Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Merita sa investesc in cumpararea unui apartament acum ...cand razboiul e la usa?

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#73
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTsunnnami, on 16 martie 2022 - 09:26, said:



Aproape de Ucraina
Costul deschiderii unei afaceri e mult mai mic decat in vest
Logistica
Costul caselor mic
Sunt mai multe avantaje

N-ai cui sa explici, oamenii au acum o spaima si trec totul prin filtrul ei. Tarile nu dispar de pe harta ci se refac, eu zic ca de exemplu in Ucraina orice business de constructii o sa explodeze in urmatorii ani, si de fapt orice business, o sa fie ca Romania inapoi in 1990 din punct de vedere al oportunitatilor, asta daca o mai lasa rusii din mana.

#74
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View PostMembruAnonim, on 16 martie 2022 - 11:43, said:

N-ai cui sa explici, oamenii au acum o spaima si trec totul prin filtrul ei. Tarile nu dispar de pe harta ci se refac, eu zic ca de exemplu in Ucraina orice business de constructii o sa explodeze in urmatorii ani, si de fapt orice business, o sa fie ca Romania inapoi in 1990 din punct de vedere al oportunitatilor, asta daca o mai lasa rusii din mana.

care parte, aia ocupata de rusi sau aia (care daca va mai exista) independenta?

#75
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De fapt nu are importanta, in toate cazurile oamenii au nevoie  de locuinte, de drumuri, de infrastructura. In cazul in care raman rusii acolo diferenta e ca oportunitatile o sa fie doar pentru ei.

Edited by MembruAnonim, 16 March 2022 - 12:59.


#76
dotblue

dotblue

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2016

View Postcosmin_235423, on 16 martie 2022 - 08:33, said:

E o perioada tulbure si foarte instabila.
Genul ala de perioada pe care o traiesti o data la 100 de ani.


Eu nu mi-as ingropa banii in imobiliare ci i-as pastra cash sau ceva vandabil gen aur. Eventual dolari daca nu vorbim de sume prea mari.
La nevoie poti folosi banii instant.
Pe cand un imobil pentru a-l vinde cand ai nevoie o poti face doar in pierdere.

E posibil ca peste o luna lucrurile sa revina la normal. Care o mai fi ala.
La fel cum e posibil ca peste o luna imobilul ala sa devina o piatra de moara inutila.

Eu pariez pe o inrautatire a situatiei, asa ca astept pana prin toamna-iarna chiar primavara lui 2023 pentru achizitia unui imobil vecin.
Chiar ca e o perioada foarte de  c....t!
si cu atat cu cat se iveste odata la 100 ani iti dai seama ce "noroc" am avut eu si noi in general sa luam parte la asa ceva!
superb de a dreptul!

View Postcosmin_235423, on 16 martie 2022 - 09:18, said:

In Romania se vor stabili doar sarakii care n-au bani sa ajunga in vest.

Mai devreme de 2023 lucrurile nu se vor linisti.
Leul se devalorizeaza, preturile cresc, salariile vor stagna (n-ai din ce sa le mai cresti, cel mult sa le corelezi cu inflatia)
Energia devine din ce in ce mai costisitoare, iar apartamentul gol trebuie incalzit altfel apare igrasia.
Desi s-a dus pandemia, nu cred ca o sa se mai revina la nebunia cu studentii de alta data.
Poate ca suna ciudat, dar dpmdv in momentul de fata sa cumperi un apartament pentru a-l inchiria e o gaura neagra. In loc sa-ti aduca profit o sa-ti consume resurse.
Iar ideea ca isi pastreaza valoarea nu stiu ce sa zic, e o loterie.

ms frumos pt raspuns. cam asa ma gandesc si eu...ca nu e o perioada prea fasta sa cumpar ap pt "investite"!

View PostMembruAnonim, on 16 martie 2022 - 10:21, said:

Orice exista azi in forma fizica va fi mai scump peste cateva luni, intr-o piata in care totul se scumpeste timpul curge in favoarea vanzatorilor.

si eu care ziceam exact pe dos...cum ca timpul decurge in favoarea celor care au banul in mana si se gandesc sa cumpere...sau nu!:)))))Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#77
miliescu2019

miliescu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.11.2019

View Postdotblue, on 17 martie 2022 - 13:03, said:

Chiar ca e o perioada foarte de  c....t!
si cu atat cu cat se iveste odata la 100 ani iti dai seama ce "noroc" am avut eu si noi in general sa luam parte la asa ceva!
superb de a dreptul!



ms frumos pt raspuns. cam asa ma gandesc si eu...ca nu e o perioada prea fasta sa cumpar ap pt "investite"!



si eu care ziceam exact pe dos...cum ca timpul decurge in favoarea celor care au banul in mana si se gandesc sa cumpere...sau nu!Posted Image))))Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Nu te supara pe mine dar cum iti explici ca la o inflatie de 7-8% este o miscare buna sa ai "banul in mana"?

#78
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Postmiliescu2019, on 17 martie 2022 - 14:53, said:


Nu te supara pe mine dar cum iti explici ca la o inflatie de 7-8% este o miscare buna sa ai "banul in mana"?

Pentru ca banul este cel care iti ofera liberatea de a actiona.

Fara bani, vorbesti la bec. Toti cei care vorbesc la modul serios, si se si implica in investitii in obligatiuni, actiuni, crypto, orice, au bani. Fara ei, e doar o poveste cu cocosul rosu.

In perioade cu inflatie ridicata, bunurile de folosinta indelungata trec pe plan secund, pentru ca oamenii obisnuiti trebuie sa isi asigure traiul de zi cu zi. De multe ori, aceste bunuri de folosinta indelungata stagneaza, ca pret, sau scad, in perioade cu inflatie. Deci, castiga cei care au bani disponibili pentru a face investitia.

#79
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Depinde. Daca ai doar inflatie, atunci bunurile de folosinta indelungata sunt cele care te vor apara cel mai bine. De exemplu: ceasurile de lux s-au scumpit de 3x in ultimii 2 ani, masinile au pus 30% in loc sa scada 30% (echivalent uzurii). Nu mai zic de case.

De fapt riscul vine mai ales de la masurile de corectie care sunt luate pentru a opri inflatia, nu de la inflatie in sine. Dar in perioada asta, dupa cum am mai zis, nu mi se pare intelept sa cumperi la pretul pietei apartamente. Sunt prea putin lichide, iar evaluarea este prea sus pentru a putea fi considerata o afacere ce nu trebuie ratata.

Edited by figo1988, 17 March 2022 - 19:54.


#80
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postblack_sabbath, on 17 martie 2022 - 19:46, said:



Pentru ca banul este cel care iti ofera liberatea de a actiona.

Fara bani, vorbesti la bec. Toti cei care vorbesc la modul serios, si se si implica in investitii in obligatiuni, actiuni, crypto, orice, au bani. Fara ei, e doar o poveste cu cocosul rosu.

In perioade cu inflatie ridicata, bunurile de folosinta indelungata trec pe plan secund, pentru ca oamenii obisnuiti trebuie sa isi asigure traiul de zi cu zi. De multe ori, aceste bunuri de folosinta indelungata stagneaza, ca pret, sau scad, in perioade cu inflatie. Deci, castiga cei care au bani disponibili pentru a face investitia.

Investitia in ce, aia e intrebarea? In ce tot asteptati sa investiti voi astia cu bani?  Daca sa ai bani e atat de bine, de ce sa iti ingradesti libertatea investindu-i?

#81
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View PostMembruAnonim, on 17 martie 2022 - 20:14, said:

Investitia in ce, aia e intrebarea? In ce tot asteptati sa investiti voi astia cu bani?  Daca sa ai bani e atat de bine, de ce sa iti ingradesti libertatea investindu-i?

In nimic. Stai cu banii cash si vezi ce apare. Daca nu apare nimic, aia e, in 10 ani din inflatie pierzi tot.

Sau nu ? ;)

#82
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Da.Dar nu e pentru oricine,doar pentru cine are ouale cu cite doua galbenusuri fiecare.Un apartament si o garsoniera in imobile alaturate,ambele cu ferestrele afectate,la pachet pretul 17000usd.Dar nu in Timisoara,ci undeva in Odesa.Se spera ca mai merge cineva la plaja dupa ce se termina razboiul.

#83
dotblue

dotblue

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2016

View Postblack_sabbath, on 17 martie 2022 - 19:46, said:

Pentru ca banul este cel care iti ofera liberatea de a actiona.

Fara bani, vorbesti la bec. Toti cei care vorbesc la modul serios, si se si implica in investitii in obligatiuni, actiuni, crypto, orice, au bani. Fara ei, e doar o poveste cu cocosul rosu.

In perioade cu inflatie ridicata, bunurile de folosinta indelungata trec pe plan secund, pentru ca oamenii obisnuiti trebuie sa isi asigure traiul de zi cu zi. De multe ori, aceste bunuri de folosinta indelungata stagneaza, ca pret, sau scad, in perioade cu inflatie. Deci, castiga cei care au bani disponibili pentru a face investitia.

exact asa zic si eu: fara bani vorbesti la bec si banul in mana iti da o oarecare putere de miscare in vremuri tulburi.

#84
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Oamenii bogati nu stau cu toti banii cash, ci cu o parte. Daca aici vorbim de prima investitie imobiliara, care e de fapt net worth-ul tau (valoarea detinerilor, fara apartamentul in care stai, minus imprumuturi)? Din ala incearca sa ai maxim 30% cash in perioada asta. Si de acolo pleci. Doar nu ati auzit de vreun bogat sa isi vanda detinerile in perioada asta ca sa le ia peste X ani cu 20% mai ieftin, nu? Asta e un vis, ca poate un gigel de pe strada sa ghiceasca cum o sa mearga piata. Asa mai sperau unii la caderi la inceput de pandemie, care e rezultatul cand trag linie dupa 2 ani? Preturile au crescut cu vreo 30-40% in 2 ani. Aia e afacere?

#85
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
E un deficit la apartamente noi din cauza povestii cu PUZurile de sector, si cine are de vanzare profita.
In zone din afara sectoarelor 2-6 se construieste in draci, si n-au crescut decat putin; crestere ca urmare a presiunii care vine din sectoare 2-6.
De-aia sare lumea la Nusco Citi de exemplu.

#86
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,687
  • Înscris: 07.02.2003
Dezvoltatorii din sectoarele 2-6 trebuie sa revina la normalitate in constructii, avize si regulamente respectate.

#87
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018
"Oamenii bogati nu stau cu toti banii cash, ci cu o parte."

in vremuri normale nimeni nu are cash. chiar e o prostie sa ai cash. pentru ca atrage hotii.

insa uite ca in vremurile astea cashul (cu atat mai mult in $) e un asset mult mai bun decat orice.
pe locul doi as zice ca e aurul sau argintul. ceva vandabil dar care sa-si pastreze valoarea.

zilele trecute plangea un oligarh ca desi are miliarde in asset-uri nu poate dispune decat de 2500 euro lunar.

#88
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Pai vinde tot si ia aur, argint si pastreaza o parte cash, sa te vedem, grija la comisioane :).

#89
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postcosmin_235423, on 19 martie 2022 - 18:36, said:

in vremuri normale nimeni nu are cash. chiar e o prostie sa ai cash. pentru ca atrage hotii.

Prin cash se inteleg conturi curente sau alte investitii usor convertibile in cash. Nu neaparat ca stai cu bancnotele in casa.

Cum sa fie cashul un asset mai bun ca orice cand se devalorizeaza cu 10% pe an? Am mai spus, in 2020 daca iti cumparai un Porsche sau un Rolex, il foloseai 2 ani non-stop si tot ieseai muuult mai bine decat daca stateai cu banii cash.

Edited by figo1988, 20 March 2022 - 09:10.


#90
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Asta depinde de ce vrei sa iti cumperi, daca vroiai un Televizor de 30 000 lei in 2020 si asteptai pana 2022, il puteai lua cu 10 000 lei adica de 3 ori mai ieftin, devalorizarea nu este universala.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate