Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

casa ieftina - sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#55
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 arg, on 27 martie 2022 - 16:15, said:

stalpisori din beton armat la intersectia peretilor si centuri. indiferent de zona seismica.
Doar proiectantul cu structuristul stabileste.
Nu pui tu de capul tau.

@BaXXXon :D  ,+1

#56
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 BaXXXon, on 27 martie 2022 - 15:37, said:


Iti recomand panouri termoizolante sandwich minim 100 , cu tute mari ( pt acoperis ) . Sub ele caroiaj de lemn si spatiile umplute cu vata bazaltica.
care este panta minima pentru un asemenea acoperis?

#57
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
@quantico2708

Subiectul este destul de complex si important, mai ales in prezent cand avem preturi crescute la modul SF, la o gramada de materiale.
Personal cred ca poti iesi ieftin cu o constructie doar daca o faci micuta. Adica, daca faci ceva gen 5x8 de ex, faci o fundatie mai "normala" (adica fara supradimensionarile structuristilor), peste care pui o structura lemn tip timber frame de ex (ca o faci cu orice dulgher mediu), un acoperis in 2 ape, faci inchiderile peretilor cu OSB ca aia e, la buget redus nu te pui sa bagi la exterior materiale mai bune din motive de permeabilitate la vapori de ex, bagi vata de 15 in pereti, mai pui 10 min de polistiren la exterior, plachezi cu gips carton la interior, tabla pe casa si aia e.
Dar daca te pui sa iti faci casa "normala", nu vei mai scuti foarte mult fata de una in regim traditional de ex. Probabil ca in anumite situatii, cu timber vei reusi poate sa iesi ceva mai jos decat in sistem clasic, dar nu e asa usor, incepi sa depinzi mult de meseriasi (la lemn e mai complicat decat la clasic unde aproape oricine mai stie cate ceva).
Eu sunt cumva in situatia ta: am un teren la munte si vreau o casa de vacanta. Daca era doar ideea de a merge acolo cand si cand, sincer imi faceam ceva micut pe structura de lemn si era suficient. Dar eu vreau sa ma pot si muta acolo cel putin niste luni pe an intr-un orizont de timp mediu si poate chiar definitiv acolo la un moment dat. Si uite asa, plecand de la o casa de maxim 100mp construiti, am ajuns sa fac proiect de 197mp (ca sotia a vrut si beci, ca evident vrem si terasa maricica, ca ne trebuie si o mica magazie, etc, etc.) Casa in sine nu e mare, doar 2 dormitoare, dar mpc se aduna ca nebunii. Si evident la asa ceva eu unul nu construiesc decat in sistem clasic, pe lemn (ca de metalice sa nu aud) nu iesi mai ieftin.
Anul asta nu facem nimic, mai strangem ceva banuti, mai buchisim la proiect, asteptam.
Revenind la tine, daca totusi vrei o casuta cat de cat normala, ca e de 80/100/120mp, eu zic asa: daca gasesti echipa buna pe lemn, poti incerca. Daca nu, mergi pe clasic. Daca te sucesti pe ceva micut si ieftin, atunci clar lemnul e varianta.

#58
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 MembruAnonim, on 27 martie 2022 - 22:29, said:

Doar proiectantul cu structuristul stabileste.
Nu pui tu de capul tau.

@BaXXXon Posted Image  ,+1

eu chiar pun de capu meu....
si cand ai probleme ca ti s-a crapat casa vi la mine... si eu iti dau solutia cum sa rezolvi buleala data de altii. te pot ajuta si cu formele legale (nu ma mai ocup cu asa ceva pentru ca sunt bani prea putini si prea multa bataie de cap)

 pimi, on 27 martie 2022 - 14:43, said:

sa inteleg ca economia a fost spuma vs adeziv?

timp si manopera, in final la bani

@baxi
hai cu niste poze, te rog frumos Posted Image .
stiu ca ai si le-ai mai pus dar nu le gasesc.

#59
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 quantico2708, on 27 martie 2022 - 22:42, said:

care este panta minima pentru un asemenea acoperis?
Daca vin dintr-o bucata , poti pune panta minima ( eu am la casa de la munte 8,33), cat sa se scurga apa de ploaie. Ce e fain la astea e ca imbinarile se fac pe lungime pe cuta si se foloseste banda butilica pt hidroizolare.
Eu am optat pt panta asa mica pt ca la munte sufla vantul cu putere si iarna nu sta deloc zapada pe acoperis .

 razvan-softpedia, on 27 martie 2022 - 17:08, said:

Oricum, panourile sandwich nu prea sunt ieftine.
Oricum merita decat sa faci acoperis clasic din tabla , ventilat cu caroiaj de surcele si folie difuzie. Termoizolatia oferita de panourile sandwich este net superioara alternativelor , nu mai exista problema de supraincalzire vara  sau pierderi termice iarna.

Edited by BaXXXon, 27 March 2022 - 22:54.


#60
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 arg, on 27 martie 2022 - 22:51, said:

@baxi
hai cu niste poze, te rog frumos Posted Image .
stiu ca ai si le-ai mai pus dar nu le gasesc.
Cateva asa ca idee ( ulterior am alipit si un lounge de 24mp de data asta structura lemn cu sticle termopan mari pe toate partile si acoperisul la unison = iarna asta am stat bine merci in el fara sa fie problema cu zapada care a fost undeva la 0,8m ) :

Casuta m-a costat in 2020 cu totul de la fundatie pana la instalatii , eletrica  utilat si mobilat cu incalzire ipel 15000 de euro iar lounge-ul l-am facut in 2021 , de la fundatie pana la mobila etc cu 6000 de euro . Toate le-am facut eu cu manuta mea mai putin betonul care a fost comandat de la statie .

Attached Files

  • Attached File  a.JPG   527.69K   100 downloads
  • Attached File  b.JPG   231.37K   94 downloads
  • Attached File  d.JPG   513.22K   105 downloads
  • Attached File  c.jpg   166.93K   96 downloads

Edited by BaXXXon, 27 March 2022 - 23:25.


#61
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Si-o poza cu lounge-ul

Attached Files



#62
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
baxi casa aia are nevoie de centuri, in cazul extrem niste tiranti in lungul zidurilor...

mai tu vrei sa ne arati casa sau blonda?

#63
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 BaXXXon, on 27 martie 2022 - 22:59, said:

( eu am la casa de la munte 8,33), cat sa se scurga apa de ploaie.

8.33 grade sau % ?  oricum puțin fata de astea clasice ( nu zic ca e puțin si ca ar trebui mai mult - pt. ca nu ma pricep )

Poți pune mai multe poze ..... parca ceva de genul am si eu nevoie.

#64
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 arg, on 28 martie 2022 - 00:25, said:

baxi casa aia are nevoie de centuri, in cazul extrem niste tiranti in lungul zidurilor...

Centura este din lemn prinsa cu ancore chimice de zidarie.
Tiranti ? La tractor am tiranti ...

 quantico2708, on 28 martie 2022 - 00:54, said:

8.33 grade sau % ?  oricum puțin fata de astea clasice ( nu zic ca e puțin si ca ar trebui mai mult - pt. ca nu ma pricep )

Poți pune mai multe poze ..... parca ceva de genul am si eu nevoie.
Ce te intereseaza mai exact ?  Detalii executie ... ?
Pacat ca nu te pricepi ca ti-ar fi usor s-o construiesti singur daca ai avea ceva timp liber. Nu e foarte dificil insa trebuie rabdare si putina indemanare.

Edited by BaXXXon, 28 March 2022 - 01:35.


#65
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
deja ma pricep mai mult decât in urma cu câteva zile când am început documentarea


@BaXXXon
In ce zona de relief e construita casa ?
De ce nu ai ieșit mai mult cu acoperișul in consola ?

#66
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Zona Muntii Apuseni .
Nu am evazat acoperisul pt ca peretii sunt tratati impermeabil si pt ca vantul sa nu forteze acoperisul.
Uite o schita cu ce banui ca ai vrea tu ( scuze desenul facut la repezeala )

Deci amprenta ar fi 12,25x6,75 * cu grosime ziduri bca de 25 , un total de 82,6mp

Attached Files

  • Attached File  a.jpg   100.93K   63 downloads


#67
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 06.10.2019

 BaXXXon, on 27 martie 2022 - 22:59, said:

Oricum merita decat sa faci acoperis clasic din tabla , ventilat cu caroiaj de surcele si folie difuzie. Termoizolatia oferita de panourile sandwich este net superioara alternativelor , nu mai exista problema de supraincalzire vara  sau pierderi termice iarna.

Te rugasem sa detaliezi putin sistemul de montaj la care te-ai gandit tu, sa intelegem si noi cum ai vrea sa faci. Ideea este ca eu tot nu am inteles ce spatii vrei sa umpli cu vata bazaltica, daca mai folosesti astereala, cum inchizi ermetic acoperisul ( perimetral ), astfel incat sa nu te trezesti ca ai condens pe sub tabla inferioara a panoului, etc.

Ideea este ca asa cum spui tu pare destul de scump : " panouri termoizolante sandwich minim 100 , cu tute mari ( pt acoperis ) . Sub ele caroiaj de lemn si spatiile umplute cu vata bazaltica." . La prima vedere, numai ieftin nu este.

#68
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 BaXXXon, on 28 martie 2022 - 01:33, said:


Centura este din lemn prinsa cu ancore chimice de zidarie.
Tiranti ? La tractor am tiranti ...
...
acolo ai facut o improvizatie penibila.
confunzi centura cu cosoroaba. nu au acelasi rol.

legat de tiranti ii gasesti explicati in P100-3 cap. F.5.4.2.1.1. pct. b.

#69
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
O farima de adevar,zic eu, este si in disputa voastra,ca o casa doar parter in zona considerat cu risc mic seismic nu necesita cadre,sau trebuie oricum?Sau e oricum supusa unui risc de cutremur,trecand peste statistici?

#70
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

 BaXXXon, on 27 martie 2022 - 23:23, said:


Cateva asa ca idee ( ulterior am alipit si un lounge de 24mp de data asta structura lemn cu sticle termopan mari pe toate partile si acoperisul la unison = iarna asta am stat bine merci in el fara sa fie problema cu zapada care a fost undeva la 0,8m ) :

Casuta m-a costat in 2020 cu totul de la fundatie pana la instalatii , eletrica  utilat si mobilat cu incalzire ipel 15000 de euro iar lounge-ul l-am facut in 2021 , de la fundatie pana la mobila etc cu 6000 de euro . Toate le-am facut eu cu manuta mea mai putin betonul care a fost comandat de la statie .



Tu ai facut cu 15 ooo Euro tot ce este in poze? Cam scump, daca nu sunt si alte camere.
Esti zgarcit la detalii, darnic la sfaturi si idei (nu f bune, unele din ele)

#71
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Nu m-ati dezamagit :) cu comentariile rautacioase , ma rog , stiu ca asa este in mediu virtual .
Scump ..... as vrea sa vad si eu realizarile comentatorilor, insa stiu ca nu au ce sa arate , doar sa bage strambe , tipic !
Astept sa vad constructiile facute de voi insiva

 Ca Castelul Bran, on 28 martie 2022 - 09:04, said:

Tu ai facut cu 15 ooo Euro tot ce este in poze? Cam scump, daca nu sunt si alte camere.

Am spus ca este complet utilat si mobilat ( am si tv oled de 65' ).
Eu locuiesc efectiv, acolo .

Attached Files



#72
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 Melteanu, on 28 martie 2022 - 09:02, said:

O farima de adevar,zic eu, este si in disputa voastra,ca o casa doar parter in zona considerat cu risc mic seismic nu necesita cadre,sau trebuie oricum?Sau e oricum supusa unui risc de cutremur,trecand peste statistici?
structurile in cadre au ziduri de umplutura.
aici vorbim de structuri de zidarie portanta, si da le trebuiesc stalpisori (samburi) si ceturi. indiferent de zona seismica.

 BaXXXon, on 28 martie 2022 - 10:07, said:

Nu m-ati dezamagit :) cu comentariile rautacioase , ma rog , stiu ca asa este in mediu virtual .
...
baxi tu pentru "casuta" aia nu ai proiect de structura.
ma rog autorizatie poate ai dar proiect de structura nu, sau nu l-ai respectat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate