Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

casa ieftina - sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#91
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016

View PostBaXXXon, on 29 martie 2022 - 08:36, said:

Lemnul a fost uscat in uscatorie si tratat cu bios wood total ( gugaleste poate mai inveti ceva ).

Am gugalit. Un produs "minune" no-name făcut de o firmă no-name care nu are nici măcar o fișă tehnică. E promovat ca soluție "pe viață" în condițiile în care produse de acest tip de la firme mai serioase au durata garantată de 8 ani.

Mă rog, nu știu de ce m-am băgat în discuție, e clar că tu le știi mai bine pe toate și e inutil.

#92
Zalmoxis99

Zalmoxis99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 12.07.2007

View Postquantico2708, on 25 martie 2022 - 22:06, said:

ok..... dar la ce e bun perimetrul mic ?
Presupun ca sunt mai mici pierderile de căldura prin pereții exteriori .....a căror suprafața este perimetrul x înălțimea.


Dar as prefera un acoperiș simplu , intr-o singura apa ....cu panta orientata spre sud . La care sa folosesc eventual șindrilă bituminoasa care poate e mai ieftina.
Tot eventual as pune pe acest acoperiș panouri solare care mi se par ieftine .

UIte de ce!...Sa zicem ca faci o casa de 100 mp cu dimensiuni 10x10 (m)....Perimetrul va fi 10x4 40 m liniari..Daca ar fi s o faci de sa zicem 5 x 20 perimetru va fi de 50 m liniari...Te ai prins sper!!...Asta i tot secretul!!!....Posted Image

Edited by Zalmoxis99, 29 March 2022 - 11:25.


#93
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

View PostBaXXXon, on 29 martie 2022 - 08:36, said:

Nu mai am de mesterit la casa ca e gata de 2 ani . Dar anul asta ma apuc de inca una Posted Image , bani sunt , proiectu e aprobat , bransamentu trifazic e pe pozitie , numa sa vina vremea buna.

A fost un martie excelent.

#94
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

View Postquantico2708, on 27 martie 2022 - 10:48, said:

Ce tipuri de învelitori exista pe piața in România?

pe lângă țiglă și tablă chioară, io-ți aduc aminte că se poate face un acoperiș cu panouri sandwich cu spumă poliuretanică, mai ales dacă nu faci „ape” multe :)
(grosimea lor o alegi după buget)

costurile? le vei afla după ce ai proiectul...

View Postquantico2708, on 27 martie 2022 - 22:42, said:

care este panta minima pentru un asemenea acoperis?

io am cam 14...18*

(pt că panourile astea sunt autoportante!)

cam așa:

Attached Files



#95
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 22.04.2010
Ca model energetic as alege casa suedeza.
Am locuit ceva timp intr-o casuta mini din chirpici in Prahova.
Pe lut nu se dezvolta mucegai ca este antiseptic.
Calduroasa iarna si racoroasa vara.
Si acum duc dorul la chichineata aia.Era misto acolo.Cred ca avea de doua ori virsta mea.
Doua galeti de lut si un cancioc de apa si astupai si acopereai imediat orice crapatura.Moca.
Am vazut o emisiune pe la briti cu case facute din baloti de paie.
Zidul gros de 1,2-1,5m.
Meserie,se zice ca aerul este cel mai bun izolator.Si in paie este destul aer.
Recomand o privire la subiect pe net.
Si bordei sapat in pamint.O fi demodat,dar niciodata peretii nu vor fi expusi la inghet.
Este ca si cum afara ar fi numai toamna.
Pe bca, betoane,rigips sa nu pariati.
Trag umezeala din sol si sint o adevarata pepiniera de mucegai negru,cel mai periculos.
Asta-i opinia mea,nu tin sa intru in polemici cu nimeni.
Asta legat de moda retro,ceea ce mi-au atras atentia sint placile sandwich din tabla cu spuma la interior.100mm grosime cred ca este ok si este viitorul.Fara mucegai si o izolatie perfecta,greu de obtinut cu zidaria clasica.
Puse pe boltari sint trecute drept constructii provizorii si nu necesita autorizatie.



#96
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postmouse3, on 01 aprilie 2022 - 22:03, said:

Puse pe boltari sint trecute drept constructii provizorii si nu necesita autorizatie.

Și construcțiile provizorii necesită autorizație de construire...

Detalii aici: https://www.oar-bucu...cter-provizoriu sau aici: https://www.urbanamb...ctie-provizorie

#97
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 06.10.2019

View Postmouse3, on 01 aprilie 2022 - 22:03, said:

Doua galeti de lut si un cancioc de apa si astupai si acopereai imediat orice crapatura.Moca.
Am vazut o emisiune pe la briti cu case facute din baloti de paie.
Si bordei sapat in pamint.O fi demodat,dar niciodata peretii nu vor fi expusi la inghet.

Nu te supara pe mine, dar esti visator rau !!! Posted Image  Cum naiba sa vrei in 2022 sa iti mai faci casa din lut, baloti de paie, sau sa o faci ingropata in pamant ???
Mai bine esti atent cand iti cumperi terenul, cand iti faci proiectul de casa ( ex. esti atent la amplasarea camerelor vis-a-vis de punctele cardinale, la amplasarea casei pe teren in functie de constructiile alaturate si de miscarile soarelui, etc. ), si la construirea acesteia ( ma refer la "supravegherea" mesterilor ).

View Postmouse3, on 01 aprilie 2022 - 22:03, said:

Asta legat de moda retro,ceea ce mi-au atras atentia sint placile sandwich din tabla cu spuma la interior.100mm grosime cred ca este ok si este viitorul.Fara mucegai si o izolatie perfecta,greu

Aia nu mai este casa, este hala !!! Tie iti place cum arata ??
Pai decat sa stau intr-o hala din asta, doar pentru ca platesc cu 300 ron/luna mai putin la incalzire, prefer sa imi fac o constructie mai mica, dar care sa arate a casa.

#98
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016

View Postrazvan-softpedia, on 02 aprilie 2022 - 05:16, said:


Cum naiba sa vrei in 2022 sa iti mai faci casa din lut, baloti de paie, sau sa o faci ingropata in pamant ???

De câțiva ani în ton cu "sustenabilitatea" sunt promovate construcții pe bază de materiale naturale. Problema e că mulți visători cum pare să fie și colegul nostru au senzația că e simplu, ieftin și bun. În realitate e extrem de complicat. Dar când citești pe net că la casele din lut sau paie nu faci mucegai, ajungi să crezi tâmpeniile ăstea...

#99
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Cred că actualmente mai există doar câteva modalități fezabile prin care poți să construiești o casă ieftină (care să fie și relativ modernă, respectând normele nZEB, obligatorii de anul trecut):

1. Să te limitezi la o suprafață utilă foarte mică.

2. Să folosești preponderent munca proprie, să te documentezi excelent înainte și să vânezi oferte de materiale.

3. Să construiești simultan mai multe unități, realizând economii de volum.

4. O combinație între punctele precedente...


Folosirea materialelor naturale/bio/eco nu cred că mai este accesibilă pentru oamenii de rând, fiind rezervată mai mult celor care își permit să facă experimente.

O simplă vizită pe aria Jurnale arată fără echivoc cât de scump este să fii nepregătit (sau prea idealist) atunci când te apuci de construit...

#100
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 22.04.2010

View Postrazvan-softpedia, on 02 aprilie 2022 - 05:16, said:



...Cum naiba sa vrei in 2022 sa iti mai faci casa din lut...
...Aia nu mai este casa, este hala !!!...

Uite ca am stat aproape 2 ani in casa din lut si a fost bine iarna.E calduroasa si pe lut nu prinde mucegaiul.
Nu am avut probleme,vara in citeva ore dadeai cu o bidinea cu var si varuiai tot dezinfectind peretii la interior si exterior.
Stai si tu intii sa vezi cum este si apoi mai vorbim.
......
Casa din panou sandwich cu izolatie de polistiren la mijloc,panourile de hale de 100mm grosime sint foarte bune si apoi la exterior le poti placa cu ce vrei tu sa arate clasic.Nici nu zici ca e facuta din panouri.
Am stat si in alea si sint beton iarna,pastreaza caldura foarte mult timp datorita izolatiei.
Uite un container izolat,cauta pe undeva si vezi cum arata si stai in el pe sezonul rece.
Daca are si termopan e super.
Legat de bordeiele facute in pamint ca pe vremuri,nu ar fi deloc rau de amintit ca meseriasii care se pricep la asa ceva lucreaza prin tarile nordice find apreciati acolo.
E super sa ai o casa ca acum 200 de ani.Si apoi pamintul este un bun izolator iarna.
Cel mai bun din cite exista.
Intr-o cosmelie de bca si beton stau acum in chirie si nu e bine deloc.
Cit oi mai sta si aici.
Cind le probezi pe toate sti ce sa alegi.

#101
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 22.04.2010

View Postmihand75, on 02 aprilie 2022 - 06:31, said:



...pe net că la casele din lut sau paie nu faci mucegai, ajungi să crezi tâmpeniile ăstea...

Da,am stat aproape 2 ani in casa din lut si pe el nu prinde mucegaiul,este adevarat,lutul este un antiseptic natural.
Arata-mi si mie lut mucegait.
Ar mucegaii toata tara si toate dealurile,nu?
Daca este amestecat cu orice substanta organica gen paie,pleava,rumegus mucegaieste.
Daca il dai curat asa moare timp nedefinit.




#102
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Am postat si mai sus si postez din nou

https://structurauso..._casa-modulara/

Ce are casa pe structura metalica?

#103
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Tot astept sa posteze vreunul care intelege ca moda e trecatoare.Toti se incanta recent cu case pe structura metalica si panouri sandwich.Treceti sa vedeti cum evolueaza pretul la profilele metalice si la panourile izolante.Eu am fost recent la ambele si m-am speriat.E ca la carburanti,au dat comerciantii in pretul motorinei si benzinei,toti cu saretele pe gpl au respirat usurati,asta citeva saptamini,pina au ajuns scumpirile si acolo,acum deja blesteama si ei.La case s-a inceput cu caramida,apoi a venit gaselnita bca,ca mai recent sa fie la moda pe structura metalica.Am obosit,oameni cu pareri clare si proprii nu exista,cel putin in patrie?

#104
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010

View Postcarturarulobosit, on 02 aprilie 2022 - 18:16, said:

Am postat si mai sus si postez din nou

https://structurauso..._casa-modulara/

Ce are casa pe structura metalica?
E la fel de scumpa ca o casa clasica. Fundatia trebuie facuta la precizie, o firma agreata de constructorul de case iti cere dublu la fundatie continua si la fundatia pe cuzineti cere acelasi pret ca la fundatia continua a casei clasice. Cam asa imi iesea calculul la cel mai cunoscut constructor de case pe structura metalica.

#105
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Estimez ca ar costa 50k e +-, 65 mp utili la gata, adica vreo 770e/mp. Ce casa clasica iti faci cu banii astia avand in vedere toate scumpirile din ultima vreme? Excludem casa facuta in regie proprie.

#106
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postsubss, on 02 aprilie 2022 - 14:16, said:

Cred că actualmente mai există doar câteva modalități fezabile prin care poți să construiești o casă ieftină (care să fie și relativ modernă, respectând normele nZEB, obligatorii de anul trecut):

1. Să te limitezi la o suprafață utilă foarte mică.

2. Să folosești preponderent munca proprie, să te documentezi excelent înainte și să vânezi oferte de materiale.

3. Să construiești simultan mai multe unități, realizând economii de volum.

4. O combinație între punctele precedente...


Folosirea materialelor naturale/bio/eco nu cred că mai este accesibilă pentru oamenii de rând, fiind rezervată mai mult celor care își permit să facă experimente.

O simplă vizită pe aria Jurnale arată fără echivoc cât de scump este să fii nepregătit (sau prea idealist) atunci când te apuci de construit...

Pentru punctul 1: in ce marja consideri acea suprafata, exemple te rog...

#107
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010

View Postcarturarulobosit, on 02 aprilie 2022 - 22:01, said:

Estimez ca ar costa 50k e +-, 65 mp utili la gata, adica vreo 770e/mp. Ce casa clasica iti faci cu banii astia avand in vedere toate scumpirile din ultima vreme? Excludem casa facuta in regie proprie.
Ai cerut oferta? Eu am cerut, pretul era aproape de una clasica cu caramida Porotherm. Dezavantaje:
- Inaltimea structurii, fara sapa si fara tavan fals, maxim 295 cm / etaj din considerente de transport, nu dorea patronul sa vina cu camion mare pe strada mea. Loc avea, dar trebuia ceruta aprobare de la autoritati pentru transport agabaritic. Cu ventilatie cu recuperare de caldura si sapa cu incalzire prin pardoseala si inertie termica, camerele ieseau cam putin inalte.
- Oferta presupunea mimimum de circuite electrice, coloane de instalatii. Pretul crestea mult daca doreai sa te adaptezi cerintelor moderne, mai multe prize, lumini cabluri internet, cabluri curenti slabi, etc.
- Izolarea cu vata depindea de constiinciozitatea meseriasilor. Chiar patronul mi-a zis ca vata mai poate cadea pe la colturi.
- izolatia cu spuma, mai scumpa si nu extrem de ignifuga.
- inertie termica mica, dar asta nu e neaparat un dezavantaj. Poate in cazul penelor dese de curent...

Cred ca pretul otelului a crescut mult si la casele pe structura metalica, ca sa devina neatractive in momentul de fata.
O casa pe zidarie portanta de BCA e alegerea mea, in momentul de fata, dar depinde de raportul geologic. Are multe avantaje dupa parerea mea, nu dati cu pietre! Posted Image

Edited by hamal, 03 April 2022 - 12:25.


#108
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View PostCa Castelul Bran, on 03 aprilie 2022 - 08:48, said:

Pentru punctul 1: in ce marja consideri acea suprafata, exemple te rog...

Cred că ar trebui să introducem în ecuație și numărul de persoane care urmează să locuiască în acea casă... apoi să ne raportăm la suprafețele minimale reglementate în legea locuinței.

Pentru o familie formată din două persoane, fără copii, echivalentul unui apartament de 2 camere + anumite spații anexe tipice unei case ar putea fi un compromis rezonabil. Deci 52-60 m2 utili...

O alternativă demnă de luat în considerare ar fi casele starter, adică acele case concepute de la început pentru a fi extinse ulterior, pe măsură ce familia devine mai numeroasă (prin construirea unei extensii, a unui etaj suplimentar sau mansardarea podului).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate