Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

generator electric pe benzina

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
IA-L Posted Image :
https://agronomo.ro/...em-2300-tip-gw/
Motor GX si D-AVR !

Edited by Alltrack, 19 March 2022 - 23:14.


#38
remus67

remus67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.07.2008

 Alltrack, on 19 martie 2022 - 23:07, said:

IA-L Posted Image :
https://agronomo.ro/...em-2300-tip-gw/
Motor GX si D-AVR !
Posted Image
Mda! Doar ca, la o prima vedere:
- pret cu 50% mai mare decat Atlas-ul
- rezervor mai mic
- putere mai mica
- mai zgomotos
- putere motor mai mica
- autonomie mai mica
- capacitate cilindrica mai mica
Acum o sa zici ca-s carcotas Posted Image Posted Image
https://www.atlascop...e-English-3.pdf

Edited by remus67, 19 March 2022 - 23:52.


#39
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Sincer , tu ori vrei un Honda EU7000iS inverter la 2500 de lei , ori ai ales Atlasul...adica LoncinPosted Image si vrei sa fii felicitat , ca asa zic vecinii .
Eu parasesc topicul , iti urez succes !
PS - Salutari vecinilor ! Eu am citit PDF-ul ala de vreo 1000 de ori in multi ani de zile . Sa ma anunti cand gasesti motor Loncin in el !

Edited by Alltrack, 20 March 2022 - 00:05.


#40
remus67

remus67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.07.2008

 Alltrack, on 20 martie 2022 - 00:00, said:

Sincer , tu ori vrei un Honda EU7000iS inverter la 2500 de lei , ori ai ales Atlasul...adica LoncinPosted Image si vrei sa fii felicitat , ca asa zic vecinii .
Eu parasesc topicul , iti urez succes !
PS - Salutari vecinilor !
Acum te-ai suparat!?
Parca trebuia sa-mi recomande cineva un generator care, printre altele, trebuia sa fie pana in 2500 lei, nu!? Daca plecam pe logica ca inca 700 lei nu-i mare lucru, atunci putem sa luam in consideratie si Honda ala 7000iS ca nu avem limite...si ne-ntoarcem la discutiile de mai sus...
PS - vecinii au din alea din piata de rusi, la 6-700 lei bucata!
PS2 - asa cum specificasem anterior, Atlas-ul ala e la promotie, 2100 lei. In consecinta, daca tot suntem sarcastici, DA, vreau sa fiu felicitat. Pana nu ma contrazici cu evidente (generator mai bun decat ala la pretul de 2100 lei), discutam discutii! Ca imi poti arata 1000 de generatoare mai bune, nu te contrazic, dar pastreaza marja de pret, n-o lua aiurea. Si cand ti se prezinta argumente viabile, te superi ca nu ti se da dreptate (sau ca nu esti felicitat pentru optiunea ta!).
Bafta si tie!

Edited by remus67, 20 March 2022 - 00:18.


#41
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 remus67, on 20 martie 2022 - 00:09, said:

Acum te-ai suparat!?
Parca trebuia sa-mi recomande cineva un generator care, printre altele, trebuia sa fie pana in 2500 lei, nu!? Daca plecam pe logica ca inca 700 lei nu-i mare lucru, atunci putem sa luam in consideratie si Honda ala 7000iS ca nu avem limite...si ne-ntoarcem la discutiile de mai sus...
Cred ca ai confundat forumul cu vreo casa de comenzi unde TREBUIE ca cineva....sa ceva ! Nu TREBUIE nimeni nimic , unii oameni pot fi draguti sa isi piarda timpul si nervii oferind sfaturi .
In rest , ca sa lamurim una...alta...2 dintre generatoarele mele , ca sa stim cine discuta cu cine :
PA si succes !!!

Edited by Alltrack, 20 March 2022 - 00:26.


#42
remus67

remus67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.07.2008

 Alltrack, on 20 martie 2022 - 00:25, said:

Cred ca ai confundat forumul cu vreo casa de comenzi unde TREBUIE ca cineva....sa ceva ! Nu TREBUIE nimeni nimic , unii oameni pot fi draguti sa isi piarda timpul si nervii oferind sfaturi .
In rest , ca sa lamurim una...alta...2 dintre generatoarele mele , ca sa stim cine discuta cu cine :
Foarte bine ca ai invertoare Honda. Probabil ca ai nevoie de ele si, in consecinta au meritat investitia.
Eu nu am nevoie si nu vreau sa cheltui atat. Simplu!

#43
remus67

remus67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.07.2008

 Alltrack, on 20 martie 2022 - 00:00, said:

Sincer , tu ori vrei un Honda EU7000iS inverter la 2500 de lei , ori ai ales Atlasul...adica LoncinPosted Image si vrei sa fii felicitat , ca asa zic vecinii .
Eu parasesc topicul , iti urez succes !
PS - Salutari vecinilor ! Eu am citit PDF-ul ala de vreo 1000 de ori in multi ani de zile . Sa ma anunti cand gasesti motor Loncin in el !
Nu mai raspundeam dar am vazut tarziu ca ai modificat postarea. Sa te anunt cand gasesc un Loncin in el!? Pai am specificat clar, de la inceput ca stiu ca are motor Loncin! Daca ai fi citit atent, ai fi observat!
Auzi, am si eu o intrebare: dar motorul ala Honda GX160, de pe generatorul pe care mi-l recomandai, ai idee unde e facut!?

#44
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 remus67, on 19 martie 2022 - 22:24, said:

Nu sunt nervos deloc, ba dincontra! Ma amuza (reciteste topicul si ai sa realizezi ce spun) faptul ca, desi mi se pare ca am fost destul de clar si concis, s-a ajuns la discutii despre panouri solare, UPS-uri, generatoare de 9kw sau preturi de 10.000 lei.
Nu judec, Doamne fereste, pe nimeni! Asta este parerea fiecaruia. Chestia este ca intrebarea mea a fost destul de clara, in opinia mea, si s-a ajuns la alte cele!
Poate ca ar fi trebuit totusi sa pun altfel intrebarea:
- ce generator sa-mi iau, pana in 2500 lei, care sa tina acvariile si un incubator (plus, poate, altceva daca este strict cazul)?
Si, pun pariu ca, in loc sa primesc un raspuns clar: "uite domne, pe asta ia-l", as fi primit ceva de genul: "nu exista asa ceva, la banii astia", sau "ia-ti orice generator, pentru ce ai tu nevoie e bun oricare"?
Io ti-am zis ca si cu un generator de pana-n 1000 de lei + un acumulator + un PV si un regulator si tot nu cheltui suma aia de 2500 de lei dar macar daca e ziua afara nu consumi benzina ( e scumpa si poluanta si mai face si zgomot generatorul ) ci doar lumina gratis de la soare.

#45
remus67

remus67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 02.07.2008
Generatorul a ajuns ieri. Pus ulei de vanzator, completat benzina eu. Astazi, cf. anuntului prealabil, s-a luat curentul. Nu de la 08:00 la 17:00 ci de la 10:00 la 12:30 Posted Image
Cred ca puteam sa stau linistit si fara el Posted Image
Ma rog, ideea este ca duce linistit ce aveam eu nevoie. Si, la aprox. 7-8 metri de dormitor...nici nu se aude!
Cartea recomanda daca-l bagi la pastrare, sa scoti benzina. Pare ca este vorba de evaporare...
Voi scoateti benzina din al vostru, daca nu va asteptati sa-l folositi in urmatoarele luni?

 BaXXXon, on 20 martie 2022 - 01:11, said:

Io ti-am zis ca si cu un generator de pana-n 1000 de lei + un acumulator + un PV si un regulator si tot nu cheltui suma aia de 2500 de lei dar macar daca e ziua afara nu consumi benzina ( e scumpa si poluanta si mai face si zgomot generatorul ) ci doar lumina gratis de la soare.
Baxxton, am scris deja, am in plan o instalatie solara. Vreau s-o fac calibrata/calculata corespunzator cu firma de profil. Nu cred ca avea sens sa ma complic acum cu improvizatii (desi am deja acasa niste acumulatori plus echipamente specifice domeniului)...
Apreciez ideea, este una buna, doar ca eu eram conditionat de timp!
Baxxxon, scuze! Posted Image

Edited by remus67, 23 March 2022 - 22:53.


#46
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Eu nu-i scot benzina din rezervor insa inchid robinetul si las sa mearga pana se opreste , astfel nu ramane benzina in carburator ( care sa afecteze garnituri etc ). Rezervorul fiind din tabla nu are benzina nimic daca generatorul este depozitat corespunzator .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate