Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Termen maxim de livrare auto

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
323 replies to this topic

#19
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Pai si daca renunti acum si masina vine chiar peste 1 luna, ce faci? ce masina mai gasesti tu intr-o luna, ca pe piata SH e macel.

#20
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 bluesnake, on 09 februarie 2022 - 09:30, said:

Pai si daca renunti acum si masina vine chiar peste 1 luna, ce faci? ce masina mai gasesti tu intr-o luna, ca pe piata SH e macel.

Pai te incordezi putin, renunti acum la masina, si peste o saptamana iti dai seama ca te-ai incordat degeaba neavand alte optiuni :)

#21
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Magarie e cu criza de cipuri, asta nu mai tine de dealer si situatia se schimba de la o sapt la alta. Vad asta in fluxul de productie al celorlalte componente auto, toate sunt legate intre ele si genereaza un haos controlat oarecum (productie accelerata, camionul cu marfa daca se poate sa zboare deasupra soselei)
Cand se onoreaza un lot de componente electronice, atunci apare si o crestere substantiala de cerere de alte componente, va zic ca volum/greutate ca asta fac deocamdata, ex astazi se livreaza 12 tone de componenta X pt Daimler, peste doua zile cererea de la Daimler e tripla !! De ce ? Le vin cipuri

Si producatoru poa sa schimbe termenu de livrare de la o sapt la alta catre dealer. Si nu mai e stres ca nu se onoreaza cf comanda, e forta majora (pandemie si lipsa cipuri) si pt ca vrem masini noi ca nehalitii, deocamdata nu e niciun stres daca se renunta la vreo comanda (nu renunta niciun dealer pt ca stie ca o va putea vinde oricum )

Acum ca dealeru iti zice 3 luni si real el stie ca e poveste, or fi si din astia, dar citeste contractu, slabe sanse sa ii poti face ceva in contextul actual, la toti vin masinile cu intarziere/cu termen mare de livrare.

Stii cum erau reclamele alea "comanzi acum si platesti la anul" la masini e "platesti acum si o primesti la anul" super oferta :)))) inuman

#22
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Autovit/olx, filtre pentru an/km/motor etc. și vezi ce este în stoc.
Asta dacă te grăbești și vrei mai ieftin.

#23
mircea1741010

mircea1741010

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.11.2021
Eu am platit avans la electrica in mai 2021 cu termen de livrare 3 luni. Ultimul termen primit :saptamana 18 din 2022.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De ce dati banii inainte si semnati contracte fara termene?
Interesant ca la o vecina avocata a venit Kia Sportage in timp util, nici 2 luni,  plus au mai si fost sarbatorile  Posted Image

Sfat, daca ai prietene avocate,  duceti-va impreuna sa discutati cu dealer-ul. Daca nu merge, protectia consumatorului.

Offtopic, cu riscul de a complecta punctele de warn:  ca tot vorbiti de shortage, mi-am amintit pe vremuri la liceu, a venit directorul scolii si diriginta de mai multe ori, sa stingem vara luminile in sala de clasa, ca e lumina destula.
Si a venit odata proful de mate ca e intuneric, noi am zis ca nici noua nu ne place dar asa vrea Directorul si Diriginta.
La care proful de mate: sa vrea dar nu pe ochii si sanatatea mea!  

La fel sa fie shortage si sa intarzie comenzile dar nu cand cumpar eu masina!

Edited by MembruAnonim, 09 February 2022 - 10:07.


#25
Smarty

Smarty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 03.04.2006
Daca din fabrica ies x masini pe zi si pe lista de asteptare sunt y comenzi se poate calcula destul de exact un termen de livrare, nu inteleg de ce nu stie nimeni cand iti vine masina.
Chiar daca e criza de cipuri, chiar daca numarul x se schimba de la o zi la alta, tot pot calcula macar o medie sau un scenariu "best case" si "worst case" decat in fiecare luna sa zica "luna viitoare".

#26
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,441
  • Înscris: 04.09.2008

 Smarty, on 09 februarie 2022 - 10:15, said:

Daca din fabrica ies x masini pe zi si pe lista de asteptare sunt y comenzi se poate calcula destul de exact un termen de livrare, nu inteleg de ce nu stie nimeni cand iti vine masina.

Probabil ptr ca fabrica nu e in Romania si mai e si problema cu transportul (care e o problema mare) ++ poate sunt si restrictii la import/export pe baza unor metrici.

#27
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018
Ford Focus, dat avans sapt trecuta, termen de livrare cam 8 luni din pacate :(

#28
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

 Octavian___, on 09 februarie 2022 - 09:47, said:


Stii cum erau reclamele alea "comanzi acum si platesti la anul" la masini e "platesti acum si o primesti la anul" super oferta Posted Image))) inuman

Masina o platesti cu putin timp inainte sa o ridici. La semnarea contractului platesti doar o taxa de rezervare pe care orice dealer e mai mult decat bucuros sa ti-o dea inapoi. Nu e nimic inuman. Astea sunt conditiile contractuale si doar un vazator sinucigas ar incerca sa te ameteasca ca iti vine masina mai repede decat e posibil. Crezi ca ei nu stiu ca ii suna lumea de 3 ori pe zi dupa ce trece termenul discutat?

#29
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018

 Scurthea211, on 09 februarie 2022 - 10:30, said:


Masina o platesti cu putin timp inainte sa o ridici. La semnarea contractului platesti doar o taxa de rezervare pe care orice dealer e mai mult decat bucuros sa ti-o dea inapoi. Nu e nimic inuman. Astea sunt conditiile contractuale si doar un vazator sinucigas ar incerca sa te ameteasca ca iti vine masina mai repede decat e posibil. Crezi ca ei nu stiu ca ii suna lumea de 3 ori pe zi dupa ce trece termenul discutat?
Sincer nu prea ai ce sa faci in conditiile astea decat sa astepti, si eu sunt constient ca nu-mi va sosi focus-ul anul asta, dar am o singura teama: sa nu pierd programul Rabla din cauza livrarii intarziate...Asta e, ca vine masina la anul, vine, important e sa nu vina mai tarziu de mijlocul lui ianuarie...

 Yo-carman, on 09 februarie 2022 - 09:50, said:

Autovit/olx, filtre pentru an/km/motor etc. și vezi ce este în stoc.
Asta dacă te grăbești și vrei mai ieftin.
care mai ieftin? :)) Singura masina ,,ieftina" vazuta de mine e o Mazda 3 cu 8000km la 22k pret pe autovit, 20k pret negociat, dar mi se pare mult ptr o mazda 3 gt line cu skyactiv x, nu stiu cum a fost fataita masina aia,daca s-a avut grija de ea, asa mai bine una noua si aia e...

#30
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006
Si eu am cautat initial un SH. Nici gand sa gasesc ceva OK. Chiar nu era matre diferenta de bani fata de una noua, au sarit mult preturile. In plus, fiecare masina interesanta, la care am cerut detalii de la RAR dupa VIN, aparea cu accident.  Daca socotesti si Rabla, parerea mea e ca merita sa iei masina noua.

Edited by cumparator, 09 February 2022 - 10:48.


#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,146
  • Înscris: 19.09.2005

 andreic, on 09 februarie 2022 - 07:09, said:

... alegi si in 2 spatamani e a ta.
2 sapatamani nu e livrare imediata.
deci ce se gaseste acum pe stoc?
adica te duci cu geanta de bani sau cu cardul si pleci cu masina.

#32
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.04.2007

 laffin, on 08 februarie 2022 - 23:17, said:

cred ca abia asteapta sa le zici sa-ti de avansul inapoi. ar putea sa vina masina ta mai scump altuia.
Fii sigur de asta. Eu am avut o scena la Dacia, cerusem o clauza sa se scoata din contract, au sucit-o pe toate partile , ca trebuie sa anuleze comanda si sa faca alta si ghici ce, se scumpise masina(doar 100 euro atunci). Intre timp a crescut cu inca 1000 euro :) , deci da, sa vand acum mai ieftin e mai rau :P

#33
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 15.10.2007

 Leo2006, on 09 februarie 2022 - 09:01, said:

Este o magarie sa iei banii de la client si sa livrezi peste un an o masina care deja poate iese din productie. De vandut o versiune noua de masina care nu a vazut linia de productie, nu se poate. Deci toate comenzile vor fi onorata mai devreme sau mai tarziu pe aceiasi versiune auto. Cum mai schimbi linia de productie daca livrarile se intind de la an la an ! Produci in paralel 2 versiuni , una "retro" si una moderna, pana se epuizeaza comenzile vechi ?

O fabrica care nu poate produce un numar minim de produse, va intra mai devreme sau mai tarziu in faliment.
Initiator, retrage-ti banii si cumpara o marca de masina care se produce in cantitate suficienta. Poate dupa garantie ai nevoie de o reparatie , astepti un an dupa piesa ?
ce are garantia, piesa, timpul cu termenul lung de livrare numai tu poti sa intelegi

 MembruAnonim, on 09 februarie 2022 - 10:02, said:

De ce dati banii inainte si semnati contracte fara termene?
Interesant ca la o vecina avocata a venit Kia Sportage in timp util, nici 2 luni,  plus au mai si fost sarbatorile  Posted Image

Sfat, daca ai prietene avocate,  duceti-va impreuna sa discutati cu dealer-ul. Daca nu merge, protectia consumatorului.

Offtopic, cu riscul de a complecta punctele de warn:  ca tot vorbiti de shortage, mi-am amintit pe vremuri la liceu, a venit directorul scolii si diriginta de mai multe ori, sa stingem vara luminile in sala de clasa, ca e lumina destula.
Si a venit odata proful de mate ca e intuneric, noi am zis ca nici noua nu ne place dar asa vrea Directorul si Diriginta.
La care proful de mate: sa vrea dar nu pe ochii si sanatatea mea!  

La fel sa fie shortage si sa intarzie comenzile dar nu cand cumpar eu masina!
si eu am platit avans si mi-a venit masina in aproximativ 2 luni, asta in anul de gratie 2021. pentru cei in situatia mea sigur era o masina deja lansata in productie etc etc, practic masina luata din stocul"virtual"

#34
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
tu n-auzi că prietena lui avocată a făcut tumbe pe acolo și a primit mașina mai repede?

#35
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 arg, on 09 februarie 2022 - 11:14, said:

2 sapatamani nu e livrare imediata.
deci ce se gaseste acum pe stoc?
adica te duci cu geanta de bani sau cu cardul si pleci cu masina.

Nu prea gasesti nimic pe stoc acum.

La VW poti lua Polo cu 19k euro :))) manuala cu motor de 1.0. Wtf.

Piata de masini noi e scumpa rau in ultima vreme. Si am inteles ca si aia SH.

In 2017 am avut buget 12-13k, si cam aveam ce alege, inclusiv un Golf cu dotari de baza. Acum cu 12 de abia iei un i20 de baza sau un Sandero.

In 2020 in vara cand toti ziceau si aici pe forum ca e pandemie trebuie sa fii cretin sa iti cumperi masina, gaseai Focus cu 1.0 155 de cai MHEV dotat bine la 17000. Acuma :)))

Pe stoc prinsesem un Focus Active 1.5 Ecoboost - 150 de cai, dotat la 19000. Preturi SF acum.
Megane Intens luai la sub 18000-19000 , acum unu e 21000... Zen cu rabla 19000 de euro acum, in 2020 gaseai si la 15000-16000 un Zen dotat decent. Si daca nu aveai pretentii de dotari prea multe luai un Business la 13000, motor 1.3 TCE 140 de cai, exact acelasi motor de pe un Megane de 21000 de euro acum.

Deci nu doar Dacia a scumpit preturile, ci toata lumea.

#36
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 15.10.2007

 vali, on 09 februarie 2022 - 13:30, said:

tu n-auzi că prietena lui avocată a făcut tumbe pe acolo și a primit mașina mai repede?
sigur avea fusta mini tocuri cui de 15

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate