Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Va ascundeți achizițiile de soțiile voastre?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#109
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
Eu nu am avut cont comun bancar cu sotia niciodata, am crezut intotdeauna in independenta financiara si am avut incredere in ceea ce face.
Eu am platit rata la casa, utilitatile, asigurarile masinilor, impozitul si tot ce tine de reparatiile casei.
Ea a facut cumparaturile de alimente, lucruri in casa, incidentale, cadouri, bilete de vacanta etc.
In general aranjamentul asta a functionat destul de bine. Nu am intrebat niciodata daca a trimis bani la parinti la Ardeal, am vazut uneori chitante de western-union dar
nu m-am interesat de ce a trimis. Uneori imi spunea, alteori nu. De asemena eu mi-am gestionat fondurile dupa cum am creut de cuviinta, nu am cerut parerea ei
daca am considerat necesar sa cumpar ceva, am facut-o. In ultimii ani am vazut ca au crescut exagerat cheltuielile cu alimentele, si ii transfer prin eTransfer intre banci
prin email, bani in fiecare luna ca sa o ajut cu alimentele.
Initial eu am cumparat si alimentele dar ca imi facea reprosuri ca nu cumpar anumite lucruri care le vrea ea, ca iau numai ce e in reducere, si ca expira curand si ca
asa si pe dincolo si am avut o discutie aprinsa si de atunci am zis, nu iti place ? atunci fa tu singura. Eu ajut doar sa le duc in casa de la masina, ea nu bea decat apa imbuteliata
eu beau de la robinet, de asta car in fiecare saptamana zeci de kg de apa. Mie mi se pare o risipa / prostie, ei i se pare ca ce fac eu e o prostie. In fine diferente de opinii minore zic eu Posted Image

#110
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005

 Robert_Kiran, on 12 februarie 2022 - 12:14, said:

Heiii ... lucrez în curierat din 2007. Înainte de 2007 eram muncitor necalificat. Nu mi-a plăcut și am schimbat meseria. In curier. Si pana acum mi-am făcut datoria, zic eu. Si chiar imi place ce fac.
Cat despre partea cu ganditul ... ce nu avem voie să gândim? Chiar dacă nu suntem directori ...
LE referitor la plata ... 2200 lei pe luna. La preturile actuale salariu e infim. Din fericire exista bacșișuri. De aia spuneam mai sus ca noi curierii suntem sensibili cu cei ce lasă bacsis. Altfel am avea un venit de rahat pe luna.

Curieratul nu e o meserie. E un job. La fel ca "agent imobiliar".
Pentru o meserie trebuie sa fii calificat. E o diferenta.
Ma bucur ca sunt si curieri "sensibili", adica ok cu clientul. Ca aia care ajung pe la mine sunt niste putori - niciodata n-a venit vreunul pana la usa sau sa aiba flexibilitate, a trebuit sa-mi fac eu programul dupa cum si cand au ei chef sa vina. De aia nici bacsis n-au vazut, ba chiar am inceput sa cumpar cu livrare la oficiu postal. Macar asa iau coletul cand am timp/chef...

Cat despre ascunsul achizitiilor - nu e cazul; veniturile sunt decente si fiecare isi poate cumpara chestii fara a face gaura in buget. Bineinteles, cand obiectele sunt de valori mai mari (sa zicem de la 2000 eur in sus) discutam inainte.

Oricum, ca si idee generala, femeile sunt mai cheltuitoare decat barbatii, chiar daca nu cumpara neaparat lucruri foarte scumpe, cumpara foarte des. Barbatii, mai rarut, dar valori mai mari.

#111
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 florinel, on 15 februarie 2022 - 07:18, said:

Curieratul nu e o meserie. E un job. La fel ca "agent imobiliar".
Pentru o meserie trebuie sa fii calificat. E o diferenta.
Ma bucur ca sunt si curieri "sensibili", adica ok cu clientul. Ca aia care ajung pe la mine sunt niste putori - niciodata n-a venit vreunul pana la usa sau sa aiba flexibilitate, a trebuit sa-mi fac eu programul dupa cum si cand au ei chef sa vina. De aia nici bacsis n-au vazut, ba chiar am inceput sa cumpar cu livrare la oficiu postal. Macar asa iau coletul cand am timp/chef...

Cat despre ascunsul achizitiilor - nu e cazul; veniturile sunt decente si fiecare isi poate cumpara chestii fara a face gaura in buget. Bineinteles, cand obiectele sunt de valori mai mari (sa zicem de la 2000 eur in sus) discutam inainte.

Oricum, ca si idee generala, femeile sunt mai cheltuitoare decat barbatii, chiar daca nu cumpara neaparat lucruri foarte scumpe, cumpara foarte des. Barbatii, mai rarut, dar valori mai mari.

Cam miroase a vrajeala, :lol:

 EASTERN_TIME, on 15 februarie 2022 - 04:53, said:

Eu nu am avut cont comun bancar cu sotia niciodata, am crezut intotdeauna in independenta financiara si am avut incredere in ceea ce face.
Eu am platit rata la casa, utilitatile, asigurarile masinilor, impozitul si tot ce tine de reparatiile casei.
Ea a facut cumparaturile de alimente, lucruri in casa, incidentale, cadouri, bilete de vacanta etc.
In general aranjamentul asta a functionat destul de bine. Nu am intrebat niciodata daca a trimis bani la parinti la Ardeal, am vazut uneori chitante de western-union dar
nu m-am interesat de ce a trimis. Uneori imi spunea, alteori nu. De asemena eu mi-am gestionat fondurile dupa cum am creut de cuviinta, nu am cerut parerea ei
daca am considerat necesar sa cumpar ceva, am facut-o. In ultimii ani am vazut ca au crescut exagerat cheltuielile cu alimentele, si ii transfer prin eTransfer intre banci
prin email, bani in fiecare luna ca sa o ajut cu alimentele.
Initial eu am cumparat si alimentele dar ca imi facea reprosuri ca nu cumpar anumite lucruri care le vrea ea, ca iau numai ce e in reducere, si ca expira curand si ca
asa si pe dincolo si am avut o discutie aprinsa si de atunci am zis, nu iti place ? atunci fa tu singura. Eu ajut doar sa le duc in casa de la masina, ea nu bea decat apa imbuteliata
eu beau de la robinet, de asta car in fiecare saptamana zeci de kg de apa. Mie mi se pare o risipa / prostie, ei i se pare ca ce fac eu e o prostie. In fine diferente de opinii minore zic eu Posted Image

Si daca ramane ea fara venituri o dai afara din casa?
A mea a fost fara venituri 7 ani. O sa-i zic s-o infricosez, :lol:

#112
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Robert_Kiran, on 14 februarie 2022 - 09:58, said:

Și repet, niciodată nu am cerut bacșiș. Dacă omul îmi lasă, e ok. Dacă nu, iar e ok. Insa cu cei care nu lasa bacșiș aplic regulamentul firmei. Adică, livrare la adresa de pe colet. Nu în alta parte. Il găsesc la adresa, predau coletul. Nu il gasesc, ii trimit un sms cum că a fost cautat de curier și nu a fost găsit la adresa, si duc coletul la sediu, să vină clientul după el. Astea nu sunt scoase de mine, sunt din regulamentul firmei. Care trebuie respectat.

Offtopic acum, dar regulamentul ăla nu zice și că vă cărați cu coletele X etaje, să mi-l dați la ușă? Că, sincer, când vă aud cu "sunt jos, nu cobori?", nu m-am gândit niciodată să vă dau și bacșiș.

 Yo-carman, on 14 februarie 2022 - 20:38, said:

Io ascund o bicicleta de fo' câțiva ani. O țin la serviciu.
Mai am doua acasă pe care le folosesc în funcție de utilizare.

Ce nu se pare amuzant la asta e cum ai gândit-o la momentul achiziției. "O să iau o bicicletă, pe care o voi ține doar la muncă!". Sau a fost o chestie "ok, am comandat-o, ce naiba să mai fac acum?".
Cred că ar fi mai simplu dacă i-ai spune că ai luat-o SH, din obor, la un preț modic.

#113
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 SmurfK, on 16 februarie 2022 - 09:38, said:

Offtopic acum, dar regulamentul ăla nu zice și că vă cărați cu coletele X etaje, să mi-l dați la ușă? Că, sincer, când vă aud cu "sunt jos, nu cobori?", nu m-am gândit niciodată să vă dau și bacșiș.

Dacă coletul este mic (să zic pana în 20 kg) îl aduc la ușa! Daca coletul e mare (masina de spălat, frigider, aragaz etc) atunci chem clientul jos să mă ajute sa o car. Noi avem niște cărucioare, dar imi e imposibil sa urc de unul singur pe scări cu un frigider!

Edited by Robert_Kiran, 16 February 2022 - 10:21.


#114
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022

 SmurfK, on 16 februarie 2022 - 09:38, said:


Ce nu se pare amuzant la asta e cum ai gândit-o la momentul achiziției. "O să iau o bicicletă, pe care o voi ține doar la muncă!". Sau a fost o chestie "ok, am comandat-o, ce naiba să mai fac acum?".
Cred că ar fi mai simplu dacă i-ai spune că ai luat-o SH, din obor, la un preț modic.
Este o bicicleta de pus pe perete, deși e funcțională 100%.
Cadru reynolds 531, triple butted, baieuri, ratrape etc.
E din '81.

#115
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Daca as ajunge sa ascund achizitiile de sotie, atunci n-as mai sta cu ea, ca inseamna ca nu ma iubeste, una care m-ar iubi, s-ar bucura ca-mi fac achizitii si ca ma bucur de ele. Sigur, nu sa destabilizez bugetul familiei si sa afectez alte chestii.

Edited by MinettoMatoi, 02 March 2022 - 22:33.


#116
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Și daca ai achiziționa una de 20 de ani?

#117
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
mm-ule
s-ar bucura sa faci achizitii pentru ea.

#118
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

 Yo-carman, on 02 martie 2022 - 22:49, said:

Și daca ai achiziționa una de 20 de ani?
E, daca as achizitiona una de 20 ani, normal ca m-as ascunde, dar in cazul ala n-as mai sta cu ea, ca inseamna ca nu mai plac.

Ai dreptate arg, s-ar bucura sa fac achizitii ptr ea in primul rand.

Edited by MinettoMatoi, 03 March 2022 - 01:30.


#119
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 MinettoMatoi, on 02 martie 2022 - 22:32, said:

Daca as ajunge sa ascund achizitiile de sotie, atunci n-as mai sta cu ea, ca inseamna ca nu ma iubeste, una care m-ar iubi, s-ar bucura ca-mi fac achizitii si ca ma bucur de ele. Sigur, nu sa destabilizez bugetul familiei si sa afectez alte chestii.

S-a bucurat a mea cand am cumparat motoru in Canada de mi-a dat cu casca-n cap!
Desi ii luasem si ei casca...

#120
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,102
  • Înscris: 29.01.2016
Aveai casca in cap cand ti-a dat cu casca in cap ?Posted Image

#121
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Eu n-am inteles niciodata de ce femeile multe se supara de achizitiile barbatilor lor, nu ii iubeste ?! Ca alta explicatie nu este. De ex barbatul verisoarei mele si-a luat o masina de 31000 euro din Germania desi aia care o avea era destul de buna, verisoara a zis "daca el a dorit si se bucura, foarte bine a facut".

#122
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 Magicwisewolf, on 03 martie 2022 - 10:27, said:

Aveai casca in cap cand ti-a dat cu casca in cap ?Posted Image

Nu, nu ma asteptam la agresiuni

 MinettoMatoi, on 03 martie 2022 - 18:09, said:

Eu n-am inteles niciodata de ce femeile multe se supara de achizitiile barbatilor lor, nu ii iubeste ?! Ca alta explicatie nu este. De ex barbatul verisoarei mele si-a luat o masina de 31000 euro din Germania desi aia care o avea era destul de buna, verisoara a zis "daca el a dorit si se bucura, foarte bine a facut".

Stai sa intelegi. Uite un decision tree facut de mine pentru o plimbare cu motoru:

Attached File  MotocicleTrip.jpg   108.27K   43 downloads

#123
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,102
  • Înscris: 29.01.2016
Ti-a trebuit ceva timp si niste argumente... Posted Image

#124
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
aia pare a fi schema facuta de sefu care nu vrea sa-ti dea marire.

#125
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022
Mie cea mai cinstita varianta mi se pare asta: buget comun pentru cheltuielile casei/card comun in care se transfera lunar sume de la ambii parteneri. Dupa ce se rezolva asta si traiul zilnic, fiecare poate dispune de banii ramasi dupa bunul plac.

Vacantele si Capex-ul intra la subiecte distincte :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate