Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Vacanta in Croatia

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
445 replies to this topic

#73
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

 minam, on 01 august 2022 - 10:07, said:

In aprilie am dat 180 Kn (deci cam 120 lei)
Oricum, merita si 200..

da ce poate sa merite asa de tare. imi place natura dar nu imi pot inchipui cum ar putea sa vezi un lac cu 200 lei de bucata.deja am auzit nu stiu cati care ziceau ca e raiul pe pamant dar parca tot nu mi vine sa cred ca merita sa dau 500 de familie sa vad ocna sibiului in varianta croata.

 utopium, on 01 august 2022 - 10:48, said:

Iti ajunge sa faci o tura generala (vii pe Canal Grande cu vaporasul pana in Piata San Marco, apoi mergi inapoi pe jos, apuci sa si mananci ceva) ... dar sa mergi 10 ore pe drum pana undeva (dus-intors) ca sa stai 5 ore nu pare o idee prea buna. Ai destule alte destinatii faine in Croatia ...

4 ore dus 4 ore intors si 4 ore de stat acolo. habar nu am daca merita. ma cazez in crikvenica...nu stiu

plus ca am cautat obiective de vazut in croatia si n am gasit nimic. adica poate am auzit de niste orase zadar split dubrovnik dar alea is la sud si nu as merge ca imi ia mai mult decat pana in venetia dar in rest...n am auzit de nimic special...doar amfiteatrul ala din orasul cu nume obscen..altceva mai stiti ?

#74
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,633
  • Înscris: 12.12.2006
Comparatia intre Plitvice si Ocna Sibiului este savuroasa, memorabila, mi s-au terminat epitetele. Este standup comedy aici.

Opatija iti place? (E aproape)
Zadar, Sibenik?
Parcul National Krka?
Parcul National Paklenica?
Insula Pag si capitala, orasul Pag?

Edited by mdt, 01 August 2022 - 19:07.


#75
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,031
  • Înscris: 14.08.2007

 alexandersch, on 01 august 2022 - 19:01, said:

4 ore dus 4 ore intors si 4 ore de stat acolo. habar nu am daca merita. ma cazez in crikvenica...nu stiu

plus ca am cautat obiective de vazut in croatia si n am gasit nimic. adica poate am auzit de niste orase zadar split dubrovnik dar alea is la sud si nu as merge ca imi ia mai mult decat pana in venetia dar in rest...n am auzit de nimic special...doar amfiteatrul ala din orasul cu nume obscen..altceva mai stiti ?
Eu as merge de acolo de unde zici ca te-ai cazat la Rovinj, Pu-la, pe insula Krk (Krk, Vrbnik, Baska), Rijeka, adica mai pe-aproape ... cel mult pana la Piran in Slovenia (1h50) ... Daca vrei neaparat si Italia, cel mult Trieste Posted Image Si da, si Plitvice e suficient de aproape ...

Adica as alege vreo trei dintre ele si le-as imparti:
- o zi in Krk (cele trei destinatii sa zicem)
- o zi in Istria (Rovinj, Pu-la)
- o zi in Slovenia/Italia (Piran/Trieste)
- o zi la Plitvice
Deja trei zile de vizite e mai mult decat suficient as zice eu (daca stai 7 nopti).

Sa mergi la Venetia mi se pare cam mult (desi mie imi arata doar 3h13, nu 4-5h) ... eu sunt fan Italia, dar nu m-as duce ... la Venetia pot merge oricand cu avionul usor din Cluj.

E o mare diferenta intre a merge undeva la 1h30 dus-intors, adica 3 ore in masina in total dar cu pauza, si a merge 3h30 x 2, adica 7 ore in total ... aia e obositor pentru toata lumea.

PS: pe topicul de Croatia nu as cenzura automat cand scrie cineva Pu-la :)

Edited by utopium, 01 August 2022 - 19:50.


#76
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
mdt : ti-as da 1 MIL de Like-uri , dar nu am cum !
Tare !!!

#77
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,594
  • Înscris: 17.08.2007

 alexandersch, on 01 august 2022 - 09:48, said:

Ce pot face in venetia 5 ore ?

Intre 7-8 iau mic de jun in hotel la 11:30 suntem in venetia la 16:30 plec din venetia spre croatia si la 19:30 ajung inapoi si apuc sa iau masa pana la 21.

Deci timpul e relativ redus as zice, 5 ore nu e mult, timp in care trebuie sa luam si pranzul.

Cum pot valorifiica cel mai bine alea 5 ore in venetia ? Primul lucru care ma duce cu gandul e sa ma dau cu barba, o tura. Altte MUSTURI mai sunt ?
Cu programul asta de gravide mai bine nu te mai duci. Am plecat la 5am  din Krk si in jur de 8:30 eram in Venetia, si am plecat spre dupa amiaza de acolo. Am ajuns seara inapoi in Krk.

#78
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,633
  • Înscris: 12.12.2006
La sugestii de vizitat: in peninsula Istria este si Porec, un orasel statiune cochet care are o basilica in stil bizantin din secolul 6 - Euphrasian basilica.

#79
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

 mdt, on 02 august 2022 - 11:39, said:

La sugestii de vizitat: in peninsula Istria este si Porec, un orasel statiune cochet care are o basilica in stil bizantin din secolul 6 - Euphrasian basilica.

multu

 atupi, on 02 august 2022 - 11:13, said:

Cu programul asta de gravide mai bine nu te mai duci. Am plecat la 5am  din Krk si in jur de 8:30 eram in Venetia, si am plecat spre dupa amiaza de acolo. Am ajuns seara inapoi in Krk.

am masa la hotel dimineata si seara, deasta sunt conditionat. dar evident ca nu te-ai gandit la asta. daca totul este arhiscump acolo si tot am mic dejun si cina, are rost sa le dau skip ca sa merg mai devreme in venetia ca sa dau 30 euro pe o felie de pizza si nici sa nu ma satur ?

#80
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Ca tot veni vorba de Italia si Slovenia, in tarile astea cu ce platesc? Ce moneda au ?

#81
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,633
  • Înscris: 12.12.2006
Euro

#82
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Omule, ești incurabil... Bafta multa în continuare. Noua ne-ai scos peri albi. Dacă chiar nu știi ca în Italia se folosește euro de foarte mulți ani... nu știu ce sa mai cred despre tine. Vezi ca în Slovenia "trebe" sa dai 15 euro la vigneta. În Italia taxe de autostrada la greu pana la Mestre. De la Mestre faci la stânga spre Venice. La întrarea în Venice "trebe" sa plătești parcarea pentru 4 ore, parcare care este foarte scumpa si numai dacă găsești loc. Daca nu, parchează masina într-o parcare din Mestre și de aici iei autobuzul spre Venice. Ai șansa ca în patru ore sa reușești sa vizitezi Piata San Marco.  Este de ajuns pentru tine. Sa nu uiți sa faci selfie-uri. Ai vizitat Venice.  Apoi intoarce-te la locul de plecare din Croatia, care o fi acela.

Edited by florinbad, 02 August 2022 - 16:33.


#83
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 22.07.2008
Pag are pod pe la nord si ferry prin sud, ca sa nu te mai intorci. Sau invers

#84
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
@ all  -  daca vreti sa raspundeti serios si la subiect, OK.  Daca nu, am rugamintea sa ignorati subiectul / initiatorul !  Nu vreau sa trec la sanctiuni, dar nici nu pot lasa lucrurile sa continue asa.

@ initiator  -  sincer sa fiu, cand intrebi ce moneda are Italia,  mi-e greu sa-i acuz pe ceilalti pt reactiile lor.  Dar ai buton de raport; daca mai raspunzi in modul in care ai facut-o pana acum, vei lua o pauza lunga !

Multumesc pt intelegere !

P.S.  Am luat in calcul si stergerea / inchiderea topicului, dar m-am gandit ca, poate, va fi util pt altii... mai aduce la lumina / centralizeaza ceva informatii.

#85
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Am facut card virtual pe revolut cu cont in kuna. Dilema e "nu am pin". Pot face plati cu el probabil la magazin, dar daca imi cere pinu ce bag ? Sau cand extrag bani de la bancomat daca nu are wireless cum ii extrag?

#86
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,031
  • Înscris: 14.08.2007

 alexandersch, on 03 august 2022 - 07:49, said:

Am facut card virtual pe revolut cu cont in kuna. Dilema e "nu am pin". Pot face plati cu el probabil la magazin, dar daca imi cere pinu ce bag ? Sau cand extrag bani de la bancomat daca nu are wireless cum ii extrag?
A virtual card is a payment card that only exists in a virtual form. You can use it to make purchases online and in-app, and you can pay in-store with mobile payment services like Google Pay and Apple Pay, too.

The only thing you can’t do with it is withdraw cash. This is because it does not have a magstripe or chip for Chip & Pin – on account of not being physical.

Ti-am spus experienta mea cu Revolut in Croatia, am incercat sa scot bani in Krk de la un bancomat si imi cerea ceva comision (maricel) banca respectiva asa ca am renuntat si am schimbat euro la un curs foarte bun la proprietarul apartamentului in care am stat. N-am mai incercat la alt bancomat ca sa pot sa zic daca a fost un caz particular acel bancomat sau nu. In schimb am platit cu cardul fizic Revolut ... carduri virtuale nu am folosit pentru plati fizice, am unul dar nu l-am folosit la nimic.

Edited by utopium, 03 August 2022 - 08:29.


#87
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,633
  • Înscris: 12.12.2006
In contul tau Revolut poti sa ai conturi de lei, euro, dolari, kuna, samd. Cu cardul tau fizic Revolut poti scoate bani/face plati in kuna fara probleme. Daca ai suficienti bani in contul de kuna pt toata tranzactia iti ia din contul de kuna. Daca nu, iti ia din contul de lei. Daca nu ai nici in contul de lei iti ia din alta moneda.

Acum: cursul valutar in Revolut e mai bun in timpul saptamanii si mai prost in week-end (V- D). Daca vrei sa te folosesti de asta merita sa schimbi bani in timpul saptamanii, sa-ti-i pui in contul de kuna. Daca nu vrei sa-ti bati capul lasi toti banii in lei sau euro sau ce ai si iti face Revolutul conversia automat cand cheltui.

Cardul virtual e bun daca vrei sa-l folosesti online la vendori in care nu ai incredere sa iti dai cardul normal.

Si da, majoritatea bancomatelor in Croatia iau comision la extragere de cash indiferent de pe ce card scoti. Lucru valabil si in alte tari, ex. Spania. E mai bine sa faci majoritatea platilor cu cardul.

Edited by mdt, 03 August 2022 - 08:49.


#88
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,031
  • Înscris: 14.08.2007

 mdt, on 03 august 2022 - 08:49, said:

In contul tau Revolut poti sa ai conturi de lei, euro, dolari, kuna, samd. Cu cardul tau fizic Revolut poti scoate bani/face plati in kuna fara probleme.
Nu cred ca are card fizic inca ... probabil e pe drum. Deci poate plati cu cardul virtual la magazine doar daca il inroleaza in Google Pay/Apple Pay. Si evident confirma tranzactia cu amprenta pe telefon (sau codul telefonului), nu cu PIN-ul cardului.

#89
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Nu am card fizic nu e pe drum, zilele trecute am deschis unul virtual. Foloseam revolut doar sa transfer bani si foarte rar. Daca plec in 10 zile apuc sa primesc cardul revolut daca il comand acum ? Am cand transferwise in schimb, nu stiu daca e bun sau nu.

Totusi nu am inteles cardul asat virtual revolut pot face plati prin magazine daca l am pus in apple pay ?

Poate nu ma fac bine inteles. Dar nici nu inteleg sisteme astea. Deci daca am un card virdual, si comand unul fizic, amandoua vor batea in aceleasi conturi ?  Daca ala virtual l-am bagat in apple pay si comand unu fizic si il bag si pe ala in apple pay amandoua vor lua din acelasi cont sau cum ? Cu ala fizic am doar posibilitatea sa extrag bani din bancomat da ? Dar ziceati ca e comision mare si ca nu merita corect? Daca e asa, atunci care mai e avantajul cardului fizic ?

Pe langa asta, utopium am inteles ca tu ai mers cu euro cash si proprietarul ti-a schimbat la negru, dar eu unde schimb ? Eu stau la hotel. Daca la exchangeurile din tara nu gasesc kuna, iar acolo comisionul e mare, ce variante am ? Eu personal nici nu m-am gandit sa imi iau euro cu mine. Am zis ca cel mult ceva forinti si kuna. Mi-ar fi destul de nelaindemana sa merg cu euro, kuna si forinti cash + euro kuna si forinti pe card, adica suna a a really big pain to deal with nu ?

Card fizic cu 30 lei pe revolut imi ajunge prea tarziu, mai pot plati 100 lei sa imi ajunga in data de 10 aug ceea ce ar fi ok dar merita ?

#90
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,031
  • Înscris: 14.08.2007
Daca ai euro te descurci acolo ... unii primesc direct euro :D Daca nu schimbi la orice casa de schimb valutar, la sumele pe care le schimbi pentru cheltuieli curente nu e asa grav daca nu iei cel mai bun curs, oricum poti plati o mare parte din chestii cu cardul si platesti cu kuna doar unde e nevoie. Eu am fost in concediu cu forinti si euro la mine + Revolut cu cont in forinti/kuna/euro.

Daca ai cardul in Apple Pay poti face plati fizice cu telefonul din Revolut, chiar daca e virtual. Card fizic iei daca ai nevoie sa scoti bani de la bancomat in principiu sau pentru plati la POS-uri care nu au contactless.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate