Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Va ascundeți achizițiile de soțiile voastre?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#91
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Cunosc un caz, mult mai grav decat cel expus, nu-l lasa nevasta-sa sa faca nimic fara acordul ei, ea a plans cand a cumparat asta 2 covrigi cu visine de la luca, cica cheltuie bani. Practic omul e la stapan, nu iese, nu cheltuie si nu face nimic fara acordul doamnei. Pana sa-l cunosc nu am crezut ca exista asa ceva.

#92
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Ce e sub 100.000e nu conteaza. Doar peste incerc sa ii zic

#93
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,164
  • Înscris: 19.09.2005

 morogan, on 13 februarie 2022 - 20:38, said:

Ce e sub 100.000e nu conteaza. ....
doar in visele tale, in rest cel mult se face ca nu vede.

#94
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,736
  • Înscris: 15.06.2007

 Magicwisewolf, on 13 februarie 2022 - 19:27, said:


Pai atunci vezi ce detalii dai si ce postari faci si pe Facebook sau Instagram si chiar pe SoftPedia...
E fix acelasi lucru, doar ca nu trebuie sa intre nimeni la tine in casa ca sa isi faca o idee.
Pe acelasi principiu, nici pe aia de la reviziile de la gaze nu ii mai primi in casa.
la enel a trebuit sa ma rog de ei, sa vina sa citeasca contorul, dupa 8 ani de pauza.. ca o luasera razna cu estimarile, si am constatat ca ei se credeau mai in fata cu 5000kW pe cadran.

#95
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

 tfmercedez, on 13 februarie 2022 - 13:20, said:

Ca fapt divers.. cred ca o retea de spargatori, ar primi ponturi bune de la un curier, care poate a intrat in majoritatea caselor din cartier, si stie detalii despre anumite chestii.

Sigur ca da, e nevoie de un curier ca sa iti dai seama ca un intr-un casoi dintr-un carter de vile, in curtea caruia se gasesc un x7 si un un porsche cayenne s-ar putea gasi ceva obiecte de valoare.

#96
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,736
  • Înscris: 15.06.2007
las' ca stau unii la bloc.

Ce n-ai vazut cayene parcat la bloc? Am eu in zona un jaguar F pace.

Edited by tfmercedez, 13 February 2022 - 23:49.


#97
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,736
  • Înscris: 15.06.2007

 Flat, on 13 februarie 2022 - 06:08, said:



Cum naiba lasati voi spaga? Eu cand comand ceva platesc online si curierul doar imi livreaza. Deci nu ii dau nimic, ca nu am bani cash deloc.

Ciubuc , bacsis, inseamna a da peste suma cuvenita, benevol.
Spaga inseamna a facilita obtinerea unui serviciu sau produs care nu ti se cuvine neaparat.. dai spaga sa iei nota de trecere in caz ca esti ingramadit dai spaga ca sa fii servit cu un prosus care nu se gaseste oficial, dai spaga la receptie ca sa primesti o camera mai buna decat cea care ti-a fost repartizata etc.  este sinonim cu mituirea. In cazul unui colet, de cum sa dai spaga? Comanzi un telefon huawei, si daca dai spaga primesti un iphone?    Dar nah, nimeni nu s-a nascut destept.  
Sa te miri cand iti vine coletul deteriorat, si daca suni la curier, iti iei apel respins, linia este momentan ocupata..

Edited by tfmercedez, 14 February 2022 - 09:45.


#98
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

 Robert_Kiran, on 12 februarie 2022 - 13:40, said:

În al doilea rand e vorba de securitatea noastră sau a clienților. Poate trimite unul o bomba. Sau un produs periculos - gen o sticla de acid. Sau alte tâmpenii...

Totul pentru siguranţă, cât mai multă vigilenţă.
Acizi, produse periculoase, experienţa cu ele poate constitui primul pas în calificare către meserii interesante.
Pirotehniştii, geniştii, antitero nu trebuie să rămână fără concurenţă. Acum firmele private vin cu propriile lor linii întâi de apărare.

Să nu uităm că şi firmele de pază se ocupă de binele şi securitatea cetăţenilor. Mai nou au avut atribuţii tangente cu zona medicală.

#99
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 Flat, on 13 februarie 2022 - 06:08, said:

Cum naiba lasati voi spaga? Eu cand comand ceva platesc online si curierul doar imi livreaza. Deci nu ii dau nimic, ca nu am bani cash deloc.
Ca sa fi liniștit, avem și colete fără bacșiș. De pilda când livram la firme, (persoane juridice) acolo niciodată nu primim nimic. Si mai sunt și persoane fizice care nu lasa nimic. Asta e, acum nu ma las de curierat, dacă unii nu dau bacșiș!
Și repet, niciodată nu am cerut bacșiș. Dacă omul îmi lasă, e ok. Dacă nu, iar e ok. Insa cu cei care nu lasa bacșiș aplic regulamentul firmei. Adică, livrare la adresa de pe colet. Nu în alta parte. Il găsesc la adresa, predau coletul. Nu il gasesc, ii trimit un sms cum că a fost cautat de curier și nu a fost găsit la adresa, si duc coletul la sediu, să vină clientul după el. Astea nu sunt scoase de mine, sunt din regulamentul firmei. Care trebuie respectat.
Deși recunosc ca uneori nu îl aplic. Dacă clientul îmi spune ca e prin apropiere, când îl sun, mă duc să ii las coletul! Până la urmă oameni suntem.

Edited by Robert_Kiran, 14 February 2022 - 10:00.


#100
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta e acuma blog personal  despre experientele tale de curier,  sau intrebare daca ascundem achizitii de sotii?

Daca e a doua: categoric nu ascund (si nu recomand la nimeni),  
   iar daca e prima ai gresit titlul sau chiar tu Robert esti offtopic !

Edited by MembruAnonim, 14 February 2022 - 10:29.


#101
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 MembruAnonim, on 14 februarie 2022 - 10:29, said:

Asta e acuma blog personal  despre experientele tale de curier,  sau intrebare daca ascundem achizitii de sotii?

Daca e a doua: categoric nu ascund (si nu recomand la nimeni),  
   iar daca e prima ai gresit titlul sau chiar tu Robert esti offtopic !
Ok, ai dreptate. Am deviat de la subiect. Scuze de off topic. E ultima postare off.

#102
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

 pielea, on 13 februarie 2022 - 20:21, said:

Cunosc un caz, mult mai grav decat cel expus, nu-l lasa nevasta-sa sa faca nimic fara acordul ei, ea a plans cand a cumparat asta 2 covrigi cu visine de la luca, cica cheltuie bani. Practic omul e la stapan, nu iese, nu cheltuie si nu face nimic fara acordul doamnei. Pana sa-l cunosc nu am crezut ca exista asa ceva.

:)  Este moldovean ?  Ei folosesc "doamna" în locul substantivului "soţia".
Sau acest titlul se acordă în funcţie de puterea exercitată acasă ?

#103
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,164
  • Înscris: 19.09.2005
eu nu va inteleg, eu stiu si recunosc ca sunt sub papucul nevestii... iar ea zice ca nu. eu acu ce sa zic.

#104
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,679
  • Înscris: 23.10.2006

 pielea, on 13 februarie 2022 - 20:21, said:

Cunosc un caz, mult mai grav decat cel expus, nu-l lasa nevasta-sa sa faca nimic fara acordul ei, ea a plans cand a cumparat asta 2 covrigi cu visine de la luca, cica cheltuie bani. Practic omul e la stapan, nu iese, nu cheltuie si nu face nimic fara acordul doamnei. Pana sa-l cunosc nu am crezut ca exista asa ceva.
Vina este a lui ca accepta asa ceva.

Nu am ascuns de nimeni ce cumpar din banii mei. Consider ca, daca o relatie se bazeaza pe ascunderea unul de altul a diferitelor chestii, mai bine fiecare sa isi vada de viata lui.

#105
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Io ascund o bicicleta de fo' câțiva ani. O țin la serviciu.
Mai am doua acasă pe care le folosesc în funcție de utilizare.


#106
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Normal ca ascundem ce cumparam de sotii. Ce, ele nu ascund pantofii in sifonier? Precis sifonierul e mai mare decat debaraua in care tin eu sculele. Dar nu vreau sa aflu adevarul. De aceea o sun mereu cand ma intorc din delegatie.

#107
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010

 terratec, on 14 februarie 2022 - 12:08, said:



:)  Este moldovean ?  Ei folosesc "doamna" în locul substantivului "soția".
Sau acest titlul se acordă în funcție de puterea exercitată acasă ?

Nu e moldovean, e roman, ea e mai batrana ca el si are si studii mai multe, de el e f naspa ca nu l-am vazut niciodata cu macar 5 lei in pantaloni, tot timpul plateste cu telefonul, numai dupa ce-i trimite ea banii. Omul e la stapan, poate credeti ca glumesc insa asa nu e amuzant sa mirosi a prost.

#108
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Sunt 2 proști amândoi, el că acceptă, ea că nu și dă seama de penibilul situației în care îl pune pe el.
Fiind doi proști, nu prea ai ce discuta despre situație.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate