Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Cluj sau Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
348 replies to this topic

#199
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,341
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 26 martie 2022 - 19:17, said:

Din pacate pentru haterii Clujului, exista deja indici culturali ai Comisiei Europene care arata cum sta fiecare oras inclusiv la capitolul teatru ... si acei indici reflecta cat de multi spectatori/spectacole de teatru/locuri in sali exista in fiecare oras raportat la populatie. Clujul are un indice de 9.8, iar Bucurestiul de 5.5 ... Not good (pentr unii) Posted Image

Attachment CulturalVibrancy.png

Diferenta e mare, dar in cealalta directie Posted Image Sau na, asta ne zic indicii Comisiei Europene, care sunt facuti pe baza datelor de la INS.

Cea mai socanta e diferenta la ultimul punct, satisfactia fata de facilitatile culturale din cele doua orase, 41.4 la Cluj vs 12.9 la Bucuresti

Iata un alt semn ca frustrarea ta atinge cote maxime, cand iti argumentez cu realitatea din teren cat de mic e Clujelul, te apuci si cauti tot felul de statistici care iti convin si le postezi, desi cred ca statistica asta cu vitalitatea culturala am mai discutat-o de 100 de ori si ti-am demonstrat clar ca are concluzii dubioase. Hai sa-ti mai arat si acum cat de relevanta e statistica ta:
In Romania, dupa statistica aia afisata de tine, cica la capitolul ”Locuri si facilitati culturale”, municipiul Baia Mare e cel mai tare din Romania, adica bate la punctaj atat Bucurestiul, cat si Clujul, Timisoara, Iasiul si Sibiul. Acuma, cu tot respectul pt Baia Mare, dar orice om cu iq-ul macar cat al lui wotan isi poate da seama ca nu are cum ca o resedinta medie de judet sa bata cele mai dezvoltate orase din Romania. La capitolul ”capital uman si educatie” Clujul e pe ultimul loc, ia bataie inclusiv de la Baia Mare. Ma rog, daca Baia Mare are facilitati educationale si oameni mai bine educati pe nisa culturala decat Clujul, inseamna ca toata scoala clujeana trebuie sa-si toarne cenusa in cap, s-a facut de ras. Am cautat si in cazul altor tari, la fel, rezultate mai mult decat dubioase, de ex la capitolul ”Locuri si facilitati culturale” Praga e mai tare decat orice metropola din Europa (cu exceptia Parisului). Adica Praga bate Londra, MIlano, Munchen, Berlin, Roma, Viena, Madrid, Barcelona, etc, sau Lyon bate Londra, Munchen, Berlin, Roma, Madrid, Barcelona, etc. Nu mai zic de fiecare tara luata individual, Viena, Paris, Munchen, Berlin, MIlano, etc, iau bataie de la niste orasele din tara respectiva la capitole unde e evident ca numai facand niste calcule matematice si raportari probabil la populatie au putut obtine asemenea rezultate, pt ca altfel nu vad cum metropolele mai sus amintite stau mai prost la facilitati culturale decat niste orasele de cateva ori mai mici decat ele. De ex. in Germania, Weimar (un orasel de vreo 65.000 locuitori) bate la facilitati culturale tot ce misca in tara respectiva, adica Munchen, Berlin, etc. Hai sa fim seriosi!
Deci, draga utopium, oricat iti plesneste vena de invidie, si oricate studii si calcule cauti si postezi pe aici, in realitate orice persoana rezonabila, cu niste cunostinte medii, poate realiza ca dpdv cultural metropolele in general creeaza cele mai mari oportunitati si au cea mai bogata oferta in materie de cultura. ;)

#200
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 01.10.2002

View Posttoniq, on 26 martie 2022 - 22:38, said:

dar orice om cu iq-ul macar cat al lui wotan isi poate da seama
Isi poate da seama. Dar uite ca tu nu reusesti, desi Utopium ti-a prezentat o statistica clara...

#201
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,341
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 26 martie 2022 - 19:49, said:

Pai toniq ne explica ca de fapt mare parte din participantii la Untold si Electric Castle sunt bucuresteni ... Posted Image Asa ca se pare ca duc lipsa la Bucuresti, din moment ce vin sa dea o gramada de bani pe cazari la Cluj in timpul Untold/Electric Castle.

Nu duce nimeni lipsa, doar ca participantii la concerte se recruteaza tot dintre cei cu o astfel de ”cultura”, nu stiu de ce nu poti intelege asta. La Untold si alte festivaluri vin din Europa de vest, SUA, etc, asta intelegi tu, ca vin pt ca nu au la ei acasa? Chiar asa slab esti? ;)

Quote

Doar ca raportat la populatie se pare ca sta mai bine ... ca doar nu te astepti sper ca o populatie oficial de 6 ori mai mica sa aiba mai multe teatre/spectacole de teatru.

Da, raportat la populatie Weimar bate la facilitati culturale tot ce misca in Germania si, se pare, majoritatea oraselor europene. Nu pot decat sa-i compatimesc pe toti cei care nu stau in Weimar.
Parca si vad pe cineva care are chef sa iasa la un eveniment intr-o seara cum este nemultumit ca din cele 100 de evenimente la care poate participa in acea seara, sta si le imparte la nr. de locuitori  si constata dezamagit cat de slaba e oferta. Posted Image

#202
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 01.10.2002
Un exemplu foarte bun, Sibiul. Intotdeauna se intampla ceva. Daca locuiesti in Sibiu, trebuie sa iesi doar pe centru si gasesti un festival, un concert, un targ. Bucurestenii se inghesuie sa vina la Sibiu la evenimente. In schimb, n-am prea auzit vreun sibian sa zica ca se duce la evenimente la Bucuresti. Si vorbim de un oras de zece ori mai mic decat Bucurestiul.

#203
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,587
  • Înscris: 26.01.2014
sibiul este un oras mic care face ca orice eveniment mic sa para mare...
in bucuresti chiar si un meci de cu zeci de mii de spectatori fotbal trece neobservat.. de aia.

#204
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,143
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttoniq, on 26 martie 2022 - 22:38, said:

Iata un alt semn ca frustrarea ta atinge cote maxime, cand iti argumentez cu realitatea din teren cat de mic e Clujelul, te apuci si cauti tot felul de statistici care iti convin si le postezi, desi cred ca statistica asta cu vitalitatea culturala am mai discutat-o de 100 de ori si ti-am demonstrat clar ca are concluzii dubioase.
E statistica oficiala a Comisiei Europene... Buna, rea, se bazeaza pe o metodologie a Comisiei Europene. Si da, raportarea la populatie/marimea orasului duce la rezultate aparent neasteptate (desi eu nu ma mir deloc ca Praga bate marile metropole, se simte cand mergi la Praga ca e o concentrare mai mare de obiective turistice/culturale si ca vitalitatea culturala e de top).

E suficient sa te gandesti la faptul ca in Cluj primele 4 festivaluri au impreuna 1 milion de spectatori, pe cand in Bucuresti nici macar primele 10 festivaluri impreuna nu ajung la 1 milion. Iar apoi cand mai raportezi asta si la populatie, normal ca luati bataie cu usurinta :)

Ca sa dau un exemplu concret usor de gasit/numarat: luna trecuta, in februarie, la Cluj au fost programate 15 spectacole de opera la cele doua opere, la Bucuresti au fost programate 17 spectacole. Raporteaza asta la populatia care are un raport oficial de 6:1 si incepi sa intelegi de ce ia Bucurestiul bataie

Edited by utopium, 27 March 2022 - 06:51.


#205
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostWotan, on 26 martie 2022 - 17:16, said:

Un student se va duce mai degraba la spectacole gen Untold sau Electric Castle, asa ca nu conteaza cate teatre sunt in oras, ci cate evenimente sunt pentru tineret. Iar aici Cluj bate detasat cam pe oricine...
Da man, Untold si EC, 8 zile din 365, cel mai tare oras din univers la distractie. Ce mai este? Jazz in the park? Wow, inca 4 zile. E o fiesta continua, ce sa-ti povestesc :lol:

View Postutopium, on 26 martie 2022 - 19:17, said:

Diferenta e mare, dar in cealalta directie Posted Image Sau na, asta ne zic indicii Comisiei Europene, care sunt facuti pe baza datelor de la INS.
Poti sa-ti bagi ceva in comisia europeana, INS si numere debile retardate fara sens. Comparati un cacat in ploaie cu ditamai capitala de 7 ori mai mare, nu are absolut nici un sens decit daca esti internat la dilai. Te umfli in pene pentru niste numere fara nici o noima, fara macar sa ai habar cum au fost obtinute, cind io iti arat clar si concret ca in Bucuresti poti vedea 20 piese de teatru si in Clooj doua. Intrebarea este daca voi astia cu "Clooju cel mai tare din lume" sinteti sinteti normali la cap sau v-ati timpit de tot? :lol:

Referitor la satisfactie, cel mai bun mod de a evolua este sa fii constient de lucrurile negative si sa fii critic. Daca majoritatea clujenilor sint niste cretini care spun ca totul e minunat si ca e cel mai tare oras din lume atunci o sa ramana un oras de cacat pina la sfirsitul universului. :first:

#206
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,341
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 27 martie 2022 - 06:42, said:

E statistica oficiala a Comisiei Europene... Buna, rea, se bazeaza pe o metodologie a Comisiei Europene. Si da, raportarea la populatie/marimea orasului duce la rezultate aparent neasteptate (desi eu nu ma mir deloc ca Praga bate marile metropole, se simte cand mergi la Praga ca e o concentrare mai mare de obiective turistice/culturale si ca vitalitatea culturala e de top).

O fi statistica CE, doar ca noi vorbim despre ceva, iar statistica surprinde cam altceva. Noi vorbim despre confortul/avantajul locuitorului unui oras de a avea la dispozitie evenimente culturale. Iar aici cel mai important lucru este o oferta mare, variata si calitativa. Din punctul asta de vedere Bucurestiul este de departe cel mai ofertant in tara noastra. Pe de alta parte, statistica urmareste niste indicatori, prin raportari, impartiri, inmultiri, etc, pt a observa alte aspecte decat discutia noastra. Daca tu esti de acord ca, dupa statistica CE, Baia Mare bate Clujul la capitolul ”Locuri si facilitati culturale” si la ”capital uman si educatie”, inseamna ca te contrazici. Cel putin la capitolul ”capital uman si educatie” Clujul este ultimul in Romania conform acestui studiu. Sunt absolut sigur ca nu esti deloc de acord cu asta. Si atunci despre ce vorbim? Posted Image

Quote

E suficient sa te gandesti la faptul ca in Cluj primele 4 festivaluri au impreuna 1 milion de spectatori, pe cand in Bucuresti nici macar primele 10 festivaluri impreuna nu ajung la 1 milion. Iar apoi cand mai raportezi asta si la populatie, normal ca luati bataie cu usurinta Posted Image

Astea sunt alte gaselnite in capul tau in disperarea de a gasi niste avantaje, oricare ar fi ele. Asa si in oraselul Boom din Belgia, este o cimuna cu vreo 16.000 locuitori, acolo are loc Tomorrowland, cel mai mare festival din Europa si unul dintre cele mai mari din lume. Daca ne luam dupa criteriul cu impartitul la nr de locuitor cred ca oraselul/comuna Boom este in top european sau chiar mondial. Hai sa fim seriosi, asta nu inseamna ca marile metropole culturale sunt mai prejos decat comuna aceea mititica din Belgia doar pt ca prin raportare la nr de locuitori marile metropole obtin un  punctaj mai slab. Maturizeaza-te si tu o data si nu mai debita ridiculitati, nu te-ai saturat sa tot rada lumea de tine pe forumuri?

Quote

Ca sa dau un exemplu concret usor de gasit/numarat: luna trecuta, in februarie, la Cluj au fost programate 15 spectacole de opera la cele doua opere, la Bucuresti au fost programate 17 spectacole. Raporteaza asta la populatia care are un raport oficial de 6:1 si incepi sa intelegi de ce ia Bucurestiul bataie

Iar dai cu bata in balta. Ce motiv real am eu, ca bucurestean, sa impart cele 17 oferte de spectacol la nr de locuitori? Ce interes am sa fac asta? Ce e mai important pt mine si pt orice persoana iubitoare de opera, sa am la dispozitie 17 spectacole (fata de 15, cat ai tu), sau sa ma apuc sa impart la nr de locuitori? Ce om normal la cap face asta, in afara de un obsedat si frustrat ca tine si wotan? Nu te mai saturi sa te faci de ras?

Edited by toniq, 27 March 2022 - 09:49.


#207
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,143
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMosotti, on 27 martie 2022 - 07:23, said:

Poti sa-ti bagi ceva in comisia europeana, INS si numere debile retardate fara sens. Comparati un cacat in ploaie cu ditamai capitala de 7 ori mai mare, nu are absolut nici un sens decit daca esti internat la dilai. Te umfli in pene pentru niste numere fara nici o noima, fara macar sa ai habar cum au fost obtinute, cind io iti arat clar si concret ca in Bucuresti poti vedea 20 piese de teatru si in Clooj doua.
Ti-am dat exemplu concret, care oferta e mai bogata, 17 spectacole de opera intr-o luna intr-un oras de 1.8 milioane locuitori (oficial) sau 15 spectacole pe luna intr-un oras de 330.000 locuitori (oficial)?

Restul sunt povesti dambovitene...

View Posttoniq, on 27 martie 2022 - 09:47, said:

O fi statistica CE, doar ca noi vorbim
Iar dai cu bata in balta. Ce motiv real am eu, ca bucurestean, sa impart cele 17 oferte de spectacol la nr de locuitori? Ce interes am sa fac asta? Ce e mai important pt mine si pt orice persoana iubitoare de opera, sa am la dispozitie 17 spectacole (fata de 15, cat ai tu), sau sa ma apuc sa impart la nr de locuitori? Ce om normal la cap face asta, in afara de un obsedat si frustrat ca tine si wotan? Nu te mai saturi sa te faci de ras?
Singurul care se face de ras esti tu, daca la Cluj merg 2% din populatie la opera si la Bucuresti ai 1%, care e concluzia logica?

#208
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,341
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 27 martie 2022 - 10:01, said:

Ti-am dat exemplu concret, care oferta e mai bogata, 17 spectacole de opera intr-o luna intr-un oras de 1.8 milioane locuitori (oficial) sau 15 spectacole pe luna intr-un oras de 330.000 locuitori (oficial)?

Restul sunt povesti dambovitene...

Vezi ca Bucurestiul mai are si Teatrul Național de Operetă și Musical "Ion Dacian" pe care omiti sa-l pui la socoteala.Posted Image
Nu ca nu am stii ca de obicei faci o atenta selectie alegand doar obiectivele si perioadele care iti convin. Tot ce spui tu e doar gargara someseana. ;)

Quote

Singurul care se face de ras esti tu, daca la Cluj merg 2% din populatie la opera si la Bucuresti ai 1%, care e concluzia logica?

Concluzia logica e ca esti obsedat si frustrat ca nu ai la dispozitie mai multe evenimente si cauti tot felul de chichite prin care te faci de ras. Posted Image

#209
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View PostWotan, on 26 martie 2022 - 17:16, said:


Tocmai tu te-ai trezit sa comentezi despre iq-ul altora?... Posted Image Posted Image


Un student se va duce mai degraba la spectacole gen Untold sau Electric Castle, asa ca nu conteaza cate teatre sunt in oras, ci cate evenimente sunt pentru tineret. Iar aici Cluj bate detasat cam pe oricine...
Eu zic sa nu subestimezi veniturile pe cere un tanar le-ar face la Cluj in industria ospitalitatii, sunt unice in tara...
Ce se întâmplă la Cluj: Un chelner a ajuns să câștige mai mult decât un bancher

Eu cand eram student eram sarac si simplu. Beam un pet de bere pe malul Begai. Is convins ca Noroc la pet ar fi avut acelasi gust si pret si atmosfera indiferent ca eram pe malul Somesului sau al Dambovitei.

Pe Mures o avut, ca am fost si acolo.

Alegerea unde sa studiezi tine de multe aspecte personale, care pot bate aspectele statistice intr-un punct.

#210
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 01.10.2002

View PostMosotti, on 27 martie 2022 - 07:23, said:

Poti sa-ti bagi ceva in comisia europeana, INS si numere debile retardate fara sens. Comparati un cacat in ploaie cu ditamai capitala de 7 ori mai mare, nu are absolut nici un sens decit daca esti internat la dilai. Te umfli in pene pentru niste numere fara nici o noima, fara macar sa ai habar cum au fost obtinute, cind io iti arat clar si concret ca in Bucuresti poti vedea 20 piese de teatru si in Clooj doua. Intrebarea este daca voi astia cu "Clooju cel mai tare din lume" sinteti sinteti normali la cap sau v-ati timpit de tot? Posted Image
Daca oferta nu e pe masura marimii, un oras mai mare inseamna doar probleme in plus. Distante mai lungi de parcurs si timp pierdut la commuting, aglomeratie, poluare si zgomot, imposibilitatea de a gasi un loc de parcare... Nu intamplator cei care-si permit fug din Bucuresti in judetele invecinate. Cred ca e singura capitala din Europa care scade ca si populatie in loc sa creasca. Asta zice ceva despre nivelul de atractivitate...

#211
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,143
  • Înscris: 14.08.2007

View Postqew, on 27 martie 2022 - 11:46, said:

Alegerea unde sa studiezi tine de multe aspecte personale, care pot bate aspectele statistice intr-un punct.
Normal, am zis tot timpul ca e preferabil sa mergi unde ai prieteni mai multi si familia mai aproape. Ca la teatru/opera poate ca nu ajungi mai des de odata pe an, iar piese de teatru pentru nevoia majoritatii ai si in localitati de sub 100.000 de locuitori. Eventual ca si tanar esti mai interesat de festivaluri/concerte...

Edited by utopium, 27 March 2022 - 13:03.


#212
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,341
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 27 martie 2022 - 13:03, said:

Normal, am zis tot timpul ca e preferabil sa mergi unde ai prieteni mai multi si familia mai aproape. Ca la teatru/opera poate ca nu ajungi mai des de odata pe an, iar piese de teatru pentru nevoia majoritatii ai si in localitati de sub 100.000 de locuitori. Eventual ca si tanar esti mai interesat de festivaluri/concerte...

Nici eu nu am zis ca lumea trebuie sa vina neaparat unde are mai multe oferte pentru multi alte considerente sunt prioritare. Sigur, nici oportunitatile nu pot fi ignorate, dovada sta faptul ca de ex in Bucuresti-Ilfov se stabilesc cei mai multi, urmat la mare distanta de Cluj, Timisoara, dar si alte orase care, prin oportunitatile lor, atrag lumea din zona in primul rand. Utopium desconsidera teatrul si pt ca poate nu a avut mediul propice unde sa si-l cultive, daca ar vedea niste piese adevarate in Bucuresti cu actorii indragiti de public pe care ii cunoaste de la tv, poate i s-ar deschide apetitul. De wotan ce sa mai zic, el fiind obisnuit doar cu cinema-ul probabil se va speria cand va constata ca pe scena sunt oameni vii!

#213
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,143
  • Înscris: 14.08.2007
Nu desconsider teatrul, doar sunt realist legat de cat de popular e incat sa fie un motiv de mutat/vizitat un oras. De exemplu eu sunt mare iubitor de film, dar merg rar la cinema. In schimb imi cumpar Bluray-uri des, sunt abonat la multe servicii de streaming, platesc pentru Video on demand, merg la festivaluri de film. Dar la cinema merg rar, o data la 2 ani poate. Pur si simplu prefer sa investesc ca sa am conditii bune acasa de vazut filme ("visul" meu e ca la urmatoarea casa sa-mi fac la subsol o incapere care sa poata fi folosita ca mini sala de cinema, iar motivele pentru care prefer asta mersului la cinema sunt multe si nu isi au locul aici).

PS: la ultima piesa de teatru am fost pentru ca actorul principal jucase (tot ca rol principal) intr-unul din filmele mele favorite (e vorba de un actor italian). A fost ok si piesa de teatru, sa zicem de nota 8 :)

#214
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,341
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 27 martie 2022 - 17:28, said:

Nu desconsider teatrul, doar sunt realist legat de cat de popular e incat sa fie un motiv de mutat/vizitat un oras. De exemplu eu sunt mare iubitor de film, dar merg rar la cinema. In schimb imi cumpar Bluray-uri des, sunt abonat la multe servicii de streaming, platesc pentru Video on demand, merg la festivaluri de film. Dar la cinema merg rar, o data la 2 ani poate. Pur si simplu prefer sa investesc ca sa am conditii bune acasa de vazut filme ("visul" meu e ca la urmatoarea casa sa-mi fac la subsol o incapere care sa poata fi folosita ca mini sala de cinema, iar motivele pentru care prefer asta mersului la cinema sunt multe si nu isi au locul aici).

PS: la ultima piesa de teatru am fost pentru ca actorul principal jucase (tot ca rol principal) intr-unul din filmele mele favorite (e vorba de un actor italian). A fost ok si piesa de teatru, sa zicem de nota 8 Posted Image

Ti se pare ca ideea mea era ca teatrul e motiv sa te muti intr-un oras? Nu stiu de ce intelegi asa greu. Discutia era despre oportunitatile in general pe care ti le ofera un oras, iar teatrul e doar una dintre ele. Sigur ca e greu de crezut ca cineva se muta intr-un oras doar pt teatru, dar cand oportunitatile (mai multe) se refera la job, la evenimente, invatamant, sanatate, etc, atunci toate insumate, da, cam iti dau un impuls sa alegi un alt oras daca al tau nu te multumeste.
Nah, eu raman la parerea ca teatrul (care nu e alternativa la film, e altceva) e extraordinar daca ai la dispozitie piesele si actorii potriviti, dar asta tine cum spuneam si de mediul propice in care te-ai format.

#215
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,341
  • Înscris: 08.01.2009
[ https://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/1481/22466/20667889/1/5-depozitele.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bucuresti-Ilfov este creditat cu o populatie de 2,8 milioane de locuitori. Asta zice INSSE si BNR. Aici este epicentrul economic al Romaniei, cum se spune si in articol.

[ http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/1481/22466/20487148/1/5-scaderi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar aici Clujul pare din nou mititel, de pluton. Posted Image

Edited by toniq, 27 March 2022 - 21:27.


#216
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,143
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttoniq, on 27 martie 2022 - 18:00, said:

Nah, eu raman la parerea ca teatrul (care nu e alternativa la film, e altceva) e extraordinar daca ai la dispozitie piesele si actorii potriviti, dar asta tine cum spuneam si de mediul propice in care te-ai format.
Cu siguranta apreciezi diverse lucruri in functie de mediul in care te-ai format. Taica-meu a facut (pe langa meseria principala) la scoala de arta populara pictura/sculptura si era pasionat de literatura si filme. Maica-mea era pasionata de muzica si DIY crafts. Eu am luat de la fiecare pasiunile si am plusat cu fotografia si grafica pe calculator. Pentru teatru, opera/musical si dans/balet nu a mai fost loc, ca deja erau cam multe directii :) Asa ca n-am avut niciodata un interes deosebit pentru cele trei, desi am oricum mai mult "background" si despre ele decat 90% din populatie (mai urmaream de mic piese la TV, ascultam si teatru radiofonic, aveam scenete la pickup pe care le ascultam, era si un festival de teatru/satira la Bistrita la care mai ajungeam, asta pe langa a merge ocazional la teatru sau a citi ocazional piese de teatru). Dar nu am un interes special pentru teatru cum am pentru muzica, fotografie, film, grafica, pictura, sculptura, arhitectura sau literatura. Atata tot. Desi am si ceva prieteni/cunoscuti printre actori/regizori de teatru.

Cred ca pentru majoritatea e deja suficient daca intra in contact mai des cu vreo trei domenii artistice, deja iti asigura suficienta diversitate cat sa nu ai timp sa te plictisesti vreodata.

View Posttoniq, on 27 martie 2022 - 21:23, said:

Iar aici Clujul pare din nou mititel, de pluton.
Pai nu la volum ne intereseaza sa va batem, va batem acolo unde conteaza, la calitate :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate