Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Merita sa investesc in cumpararea unui apartament acum ...cand razboiul e la usa?

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Mergi în Grecia, cumperi acolo.

#20
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 dotblue, on 12 martie 2022 - 21:36, said:

Buna

sunt din timisoara si la data izbucnirii nebuniei asteia cu razboiul din Ucraina tocmai eram pe punctul de a -mi cumpara primul apartament ca investitie imobiliara.
Evident ca m-am panicat si m-am oprit din cumparare amanand cat pot treaba.
Voi ce ma sfatuiti? sa cumpar sau sa nu cumpar?
voi ce ati face de ati fi in locul meu?
ms anticipat pt raspuns
Cumpara repede nu sta pe ganduri, ca trece si starea asta si ramai in pom, c-o sa creasca preturile la cer, mai ales ca ne invadeaza refugiatii....

#21
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
daaaaa stim toti ca refugiatii ucrainieni vor sa ramana in Romania ....
tovarase, Romania e doar tara aia pe care sunt nevoiti sa o tranziteze in drum spre iuropa
nici romanii nu mai vor sa stea in Romania,vedem din ce in ce mai des romani care pana acum nu aveau nici o dorinta de a pleca, ca incep sa caute o alta tara mai stabila ,mai calda, mai previzibila

Edited by pimi, 13 March 2022 - 07:46.


#22
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
pretul la case in Timisoara e cu 20 000 euro mai mare ca anul trecut??erau case in curte comuna cu 3-40 000 acum nu mai gasesti sub 50 000

#23
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
Cea mai mare parte a refugiaților au ieșit deja din țară, mulți merg prin Germania, Franța, Portugalia, pe la rude/prieteni sau o iau de la zero.

#24
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
nu vi se pare ciudat numai motive de a creste pretul la orice dar nici un motiv sa scada???????????/

#25
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
Nu, deoarece frica în care se găsește omenirea creează astfel de tipare. Azi este una, peste ceva timp alta și tot așa.

#26
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

 pufonel, on 12 martie 2022 - 22:05, said:

De ce e "evident" ca te-ai panicat? Parerea mea e sa mergi inainte. Nu ne vor ocupa r###i pentru ca nu vom intra in raboi. Asta e doar propaganda de 2 lei
Indiferent de evolutia razboiului, chiar si in varianta optimista (terminarea lui in maxim 10 saptamani), efectele vor ramane. Ori, in varianta cea mai optimista, ne asteapta o criza economica importanta, cu bulversari de preturi si pe piata fortei de munca. Acesta este momentul conservarii acumularilor, nu al cheltuielilor. Iar daca nu ai banii la ciorap, cu siguranta nu este momentul contractarii de credite.

 aris86, on 12 martie 2022 - 21:48, said:

Eu n-aș cumpăra, dacă nu aș fi nevoit să locuiesc în el.
Eu nu as cumpara nici daca as avea toti banii si chiar daca nu as avea unde sa locuiesc. As sta in chirie, macar un an. Pentru ca se va intampla, probabil la o scala mai mare, ce s-a intamplat in perioada 2009-2011: caderea pietei imobiliare si scaderea preturilor cu 30-70%.

 crisstonne, on 13 martie 2022 - 01:26, said:

Mergi în Grecia, cumperi acolo.
Buna idee! Insa, si piata imobiliara din Grecia va fi afectata de criza economica.

#27
BeastieEminem

BeastieEminem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 03.10.2021
Cumpara usurel SNP si SNN. Anul asta vor avea profituri pur si simplu monstruoase. Pana in vara 2023 ai macar un 25% castig plus dividende. E in Romania, nu ai bataie de cap, daca vrei banii azi lichidezi tot in 2 minute si in doua zile ii scoti din cont.

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 andreic, on 12 martie 2022 - 23:54, said:

Nu poti sa iei cu cash peste o anumita suma, mi se pare 50000 lei e maximul.

"cash" se numeste daca ai abnul in banca, nu fizic

 giuliani, on 13 martie 2022 - 01:05, said:

au plecat toti studentii, n-au mai platit chirii, oamenii au ramas cu apartamentele goale. In orice tara civilizata asa ceva nu e posibil, ai preaviz de 3-6 luni, nu poti pleca asa de azi pe maine.

Oh, se intampla...

 vdesigns, on 13 martie 2022 - 07:51, said:

nu vi se pare ciudat numai motive de a creste pretul la orice dar nici un motiv sa scada???????????/

Nu, se numeste inflatie si se cumuleaza chiar cu factorul de risc al momentului

 dacis2, on 13 martie 2022 - 09:02, said:

Indiferent de evolutia razboiului, chiar si in varianta optimista (terminarea lui in maxim 10 saptamani), efectele vor ramane. Ori, in varianta cea mai optimista, ne asteapta o criza economica importanta, cu bulversari de preturi si pe piata fortei de munca. Acesta este momentul conservarii acumularilor, nu al cheltuielilor. Iar daca nu ai banii la ciorap, cu siguranta nu este momentul contractarii de credite.

Eu nu as cumpara nici daca as avea toti banii si chiar daca nu as avea unde sa locuiesc. As sta in chirie, macar un an. Pentru ca se va intampla, probabil la o scala mai mare, ce s-a intamplat in perioada 2009-2011: caderea pietei imobiliare si scaderea preturilor cu 30-70%.

Sa tii banii la ciorap e nebunie. Asta daca ai auzit de inflatie.
Lumea baga in imobiliare, arta, aur. Asa a fost tot timpul

Apropo, inchiriatul e destul de jos. Incerc sa dau in inchiriere un apartament chiar la Moghiros, stradal cu 2 camere. €280/luna, in 3 saptamani, 3 telefoane doar nici o vizionare...
Luna viitoare trebuie sa definitivez cumpararea a 2 apartamente noi pe care ma gandeam sa le dau deja in chirie.
Simt ca voi mai astepta...

#29
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 09.11.2010
Nu vad legatura cu razboiul avand in vedere ca la noi e practic imposibil sa se declanseze razboiul avand in vedere ca suntem in NATO. Cumpara linistit/a.

#30
CARNATUL

CARNATUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 25.08.2021

 dotblue, on 12 martie 2022 - 21:36, said:

Buna

sunt din timisoara si la data izbucnirii nebuniei asteia cu razboiul din Ucraina tocmai eram pe punctul de a -mi cumpara primul apartament ca investitie imobiliara.
Evident ca m-am panicat si m-am oprit din cumparare amanand cat pot treaba.
Voi ce ma sfatuiti? sa cumpar sau sa nu cumpar?
voi ce ati face de ati fi in locul meu?
ms anticipat pt raspuns

Avand in vedere incertitudinea cel mai bine e sa amani achizitia.

#31
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 dacis2, on 13 martie 2022 - 09:02, said:

.... Pentru ca se va intampla, probabil la o scala mai mare, ce s-a intamplat in perioada 2009-2011: caderea pietei imobiliare si scaderea preturilor cu 30-70%. .
Pe ce re bazezi când faci aceste afirmații? Ca s-a preconizat căderea pietei imobiliare din 2020, de când cu pandemia, însă, în afara de partea cu inchirierea, preturile au crescut, și nu puțin.

#32
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
In teorie inflația este prea mare deja și vor interveni băncile centrale ca să o tempereze prin creșterea dobânzilor. In fapt, eu cred că inflația va continua mult timp. Deja BCE a zis acum câteva zile că se mai gândește ce va face. Săptămâna viitoare e ședința FED. Eu personal cred că devalorizarea banilor e de abia la început. Noi încă nu vedem inflația datorată banilor noi creați în 2020-2021, ci doar cea datorată perioadei pre-covid. Dacă FED nu crește dobânda de referință săptămâna asta și ai banii, cumpără liniștit. Dacă FED crește dobânda cu peste 0.25%, vor urma probabul stagnări sau scăderi de prețuri pe termen scurt. Așteaptă să vezi ce se întâmplă zilele următoare.

#33
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 30.08.2006
Preturile vor urca la produsele de valoare mica in schimb la imobiliare nu vor avea crestere pentru ca achizitiile se fac in 99% prin creditare. Pe masura ce dobanzile cresc, creditele scad iar piata imobiliara se va adapteaza cererii mai mici. De vazut cum evolueaza leul in raport cu evolutia preturilor la imobiliare. Care din cele doua va scadea mai puternic.

#34
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 Leo2006, on 13 martie 2022 - 09:39, said:

Preturile vor urca la produsele de valoare mica in schimb la imobiliare nu vor avea crestere pentru ca achizitiile se fac in 99% prin creditare. Pe masura ce dobanzile cresc, creditele scad iar piata imobiliara se va adapteaza cererii mai mici.
Se pare ca investitorii ce au început niste blocuri pe lângă mine, nu știu asta. Ca trag tare, lucrează inclusiv toată sâmbăta.

#35
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 30.08.2006
Cu cat termina mai repede cu atat costurile sunt mai mici. Vor sa vanda rapid ca sa nu ramana cu ele. Graba nu vine de la constructor , e de la investitor.
Sa construiesti in perioada covid si sa finalizezi in perioada in care are loc un precursor al WW3, e foarte riscant. Nu mai iese profitul scontat.

Edited by Leo2006, 13 March 2022 - 10:05.


#36
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

 Tsunnnami, on 13 martie 2022 - 09:14, said:


Apropo, inchiriatul e destul de jos. Incerc sa dau in inchiriere un apartament chiar la Moghiros, stradal cu 2 camere. €280/luna, in 3 saptamani, 3 telefoane doar nici o vizionare...
.

Il dai repede saptamana viitoare - se intoarce armata de studenti la facultate!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate