Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Termen maxim de livrare auto

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
323 replies to this topic

#55
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,159
  • Înscris: 19.09.2005

View Post_R_A_D_U, on 09 februarie 2022 - 18:36, said:

... Circul cu pandemia este pe final, când se va relua producția vor veni ei iar la paula noastră...
esti optimist colegu.
sa nu zic visator.

Edited by arg, 09 February 2022 - 18:56.


#56
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,106
  • Înscris: 16.10.2018

View Postarg, on 09 februarie 2022 - 18:55, said:

esti optimist colegu.
sa nu zic visator.

Să înțeleg că tu crezi că așa va fi de acum în colo.. câte 9-10 luni de așteptare (+ prețuri de moare lumea).

#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttatimeu, on 09 februarie 2022 - 13:26, said:

si eu am platit avans si mi-a venit masina in aproximativ 2 luni, asta in anul de gratie 2021. pentru cei in situatia mea sigur era o masina deja lansata in productie etc etc, practic masina luata din stocul"virtual"

Salut tatimeu !  Nu stiu vecina din ce stoc a luat, sigur nu din showroom, ca vroia rosu si a primit rosu!  Deci se poate, acuma nu stiu ce a mai facut extra clauze in contract sau ce, dar daca esti pe pozitii, s-ar putea sa primesti mai repede fix aceeasi masina! Bafta !

Edited by MembruAnonim, 09 February 2022 - 20:06.


#58
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View Postmircea1741010, on 09 februarie 2022 - 09:54, said:

Eu am platit avans la electrica in mai 2021 cu termen de livrare 3 luni. Ultimul termen primit :saptamana 18 din 2022.

exemplul tău confirmă bănuiala mea: nu e vb doar despre chip-uri, ci și despre acumulatori :(
io consider că nici litiu pt acumulatori nu se găsesc, nu numai siliciu pt chip-uri :P

dar nu vor să recunoască asta, deoarece s-ar duce dracului campania de „electrizare” mondială!
oricum buba tot se va sparge!

#59
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,357
  • Înscris: 22.10.2007
Baterii sunt, lipsesc subansamble de la partea de incarcare si alte maruntaie.
Eu am comandat un leaf in noiembrie, am primit termen 29 iulie pt a ajunge la dealer si mi-o aduc acasa in prima saptamana din august.
Un coleg a comandat un mini electric la o zi dupa mine, i-au dat termen luna mai, acum o saptamana i-au spus ca se amana pana in septembrie, asa ca a anulat comanda pt ca are nevoie de masina repede.

View Post_R_A_D_U, on 09 februarie 2022 - 19:40, said:



Să înțeleg că tu crezi că așa va fi de acum în colo.. câte 9-10 luni de așteptare (+ prețuri de moare lumea).
Pai VW tocmai ce a declarat ca nu se asteapta sa creasca productia anul asta si ca abia de la jumatatea anului viitor s-ar putea sa apara semne ca situatia se imbunatateste.
Iar astia sunt cam nr 1 ca volum de fiare vandute, asa ca au intaietate si la cipuri.
Acuma daca nici astia nu stiu ce vorbesc….

Edited by _-livio-_, 09 February 2022 - 21:37.


#60
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,159
  • Înscris: 19.09.2005

View Post_R_A_D_U, on 09 februarie 2022 - 19:40, said:

Să înțeleg că tu crezi că așa va fi de acum în colo.. ...

legat de pandemie da,
legat de aspteptare habar nu am. pana nu se rezolva problema cu manevrele economice ale chinezului nu se stabilizeaza nimic. iar chinezu e PUTERNIC rau.

#61
BeastieEminem

BeastieEminem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 03.10.2021
Am senzatia ca anul asta nu se vor epuiza fondurile Rabla. Timpi extrem de lungi de asteptare, preturile marite strict la masini cu un deocamdata 3-5% fata de decembrie trecut, inflatia de peste 10%, ratele la imprumuturi bancare vor creste mult de luna viitoare si mai mult din vara, preturi mancare utilitati tot mai sus...

#62
paranoiaaaa

paranoiaaaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 14.05.2012
Prieteneul meu bun asteapta Tucson-ul comandat de la inceput de mai (sau sfarsit de aprilie) anul trecut! Si nu era full hibridul. Asta la Constanta. Dupa ultima disctutie cica sunt vreo 200 de masini intarziate la nivel de tara. Dupa promisiunile dealer-ului trebuia sa ajunga la sfarsit de septembrie, inceput de octombrie. Asa ca inca esti in parametrii!

Seful la prietena a dat comanda in aprilie si a ajuns, la Iasi.

Nu stiu ce pot sa iti spun in afara ca trebuie sa astepti. Asta e situatia, chiar daca enervanta.

#63
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Prima data am văzut noul Tucson în decembrie 2020 (reprezentanta din Ploiesti).
M-am uitat la modelul de 21.000 euro (penultimul din gama) și cel de 25.000 euro (4x4, automat). Termenele de livrare erau de 2-3 luni atunci.
Încă nu apăruseră hibridele.

#64
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 22.11.2006

View Post_-livio-_, on 09 februarie 2022 - 21:30, said:

Pai VW tocmai ce a declarat ca nu se asteapta sa creasca productia anul asta si ca abia de la jumatatea anului viitor s-ar putea sa apara semne ca situatia se imbunatateste.
Iar astia sunt cam nr 1 ca volum de fiare vandute, asa ca au intaietate si la cipuri.
Acuma daca nici astia nu stiu ce vorbesc….

Demult nu mai este VW nr1. De multi ani Toyota sterge cu ei pe jos. Scandalul diesel, masini insipide, niste motoare nereusite cu defecte nerecunoscute, plus preturi mari pt ce se ofera.

#65
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postbluesnake, on 10 februarie 2022 - 09:16, said:

Demult nu mai este VW nr1. De multi ani Toyota sterge cu ei pe jos. Scandalul diesel, masini insipide, niste motoare nereusite cu defecte nerecunoscute, plus preturi mari pt ce se ofera.

Acolo unde conteaza tot VW da ora exacta :)

#66
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 22.11.2006

View Postvali, on 10 februarie 2022 - 09:42, said:

"demult" adică de anul trecut. da, de mult. greu cu exprimarea în limba maternă când vrem să părem mai isteți decât suntem.

Hai sa nu ne cramponam (ca sa nu zic sa faci maro pe tine) in chestii de forma in loc de substanta.

Ca VW nu mai este nr 1, este o realitate, punct. Indiferent ca fan-boys nu sunt de acord si o iau personal. Dati si voi un search, in ultimii 10 ani, VW a fost in 1 sau 2 ani in primul loc, atat.

#67
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,357
  • Înscris: 22.10.2007

View Postbluesnake, on 10 februarie 2022 - 09:16, said:



Demult nu mai este VW nr1. De multi ani Toyota sterge cu ei pe jos. Scandalul diesel, masini insipide, niste motoare nereusite cu defecte nerecunoscute, plus preturi mari pt ce se ofera.
E irelevant in discutia asta ce produc, vw prin toate companiile detinute vinde mai mult decat oricine.
Iar ca sunt 1 sau 2 e din nou irelevant, discutia e despre altceva.

Edited by _-livio-_, 10 February 2022 - 11:15.


#68
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,338
  • Înscris: 15.10.2007

View PostMembruAnonim, on 09 februarie 2022 - 20:06, said:

Salut tatimeu !  Nu stiu vecina din ce stoc a luat, sigur nu din showroom, ca vroia rosu si a primit rosu!  Deci se poate, acuma nu stiu ce a mai facut extra clauze in contract sau ce, dar daca esti pe pozitii, s-ar putea sa primesti mai repede fix aceeasi masina! Bafta !
nici a mea nu era din showroom daca ai citit ce am scris. la jumatate de martie am platit avans 5%, in aprilie a plecat din Anglia si in Mai dupa aproximativ doua saptamani de stat in curtea reprezentantei am plecat cu ea acasa. La mine a fost noroc, dar acum cat si anu trecut sa cumperi masina dupa dorintele tale inseamna timp mult de asteptare...sau renunti la multe cum se intampla la Dacia...o primesti cu gaura in plansa de bord ca nu ai avut rabdare sa ii vina medianavul.

#69
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
Fix 6 luni am asteptat pentru un Peugeot 2008 cu rabla, am platit si in plus 300-400 sute de euro. Lichidasera aia tot stocul, nu mai aveau nici masini de test drive.

Edited by trustmygod, 10 February 2022 - 11:23.


#70
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postbluesnake, on 10 februarie 2022 - 10:21, said:

Hai sa nu ne cramponam (ca sa nu zic sa faci maro pe tine) in chestii de forma in loc de substanta.

Ca VW nu mai este nr 1, este o realitate, punct. Indiferent ca fan-boys nu sunt de acord si o iau personal. Dati si voi un search, in ultimii 10 ani, VW a fost in 1 sau 2 ani in primul loc, atat.

Nu ai sa scoti balaria germana din sufletul romanului, golful si bmwul vor fi masini supreme pentru inca zeci de ani indiferent de ceea ce ofera.
In rest.. deja-vu din epoca de aur, nu asteptai mai mult de 10 ani pentru o dacie.

Edited by aeon, 10 February 2022 - 11:28.


#71
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018

View PostYo-carman, on 09 februarie 2022 - 18:13, said:

Din "full-ul" ala lipsește cea mai importanta dotare: cutia automata.

O mare parte din dotari nu le vei folosi în traficul real din România.

Și când o vei conduce? Peste 8-9 luni?
Ce masina conduci acum?
Sunt invalid ca să-mi iau automata, am 80 de ani și nu mai pot mesteca în mămăligă sau cum? Ia-ți frate tu automata, sa dai în plus la revizii, sa dai mai mult pe piese, să-ți pice ambreiajul mai repede, ia-ți ca-i bună. Nu-mi iau automata nici dacă o primesc pe moka

View PostBeastieEminem, on 09 februarie 2022 - 22:00, said:

Am senzatia ca anul asta nu se vor epuiza fondurile Rabla. Timpi extrem de lungi de asteptare, preturile marite strict la masini cu un deocamdata 3-5% fata de decembrie trecut, inflatia de peste 10%, ratele la imprumuturi bancare vor creste mult de luna viitoare si mai mult din vara, preturi mancare utilitati tot mai sus...
Țin sa te contrazic, mi-a zis dealerul ca s-au băgat multe persoane marti și miercuri, deci e jale...Acum sper sa mai prind și eu ceva

#72
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postrobi101012981, on 10 februarie 2022 - 11:34, said:

Sunt invalid ca să-mi iau automata, am 80 de ani și nu mai pot mesteca în mămăligă sau cum? Ia-ți frate tu automata, sa dai în plus la revizii, sa dai mai mult pe piese, să-ți pice ambreiajul mai repede, ia-ți ca-i bună. Nu-mi iau automata nici dacă o primesc pe moka


Pana sa apari cu superioritatile si jignirile chiar se discuta frumos pe aici, ce-ar fi sa te linistesti?

On:
Probabil n-ai condus niciodata o automata sa intelegi despre ce e vorba :) Iar daca iti permiti sa platesti 22.000€ pe o masina noua n-ar trebui sa conteze asa de mult pretul unei revizii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate