Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Pensie de Handicap 1 ochi.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Buna ziua, nu vad bine cu un ochi din nastere,am dioptrie de 10-11( ultimul control la ochi a fost acum 10 ani).NU ma pot opera nu exista operatie pentru ochiul meu asa mi'a zis e boala ochiului lenes ambliopie/miopie grava. ( trebuia sa port ochelari cand eram mic).

Eu le-am spus la parinti cand eram mic ca vad in ceata cu un ochi cand aveam 7-10 ani dar ei au crezut ca mint ca nu vreau sa nu invat.

Pana la 18 ani am avut pensie gradul III de handicap luam  alocatia dubla + o mica diferenta, dupa ce am facut 18 ani nu m-am incadrat in barem.

Acum pentru cine stie aveti idee pot beneficia de pensie de handicap gradul 3 macar cu problema care o am eu, eu am vrut sa dau la politie/jandarmi dar nu ma accepta pentru dioptria care o am.Faza e naspa ca nu ma incadrez nici la politie/jandarmi nici la handicap nu exista ceva la mijloc pentru cazul meu.

Eu scriu aici poate stie cineva care are aceasti problema daca este ceva de facut, eu m-am interesat se ia '' ochiul cel mai bun'' eu cu unu ochi vad perfect dar cu celalalt in ceata tare, nu vad nici litere de 10 cm de la 1 metru.

Pentru ca este din nastere nu prea ma deranjeaza, pentru ca eu nu stiu cum este sa vezi normal,ma afecteaza doar orientarea in spatiu gen daca ma duc intr'un magazin nou care nu am fost niciodata mie greu sa ma orientez.( e nasol,pentru cei care nu stiu cum e  zici ca '' esti salbatic'') .

In rest cand e soare nu pot sa ma uit in fata fara ochelari trebuie sa ma uit in jos ochiul rau nu suporta lumina.

Daca acopar orchiul bun si stau 30 de secunde si ma uit doar cu ala rau mi se face rau ametesc.

Eu nu am scris aici sa ma plang sau ceva am loc de munca,muncesc normal am vrut sa stiu doar daca ma pot incadra la ceva. Va multumesc.

Edited by Ravenscar17, 17 February 2022 - 13:56.


#2
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 20.08.2016

View PostRavenscar17, on 17 februarie 2022 - 13:52, said:

Acum pentru cine stie aveti idee pot beneficia de pensie de handicap gradul 3 macar cu problema care o am eu, eu am vrut sa dau la politie/jandarmi dar nu ma accepta pentru dioptria care o am.Faza e naspa ca nu ma incadrez nici la politie/jandarmi nici la handicap nu exista ceva la mijloc pentru cazul meu.


Mie imi e frica de inaltime si vreau sa ma fac pilot... nu pot primi si eu pensie de handicap???

Acum lasang gluma la o parte...
Nu politia si jandarmeria sunt ultimele locuri de munca care le poti face... sunt sute de locuri de munca unde sa poti lucra... nu o sa primesti niciodata (pe bune) pensie de handicap pentru asa ceva

Edited by sgn30, 17 February 2022 - 14:05.


#3
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostRavenscar17, on 17 februarie 2022 - 13:52, said:

eu cu unu ochi vad perfect dar cu celalalt in ceata tare, nu vad nici litere de 10 cm de la 1 metru.

Nu te incadrezi la niciun handicap daca vezi perfect cu un ochi.
Am exact aceeasi problema, si nu m-a impiedicat cu nimic in viata, eu nu am vreo problema cu orientarea in spatiu, creierul suplineste destul de bine lipsa vederii 3D. Ba pot sa zic ca ma pot orienta mai bine uneori decat cineva care vede cu ambii ochi.
Ai chiar dreptul (legal!) la carnet de conducere, doar pentru amatori(nu si profesionisti).

Edited by axisborn, 17 February 2022 - 14:32.


#4
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Ciudat, mie imi afecteaza orientarea,doctorul mi'a zis ca e de la ochi, acum nu stiu ce sa zic poate nu e de la ochi, nu stiu nu sunt doctor. Da m-am gandit ca nu ma pot incadra legal, eu doar am intrebat poate cineva stie.

Deci sa inteleg, daca vezi doar cu un ochi nu este considerat handicap,am inteles.

Eu am vrut sa stiu doar daca am dreptul, daca nu asta e. multumesc .

Sunt curios in caz de razboi sau ceva daca o sa fiu apt chiar sunt curios, cand am vrut sa ma duc la politie/jandarmi nu am fost, sa vedem atunci daca o sa fiu:).

#5
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostRavenscar17, on 17 februarie 2022 - 13:52, said:

Pana la 18 ani am avut pensie gradul III de handicap luam  alocatia dubla + o mica diferenta, dupa ce am facut 18 ani nu m-am incadrat in barem.
Nu stiu ce ai luat tu insa in nici un cap pensie de handicap, nu exista asa ceva inainte de varsta de 18 ani. Poate ai primit indemnizatie de handicap.
Pentru pensia de invaliditate trebuie sa ai o perioada lucrata, apoi cu actele care atesta handicapul te duci la cabinetul de expertiza medicala unde vezi daca te incadrezi pentru a primi o pensie de invaliditate.

Edited by spooky51, 17 February 2022 - 14:37.


#6
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Nu mint, primeam alocatia dubla era 42 lei parca si eu  primeam 84 + inca 20-30 lei. asa era bareamul asta prin 2007-2010 cred.

Nu mai tin minte cum se numea, posibil sa fi fost indemnizatie de handicap.

#7
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Nu am zis ca minti, am zis ca nu ai cum sa fii pensionar inainte de 18 ani, probabil ca a fost o indemnizatie. Ia actele medicale si da o fuga la cabinetul de expertiza medicala din judetul tau, acolo vei primi detaliile concrete.

#8
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 02.02.2008
vei primi la batranete pensia de handicap.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,063
  • Înscris: 07.11.2006

View PostRavenscar17, on 17 februarie 2022 - 13:52, said:

Eu nu am scris aici sa ma plang sau ceva am loc de munca,muncesc normal am vrut sa stiu doar daca ma pot incadra la ceva. Va multumesc.

Du-te la medicul de la medicina muncii care raspunde de voi si intreaba-l pe el ce sugestii are in acest caz.
Ma mir totusi ca n-ai facut-o pana acum.

#10
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Am un angajat in aceeasi situatie ca a ta si pe langa salariu mai ia 1000 lei pensie de handicap.

#11
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 11.08.2003
Oarecum similar si eu, ca sa-l repar trebuie sa moara un om si sa-i iau corneea. Posted Image
Avand unul care compenseaza, pare ca o ducem mai bine decat unul care nu vede bine cu ambii si are nevoie de ochelari.
La razboi, vorba unui prieten: Ba, te pune in prima linie si-ti zice sa tragi incolo.

Un singur "beneficiu" am avut de pe urma asta, la recrutare m-a intrebat doctorul daca vreau sa fac armata, in rest, n-am beneficiat de nimic de-a lungul timpului. (dar nici n-am cautat)

Edited by sorin147, 17 February 2022 - 19:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate