Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Merita sa investesc in cumpararea unui apartament acum ...cand razboiul e la usa?

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#1
dotblue

dotblue

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2016
Buna

sunt din timisoara si la data izbucnirii nebuniei asteia cu razboiul din Ucraina tocmai eram pe punctul de a -mi cumpara primul apartament ca investitie imobiliara.
Evident ca m-am panicat si m-am oprit din cumparare amanand cat pot treaba.
Voi ce ma sfatuiti? sa cumpar sau sa nu cumpar?
voi ce ati face de ati fi in locul meu?
ms anticipat pt raspuns

#2
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021
Depinde de un milion de factori, intre care principali, zic eu ca ar fi:
- starea pietei de inchiriere in zona in care vrei tu sa cumperi: se mai gasesc potentiali chiriasi, pe termen lung ?
- ce suma investesti (in total... cu acte, mobilare, echipare, etc) si ce suma (te astepti) sa obtii lunar
- daca ai directii alternative de investitie (obligatiuni, bursa, orice altceva decat imobiliare)

#3
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Eu n-aș cumpãra, dacã nu aș fi nevoit sã locuiesc în el. Acu decizia este la tine. Unii își pun problema dacã sã își mai mobileze propriul apartament sau sã plece în afarã. Eu continui sã renovez apartamentul personal achiziționat în toamnã, însã recunosc cã nu știu ce sã fac, dacã sã-l mobilez sau nu.

#4
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Și cum sta soldatul r#s in el dacă nu are mobila???

Edited by terratec, 12 March 2022 - 23:25.
cenzurat cuvine sensibile


#5
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
De ce e "evident" ca te-ai panicat? Parerea mea e sa mergi inainte. Nu ne vor ocupa r###i pentru ca nu vom intra in raboi. Asta e doar propaganda de 2 lei, ca si aia cu benzina si cu uleiul. Dar tu faci ce vrei...

Edited by terratec, 12 March 2022 - 23:25.
cenzurat cuvinte


#6
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
sansele ca sa iti bombardeze rusii apartamentul, sunt la fel de ridicate ca si sansele sa dea cu nucleara si sa ne vaporizeze pe toti
deci merita

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

 dotblue, on 12 martie 2022 - 21:36, said:

Buna

sunt din timisoara si la data izbucnirii nebuniei asteia cu razboiul din Ucraina tocmai eram pe punctul de a -mi cumpara primul apartament ca investitie imobiliara.
Putina geografie,, in cazul de fata, usa la care spui tu ca bate razboiul este undeva in Moldova, nu capatul de vest al tarii.
Blocul tau are sanse mai mari sa reziste.

#8
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Eu nu mi-as cumpara nici un telefon mobil in perioada asta dar unii se gandesc la apartamente... ouchei. Posted Image

Edited by Maskatu, 12 March 2022 - 22:51.


#9
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Buy when everybody is fearful, sell when everybody is greedy.

#10
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Cumpara-l si da-i inainte.

Cel mai rau caz, o sa ai chiriasi r##i. Rau platnici sa nu fie, nu conteaza nationalitatea. Eventual, daca o sa fie r##i, incerci sa le ceri un avans, o garantie. Dar le spui ca nu e garantie, e o operatiune economica speciala pentru chiriasii noi.

Edited by terratec, 12 March 2022 - 23:24.
cenzurat cuvinte senbile


#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,881
  • Înscris: 20.10.2015
Se gandea cineva ca Putin va incepe un raboi in Europa intr-o tara compet independenta? Nope...
Si ca idee, daca va escalada situtia si Romania ar fi afara din NATO?
Slabe sanse, dar e un risc.
Niciodata marile puteri nu au "ajutat" dezinteresat, si, daca e sa-si salvepe pielea de la un razboi nuclear, vor trisa, asa cum au facut-o si acum 70 de ani.
Totul e la noroc.

Eu as juca cat mai sigur. In momentul de fata trebuie sa dau restul de bani pentru 2 apartamente in Bucuresti pentru care am platit deja 15%.

Intrebarea pe care am pus-o este, "cat pot amana tranzactia?", mi s-a spus ca pana la sf lui iunie. Probabil ca o sa astept pana atunci, apoi sa pun in balanta sa renunt, si pierd pretul la care le-am contractat vs pretul de acum (vreo €30,000),
sau
sa le cumpar si sa le vand imediat, unde voi pierde probabil doar €10,000,
sau
sa le cumpar si sa le mobilez si sa le inchiriez.

Daca ma intrebi acum ce voi face, raspunsul este "Nu stiu". Nu recomand nimanui sa ia decizii radicale in timp de criza.

#12
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 26.10.2021
Macar e construit apartamentul?
Nu de alta, dar in "Cimisoara" se practica plata apartamentului si el nici macar nu e construit!

#13
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003

 dotblue, on 12 martie 2022 - 21:36, said:

Buna

sunt din timisoara si la data izbucnirii nebuniei asteia cu razboiul din Ucraina tocmai eram pe punctul de a -mi cumpara primul apartament ca investitie imobiliara.
Evident ca m-am panicat si m-am oprit din cumparare amanand cat pot treaba.
Voi ce ma sfatuiti? sa cumpar sau sa nu cumpar?
voi ce ati face de ati fi in locul meu?
ms anticipat pt raspuns

Unii au mărit preţurile de ofertare în lunile trecute. Alţii au scos proprietăţile de la vânzare.
Cei care vor să cumpere pentru a obţine nişte bani din închiriere trebuie să studieze foarte bine piaţa.

#14
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,817
  • Înscris: 30.08.2006
Doar cu bani cash. Creditele sunt nesigure.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 dotblue, on 12 martie 2022 - 21:36, said:

Evident ca m-am panicat si m-am oprit din cumparare amanand cat pot treaba.
Voi ce ma sfatuiti? sa cumpar sau sa nu cumpar?
De ce sa nu si de ce te-ai panicat ? Cand am citit in viteza ma gandeam ca apartamentul e in Ucraina, pana am vazut Timisoara, atunci as fi inteles...
Tu chiar ai impresia ca lumea se da peste cap de ce face Putin acolo... sau doar trollezi...

 Leo2006, on 12 martie 2022 - 23:47, said:

Doar cu bani cash. Creditele sunt nesigure.
Nu poti sa iei cu cash peste o anumita suma, mi se pare 50000 lei e maximul.

 Maskatu, on 12 martie 2022 - 22:51, said:

Eu nu mi-as cumpara nici un telefon mobil in perioada asta dar unii se gandesc la apartamente... ouchei. Posted Image
:roflmaofast:

Edited by andreic, 12 March 2022 - 23:53.


#16
Myorlawr

Myorlawr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 08.08.2019

 andreic, on 12 martie 2022 - 23:54, said:

Nu poti sa iei cu cash peste o anumita suma, mi se pare 50000 lei e maximul.
Prin cash oamenii se refera si la banii din banca. Doar credit sa nu fie, in rest e cash, fie ca e fizic sau in banca.

#17
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 dotblue, on 12 martie 2022 - 21:36, said:

..............sunt din timisoara si la data izbucnirii nebuniei asteia cu razboiul din Ucraina tocmai eram pe punctul de a -mi cumpara primul apartament ca investitie imobiliara.
Evident ca m-am panicat si m-am oprit din cumparare amanand cat pot treaba.
Voi ce ma sfatuiti? sa cumpar sau sa nu cumpar?
....................

Nu cred că există un răspuns corect la întrebarea ta, deci cu alte cuvinte este complicat de dat un răspuns.

Este complicat de dat un răspuns deoarece piața imobiliară se bazează majoritar pe credite, iar în perioada următoare creditele vor deveni mult mai scumpe și mai greu de accesat. După cum este știut dobânda oricărui credit este compusă din marja băncii la care se adaugă un indice variabil numit IRCC, care se actualizează trimestrial. Acest IRCC se aplică de vreo 2-3 ani, pănă atunci dobânda era compusă din marja băncii + indicele ROBOR. Acest indice ROBOR reprezintă dobânda medie la care se împrumută băncile între ele
Chestia este că indicele IRCC se calculează tot în funcție de indicele ROBOR, doar că este decalat cu 6-9 luni.
Acum ROBOR la 3 luni este 4,36, după ce în urmă cu vreo 5-6 luni, adică prin septembrie 2021 era cam 1,6, deci a crecut cu circa 2,8 și tot creste, deci peste 6-9 luni indicele IRCCC va ajunge tot pe aici și eventual va creste în continuare, dacă mai creste ROBOR.

Am scris toată explicația asta deoarece fiecare creștere cu 1% a dobânzii duce la o crestere cu circa 11% a ratei - deci dacă cineva la un anume credit avea o rata lunara de 2.000 lei, dacă IRCC creste cu 1 va avea rata 2.220 lei, daca mai creste cu 1 va avea rata circa 2500 lei și tot așa, este foarte ușor de vazut ca o crestere a IRCC cu 4-5 ar însemna o crestere cu 50-60 % a ratei lunare.

Sa luam exemplul unei familii cu venituri nete de 7.200 lei pe luna - aceasta familie ar putea să își cumpere un apartament cu un împrumut de 80.000 de euro (circa 400.000 lei) de la Banca Transilvania, pe o durata de 30 de ani  - rata lunara de 1900 lei.
Problema este că așa stau lucrurile ACUM - deoarece la iarna daca IRCC creste cu 3 puncte, asta inseamna ca rata ar fi circa 2500 lei și ei pur si simplu nu mai pot lua creditul deoarece nu se incadrează în plafonul de creditare (pentru cei care nu stiu in funcție de salariul pe care îl ai și alte credite/obligații beneficiezi de o limita maxima de creditare, adica ti se stabilește maximul ratei  pe care o poti achita).

Un alt aspecte pe care lumea nu îl știe este ca la banca primești un credit și in functie de valoarea evaluata a apartamentului - deci cu alte cuvinte daca tu vrei sa cumperi un apartament de 95.000 euro in primul rand trebuie sa ai circa 15.000 de euro disponibili pentru avans, apoi evaluatorul bancii va evalua apartamentul pe care vrei sa il cumperi - daca acel evaluator evaluează apartamentul la 75.000 de euro în nicin caz banca nu îți va da un împrumut de 80.000 de euro, ci un împrumut mai mic sau maxim egal cu suma evaluată, adică 75.000 de euro - ceea ce inseamna ca trebuie sa ai un avans mai mare.

Am mai citit diverse păreri ale oamenilor precum că este inflație, toate preturile cresc, deci vor creste și preturile apartamentelor - diferenta este ca daca o paine creste de la 2 la 3 lei sunt destui oameni care au bani să o cumpere, iar asta este valabil și la ulei și la alte alimente, pur si simplu oamenii vor manca mai putin sau vor renunta la alte cheltuieli - dar la apartamente daca nu se incadrează îm plafonul de creditare pur si simplu nu poate lua creditul, deci nu poate cumpara apartamentul.

Asa că în concluzie este complicat de spus daca este bine de cumparat un apartament acum - TEORETIC este inflatie, toate preturile cresc, deci ar trebui să crească și preturile apartamentelor - PRACTIC
-preturi mai mari înseamnă rate mai mari,
-inflație mare și instabilitate înseamna un risc mare, deci bancile vor evalua apartamentele sub pretul de piata, adica oamenii ar trebui sa aiba un avans mai mare (ceea ce nu au mulți),
-cresterea IRCC inseamnă rate și mai mari, ceea ce, combinat cu inflația, inseamnă că oamenii au mai putini bani disponibili pentru a cumpăra apartamente, mai ales că unii nici nu se vor încadra în plafonul de creditare, deci pur si simplu nu vor putea cumpăra apartamente la noile preturi - deci cine cumpăra cu gandul sa vîndă în caștig în următorii 3-4 ani s-ar putea să iasă în pierdere.

Pe o perioadă mai lungă este dificil de anticipat, sunt prea multe variabile, fără a mai lua în calcul și evoluția războiului.

Edited by spider8, 13 March 2022 - 00:51.


#18
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Maskatu, on 12 martie 2022 - 22:51, said:

Eu nu mi-as cumpara nici un telefon mobil in perioada asta dar unii se gandesc la apartamente... ouchei. Posted Image

Daca-ti vinzi apartamentul la pretul unui telefon mobil, eu ma bag Posted Image

 dotblue, on 12 martie 2022 - 21:36, said:

sunt din timisoara
voi ce ati face de ati fi in locul meu?
ms anticipat pt raspuns

Investitie= inchiere

Atata timp cat nu exista legi stabile in domeniul inchrierii eu nu cred ca in Romania se pot face afaceri de genul. Exemplu, in martie 2020 cand s-a dat starea de urgenta si toate cursurile s-au suspendat au plecat toti studentii, n-au mai platit chirii, oamenii au ramas cu apartamentele goale. In orice tara civilizata asa ceva nu e posibil, ai preaviz de 3-6 luni, nu poti pleca asa de azi pe maine. Evident ca o sa imi sara multi in cap, insa intr-o economie solida asa ceva nu e posibil. Ceea ce vreau sa spun de fapt e ca desi in Romania exista oameni cu bani din ce in ce mai multi, daca cadrul legal e de tara bananiera mai bine nu investi in asa ceva. Investeste fie in alta tara, fie in alt domeniu.

Edited by giuliani, 13 March 2022 - 01:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate