Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

casa ieftina - sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#73
dadedon

dadedon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.02.2022
Tirantii se gasesc si la casele din caramida plina de aproape 100 de ani pentru ca nu aveau centuri de beton armat si se montau in zona superioara pentru a tine peretii inchegati.

Trebuie tinut cont si de faptul ca in fisele actuale aceasta caramida are rezistenta la compresiune de 30N/mmp, blocurile ceramice minim 10, iar BCA maxim 5.

#74
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 07.05.2018
Stie cineva cum se comporta spuma in timp? BCA prins cu spuma mi se pare buleala

#75
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,164
  • Înscris: 19.09.2005
daca e o spuma buna si protejata de soare ar trebui sa tina niste zeci de ani fara probleme.
iar daca structural cezeaza, zidaria fiind tesuta si inramata in beton corect, ar trebui sa nu existe probleme.
(in cazul lui baxi nefiind legate cu nimic serios se vor comporta ca un castel din carti de joc)

#76
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Ce casuta interesanta ai mai Baxi, asa "structura" interesanta.... Posted Image

#77
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Am lipit cu spuma de polistiren niste bca-uri de 5 cm grosime de alea de umplutura , pe cant si le-am lasat afara in ploaie /zapada , 2 ani , nici daca dau cu piciorul , moderat , nu se dezlipesc .
Zidaria de bca e intretesuta implicit si la imbinari( colturile casei ) , @ arg iti faci griji inutile Posted Image
Mai mult tencuiala am facut-o cu plasa de armare din fibra de sticla pe ambele parti ale zidurilor , exterior respectiv interior . Eu sunt foarte multumit ca nu a trebuit sa car meseriasi in varful muntelui si sa le dau pe langa bani si masa etc .

Acoperisul e din foastana de 30x5cm dispusa pe cant la distanta interax de 60cm , iar panourile termoizolante is foarte usoare .
Tot ansamblul acoperis/tavan , cu tot cu lambriul pus pe tavan si 30 cm de bazaltica intre foastane este usor , nu sunt probleme de compresie pe bca .
Va faceti griji inutile .
P.S. Casa din oras e tot din bca si fara stalpi / cadre si are si etj ; are proiect autorizat si structura de rezistenta autorizata in baza carora am obtinut AC .
Conteaza mult zona fara risc seismic , altfel cum e la sud de Carpati chiar daca ridici un cotet de gaini din zidarie iti trebuie cadre.

P,S.2 de aia nu fac jurnal de casa ca sunt prea multi inteligenti si rau voitori pe forumul asta si nu am chef de discutii aiurea

Edited by BaXXXon, 28 March 2022 - 14:10.


#78
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View PostBaXXXon, on 28 martie 2022 - 02:11, said:


Uite o schita cu ce banui ca ai vrea tu ( scuze desenul facut la repezeala )


Da , imi place . Acuma sa vedem cu ce structura ies mai ieftin.

View Postarg, on 28 martie 2022 - 12:46, said:


(in cazul lui baxi nefiind legate cu nimic serios se vor comporta ca un castel din carti de joc)

daca punea ce spuneți voi sa pună .. ieșea cu 2-3k euro in plus ?

Sau poate îmi iau casa de la dezvoltator, lângă oraș, pe teren de 300mp cu credit pe 30 de ani . Ok , m-am gândit 1.4537sec. si răspunsul este NU !

#79
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postquantico2708, on 28 martie 2022 - 17:27, said:


daca punea ce spuneți voi sa pună .. ieșea cu 2-3k euro in plus ?


Ieseam mult mai scump.
Daca zici ca-ti place schita cum m-am gandit ca ai vrea casa, parerea mea este s-o faci din BCA  minim 25 cm ( maxim 40 cm si nu mai ai nevoie de termosistem de polistiren ) ( sa nu faci din caramida ceramica c-o sa plangi de 3 ori manopera/incalzire , tencuieli)
Iti mai dau o idee , la bca pe interior poti renunta la tencuiala clasica si poti lipi polistiren extrudat de 2-3cm si un caroiaj de lemn ca apoi sa pui lambriu ( asta voi face la viitoarea casa tot in munti dar in alta parte )
O fundatie continua armata sub tot ce va fi ziduri si placa armata cu plasa de buzau de 8mm legata de fundatie ( torni tot betonul o data ) , pe placa ( dupa ce se usuca ) lipesti membrana bituminoasa pe toata suprafata placii nu doar sub ziduri . Apoi faci zidurile , acoperisul etc . Cand ajungi la interior , deasupra placii si a membranei bituminoase lipesti extrudat de minim 5 cm ( eu am pus 10 cm avand incalzire electrica in pardoseala) si apoi straturile sapa/gresie sau osb 12/parchet, deci sa stii din start cat se inalta podeaua ca sa stii inaltimea zidurilor , montajul usilor etc .

#80
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,164
  • Înscris: 19.09.2005

View Postquantico2708, on 28 martie 2022 - 17:27, said:

...
daca punea ce spuneți voi sa pună .. ieșea cu 2-3k euro in plus ?
...
iesea conform codurilor de proiectare valabile in Romania.

View PostBaXXXon, on 28 martie 2022 - 14:12, said:

... , @ arg iti faci griji inutile...
era o vreme in care ii iubeam pe aistia ca tine, faceam bani grei reparand improvivaztiile lor.

eu nu-mi fac griji pt tine ca tu esti in cunoatinta de cauza, ti-ai asumat.
problema e cand o vinzi unora care o iau de buna si cand vine furtuna fug in casa in loc sa fuga afara.
+ aia care iau de model bun "proiectul" tau.

#81
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postarg, on 28 martie 2022 - 17:50, said:

eu nu-mi fac griji pt tine ca tu esti in cunoatinta de cauza, ti-ai asumat.
problema e cand o vinzi unora care o iau de buna si cand vine furtuna fug in casa in loc sa fuga afara.
+ aia care iau de model bun "proiectul" tau.
Eu nu vand nimic , sorry ! Ti-am mai zis-o si ti-o repet de fiecare data Posted Image

A trecut prin mai multe furtuni si sta neclintita . Nici macar nu am avut stres.

View Postarg, on 28 martie 2022 - 17:50, said:

iesea conform codurilor de proiectare valabile in Romania.

A iesit conform proiectului autorizat , casa e intabulata .

Edited by BaXXXon, 28 March 2022 - 18:10.


#82
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,164
  • Înscris: 19.09.2005
hai pune o poza cu planul de structura in care sa se vada o parte din stampila mlptl.

#83
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postarg, on 28 martie 2022 - 18:18, said:

hai pune o poza cu planul de structura in care sa se vada o parte din stampila mlptl.
N-am chef sa pun planurile , am platit pt ele , nu-s de dat de-a moaca ! Vrei proiect plateste baietica si lasa vrajeala! Posted Image

#84
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,164
  • Înscris: 19.09.2005
tu ai cel mult un plan de fundatii,
eu vreau planul cu peretii aia minune si detaliul de executie stampilat,  nu ma intereseaza proiectul tau ci doar o parte dintr-un plan din care sa reiasa ca ai proiect.
pt ca eu unul si 99.99% din inginerii pe care ii stiu nu ti-ar face un astfel de proiect.

Edited by arg, 28 March 2022 - 19:17.


#85
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
pentru o lemnarie/depozit eu zic ca e destul de ok ,cam scump,da pana la urma fiecare face ce vrea cu banii lui

#86
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,164
  • Înscris: 19.09.2005
tocmai asta

View Postpimi, on 28 martie 2022 - 19:49, said:

...da pana la urma fiecare face ce vrea cu banii lui
legea zice ca nu ai voie sa faci orice.

#87
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postarg, on 28 martie 2022 - 00:25, said:

mai tu vrei sa ne arati casa sau blonda?
unde dafaq vezi tu blonde ca mi-am rupt gatul.....

#88
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016

View PostBaXXXon, on 28 martie 2022 - 22:26, said:

Daca vroiam sa ma laud si sa demonstrez ceva cuiva , faceam jurnal , dar nu trebuie sa demonstrez nimic , nimanui.

Tu exact asta faci, încerci să demonstrezi că poți să faci o casă "bună" cu niște improvizații ieftine. E ca și cum te-ai lăuda că ți-ai făcut singur o mașină și că te-a costat puțin și merge. Dar de la a avea 4 roți și un volan până la a fi o mașină mai e mult.

Casa aia a ta probabil nu se va prăbuși, mai ales că spui că ești într-o zonă cu risc seismic redus, dar ai toate șansele în 2-3 ani să ai mucegai și în pereți și în acoperiș iar în 10 să fie compromis tot lemnul "tratat".

Ție e clar că îți place să meșteresti, dar oamenii obișnuiți preferă să aibă o casă unde nu e nevoie în fiecare an să mai repari diverse că ai luat de la început decizii proaste.

#89
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Si un cotetz la caine daca faceam, o centura sa.l rigidizeze tot o construiam. Dar in niciun caz din BCA.
Mi se pare un material ieftin pt lucruri ieftine.

#90
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postmihand75, on 29 martie 2022 - 08:15, said:

Tu exact asta faci, încerci să demonstrezi că poți să faci o casă "bună" cu niște improvizații ieftine. E ca și cum te-ai lăuda că ți-ai făcut singur o mașină și că te-a costat puțin și merge. Dar de la a avea 4 roți și un volan până la a fi o mașină mai e mult.

Casa aia a ta probabil nu se va prăbuși, mai ales că spui că ești într-o zonă cu risc seismic redus, dar ai toate șansele în 2-3 ani să ai mucegai și în pereți și în acoperiș iar în 10 să fie compromis tot lemnul "tratat".

Ție e clar că îți place să meșteresti, dar oamenii obișnuiți preferă să aibă o casă unde nu e nevoie în fiecare an să mai repari diverse că ai luat de la început decizii proaste.
Faci multe presupuneri gresite . Se vede ca nu ai habar de constructii iar comparatia cu constructia unui autoturism e total deplasata , nu are nici o asemanare ( daca ziceai ca pot construi un tractoras de gradina era altceva - sunt atatia care si-au construit in regie proprie avem topic chiar aici pe forum )
Zidurile sunt uscate , de aia am ales bca , umiditatea e constanta in casa ( 55 ), placa a fost hidroizolata cu membrana bituminoasa pe toata suprafata ei , nu doar sub ziduri cum fac " mesterii " . Lemnul a fost uscat in uscatorie si tratat cu bios wood total ( gugaleste poate mai inveti ceva ).
Casa are deja 2 ani si nici urma de ce zici tu .

View PostCa Castelul Bran, on 29 martie 2022 - 08:26, said:

Si un cotetz la caine daca faceam, o centura sa.l rigidizeze tot o construiam. Dar in niciun caz din BCA.
Mi se pare un material ieftin pt lucruri ieftine.
Are centura din lemn nu beton , tocmai pt a elimina o posibila punte termica .
Mai studiati inainte sa dati cu bota Posted Image

View Postmihand75, on 29 martie 2022 - 08:15, said:


Ție e clar că îți place să meșteresti, dar oamenii obișnuiți preferă să aibă o casă unde nu e nevoie în fiecare an să mai repari diverse că ai luat de la început decizii proaste.
Nu mai am de mesterit la casa ca e gata de 2 ani . Dar anul asta ma apuc de inca una Posted Image , bani sunt , proiectu e aprobat , bransamentu trifazic e pe pozitie , numa sa vina vremea buna.

Edited by BaXXXon, 29 March 2022 - 08:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate