Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Va ascundeți achizițiile de soțiile voastre?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#1
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Acum trei ani aveam de dus un colet pentru un domn Radu (e un nume fictiv, nu e numele real, si o sa vedeți imediat de ce). Dau telefon: Bună ziua sunt de la curier, aveți un colet, ramburs x lei, va găsesc acasă, sa vi-l aduc? Omul ma roagă frumos sa nu îl aduc acasă la el, ca nu e acasă, și dacă pot sa i-l aduc la firma unde lucrează. Cer adresa, si îl duc la firma indicata. Omul iese la poarta, i-a coletul, si imi lasă și un bacșiș! Am zis, omul nu era acasă, și m-a rugat să ii duc coletul la serviciu!
Pana acum nimic anormal, nu? Sa continui. În următoarea perioada, domnul Radu, a făcut numeroase comenzi. Nu trecea o săptămână, fără sa comande ceva. Camera auto, aparat foto, tableta, compresor auto, televizor, machete auto, jucării cu telecomanda, diverse scule ... cam de toate. De fiecare data le duceam la firma, deși adresa de livrare era la domiciliu. De fiecare data lasă bacșiș, deci nu mă supara faptul că mă punea să ii duc coletul în alta parte. Recunosc că îl tratam cu respect, si mereu ii duceam coletele printre primele (de obicei curierii sunt sensibili la cei ce lasă bacsis)!
Bun. Vine o comanda sâmbăta. Domul Radu, aveți un colet, sunteți acasă? Raspuns: ne putem întâlni undeva în oraș unde doriți dvs? Rămân puțin contrat! Da, nu e nici o problema. Dar nu e nevoie, vi-l pot aduce acasă (eu crezând ca el cere livrare la firma, ca nu e nimeni acasa). Nu, nu acasă. Ies eu în oraș. În fine, îmi spune o adresa - la o librărie - și ne întâlnim și ii dau coletul. Ca de obicei a lăsat bacșiș! Trecuseră vreo doi ani, si mai bine, ajunsesem să ne cunoaștem un pic, asa ca ma risc și îl intreb:
Domnul Radu de ce nu ați vrut sa va aduc coletul acasă? Vi-l aduceam eu, sa nu mai ieșiți dvs. din casa. Răspunsul lui mă lasă masca.
Ma feresc de nevastă-mea! De fiecare data când cumpăr ceva, îmi face scandal. Nu vreau sa știe ca am cumpărat ceva.
Bine, dar ea nu vede ce cumpărați?
Ei, uneori nu vede. Iar dacă vede, spun ca le-am primit cadou de la firma!
În fine nu am mai spus nimic. Nu am dreptul să îmi județ clienții.
De atunci domnul Radu a făcut și alte comenzi. La fel, livrare numai la firma unde lucra. I-am spus o data ca poate sa solicite magazinelor online livrare direct la firma. El a spus ca nu, deoarece vrea factura pe adresa de domiciliu. Am vrut sa spun ca se poate ca adresa de facturare sa fie diferita de cea de livrare, dar nu e frumos sa sâcâi un client, asa ca m-am abținut.
În final, numele Radu nu e cel real. Nu vreau sa ii fac probleme în familie omului, am pus un nume fictiv.
Dar totuși... situația nu mi se pare ok. Eu personal nu am avut niciodată nici o reținere sa ii spun soției- vreau sa cumpăr cutare lucru.  
Vouă cum vi se pare? Va ascundeți achizițiile de soții?

Edited by Robert_Kiran, 12 February 2022 - 11:29.


#2
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Eu cred că omul are o amantă și un cuibușor de nebunii.

#3
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

Vizualizare mesajtomaso, pe 12 februarie 2022 - 11:31, a scris:

Eu cred că omul are o amantă și un cuibușor de nebunii.
Sincer la asta nu m-am gândit. Dar și asa ... de ce sa se ascundă?
I-am dus o data la serviciu un televizor de 80 cm ... cum s-o fi chinuit săracul sa îl care acasă, și ce o fi spus acasa, nu știu!

Edited by Robert_Kiran, 12 February 2022 - 11:38.


#4
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.12.2007
Eu nu , dar cunosc multi Radu, si sincer nu as vrea sa fiu in pielea lor....asa ca Bine face Radu, sintem toti niste copii dar in corpuri mari, si avem nevoie de jucarii, pina la urma daca nu faci ce-ti place in viata , de ce o mai traiesti...

#5
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Va ascundeți achizițiile de soțiile voastre?

Da, cele pentru amanta si invers.

Edited by Rares95, 12 February 2022 - 11:37.


#6
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 09.08.2006

Vizualizare mesajRobert_Kiran, pe 12 februarie 2022 - 11:26, a scris:

Acum trei ani aveam de dus un colet pentru un domn Radu (e un nume fictiv, nu e numele real, si o sa vedeți imediat de ce). Dau telefon: Bună ziua sunt de la curier, aveți un colet, ramburs x lei, va găsesc acasă, sa vi-l aduc? Omul ma roagă frumos sa nu îl aduc acasă la el, ca nu e acasă, și dacă pot sa i-l aduc la firma unde lucrează. Cer adresa, si îl duc la firma indicata. Omul iese la poarta, i-a coletul, si imi lasă și un bacșiș! Am zis, omul nu era acasă, și m-a rugat să ii duc coletul la serviciu!
Pana acum nimic anormal, nu? Sa continui. În următoarea perioada, domnul Radu, a făcut numeroase comenzi. Nu trecea o săptămână, fără sa comande ceva. Camera auto, aparat foto, tableta, compresor auto, televizor, machete auto, jucării cu telecomanda, diverse scule ... cam de toate. De fiecare data le duceam la firma, deși adresa de livrare era la domiciliu. De fiecare data lasă bacșiș, deci nu mă supara faptul că mă punea să ii duc coletul în alta parte. Recunosc că îl tratam cu respect, si mereu ii duceam coletele printre primele (de obicei curierii sunt sensibili la cei ce lasă bacsis)!
Bun. Vine o comanda sâmbăta. Domul Radu, aveți un colet, sunteți acasă? Raspuns: ne putem întâlni undeva în oraș unde doriți dvs? Rămân puțin contrat! Da, nu e nici o problema. Dar nu e nevoie, vi-l pot aduce acasă (eu crezând ca el cere livrare la firma, ca nu e nimeni acasa). Nu, nu acasă. Ies eu în oraș. În fine, îmi spune o adresa - la o librărie - și ne întâlnim și ii dau coletul. Ca de obicei a lăsat bacșiș! Trecuseră vreo doi ani, si mai bine, ajunsesem să ne cunoaștem un pic, asa ca ma risc și îl intreb:
Domnul Radu de ce nu ați vrut sa va aduc coletul acasă? Vi-l aduceam eu, sa nu mai ieșiți dvs. din casa. Răspunsul lui mă lasă masca.
Ma feresc de nevastă-mea! De fiecare data când cumpăr ceva, îmi face scandal. Nu vreau sa știe ca am cumpărat ceva.
Bine, dar ea nu vede ce cumpărați?
Ei, uneori nu vede. Iar dacă vede, spun ca le-am primit cadou de la firma!
În fine nu am mai spus nimic. Nu am dreptul să îmi județ clienții.
De atunci domnul Radu a făcut și alte comenzi. La fel, livrare numai la firma unde lucra. I-am spus o data ca poate sa solicite magazinelor online livrare direct la firma. El a spus ca nu, deoarece vrea factura pe adresa de domiciliu. Am vrut sa spun ca se poate ca adresa de facturare sa fie diferita de cea de livrare, dar nu e frumos sa sâcâi un client, asa ca m-am abținut.
În final, numele Radu nu e cel real. Nu vreau sa ii fac probleme în familie omului, am pus un nume fictiv.
Dar totuși... situația nu mi se pare ok. Eu personal nu am avut niciodată nici o reținere sa ii spun soției- vreau sa cumpăr cutare lucru.  
Vouă cum vi se pare? Va ascundeți achizițiile de soții?
Mister Radu e un fatalau, controlat de nevasta-sa

#7
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

Vizualizare mesajRares95, pe 12 februarie 2022 - 11:36, a scris:

Va ascundeți achizițiile de soțiile voastre?

Da, cele pentru amanta si invers.
Daca ar fi cadouri de amantă as zice. Dar nu te duci la amantă cu cadou gen compresor auto! Sau mașinuța cu telecomanda, sau macheta auto, sau masina de gaurit. Dacă ar cumpara parfumuri, sau bijuterii poate ... Dar nu comanda asa ceva.

Edited by Robert_Kiran, 12 February 2022 - 11:41.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Vizualizare mesajRobert_Kiran, pe 12 februarie 2022 - 11:26, a scris:


Mare grija, uneori schema asta este facuta de cei care urmaresc ceva, sa dea o teapa, sa comita o ilegalitate etc. Bine, la tine nu era vorba de asta.

Edited by MembruAnonim, 12 February 2022 - 11:41.


#9
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020

Vizualizare mesajRobert_Kiran, pe 12 februarie 2022 - 11:40, a scris:

Daca ar fi cadouri de amantă as zice. Dar nu te duci la amantă cu cadou gen compresor auto! Sau mașinuța cu telecomanda, sau macheta auto, sau masina de gaurit. Dacă ar cumpara parfumuri, sau bijuterii poate ... Dar nu comanda asa ceva.
In cazul lui nu sunt cadouri pentru amanta, in alte cazuri Posted image

#10
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

Vizualizare mesajMembruAnonim, pe 12 februarie 2022 - 11:41, a scris:

Mare grija, uneori schema asta este facuta de cei care urmaresc ceva, sa dea o teapa, sa comita o ilegalitate etc. Bine, la tine nu era vorba de asta.
Ce teapa? Omul a plătit mereu, ba lasă mereu bacșiș. De fiecare data am cate 5 lei de la el. Chiar nu vad ilegalitatea ...

#11
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

Vizualizare mesajovidiu21, pe 12 februarie 2022 - 11:39, a scris:

Mister Radu e un fatalau, controlat de nevasta-sa

Iar tu esti un al dreaq de viteaz care, probabil, cere voie nevestei sa-si cumpere un pachet de guma de mestecat.

On topic:

Nu-mi ascund achizitiile, dar ascund preturile. ;) Asta fiindca am doua pasiuni al naibii de costisitoare: foto si astronomia/astrofotografia... in care am bagat cam echivalentul unei masini de buget pana acum. Doar ce-am cheltuit vreo 7000 de lei din fondul FSN pentru o camera foto si un obiectiv, ambele noi...

Edited by ursamajor, 12 February 2022 - 11:49.


#12
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Of domnu curier, ce va mai place sa sapati in vietile clientilor:))) are si omu placeri nevinovate, o viata avem... dar mi se pare ca si la sotie e problema, daca se face scandal din asa ceva inseamna ca nici atmosfera de acasa nu e prea buna.

Astfel, cum au zis unii mai sus, sigur are alt cuibusor cu nebunii.

Edited by horhescu, 12 February 2022 - 11:47.


#13
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
De unde stiai tu ce era in coletele omului?

#14
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

Vizualizare mesajmarco68, pe 12 februarie 2022 - 11:35, a scris:

Eu nu , dar cunosc multi Radu, si sincer nu as vrea sa fiu in pielea lor....asa ca Bine face Radu, sintem toti niste copii dar in corpuri mari, si avem nevoie de jucarii, pina la urma daca nu faci ce-ti place in viata , de ce o mai traiesti...
Cred ca asta e cel mai bun răspuns. Probabil omul meu se bucura de niste produse. Si da, în viata trebuie sa te mai și bucuri! Si sa te ferești de necazuri în familie!

Vizualizare mesajdiahim, pe 12 februarie 2022 - 11:49, a scris:

De unde stiai tu ce era in coletele omului?
E trecut de obicei în nota de livrare. Noi trebuie sa știm ce e în interior, altfel niste bin ladei ar putea trimite bombe. Oficial nu știm... Dar se știe. Orice curier știe ce e în pachet. Dar de obicei păstrăm discreția.
Uneori la câte un client m-am mai dat de gol ... ii spuneam la telefon dl x. v-a sosit laptopul (sau ce comandase)! A aflat șeful, si m-a certat. Nu avem voie sa spunem. Oficial formula e dl x. v-a sosit un colet!

#15
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Eu-s patit in alte feluri, acum cativa ani inainte de Valentines imi vine curierul cu ceva ce comandasem pentru o tipa. Problema era ca atunci cand a venit eram cu altcineva acasa si s-a entuziasmat aia crezand ca era pentru ea, n-am avut ce naiba sa-i zic asa ca i-am dat ei cadoul...

#16
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

Vizualizare mesajhorhescu, pe 12 februarie 2022 - 11:47, a scris:

Of domnu curier, ce va mai place sa sapati in vietile clientilor:))) are si omu placeri nevinovate, o viata avem...
Face parte din meseria noastră. Curierul are contact cu o grămadă de oameni. Cunoști tot felul de oameni în meseria asta. Poate și în asta consta frumusețea meseriei de curier!

#17
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

Vizualizare mesajRobert_Kiran, pe 12 februarie 2022 - 11:26, a scris:

Vouă cum vi se pare? Va ascundeți achizițiile de soții?

Depinde de cati ani are "achizitia"...si in principiu, e bine s-o ascunzi. Posted image  Nu ca nu ar ascunde si sotiile "achizitile" lor, e normal, pana la urma.
Mai tare e cand fiecare are "achizitia" lui si acasa se prefac ca e totul ok... Posted image

Cat despre obiecte, eu nu am problema asta, fiecare e liber sa ia ce vrea, cand vrea, atat timp cat nu sarim calul si nu facem asta cu banii de mancare sau din moft si stim ce face fiecare cu banii, adica spunem, nu pe pitis. Cu achizitiile din moft sau grandomaniile nu suntem de acord niciunul dintre noi.
Stiti cum e, femeile cu un pantof, o rochie, un parfum, o geanta, o toala, barbatii cu diverse electronice, jucarii de oameni mari...
De exemplu, de BF am luat un aspirator robot cu care sotia nu a fost de acord in prima faza si a considerat ca e prea mult cat am dat pe el (aici chiar nu am intrebat-o sau sa ii cer parerea, recunosc). Am intrebat-o daca vrea sa mai scape de dat ea cu aspiratorul, ca eu asta vreau pt ea (nu ca eu nu as da, dar sa fiu sincer, ea dadea de mai multe ori ca mine si principalul ajutor a fost pt ea). Initial, era sceptica ca poate o masinarie sa faca treaba mai bine ca ea, sau ca un om in general, iar cand a vazut ce aduna in recipient, n-a mai insistat sa il retunez :D

#18
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

Vizualizare mesajRobert_Kiran, pe 12 februarie 2022 - 11:26, a scris:

....
Dar totuși... situația nu mi se pare ok. Eu personal nu am avut niciodată nici o reținere sa ii spun soției- vreau sa cumpăr cutare lucru.  
Vouă cum vi se pare? Va ascundeți achizițiile de soții?
Curierii au la job doar un lucru de facut , sa livreze coletele . Problema e ca acestia nu prea-si fac datoria si culmea , mai si " gandesc " Posted image . Iti faci treaba pt care esti platit si atat .
P.S. Nu degeaba unul e curier si altu director
P.S.2 N-am sotie , numa amanta deci iau ce vreau cand vreau si de cate ori vreau Posted image

Edited by BaXXXon, 12 February 2022 - 12:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate