Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Vacanta in Croatia

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
445 replies to this topic

#37
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

 florinbad, on 27 iulie 2022 - 13:33, said:

Am cautat aiurea-n tramvai la Opatija (de exemplu), 2 adulti, doi copii (5 si 10 ani), perioada (Luni-Duminica) 22.08.2022 - 28.08.2022 si sunt destule sub 1000 de euro:
Apartman Andrija 600 euro
Villa Ines 720 euro
Alba Opatija 648 euro
etc.

La fel, pentru Brela:
Apartments Marko - amazing view 638 euro
Višak Brela 708 euro
Apartments Marija 720 euro
etc.

Deci se mai pot gasi. Dorinta sa fie.

Caut pe 16 aug - 24 aug gen in krk, ce gasesti ?

 cosminbad, on 27 iulie 2022 - 17:24, said:

In Croatia - din Split pana in Dubrovnik, pe toata coasta cam asa este peisajul, nu vezi marea si cerul la orizont, sunt multe insule, insulite.
legat de Revolut, eu am pus Ron in cont si am facut un card virtual in Apple Pay si am platit peste tot cu el, inclusiv autostrada si benzinarii. Nu m-am complicat cu transformari etc., cursul a fost tot timpul <= BNR fie ca am platit forinti sau kuna. Pt cash am folosit un card normal de pe care am scos Kuna la bancomat.
  Traseul e ok daca mergi Budapesta - Balaton - Zagreb - Zadar - Split - Dubrovnik. Autostrada tot traseul mai putin vreo 100 km inainte de Dubrovnik. Eu personal am stat la Zagreb o noapte la dus. Plecasem din BV si 1000 km/zi e limita la mine… Referitor la cazare in zona Balaton era plin de tantari seara pe autostrada, efectiv invazie, te mancau si in benzinarii (am fost la inceputul lui Iulie) ma bucur ca nu am oprit acolo. Per total mult mai scumpa Croatia anul acesta fata de anul trecut, dar este o destinatie superba. Foarte multi americani, nemti, francezi, britanici. Putini romani, cel putin cu masina (maxim 4 masini am vazut tot sejurul).
Daca mergi cu masina, poti vizita multe chestii mai comod. Combustibil am bagat de la retelele Crodux si Ina de benzinarii.
Cea mai mare problema cu masina este cu parcarea - gasesti greu locuri si tarifele sunt peste Viena de ex. Dar daca te orientezi putin cu cazarea, sa aiba parcare, rezolvi mare parte din probleme

1) Pai caut cazare cu parcare ca altfel nu am facut nimic, oare se gaseste ?
2) Dar ce fac daca vreau sa vad obiective? Unde parchez masina ? Peste tot se plateste sau mai gasesti si locuri unde nu platesti ca in Romania ?
3) Cum e cu revolutul asta. Deci am 3 conturi, unu de ron pe care am bani si unu de euro si unu croat care sunt ambele goale. Am un singur card. Daca platesc cu cardul el din ce cont ia banii ? E atat de destept daca am kuna in contul croat sa ia de acolo si daca nu sa ia din lei sau cum ? Tot aici as intreba care e diferenta intre a plati cu cardul la croati dar sa am bani doar in contul de ron sau sa platesc cu cardul la ei si sa am bani si in contul de kuna pt ca am convertit initial ? E mai eficient mai ieftin in vreun fel sau e tot acelasi rahat ?
4) Dubrovnik e cel mai tare loc ? De ce toti vb de asta ? Restul nu is chiar asa de bazate ? Utopium a recomandat krk si pare ok, si mai la nord deci nu atat de mult timp pierdut cu masina. Dubrovnik pare la sud de tot si parca nu as strabate toata croatia pt el acum, sau cel putin de data asta.

#38
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,869
  • Înscris: 14.08.2007

 max_01, on 27 iulie 2022 - 14:09, said:

Utopium, în ce localitate se afla apartamentul din fotografii?Ai impresia ca te afli mai degrabă la un lac și nicidecum la mare.
Baska, Krk.

 florinbad, on 27 iulie 2022 - 13:33, said:

Am cautat aiurea-n tramvai la Opatija (de exemplu), 2 adulti, doi copii (5 si 10 ani), perioada (Luni-Duminica) 22.08.2022 - 28.08.2022 si sunt destule sub 1000 de euro:

La fel, pentru Brela

Deci se mai pot gasi. Dorinta sa fie.
Sigur ca se pot gasi, sunt multe destinatii ... si eu m-am uitat la Opatija la un moment dat dar nu m-au atras plajele/peisajele la fel de mult ca si la Krk. Baska da, e mai scumpa decat altele pentru ca inteleg ca e cea mai populara destinatie in Krk. Pana la urma depinde cat esti dispus la compromisuri, cazari ieftine se pot gasi ... eu nu am vrut neaparat sa ies ieftin, ci sa gasesc o locatie si o cazare care chiar sa imi placa/sa fie langa mare.

Dar da, diferenta intre un apartament de "4 stele" cu nota peste 9.5 pe Booking la malul marii intr-o localitate cu plaje populare si peisaje faine si unul de "3 stele" la 10 minute de plaja intr-o localitate nu foarte populara si cu nota 7.5 pe Booking e deja peste 2:1, poate chiar 3:1, adica poate fi si de 3 (sau mai multe) ori mai scump. Acuma fiecare decide daca merita sau nu sa plateasca dublu-triplu pentru ceea ce primeste in plus ...

 alexandersch, on 27 iulie 2022 - 18:56, said:

1) Pai caut cazare cu parcare ca altfel nu am facut nimic, oare se gaseste ?
2) Dar ce fac daca vreau sa vad obiective? Unde parchez masina ? Peste tot se plateste sau mai gasesti si locuri unde nu platesti ca in Romania ?
3) Cum e cu revolutul asta. Deci am 3 conturi, unu de ron pe care am bani si unu de euro si unu croat care sunt ambele goale. Am un singur card. Daca platesc cu cardul el din ce cont ia banii ? E atat de destept daca am kuna in contul croat sa ia de acolo si daca nu sa ia din lei sau cum ? Tot aici as intreba care e diferenta intre a plati cu cardul la croati dar sa am bani doar in contul de ron sau sa platesc cu cardul la ei si sa am bani si in contul de kuna pt ca am convertit initial ? E mai eficient mai ieftin in vreun fel sau e tot acelasi rahat ?
4) Dubrovnik e cel mai tare loc ? De ce toti vb de asta ? Restul nu is chiar asa de bazate ? Utopium a recomandat krk si pare ok, si mai la nord deci nu atat de mult timp pierdut cu masina. Dubrovnik pare la sud de tot si parca nu as strabate toata croatia pt el acum, sau cel putin de data asta.
In Krk sau Vrbnik am folosit parcare cu plata ... nu e asa scumpa, e chiar ok pretul ca doar nu stai 10 ore, ca prin Cluj prin centru iesi sau chiar mai ieftin poate... dar problema e sa ai bani marunti la tine ...

La Revolut da, ai mai multe conturi si daca platesti in Kuna, stie sa iti ia bani din contul de Kuna daca ai ... daca nu va lua din contul de Euro, daca nu din contul de Lei ...

Dubrovnik e probabil cel mai fain oras din Croatia din perspectiva celor care vor sa viziteze obiective istorice ... dar daca plaja e prioritatea, poate ca nu e cea mai buna idee, mai ales ca e totusi departe si e scump. Altfel vreau sa ajung si acolo candva, e clar in "bucket list", dar poate cu avionul (a mai fost avion din Cluj la un moment dat). Acum ca este pod si nu mai trebuie sa treci prin Bosnia cine stie, poate voi merge si cu masina candva ... dar parca nu mi-as lungi drumul asa de mult oricat de frumos e Dubrovnikul ...

 florinbad, on 27 iulie 2022 - 20:47, said:

Alexander, Krk este scumpa, în general insulele croate sunt scumpe. O sa încerc sa găsesc ceva mai ieftin, dar nu pe insule.
Cam aceeasi filosofie ca si in Grecia ... insulele sunt mai scumpe decat zona continentala (pe ansamblu). Oarecum justificat, pentru ca si costurile lor sunt mai mari ... desi in cazul Krk care are pod, nu ar trebui neaparat.

Edited by utopium, 27 July 2022 - 21:36.


#39
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Vad ca Italia (Trieste, Venetia) sunt relativ aproape de nordul Croatiei. In ce masura e sustenabil sa fac o incursiune si in zona aia asa pe o zi gen ? Google maps imi arata 3 ore drum. Ce implicatii sunt ?

#40
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Cat de recomandat e sa ma cazez in Rijeka ? Nu prea mai gasesc locuri prin alte parti.

Cum e cu masa in oras devreme ce la apartament nu ai masa inclusa ? Sunt taverne ? Cam o familie 4 persoane 2 adulti si 2 copiii pana in 12 ani cam cat spargem la o masa ?

#41
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Am vazut o plaja Zlatni Rat care pare super faina, dar e pe o insula, cum se ajunge acolo ?

Vad ca majoritatea plajelor bune sunt in zona Split, in nord nu prea..

#42
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
mdt, ai legatura, eu nu mai întru pe aici. Bafta multa și răbdare cât cuprinde!

Edited by florinbad, 28 July 2022 - 15:40.


#43
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
@florinbad :))))

@alexander cum definesti o plaja buna? Perceptiile oamenilor si ceea ce doresc de la o plaja difera. Daca imi spui cum definesti tu o plaja buna iti spun si daca am vazut asa ceva in Croatia, cat am umblat eu prin ea. Ca poate nu se incadreaza niciuna si atunci schimbi destinatia si rezolvi (aproape) toate problemele.

Zlatni Rat e pe insula Brac, mergi pana la Split cu masina si de acolo cu ferry. Vezi ce cazari gasesti in insula Brac in perioada dorita. Aduna si 100- 200 euro pt ferryboat, nu mai stiu cat mai e.

Am fost pe plaja respectiva, e cu pietricele si intrarea in apa e destul de abrupta. Avantaj: in spatele ei e o padure de pini unde poti sta la umbra. Toaletele erau contra cost cand am fost noi iar parcarea mai scumpa decat in alte parti.

Edited by mdt, 28 July 2022 - 15:57.


#44
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010

 alexandersch, on 22 iulie 2022 - 21:47, said:

1. Ce traseu recomandati pana in Croatia?
- Din Cluj, prin Budapesta
2. Daca facem cu o oprire, unde ar fi fain/recomandat sa petrecem o noapte intermediara ?
- Budapesta sau Zagreb
3. Vrem sa mergem la mare dar nu sa stam doar in hotel sau pe plaja, ci sa avem ce vedea, unde recomandati ?
- depinde de gusturi. Noi am avut 3 cazari: a) Plitvice (2 nopți, ca să avem o zi plina sa vizitam Parcul Național Plitvice),
b) Trogir (musai cazare cu parcare)- aici am stat noi, in cetate (orasul vechi)/poti alege Split (daca iti place un oraș mare, cu faleza si cu castelul lui Diocletian, de vizitat) sau poate Omis (l-am vizitat cu masina, mi-a plăcut f mult, plaja faina, munte, cetate...)
O alta varianta faina este Makarska - ai plaja, faleză, stânci.
c) Dubrovnik (musai cazare cu parcare, problema mare cu parcarile).
4. Pasapoarte doar la copii sau si la adulti inclusiv?
Daca mergi prin Ungaria, adulții merg cu CI (daca alegi sa mergi prin Serbia, ai nevoie de pasaport).
5. Ce moneda au, se plateste in euro ? Cum e bine sa avem banii fizic, card si si ?
- card (scoți de pe card o suma mica în kuna, cât sa plătești o Înghețată, o taxa de parcare... unele se plătesc exclusiv cu monede!, un bacșiș etc). Înțeleg ca vor trece în toamna la euro.
6. La capitolul siguranta cum se prezinta Croatia ?
- foarte sigura
7. Cum stau cu turismul ? Imi place sa aud diverse limbi straine vorbindu-se in jurul meu, mai putin romana.
- ca și la greci, vei auzi de toate,  inclusiv romana
8. Ce taxe de drum trebuie sa platim, poduri viginete si prostii dealea si unde le platim ?
- La întrare pe autostrada apeși pe un buton de la stațiile de taxare, iei un ticket, la ieșirea de pe respectivul tronson plătești (se poate cu card)
9. Motorina, unde alimentam ? Unde se renteaza mai bine ?
- nu știu, găsești destule benzinarii
10. Ca si cazare, la ei e conceptul asta de hotel pe plaja ? Apropo, hotel sau pensiune ? (2 adulti 2 copii)
- cauta pe booking, au si pensiuni, și hoteluri, dar si apartamente tip airbnb.
11. Masa in oras sau sa avem ceva mese incluse la cazare ?
- mic-dejun în camera și masa în oras
12. Ca preturi cum sunt serviciile la ei ?
- în Dubrovnik f scump, în rest mai ok.

Edited by honney_bunny, 28 July 2022 - 19:44.


#45
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
In Croatia cam toate plajele au apa limpede si sunt fara valuri pt ca relieful e de asa natura. Intrarea lenta in schimb nu au prea multe. Plajele Lopar si Mel din insula Rab si plaja din Medulin. La Baska nu imi amintesc cum e intrarea, am fost doar o dupa amiaza si nu mai stiu daca am si intrat in apa.

In rest pe unde am fost eu intrarea e relativ abrupta adica in max 10m deja poti sa inoti. La plajele de mai sus mergi zeci, poate 100m pana poti sa inoti.

Ce iti recomand eu e sa te uiti cu atentie pe Google Maps, cu street view si la poze ca sa vezi exact cum e plaja unde vrei sa mergi.

Aglomerat asteapta-te sa fie peste tot in luna august 2022.

Edited by mdt, 28 July 2022 - 19:45.


#46
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Cum vi se pare Crikavenica ? Am gasit ceva cazare acolo rezonabila

#47
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Nu am fost.

#48
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Intrebare de 50 de puncte. Mie toate cazarile imi dadeau sume colosale gen 17 mii de lei 15 mii de lei 12 mii de lei si nici nu m-am uitat la ele, dar acum am vazut ca imi pune scorurile alea ca imi zice sa aleg 2 camera de 2 persoane. Ceea ce mi se pare stupid, doar nu vor sa stau eu cu sotia intr-o camera si sa ne lasam copiii singuri in alta camera care e total independenta de a noastra  Sau parinte copil cu parinte copil, ce concediu mai e ala ? In fine, am fost la o agentie si mi au pus  o camera pt toti 4, de ce bookings ma obliga sa selectez 2 camera la orice cazare ? Adica 2 copii de pana in 12 ani chiar au nevoie de camera separata ? Daca iau o camera de 2 persoane si mergem cu cei 2 copii ar putea gazda sa comenteze ceva ? Pot contacta gazda de pe bookings daca nu am rezevat?

#49
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005
Buna, care ar putea fi un traseu ok, cu destinația Dubrovnik din Cluj-Napoca, cu un popas la Balaton Siofok ? Evident ne dorim sa trecem noul pod Peljesac.
Va mulțumesc.

#50
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 Croconelu, on 28 iulie 2022 - 20:53, said:

Buna, care ar putea fi un traseu ok, cu destinația Dubrovnik din Cluj-Napoca, cu un popas la Balaton Siofok ? Evident ne dorim sa trecem noul pod Peljesac.
Va mulțumesc.
Vezi traseele indicate de Google Maps.

#51
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005

 max_01, on 28 iulie 2022 - 21:08, said:


Vezi traseele indicate de Google Maps.
Mulțumesc MAX, dar chiar nu îmi dau seama unde e podul cel nou. E posibil sa nu fie marcat “ deocamdată “ pe google maps ?

#52
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Uita-te intre Komarna si Brijesta

#53
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Pe mapsul meu apare Pelijeski Most. Leagă Komarna de Brijesta.
Ești sigur că vrei sa faci 400km ocol ptr Balaton?

Edited by atupi, 28 July 2022 - 21:39.


#54
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Poate ajuta la ceva urmatoarele poze - print screen :

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate