Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Termen maxim de livrare auto

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
323 replies to this topic

#1
axy_honey

axy_honey

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.05.2015
Salut!
Am comandat in 30 iunie 2021 un Hyundai Tucson. Am dat si un avans. Si de atunci luna de luna primesc acelasi raspuns despre masina: "vine luna viitoare".
Ok. Eu inteleg ca e criza de cipuri si componente IT.
Dar nu imi raspunde nimeni de la reprezentanta la niste intrebari banale. Si speram sa imi poata raspunde cineva de pe aici.
1. Exista vreo lege care sa specifice termenul MAXIM de livrare al unei masini? Ar fi absurd sa astepti 3 ani dupa o masina!
2. In contract scrie ca nu imi da avansul inapoi decat daca e din vina lor. Pai singura lor vina e ca nu imi livreaza masina. Si ei nu recunosc asta ca fiind vina. Ce pot face sa imi dea avansul inapoi in caz ca vreau alta masina?
3. Ce termen de valabilitate are tichetul rabla? Sa nu expire si ala ca nu am alta masina veche de dat la schimb.
4. Ii pot da in judecata cumva? Ce motive as putea sa invoc?

Mersi.

#2
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Au trecut doar 7 luni, adica nah, nu ca ar fi putin, dar am auzit pe altii de au asteptat 9 luni dupa masina. Eu zic ca pana in iunie o sa o ai.

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Prin iulie anul trecut am intrat si eu intr-o reprezentanta. Si mi-au zis foarte linistit, livrare in martie-aprilie anul viitor. Am ramas socat, i-am intrebat daca e gluma si daca mai vand ceva in aceste conditii..
Si mi-au ranjit foarte frumos, daaa, cum sa nu, e coada. Ma si intrebam cine da avans si asteapta o masina cat facutul unui copil. Raspunsul e mai sus, se gasesc chiar prea multi..

In contract ce scrie de periada de livrare? nedefinit? despagubiri ceva? Sau ai semnat fara sa citesti?

Edited by aeon, 08 February 2022 - 23:07.


#4
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,558
  • Înscris: 05.11.2009
in contract nu iti scrie termenul de livrare? ca la mine (un Kia rio) am avut termen de livrare clar trecut: 90 de zile de la momentul cand am platit avansul. E drept ca e putin depasit (trebuia sa vina undeva pe 29 ianuarie) , insa masina se pare ca o ajuns in europa si undeva pe la mijlocul lunii februarie va sosi si la dealer in showroom.

De dat in judecata poti sa ii dai oricand in judecata, insa trebuie sa citesti contractul (tu sau un avocat)

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,500
  • Înscris: 16.03.2007
cred ca abia asteapta sa le zici sa-ti de avansul inapoi. ar putea sa vina masina ta mai scump altuia.

Edited by laffin, 08 February 2022 - 23:17.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 aeon, on 08 februarie 2022 - 23:06, said:

Prin iulie anul trecut am intrat si eu intr-o reprezentanta. Si mi-au zis foarte linistit, livrare in martie-aprilie anul viitor. Am ramas socat, i-am intrebat daca e gluma si daca mai vand ceva in aceste conditii..
Si mi-au ranjit foarte frumos,
Se vad bine de pe stoc, ei configureaza conform cu ce cred ei ca se cere pe piata si pe alea le vand usor.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 andreic, on 08 februarie 2022 - 23:18, said:


Se vad bine de pe stoc, ei configureaza conform cu ce cred ei ca se cere pe piata si pe alea le vand usor.
ce-i ala stoc. se vede ca nu ai mai cutat de mult "cu livrare imediata"

#8
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 11.07.2006
Eu am dat comanda tot pentru un Tucson anul trecut in iunie si mi-a venit in ianuarie acum 3 saptamani,asa ca mai e unpic de asteptat.

#9
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Si eu am platit avans la un Hyundai acum 6 luni.
Mie mi-au zis ca pot renunta oricand si imi dau avansul inapoi fara probleme. Iti dai seama ca o vand imediat.

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Tichetul e valabil 240 zile, deci dealerul va încerca să se încadreze în termenul asta.

#11
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

 axy_honey, on 08 februarie 2022 - 22:58, said:

Ar fi absurd sa astepti 3 ani dupa o masina!

Sunt foarte multe masini care inainte de cirza aveau termen de livrare de 3 ani. Una dintre ele ar fi Rolls Royce Phantom.

#12
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,888
  • Înscris: 03.12.2001

 axy_honey, on 08 februarie 2022 - 22:58, said:

Ok. Eu inteleg ca e criza de cipuri si componente IT.
Dar nu imi raspunde nimeni de la reprezentanta la niste intrebari banale.
nu au ce să-ți răspundă, că nici ei nu știu. atât de simplu e. dacă ai înțelege că e criză de chipuri, ai înțelege și asta.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 arg, on 08 februarie 2022 - 23:27, said:

ce-i ala stoc. se vede ca nu ai mai cutat de mult "cu livrare imediata"
Da demult, din 2021 vara mai exact Posted Image Pai ce sa insemne, buna ziua vreau o masina de tipul cutare si ala iti zice vreti sa vedem ce avem deja ?... alegi si in 2 spatamani e a ta.

Edited by andreic, 09 February 2022 - 07:10.


#14
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,779
  • Înscris: 17.12.2019
Sunt o mulțime de topice legate de timpul extrem de mare de așteptare și cred că toate sunt cu/despre Hyundai. Termenul de livrare ar trebui să fie principala clauză de clarificat după alegerea mașinii.

#15
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006

 murdar, on 09 februarie 2022 - 00:49, said:


Sunt foarte multe masini care inainte de cirza aveau termen de livrare de 3 ani. Una dintre ele ar fi Rolls Royce Phantom.
Desigur, dar daca te gandesti ca RR vinde de ordinul miilor de unitati anual iar Hyundai al milioanelor de unitati parca nu-ti vine sa intelegi de ce trebuie sa astepti un an dupa un amarat de Tucson...

#16
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

 axy_honey, on 08 februarie 2022 - 22:58, said:

Salut!
Am comandat in 30 iunie 2021 un Hyundai Tucson. Am dat si un avans. Si de atunci luna de luna primesc acelasi raspuns despre masina: "vine luna viitoare".
Ok. Eu inteleg ca e criza de cipuri si componente IT.

Ai luat cumva varianta non hybrid? Am inteles ca ar fi niste limite la cate pot livra non hybrid si daca ar fi asa, asta ar adauga peste criza de chip-uri si ar intarzia si mai mult masina.

#17
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,736
  • Înscris: 30.08.2006
Este o magarie sa iei banii de la client si sa livrezi peste un an o masina care deja poate iese din productie. De vandut o versiune noua de masina care nu a vazut linia de productie, nu se poate. Deci toate comenzile vor fi onorata mai devreme sau mai tarziu pe aceiasi versiune auto. Cum mai schimbi linia de productie daca livrarile se intind de la an la an ! Produci in paralel 2 versiuni , una "retro" si una moderna, pana se epuizeaza comenzile vechi ?

O fabrica care nu poate produce un numar minim de produse, va intra mai devreme sau mai tarziu in faliment.
Initiator, retrage-ti banii si cumpara o marca de masina care se produce in cantitate suficienta. Poate dupa garantie ai nevoie de o reparatie , astepti un an dupa piesa ?

Edited by Leo2006, 09 February 2022 - 09:05.


#18
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Tucson e una dintre masinile care anul trecut a avut o cerere uriasa in Romania. La un moment dat era pe locul 3 dupa Sprind si Duster. Cum fiecare tara cred ca are o cota din productie globala de Tucson, cererea mare a dus la cresterea termenului de livrare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate