Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

casa ieftina - sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#145
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Discutia era despre case ieftine...
Din brosura rezulta ca e fara fundatie si se vede ca sunt slab izolate si finisate cu materiale de calitate mediocra. Interioare... altii...

Eu as lua doar structura daca imi asum stresul cu bariera de vapori sa fie punga pentru umiditatea interna, ceea ce e lucru mare.

Edited by Prototype2, 14 April 2023 - 00:05.


#146
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022

 Prototype2, on 14 aprilie 2023 - 00:03, said:

Discutia era despre case ieftine...


Eu as lua doar structura daca imi asum stresul cu bariera de vapori sa fie punga pentru umiditatea interna, ceea ce e lucru mare.
Și io, iar în loc să-mi bat capul cu tot felul de bariere aș pune între scânduri beton de cânepă care este un regulator al umidității, simplu, ieftin, izolator termic și fonic!

#147
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
E structura metalica, e mult mai deasa, nu prea merge schema asta.

#148
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022
Așa e, dacă nu am citit...Posted Image
Dar ieftină aia nu e!

#149
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Ceva noutăți? Și eu sunt interesat de una mică cât o garsoniera.. și la fel de ieftină.

#150
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postscrisit, on 27 mai 2023 - 22:08, said:

Ceva noutăți?

Mă gândesc să contactez producătorii de garaje prefabricate din beton ca să văd dacă ar putea oferi și un fel de camere modulare, pe care să le asamblezi cum dorești pentru a realiza o casă (doar parter) de mici dimensiuni...

Avantajele ar fi:
  • inerția termică a betonului (ideală pentru casele locuite permanent)
  • pereții foarte subțiri (care permit extrem de multă termoizolație exterioară) și foarte drepți/netezi (deci nu mai necesită tencuire și nici glet prea mult)
  • viteza de execuție, modularitatea, preechiparea
  • posibilitatea de a construi în orice anotimp
  • acoperiș simplu, de tip terasă, ușor de termoizolat consistent, foarte ieftin în comparație cu acoperișurile șarpantă
  • integrarea din turnare a instalațiilor sau prevederea de trasee, fante și străpungeri pentru ele
  • practic, aproape toate lucrările ulterioare asamblării specializate se pot realiza în regie proprie, cu economii semnificative de costuri

Rămâne să vedem prețul :)

#151
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Am găsit o firmă care face pe structură metalică ușoară. În Berceni, Ilfov... poatr ajung pe la ei. Au prețuri interesante.

#152
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postscrisit, on 05 iunie 2023 - 19:25, said:

structură metalică ușoară. În Berceni, Ilfov...

Quantum?

Vezi ca prețurile afișate să nu fie strict pentru structura metalică în sine, devenind destul de mare când calculezi la cheie...

Nu ar fi rea structura metalică pentru o casă relativ mică, dar proiectarea și montajul trebuie să fie impecabile, altfel apar probleme pe termen lung și care sunt foarte greu de remediat, mult mai dificil decât la o construcție în sistem clasic.

O problemă ar fi zgomotul interior, încearcă să țopăi un pic prin casă sau să bați în pereți când ajungi în showroom :)

#153
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Da, ei.

De asta vreau sa merg pana acolo.

#154
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 16.08.2016

View Postscrisit, on 05 iunie 2023 - 19:25, said:

Am găsit o firmă care face pe structură metalică ușoară. În Berceni, Ilfov... poatr ajung pe la ei. Au prețuri interesante.

Ce firma?

#155
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View PostMicroEdge, on 06 iunie 2023 - 09:57, said:

Ce firma?

Cea care are showroom-ul prezentat în acest videoclip: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/op1HlBn0LGo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ... am menționat numele mai sus.

#156
masteryoda2

masteryoda2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.11.2010
salut;ma gandesc sa imi fac o magazie,din BCA,ca dimensiuni zic eu 3x4m imi ajunge;intrebarea e daca e suficienta o placa armata groasa de 15-18 cm care sa sustina constructia in totalitate,,???scriu aici in ideea ca deja sunt colegi care au avut ocazia sa construiasca ceva de genul asta,,,un garaj,o anexa,orice;

#157
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
am zero lucrări construite si zero experienta dar din cate știu rolul unei fundații este sa descarce greutatea clădirii pe un teren/sol/strat care nu se mișca.

Unde se găsește acest strat care nu se mișca ? Sub limita de îngheț.

De ce se mișca solul/terenul/pământul aflat intre limita de îngheț si suprafața? Pentru ca îngheață si astfel se dilata. Si nu e sigur ca se dilata tot uniform.
Mișcarea asta poate cauza fisuri in structura. Dar asta poate dura ani.

Daca toată structura ar fi din beton bine armat nu ar fi o problema . De exemplu plasezi un container pe teren. O sa se fisureze containerul de la dilatarea îngheț/dezgheț ? Imposibil.

In practica pentru o magazie poate e ok si o placa care la 15 cm e deja destul de groasa si grea.

O alternativa ar fi sa dai niște gauri in pământ ,de 80-100cm adâncime, in colturile construcției. Ar ajuta si daca ar fi de 20cm diametru. Si astea sa le umpli cu beton si armatura. Placa ar veni peste aceste fundații izolate .
Si poți sa nu te limitezi la colturi . Poți da mai multe pe contur.
Daca ai găsi pe cineva care are burghiu pe tractor de dat gauri pentru plantat copaci . Ar ieși mai ieftin decât sa sapi o fundație continua.

#158
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 masteryoda2, on 01 iulie 2023 - 18:42, said:

salut;ma gandesc sa imi fac o magazie,din BCA,ca dimensiuni zic eu 3x4m imi ajunge;intrebarea e daca e suficienta o placa armata groasa de 15-18 cm care sa sustina constructia in totalitate,,???scriu aici in ideea ca deja sunt colegi care au avut ocazia sa construiasca ceva de genul asta,,,un garaj,o anexa,orice;
Calculează și cât costă cu panouri sandwich. E posibil să ieși la același preț dar manoperă mult mai puțină, bagi beton doar unde vin stâlpii, apoi restul torni o placă mai subțire de vreo 10cm sau pui pavaj, care se poate rearanja dacă mișcă la îngheț.

#159
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 06.10.2019
Acum vreo 5-6 ani am facut o magazie de vreo 32 mp, fara fundatie, pe structura de lemn ( capriori de 8x8, OSB, polisitren la exterior ), si care sta pe o placa de 18-20 cm. Magazia este acoperita cu tigla metalica ( deci are o invelitoare usoara ), si uneori a fost destul de "incarcata" ( au fost portiuni unde am depozitat si 400-450 kg/mp ).

Pana acum nu am vazut sa apara vreo problema. Deci, la una de 12 mp din BCA, nu cred ca vei avea probleme de structura.

#160
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Ce am observat si mi se pare o prostie la anexele din BCA, ca se obisnuieste sa se faca o centura deasura dar fara stalpi din beton. In regim static sta, dar daca apare ceva miscare? Anexa mea e din lemn similar cu ce a descris Razvan. Eu am facut niste pahare umplute cu beton de ~50x50x50cm in care am prins suportii de stalpi, apoi am turnat placa armata de 12cm.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate