Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

Achizitie masina second hand din Ro dar cu numere rosii

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
A explicat sebulbus mai sus cum e cu fiscalu

#20
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013
Bun, deci in principiu, daca maine vreau sa o iau si e ok, fac contract v-c cu el la notar, imi da o copie de la contract v-c, imi da brief mic si brief mare, eu ii dau banii iar cu toate actele alea si masina ma duc sa o inmatriculez inapoi la mine in oras cand o sa fiu programat, timp in care pot merge cu numerele rosii. Dupa ce o inmatriculez, el scoate fiscal si mi-l da, am inteles bine?

#21
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
Eu cred ca faci confuzie intre vizita la RAR (pentru cartea de identitate a masinii) si vizita la politie (pentru numere definitive) ... pentru tine ce inseamna "Dupa ce o inmatriculez"?
Ordinea din cate stiu e: RAR (obtii carte de identitate) -> fiscal de la vanzator (deci trebuie sa o ia pe rolul lui fiscal si apoi sa o scoata) -> primaria ta (pentru impunere pe rolul tau fiscal) -> politie (pentru numere definitive).

Edited by LuvRaluK, 04 May 2022 - 20:20.


#22
WorstSpiderman

WorstSpiderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 18.06.2019
si sa nu aiba un colt rupt la brief ul mare

#23
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 29.01.2008
Conform modificărilor la legislație din 4.10.2021, la RAR nu se poate face cartea de identitate a autovehiculului decât celui care a achiziționat mașina din străinătate sau împuterniciților acestuia, de i nu vei putea face CIV de România și nu o vei putea înscrie. Mie îmi sugera un asemenea vânzător că putem face actele ca și cum aș fi cumpărat-o eu din Germania, adică FALS ÎN ACTE.

OUG 120 din 3.10.2021: https://legislatie.j...Document/247243

Quote

Articolul 19
Ordonanța Guvernului nr. 78/2000 privind omologarea, eliberarea cărții de identitate a vehiculului și certificarea autenticității vehiculelor rutiere în vederea introducerii pe piață, punerii la dispoziție pe piață, înmatriculării sau înregistrării în România, precum și supravegherea pieței pentru acestea, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 412 din 30 august 2000, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 230/2003, cu modificările și completările ulterioare, se completează după cum urmează:
...
2. La articolul 1^1, după punctul 16 se introduce un nou punct, punctul 17, cu următorul cuprins:
17. persoana care a efectuat achiziția intracomunitară - persoana fizică sau juridică care a achiziționat vehiculul rutier dintr-o țară membră UE și care este menționată pe documentele aferente vehiculului, respectiv pe documentele de proveniență.
3. La articolul 11 alineatul (1), după litera h) se introduce o nouă literă, litera i), cu următorul cuprins:
i) în cazul în care vehiculul rutier provine din țări membre UE, solicitarea este realizată direct sau prin împuternicit, de către persoana care a efectuat achiziția intracomunitară a vehiculului.
Deci cine vrea să cumpere mașină sh adusă din străinătate fără să aibă CIV de România ia țeapă. Măsura e pentru evitarea evaziunii fiscale, RAR trebuind să comunice fiscului datele celui care a efectuat achiziția intracomunitară:

Quote

1. La articolul 1, după alineatul (9) se introduce un nou alineat, alineatul (9^1), cu următorul cuprins:
(9^1) Pentru vehiculele rutiere provenite din țări membre UE, R.A.R. transmite către Agenția Națională de Administrare Fiscală, în format electronic, documentele prezentate de persoana care a efectuat achiziția intracomunitară, inclusiv documentele de proveniență, anterior eliberării cărții de identitate a vehiculului. Procedura de aplicare a prezentului alineat se stabilește prin protocol încheiat între cele două instituții.
la același art. 19.

#24
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,921
  • Înscris: 05.07.2007

 ravaell, on 04 mai 2022 - 19:41, said:

Bun, deci in principiu, daca maine vreau sa o iau si e ok, fac contract v-c cu el la notar, imi da o copie de la contract v-c, imi da brief mic si brief mare, eu ii dau banii iar cu toate actele alea si masina ma duc sa o inmatriculez inapoi la mine in oras cand o sa fiu programat, timp in care pot merge cu numerele rosii. Dupa ce o inmatriculez, el scoate fiscal si mi-l da, am inteles bine?
de ce sa faci asa ceva la notar cand nu e necesar??? stai mult prea bine cu banii?

#25
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 29.01.2008
Vânzarea unei mașini sh se face astfel: vânzătorul și cumpărătorul completează formularul v-c (disponibil pe net) în 5 exemplare, le semnează pe toate și merg la serviciul Taxe și impozite din localitatea vânzătorului. Acolo vizează formularele (dacă vânzătorul nu are restanțe) și opresc un exemplar. Un exemplar oprește vânzătorul, iar cumpărătorul pleacă cu celelalte 3, talon, civ și mașina (bineînțeles, după ce dă banii 😁). Merge la serviciul Taxe și impozite din localitatea lui cu cele 3 exemplare din contract, actele mașinii și copii după ele, acolo îi mai opresc un exemplar și copie după civ și îi dau două exemplare din contract cu viza de luare în evidență.
Se încheie asigurarea rca pe numele noului proprietar cu seria VIN trecută în asigurare în loc de numărul de înmatriculare, se plătește la cec taxa pentru talon, se merge cu chitanța, cu cele două exemplare v-c, civ + copie, talon, asigurare valabilă pe numele noului proprietar, cerere - tip completată și bani pentru numere la drpciv din județul de domiciliu, unde se trece noul proprietar în civ, se reține talonul vechi, un exemplar din contractul v-c și se eliberează dovadă până vine prin poștă talonul nou.
Pentru mașinile aduse din străinătate, fără civ nu se poate înscrie mașina la taxe și impozite (deci nu se poate nici înmatricula), iar civ nu eliberează RAR decât celui care a importat mașina din străinătate (cel care figurează în actele v-c din străinătate și aduce mașina în România).

Deci cine cumpără mașină adusă din străinătate fără civ (cartea de identitate a autovehiculului) făcută la RAR, nu poate să o înscrie pe numele lui (deci nu poate să circule) și eventual poate doar să o dezmembreze sau să o dea pentru piese.

Dacă vânzătorul vrea să dea brieful mare și brieful mic, e clar că nu a fost la RAR să scoată civ, pentru că aceste briefuri se opresc la RAR.

#26
Ecko72Unltd

Ecko72Unltd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.10.2005
Salut, sunt in situatia de a cumpara un auto. Persoana in cauza a adus-o din afara, a scos numere rosii de o luna, sunt valabile 3 luni.
L-am intrebat daca poate sa scoata fiscal in ziua in care o cumpar si a spus ca nu trebuie fiscal de la el, eu o impun prima data la fisc.
Are actele + contract vanzare intre el si strain, iar intre mine si el face vanzare cumparare.
Colegii de mai sus au spus si da si nu, care mai este legea? trebuie sau nu sa impuna la fisc si sa imi ofere fiscal? Multumesc.

#27
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,009
  • Înscris: 09.05.2009
Nu poti sa o treci pe numele tau (la taxe si impozite) fara cele trei exemplare din contractul de vanzare cumparare intre tine si el, stampilate de autoritatea locala a vanzatorului (aka fiscal). Deci trebuie sa-ti dea fiscal inainte.

Edited by DannyMC, 18 July 2023 - 21:06.


#28
chitsro

chitsro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 26.10.2011
Si ca sa scoata fiscal are nevoie de copie dupa cartea masini. Deci ori tu ori el sa faceti rar-ul.

Edited by chitsro, 18 July 2023 - 21:07.


#29
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,009
  • Înscris: 09.05.2009
Numerele rosii se scot fara cartea masinii?

#30
chitsro

chitsro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 26.10.2011
Da.fara cartea romaneasca.

#31
Ecko72Unltd

Ecko72Unltd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.10.2005

View Postchitsro, on 18 iulie 2023 - 21:06, said:

Si ca sa scoata fiscal are nevoie de copie dupa cartea masini. Deci ori tu ori el sa faceti rar-ul.
Iar e neclar.
Daca ori eu ori el, atunci poate sa imi vanda fara fiscal Posted Image
Am fost la 2 birouri de acte auto sa intreb, la unul a zis ca trebuie, la celalalt a zis ca nu. Tot a ramas in pom.
Plus ca am citit mai sus: i) în cazul în care vehiculul rutier provine din țări membre UE, solicitarea este realizată direct sau prin împuternicit, de către persoana care a efectuat achiziția intracomunitară a vehiculului.
Ceea ce denota ca el trebuie sa ii faca RAR. (Nu stiu daca se procedeaza asa sau nu)

Edited by Ecko72Unltd, 18 July 2023 - 21:27.


#32
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 21.06.2012
Conform legii actuale,vanzatorul (pentru ca el a importat masina din afara tarii) este obligat sa faca RAR-ul(daca nu iti face tie procura/imputernicire si il faci tu).Apoi vanzarea fiind PF se face cu cele 5 contracte de instrainare-dobandire care trebuiesc vizate de vanzator la taxe si impozite locale unde are domiciliul.Daca nu ai cumparat masina,si vrei sa o cumperi dar ai temeri,pune-l sa scoata un certificat fiscal de "informare" prin care atesta daca are sau nu datorii la impozitul local.
Mai pe scurt ITI TREBUIE "FISCAL" de la vanzator.
Tie trebuie sa iti dea urm. doc.: Copie factura achizitie sau contract,brief-uri, Carte Romania,Certificat autenticitate si cele 3 contracte intre tine si el.

Edited by C63AMG, 19 July 2023 - 06:09.


#33
buzasparta

buzasparta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 11.07.2007
Pentru 50 de lei cat costă la unii care se ocupă de acte....

#34
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 29.01.2008

Quote

i) în cazul în care vehiculul rutier provine din țări membre UE, solicitarea este realizată direct sau prin împuternicit, de către persoana care a efectuat achiziția intracomunitară a vehiculului.
Dacă nu face el RAR-ul (implicit cartea de identitate a mașinii românească) s-ar putea să ai o mare problemă, că nu vei reuși să o faci tu. Chiar dacă te trece pe tine împuternicit prin notar, RAR notifică automat fiscul cu achiziția mașinii de către cel care aduce mașina din străinătate și vei avea nevoie de un contract de vânzare - cumpărare vizat de administrația fiscală din zona de domiciliu a vânzătorului (celui care a importat mașina). Samsarul care a adus mașina din străinătate încearcă să ocolească legea care tocmai asta face: împiedică evaziunea fiscală la importul de mașini sh. Mie acum un an și ceva un samsar mi-a propus să facem un act (fals, desigur Posted Image ) cum că eu aș fi cumpărat mașina direct din străinătate, ceea ce am refuzat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate