Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

DSLR sau Smartphone?De ce sa mai iau DSLR?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
1430 replies to this topic

#433
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

 utopium, on 01 iulie 2022 - 21:58, said:

ei nu vand nici macar un FF la 1.000 de telefoane cu camera vandute. Si la cum evolueaza lucrurile, vor vinde tot mai putin.


Da, ai dreptate, e la fel ca mia de shaorme cu de toate care sa vand la un meniu select la un restaurant bio cu mancare sanatoasa.

Altfel, in 2022 si piata de smartphone este in declin. Piata FF nu a scazut chiar asa de mult, nici in vremurile bune ale dslr-urilor nu se vindeau asa de multe FF-uri.
Smartfoanele au spulberat de fapt piata compactelor si au avut impact major si asupra ILC-urilor entry level cu obiectiv de kit.

Edited by edri, 01 July 2022 - 23:56.


#434
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,919
  • Înscris: 28.12.2006


 utopium, on 01 iulie 2022 - 23:07, said:


Or fi avand unele, dar nu alea pe care le folosesc eu :D
Te pacalesc frumos.

Edited by crokodilu, 02 July 2022 - 06:51.


#435
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,981
  • Înscris: 20.01.2005
Zgomotul este un aspect tehnic. Mai importante sunt lumina, expunerea, culorile. Daca te intereseaza rezolutii gen 2-3 Mp, atunci nu prea mai conteaza zgomotul .

Ce imi place la telefoane :
1. Cat de usor este sa faci un film "cu incetinitorul" ("slow-motion") sau "rapid" (sa-i zicem time-lapse).
2. Cat de bine ies HDR-urile  (camerele foto stau prost aici, nu scot HDR-uri atat de naturale).
3. Cat de bine balanseaza expunerea, culorile. Asa cum am mai scris aici, telefonul il poate pune pe ganduri pe unul cu FF.

Cat de usor rezolva telefonul situatii grele (umbre si lumini puternice). Ca exemplu aici, dau prima si ultima poza de mai jos. Sunt greu de facut cu camera foto (trebuie subexpus, bibilit in programele de editare). Cu telefonul iese ce trebuie din prima.

Prima si ultima poza de mai jos sunt asa cum au iesit din telefon. Anuntati-ma si pe mine cand iese direct din camera foto asa ceva !


Attached File  01.jpg   1.19MB   19 downloadsAttached File  02.jpg   771.47K   21 downloadsAttached File  03.jpg   687.99K   25 downloads
Attached File  04.jpg   687.74K   23 downloadsAttached File  06.jpg   745.25K   19 downloadsAttached File  12.jpg   1.05MB   23 downloads

Edited by katran, 02 July 2022 - 10:05.


#436
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,919
  • Înscris: 28.12.2006
Sper ca nu ne pacalesti si sunt din FF multiexposure HDR.
Intr-adevar, telefonu scoate exact ce trebuie sa vezi ca sa iti placa, dar decat atat.

#437
volint

volint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 15.12.2006

 crokodilu, on 02 iulie 2022 - 12:49, said:

... exact ce trebuie sa vezi ca sa iti placa, dar decat atat.

Buna "axioma" asta. Posted Image

#438
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,135
  • Înscris: 14.08.2007

 edri, on 01 iulie 2022 - 23:50, said:

Da, ai dreptate, e la fel ca mia de shaorme cu de toate care sa vand la un meniu select la un restaurant bio cu mancare sanatoasa.
"Problema" e ca majoritatea ar prefera shaorma cu de toate si daca mancarea sanatoasa n-ar fi de 5 ori mai scumpa :)

 edri, on 01 iulie 2022 - 23:50, said:

Altfel, in 2022 si piata de smartphone este in declin. Piata FF nu a scazut chiar asa de mult, nici in vremurile bune ale dslr-urilor nu se vindeau asa de multe FF-uri.
Alaltaieri eram in cea mai fotografiata locatie din Slovenia, Lacul Bled. Printre miile de turisti, am vazut si un FF-ist, ceva ce oricum vad foarte rar in locatiile turistice. Nu, nu era vreun hipster tanar care se incapataneaza sa foloseasca FF, era un domn de varsta pensiei. Tocmai urcase cateva sute de trepte cu FF-ul gata pus pe trepied spre castelul Bled, de unde ai cea mai spectaculoasa panorama catre insula Bled. Nu stiu daca din spate vine o generatie noua de pasionati de FF, eu unul nu i-am prea vazut (asta am scris ieri dimineata si nu am postat, intre timp am vazut ieri un tanar cu FF in Viena). De cand am inceput sa vizitez locatii turistice de top, mi se pare ca DSLR-istii sunt tot mai rari, desi, culmea, au devenit mult mai accesibile (destule DSLR cu obiective kit sunt mai ieftine decat tot mai multe telefoane). Posesorii de compacte mici aproape ca nu mai exista, doar bridge-urile mai tin steagul sus la categoria camerelor cu obiective non-interschimbabile, dar si eu sunt o exceptie printre turisti cand iau bridge-ul cu mine (si asta am scris tot ieri dimineata si nu am postat, intre timp am vazut azi in Viena pe cineva cu compacta mica, dar e deja ceva ce vezi chiar rar).

 katran, on 02 iulie 2022 - 10:03, said:

Ce imi place la telefoane :
1. Cat de usor este sa faci un film "cu incetinitorul" ("slow-motion") sau "rapid" (sa-i zicem time-lapse).
2. Cat de bine ies HDR-urile  (camerele foto stau prost aici, nu scot HDR-uri atat de naturale).
3. Cat de bine balanseaza expunerea, culorile. Asa cum am mai scris aici, telefonul il poate pune pe ganduri pe unul cu FF.

Cat de usor rezolva telefonul situatii grele (umbre si lumini puternice).
Slow-motion am folosit rar desi imi place ce poate sa faca.

Dar la expunere pe situatii grele, prefer clar telefonul... Azi faceam portrete de la Gloriette, cu persoanele la umbra, iar pe fundal mult in spate Schonbrunn-ul, luminat  puternic de soare. Cu camera iesea aiurea, telefonul le scotea mult mai ok chiar si fara sa-l setez pe HDR. Am avut chiar multe situatii de genul in concediul asta, si daca aveam la mine bridge-ul, cu telefonul iesea semnificativ mai bine.

Sunt foarte curios cum arata tele pe P50 Pro, cu senzor de 2.5 ori mai mare, pentru ca P40 Pro-ul deja mi se pare ca se descurca relativ acceptabil la tele...

Edited by utopium, 03 July 2022 - 18:15.


#439
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,135
  • Înscris: 14.08.2007
PS: am incercat sa folosesc flash fill in ca sa compensez pentru fetzele aflate la umbra, e destul de puternic blitzul de pe bridge pentru asa ceva, dar la 30 de grade, cu crema solara pe fata si foarte probabil si transpiratie, nu e o idee buna fill in light-ul, fetzele vor luci prea tare. HDR nu stie sa faca bridge-ul decat din 3 cadre expuse diferit, ceea ce creaza alte probleme (nu poate face 3 cadre asa de rapid incat sa nu se miste chiar nimic in cadru).

#440
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,981
  • Înscris: 20.01.2005
Poti sa carpesti un "difuser" pe blitz - o bucata de hartie agatata cu un elastic, ca sa mai inmoi lumina.

#441
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,135
  • Înscris: 14.08.2007

 crokodilu, on 01 iulie 2022 - 21:23, said:

Ce pixelasi au senzorii aia de 20mpx din telefon? Fotoni mai putini, zgomot la fel si deci SNR de cacao.
3.2 µm la noul Xiaomi 12S Ultra in Quad binning mode, in care are 12.5 MP. Senzor de 1", f/1.9.

Un Canon EOD 90D are pixelii tot de 3.2 µm... Sigur, are 32 MP.

#442
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,919
  • Înscris: 28.12.2006

 utopium, on 05 iulie 2022 - 08:30, said:

3.2 µm la noul Xiaomi 12S Ultra in Quad binning mode, in care are 12.5 MP. Senzor de 1", f/1.9.

Un Canon EOD 90D are pixelii tot de 3.2 µm... Sigur, are 32 MP.
Ia fa binning si la Canon EOD 90D si compara!

Desigur poti face diversi algoritmi cu orice senzor, oricat de mic, si sa obtii superrezultate, dar trebuie sa apelezi la diverse artificii/tehnici:
- un senzor mic poate integra in timp si rezolvi partea cu zgomotul si DR-ul, daaaaar dureaza si subiectul trebuie sa stea relativ fix
- daca vrei sensibilitate mare faci binning, daaaar scade rezolutia
- daca vrei dof si alte fineturi iti trebuie AI, daaaar consuma curent, dureaza si mai da rateuri

Edited by crokodilu, 05 July 2022 - 09:03.


#443
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,981
  • Înscris: 20.01.2005
In plus Canon poate sa traga si cu obiective F/1.4.

Erau parca telefoane care aveau obiective F/1.5 (oare S9 ?). Dar au marit senzorii si au trebuit sa mai "intunece" obiectivele ca sa le pastreze compacte. Eu zic sa vedem mai intai telefonul ala. Tare mi-a ca e un "catch".

#444
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,919
  • Înscris: 28.12.2006

 katran, on 05 iulie 2022 - 13:13, said:

In plus Canon poate sa traga si cu obiective F/1.4.
0.95 sau 1.2 nu merge pe Canon? Dealtfel poti trage cu orice f vrea muschiul tau, pe cand la tel. e mai complicat o astfel de abordare.

Edited by crokodilu, 05 July 2022 - 14:44.


#445
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,135
  • Înscris: 14.08.2007
Pana una alta, 90D-ul vine standard cu f/3.5, care e sub ce are telefonul, f/1.9, echivalent ASP-C vine f/3.2:
https://www.f64.ro/c...-kit-18-55-is/p

Iar pixel binning nu cred ca are implicit, ca nu e Quad senzorul. Da, ofera o rezolutie de 2.5 ori mai mare la acelasi pixel size, nu e putin nici asta. Dar as pune pariu ca Quad-ul de la Xiaomi, cu procesorul mult mai potent in spate, scoate mai mult din pixelul ala quad decat Canon-ul.

La video Xiaomi-ul are si 60fps la 4K si duce chiar si 8K la 24 fps. Si are Dolby Vision HDR, o chestie rara. Pentru mine clar suna tentant Xiaomi-ul asta... Pacat ca le fac cam mari, 75mm latime, preferam sa fie cat mai aproape de 70.

De la 1 la 10, tentatia pentru un Xiaomi 12S Ultra e 10 din cate stiu pana acum despre el. Fata de Canon 90D nu am nici o atractie.

#446
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,919
  • Înscris: 28.12.2006

 utopium, on 05 iulie 2022 - 15:44, said:

Pana una alta, 90D-ul vine standard cu f/3.5, care e sub ce are telefonul...
Voi aveti un pitic pe creier, e ca si cum ai zice ca vine cu bateria descarcata si implicit nu poti face nimic cu el, pe cand telefonul e preincarcat si ready din prima, deci cumparati telefoane.

 utopium, on 05 iulie 2022 - 15:44, said:

...vine standard cu ..
Nu "vine" in niciun standard, poti sa il iei cum vrea muschiul tau, ceea ce reprezinta tot fengsuiul, pe cand la telefon poti alege eventual culoarea carcasei...si cam atat...

Edited by crokodilu, 05 July 2022 - 15:54.


#447
volint

volint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 15.12.2006

 utopium, on 05 iulie 2022 - 15:44, said:

Si are Dolby Vision HDR, o chestie rara.

Pai... Dolby Vision este o alta denumire pompoasa pt HDR... xiaomi l-au implementat la dublu? face culorile zob la puterea a 2-a?

#448
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,135
  • Înscris: 14.08.2007

 volint, on 05 iulie 2022 - 19:11, said:

Pai... Dolby Vision este o alta denumire pompoasa pt HDR... xiaomi l-au implementat la dublu? face culorile zob la puterea a 2-a?
E un standard separat de HDR decat HDR10.

 crokodilu, on 05 iulie 2022 - 15:50, said:

Nu "vine" in niciun standard, poti sa il iei cum vrea muschiul tau, ceea ce reprezinta tot fengsuiul, pe cand la telefon poti alege eventual culoarea carcasei...si cam atat...
Exista obiective standard cu care il vinde producatorul la pachet ... e ori 18-55, ori 18-135 ... ambele incep la f/3.5. Poti sa ma contrazici cand zic ca 18-55 e cel mai intalnit obiectiv la posesorii de 90D? Nu, nu poti. A, ca nu te opreste nimeni sa pui f/1.4, sigur, nu te opreste nimeni. Asta e avantajul DSLR pana la urma. Dar kitul are DOF mai putin ingust/lumina mai putina decat telefonul asta. Si nu, nu poti zice ca asta e putin lucru, pentru ca facem o comparatie intre o scula dedicata care nu e tocmai entry-level si un telefon.

Edited by utopium, 05 July 2022 - 19:40.


#449
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,919
  • Înscris: 28.12.2006

 utopium, on 05 iulie 2022 - 19:31, said:




Exista obiective standard cu care il vinde producatorul la pachet ... e ori 18-55, ori 18-135 ... ambele incep la f/3.5. Poti sa ma contrazici cand zic ca 18-55 e cel mai .. Nu, nu poti.
Poti sa ma contrazici ca majoritatea telefoanelor sunt niste pocnitori foto?
De obicei magazinele fac kitul, si pot sa il faca si cu 16-40 f2.8, desi posibil multe se vand fara obiectiv, poti sa ma contrazici?

Edited by crokodilu, 05 July 2022 - 20:28.


#450
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

 utopium, on 05 iulie 2022 - 15:44, said:

.....
De la 1 la 10, tentatia pentru un Xiaomi 12S Ultra e 10 din cate stiu pana acum despre el. Fata de Canon 90D nu am nici o atractie.

Degeaba e de nota 10, cu Xiaomi Leica numai Xi si ai lui au voie.
"Nu e vreo speculaţie aici sau un zvon, ci Xiaomi însăşi a confirmat că "nu va oferi aceste dispozitive pe piaţa globală". Seria Xiaomi 12S se va vinde doar în China, aşa cum a declarat Xiaomi într-un email trimis celor de la Android Authority ca răspuns la o întrebare privind disponibilitatea globală."

In schimb noul Vivo Zeiss Gimbal stie sa faca poze si in limba romana, asta ce nota are?

Voi astia cu Canon 90D, in pachetul standard se da si gimbal?

Sa nu uitam nici de OnePlus Hasselblad.

Am totusi o nelamurire, toti astia cu telefoanele se lauda ca ei colaboreaza cu Leica, Zeiss, Hasselblad. De ce nu se lauda si Leica, Zeiss, Hasselblad ca ei colaboreaza cu Xiaomi, Vivo si Oneplus daca au camere asa de destepte?

Edited by edri, 05 July 2022 - 21:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate