Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Merita sa investesc in cumpararea unui apartament acum ...cand razboiul e la usa?

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#37
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018

 BeastieEminem, on 13 martie 2022 - 09:08, said:

Cumpara usurel SNP si SNN. Anul asta vor avea profituri pur si simplu monstruoase. Pana in vara 2023 ai macar un 25% castig plus dividende. E in Romania, nu ai bataie de cap, daca vrei banii azi lichidezi tot in 2 minute si in doua zile ii scoti din cont.
ce sunt astea si cum se cumpara

#38
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Uitindu-ma in spate,pretul de achizitie urca permanent,deci daca nu iei acum,maine vei lua mai scump.Ca asa e in patrie.

#39
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007

 vdesigns, on 13 martie 2022 - 12:15, said:

ce sunt astea si cum se cumpara

Ceva imi spune ca daca nu stii, mai bine nu te bagi.

#40
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,664
  • Înscris: 20.11.2005

 vdesigns, on 13 martie 2022 - 12:15, said:

ce sunt astea si cum se cumpara

Sunt simbolurile a doua companii listate la BVB (Bursa de Valori Bucuresti): SNP si SNN.
Se cumpara/vand prin intermediul unui broker, gen tradeville.

Dar, dupa cum spunea Shade14, daca toate astea suna strain pentru tine, mai bine nu te bagi.

#41
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 giuliani, on 13 martie 2022 - 01:05, said:

Atata timp cat nu exista legi stabile in domeniul inchrierii eu nu cred ca in Romania se pot face afaceri de genul.

Ba din contra, in Romania s-au facut si se fac o gramada de bani din asta. Randamentul la inchiriere este cam cu 40-50% peste ce se obtine in vest si ritmul de crestere al preturilor a fost si el mai bun. Sunt exemple si pe forum de destui corporatisti care au facut sute de mii de euro in doar cativa ani din asa ceva.

#42
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022

 BeastieEminem, on 13 martie 2022 - 09:08, said:

Cumpara usurel SNP si SNN. Anul asta vor avea profituri pur si simplu monstruoase. Pana in vara 2023 ai macar un 25% castig plus dividende. E in Romania, nu ai bataie de cap, daca vrei banii azi lichidezi tot in 2 minute si in doua zile ii scoti din cont.
25% intr-un an ?
Mergem sa parafam deal-ul ?
Bag eu 100 de mii si la anu iti dau 24 de mii tie din cei 25 profit.
Daca nu iese procentu imi dai tu 100 de mii !
Ce zici ? Te bagi ?

OP: daca ai banu si nu te pricepi sa faci specula pe burse atunci ii poti baga intr-o cutie.
Singura varianta de scadere a pietei e criza ori asta tocmai s-a amanat odata cu lansarea noii crize de "securitate" care e aici sa stea pana la urmatoarea criza  . In crizele astea artificiale se pompeaza artificial bani in economii, preturile cresc, banii negri colcaie in piata si sustin preturile, toata lumea e multumita.
Concret, am luat o cutie acum un an , anul asta una in acelasi bloc insa cu o camera in minus costa fix tot cat am dat eu pe ea.
Un lucru e clar, in cel mai rau caz ai un bun care isi mentine valoarea.
Nu ai spus daca il iei cu banu jos sau cu credit !


#43
BeastieEminem

BeastieEminem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 03.10.2021

 icssizero, on 13 martie 2022 - 16:48, said:

25% intr-un an ?
Mergem sa parafam deal-ul ?
Bag eu 100 de mii si la anu iti dau 24 de mii tie din cei 25 profit.
Daca nu iese procentu imi dai tu 100 de mii !
Ce zici ? Te bagi ?



Nu fac pariuri de genul asta. De altfel toata propunerea ta  musteste de habarnism feroce.

#44
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Cum, nu esti sigur pe recomandarile tale ?
Iti dau oportunitatea sa faci bani fara sa bagi bani, ce deal mai tare ca asta ai putea gasi ?
Mai ales fiind un conneseur, si nu un habarnist ca mine, chiar nu inteleg !
Poti dezvolta ?

#45
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Daca te poti imprumuta merita.
Acum riscul este doar al bancii, orice se intampla nu vei da banii inapoi, in caz de razboi datoriile intra in stand-by sau se ...dizolva iar daca sistemul financiar mondial se reseteaza sau vine noua ordine mondiala, ramaii cu proprietatea.
Sa iti dau un exemplu: crezi ca in Donetsk se duce cineva la banca sa plateasca rata sau poate plati cu cardul cand curentul este taiat de o saptamana?
Cel mai naspa va fi pentru cei cu banii, care probabil nu vor mai valora nimic, indiferent ca sunt tipariti sau niste cifre in un sistem care nu va mai fi functional.

#46
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
daaaa va fi naspa rau de cei cu bani...aproape imi dau lacrimile de grija lor,nu mai bine fara bani fara dureri ?

#47
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015

 p243df, on 12 martie 2022 - 23:27, said:

Macar e construit apartamentul?
Nu de alta, dar in "Cimisoara" se practica plata apartamentului si el nici macar nu e construit!
Stiu caz...47.000 euro si i-a aratat doar terenul unde urmeaza sa fie construit :)), pe care i-a si platit, bineinteles.

 p243df, on 12 martie 2022 - 23:27, said:

Macar e construit apartamentul?
Nu de alta, dar in "Cimisoara" se practica plata apartamentului si el nici macar nu e construit!
Stiu caz...47.000 euro si i-a aratat doar terenul unde urmeaza sa fie construit :)), pe care i-a si platit, bineinteles.

#48
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 26.10.2021
Cu atat ramane!
Am ruda in Timisoara, sta in chirie ca nu e gata apartamentul platit integral.
De vreo 3 ani daca nu ma insel.

#49
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

 FC72, on 13 martie 2022 - 18:36, said:

Daca te poti imprumuta merita.
Acum riscul este doar al bancii, orice se intampla nu vei da banii inapoi,

Si pierzi ce-ai dat bancii pana atunci+ ramai si cu datorii

#50
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 FC72, on 13 martie 2022 - 18:36, said:

Daca te poti imprumuta merita.
Unii s-ar putea chiar sa te ia in serios, termina cu astea :lol:

Edited by Lowrider, 13 March 2022 - 22:43.


#51
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

 icssizero, on 13 martie 2022 - 16:48, said:

25% intr-un an ?
Mergem sa parafam deal-ul ?

dacă urmăreai piața făceai 10 lei/O ACȚIUNE  într-o săptămână.cam atât au dus-o în jos panicații

sau acum a dat BRD dividende de 17% aproximativ

#52
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 Tsunnnami, on 13 martie 2022 - 22:03, said:

Si pierzi ce-ai dat bancii pana atunci+ ramai si cu datorii

 FC72, on 13 martie 2022 - 18:36, said:

Daca te poti imprumuta merita.
Acum riscul este doar al bancii, orice se intampla nu vei da banii inapoi, in caz de razboi datoriile intra in stand-by sau se ...dizolva iar daca sistemul financiar mondial se reseteaza sau vine noua ordine mondiala, ramaii cu proprietatea.
Sa iti dau un exemplu: crezi ca in Donetsk se duce cineva la banca sa plateasca rata sau poate plati cu cardul cand curentul este taiat de o saptamana?
Cel mai naspa va fi pentru cei cu banii, care probabil nu vor mai valora nimic, indiferent ca sunt tipariti sau niste cifre in un sistem care nu va mai fi functional.
Strict la Donesk care e la rusi practic raspunsul tau sta in picioare. Pentru noi insa care chiar daca vom ajunge in vreun razboi dar slabe sanse se ne ia rusii ca pe ucrainieni, daca tu crezi ca te lasa banca in pace ca e venit razboiul, sa fii sanatos. In cel mai rau caz cand lucrurile s-au linistit si banca isi da seama ca apartamentul respectiv e doar o pierdere pe lista de credite va cere banii din asigurare in caz ca e distrus sau iti va vinde creanta pe 50 centi la dolar catre o firma de recuperari. Strict in cazul de fata eu as lua apartament pe cash sau imprumut de o suma mica. La cum se vede treaba dobanzile vor creste mult.

#53
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 MarianG, on 12 martie 2022 - 22:36, said:

Putina geografie,, in cazul de fata, usa la care spui tu ca bate razboiul este undeva in Moldova, nu capatul de vest al tarii.
Blocul tau are sanse mai mari sa reziste.

Vezi ca el a zis doar ca este de loc din Timisoara,da' n-a zis unde vrea sa-si cumpere apartamentul.Poate vrea sa si-l cumpere la Kiev Posted Image

#54
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Umbla vorba ca cei cu mai multe apartamente (4-5) cauta sa le vanda ca vine razboiul si sa nu le piarda la bombardamente. Pentru o vanzare rapida trebuie sa lasi ceva la pret. Credeti ca o sa apara pe  piata astfel de "oferte"? Ma intereseaza in mod direct, deoarece am un apartament de 2 camere in care nu se poate locui, l-as vinde si as lua altul, locuibil, or diferenta intre nelocuibil si locuibil e de vreo 10.000 euro. Poate, cu ocazia vanzarilor din motive de panica, prind vreun apartament la reducere? Ar trebui sa stau cu ochii pe piata?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate