nu am mai intalnit restaurante care sa accepte doar cash.
Daca ai euro cash la tine ii poti schimba in kuna la orice chiosc de ziare pt un comision modic. Diferentele la cursuri/+- comision la sume mici nu sunt asa mari.

Edited by cosminbad, 03 August 2022 - 13:15.


#97
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,150
  • Înscris: 14.08.2007

 alexandersch, on 03 august 2022 - 12:53, said:

Mersi, sunt putin mai lamurit. Iar cardul Banca Transilvania am nevoie de el ?
Da, iesi ceva mai ieftin cu Revolut, dar nu e vreo mare diferenta la sumele pe care le cheltuie in mod normal o familie in concediu ... cativa lei ...

 cosminbad, on 03 august 2022 - 13:15, said:

Cash o sa ai nevoie in Croatia in special pt bacsis sau parcari. In rest poti plati linistit cu cardul. Fata de anul trecut, anul asta (cel putin in SPLIT) nu am mai intalnit restaurante care sa accepte doar cash.
Eu am intalnit in Krk restaurant care nu accepta card ...

#98
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
BT e un jeg cand vine vorba de comision de schimb valutar.
"Pentru tranzactia efectuata cu cardul  de la Banca Transilvania  marja raportata la cursul de schimb EUR - RON al Bancii Central Europene este de 1.80%"

#99
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 22.07.2008
Uite aici niste jigodii si mai mari

Pentru tranzactia in valoare de 375.46 HRK efectuată cu cardul , comisioanele totale de conversie monetara aplicate de Raiffeisen Bank sunt de 3.27% fata de cursul de schimb valutar de referinta euro al Bancii Centrale Europene (BCE) de la data tranzactiei.

#100
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 15.09.2009

 utopium, on 03 august 2022 - 16:56, said:

Eu am intalnit in Krk restaurant care nu accepta card ...

Noi in Rijeka nu am gasit nici un restaurant/cafenea/cofetarie care sa accepte card....

#101
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,150
  • Înscris: 14.08.2007

 icssizero, on 03 august 2022 - 21:47, said:

BT e un jeg cand vine vorba de comision de schimb valutar.
"Pentru tranzactia efectuata cu cardul  de la Banca Transilvania  marja raportata la cursul de schimb EUR - RON al Bancii Central Europene este de 1.80%"
Eu vad 1.48% (Star BT Forte) ... dar da, fata de Revolut iesi mai prost.

Edited by utopium, 04 August 2022 - 13:35.


#102
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Citatul este din mesajul venit dupa plata cu Forte pe Booking !
A doua cazare am platit-o cu OrangeMoney si mi-a calculat euro la aproape 4,7 lei, sa fac cu capu' nu alta...
Deci vacantele astea voi folosi OM , sa vedem ce va iesi !

#103
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,150
  • Înscris: 14.08.2007

 icssizero, on 04 august 2022 - 14:36, said:

A doua cazare am platit-o cu OrangeMoney si mi-a calculat euro la aproape 4,7 lei, sa fac cu capu' nu alta...
WTF Posted Image Suna foarte bine ... eu nu mai stiu cu ce am platit pe Booking, cred ca am folosit un card CEC de ala cu 24 de rate sa platesc concediile :D

Edited by utopium, 04 August 2022 - 15:36.


#104
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

 minam, on 04 august 2022 - 12:59, said:

Noi in Rijeka nu am gasit nici un restaurant/cafenea/cofetarie care sa accepte card....

Si cum pana mea se zice ca la astia turismul e de cand lumea si ca is super dezvoltati cand aia nici nu stiu ce e POS intr-un oras asa de mare ? Mie asta nu imi face sens deloc. Aia nu stiu ce e aia tehnologia? sunt tot in era lu pazvante chioru ?

@utopium - ziceai sa caut plaje blue flag. Din ce vad sunt destul de putine in croatia, in plus in bashka nu e nici una.

Apropo, este o harta a benzinariilor din croatia ?

#105
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 15.09.2009

 alexandersch, on 05 august 2022 - 09:30, said:

Si cum pana mea se zice ca la astia turismul e de cand lumea si ca is super dezvoltati cand aia nici nu stiu ce e POS intr-un oras asa de mare ? Mie asta nu imi face sens deloc. Aia nu stiu ce e aia tehnologia? sunt tot in era lu pazvante chioru ?

@utopium - ziceai sa caut plaje blue flag. Din ce vad sunt destul de putine in croatia, in plus in bashka nu e nici una.
Posted Image
Le-o fi picat netul in ziua aia in tot orasulPosted Image ...
Noi eram in trecere (spre Trieste) si voiam sa bem o cafea, un suc ceva...Pana la urma am scos de la bancomat...
Poate o fi fost ceva temporar, nu stiu.... Oricum, in zona Plitvice nu am avut problema asta nicaieri...

#106
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,744
  • Înscris: 30.10.2003

 alexandersch, on 05 august 2022 - 09:31, said:

Apropo, este o harta a benzinariilor din croatia ?
Da, ii zice google maps. Scrii benzinarie si ta daaaaaa

#107
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,150
  • Înscris: 14.08.2007

 alexandersch, on 05 august 2022 - 09:31, said:

@utopium - ziceai sa caut plaje blue flag. Din ce vad sunt destul de putine in croatia, in plus in bashka nu e nici una.
Aia e o metoda de a gasi plaje faine/curate ... sunt vreo 10 doar in Krk. Dar da, in Baska acum nu apare nici una din ceva motiv, insa Vela Plaza, plaja principala, a fost constant pe lista Blue Flag din 1999 incoace, de ce nu apare in momentul de fata, nu stiu.

#108
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Nu deschid topic nou, intreb aici: despre Dugi Otok poate povesti cineva cate ceva?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate