Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Termen maxim de livrare auto

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
323 replies to this topic

#37
BeastieEminem

BeastieEminem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 03.10.2021
Din ce citesc " a fost eliminat termenul de 60 zile de casare/radiere a autovehiculului uzat, solicitanții având posibilitatea de a-l casa/radia până la emiterea facturii autovehiculului nou." inteleg ca nu trebuie sa casezi imediat rabla ta sau cumparata de pe olx, poti sa mergi cu ea 5-6-9 luni! pana te anunta dealerul ca masina visurilor (sau cosmar) vine in doua trei saptamani si atunci o duci la remat si te scazi din impozite inmatriculari etc.  Asta e viata sa zicem mersi ca nu suntem nascuti un pic mai la est.

#38
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Postarg, on 09 februarie 2022 - 11:14, said:

2 sapatamani nu e livrare imediata.
deci ce se gaseste acum pe stoc?
adica te duci cu geanta de bani sau cu cardul si pleci cu masina.
Nu merge asa... se vede ca n-ai cumparat recent Posted Image Trebuie ordin de plata si dureaza confirmarea lui, nu-ti da cheile pana nu e totul confirmat. Nu mergi cu geanta ca nu se fac plati in cash peste un prag. Trebuie sa-ti faca asigurare ca nu iesi cu era neasigurata din curtea dealerului... aia dureaza o zi pentru ca trebuie sa intre in sistem sa fie valida in data livrarii. Deasemenea dealerul poate sa nu aibe masina contractata chiar in curte lui, o aduce cu platforma de la depozit care este in Ilfov pentru capitala... iarasi o chestie care poate dura oleaca depinde de incarcarea serviciului. Eu am spus 2 saptamani asa fara graba si avand in vedere eventualul tichet rabla care trebuie validat in aplicatie si aia chiar dureaza ceva, dar asa pe piata librea in realitate de cele mai multe ori 1 saptamana e suficient. Daca masina e chiar la dealer in curte 2-3 zile. Oricum o sa vezi ca si dupa ce cumperi imediat unele acte nu se fac pe loc si ti le trimite prin curier... de exemplu garantia extinsa, trebuie aprobata de firma mare importatoare si dureaza.

Ce sa o mai lungim, dupa ce semnezi contractul, primesti factura finala si executi plata, dealerul stabileste o data de livrare de comun acord cu tine si atunci vii si o poti lua, ii platesti doar asigurarile ca ti le face dealerul de la el sa fie on in data livrarii. Alternativ poti solicita livrarea la o adresa, ti-o aduce cu platforma acasa sa nu o ruleze.

Edited by andreic, 09 February 2022 - 13:56.


#39
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 15.10.2007
procedura de achizitie masina nu a suferit nici o modificare de mai bine de 15 ani.
am cumparat masina facand plata la ora 12:00 vinerea in data de 17 iulie 2009.
am specificat clar ca eu vreau masina sambata in timpul programului de lucru in data de 18 iulie 2009.

daca vrei sa vinzi ai confirmare ca op-ul a fost incasat in 5 minute si nu te doare capu ca trimiti soferu cu noaptea in cap cu platforma de la Brasov la Bucuresti astfel incat la ora 10 masina sa fie spalata si pregatita de livrare.

e drept erau alte vremuri atunci si concurenta intr-un fel era mult mai mare. ca o chestie amuzanta in ziua respectiva (vineri) aveam rezervate doua masini/doua precomenzi. Ma suna importatorul si imi spune ca trebuie sa imi retrag o solicitare, rezervare caci cele doua reprezentante se bateau pe aceasi masina fara sa ma anunte.

#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Si eu am fost nerabdator sa iau cat mai repede insa a trebuit sa stau cu dosarul depus ma intai din cauza tichetului rabla care astepta validarea... dupa aia totul a trecut parca mai repede, masina era in parcarea dealerului.

Edited by andreic, 09 February 2022 - 14:12.


#41
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 15.10.2007
evident ca dosaru Rabla intarzie livrarea.
anul trecut masina mea era in curtea reprezentantei cam cu aproape o luna mai repede decat data livrarii.( depinde de mesteru de vanzari cat de implicat e el in rezolvare dosar rabla cu cu tot ce inseamna acesta)
la un moment am vrut sa renunt la dosar sa achit toata masina si sa termin cu asteptarea (mai aveam o masina in curte dar.....si un copil care era cu gura pe mine...o strici nu mai circula toata ziua cu ea etc..chestie de pici invatati cu totul pus pe tava)

#42
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View Postandreic, on 09 februarie 2022 - 14:11, said:

Si eu am fost nerabdator sa iau cat mai repede insa a trebuit sa stau cu dosarul depus ma intai din cauza tichetului rabla care astepta validarea... dupa aia totul a trecut parca mai repede, masina era in parcarea dealerului.

Merge cum zice tatimeu daca au masina acolo, si le intra banii la ei in cont. Si aia e cea mai simpla varianta, ca ai banii toti sa o iei. Daca implica un leasing, un credit, rabla, deja se complica treaba. Si cum ziceai si tu, nu toate reprezentatele au masini in stocul propriu. Mai sunt marci care au stoc national.

Eu am luat 2 masini "din stoc". Una era la Curtici, si a durat ceva pana au adus-o, cateva zile. Nici nu au avut timp sa o mai inregistreze la rar, a trebuit sa merg dupa aia la RAR. Iar a doua am luat-o dintr-un mall, si acolo a durat pana au adus-o vreo 2-3 zile in total.

#43
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022

View Postrobi101012981, on 09 februarie 2022 - 10:37, said:


care mai ieftin? Posted Image) Singura masina ,,ieftina" vazuta de mine e o Mazda 3 cu 8000km la 22k pret pe autovit, 20k pret negociat, dar mi se pare mult ptr o mazda 3 gt line cu skyactiv x, nu stiu cum a fost fataita masina aia,daca s-a avut grija de ea, asa mai bine una noua si aia e...

cred ca nu m-am facut inteles...
pe acele site-uri gasesti masini cu 0 Km aflate in stoc la dealeri.
nu doar cei care vand sh-uri posteaza acolo!

#44
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018

View PostYo-carman, on 09 februarie 2022 - 15:21, said:

cred ca nu m-am facut inteles...
pe acele site-uri gasesti masini cu 0 Km aflate in stoc la dealeri.
nu doar cei care vand sh-uri posteaza acolo!
cele de pe stoc sunt configurate intr-o bataie de joc, adica mai pe scurt sunt chele...N-as lua niciuna de pe stoc, adica ori imi iau masina ori imi iau o trotineta care are doar volan, usi si AC?

#45
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Și cele cu motoare de 1L și 3 cilindri nu sunt... trotinete?
La 20.000Euro găsești Kia xceed automata. Și cu motor de 1.5L și 4 cilindri! Stoc.


#46
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018

View PostYo-carman, on 09 februarie 2022 - 16:33, said:

Și cele cu motoare de 1L și 3 cilindri nu sunt... trotinete?
La 20.000Euro găsești Kia xceed automata. Și cu motor de 1.5L și 4 cilindri! Stoc.
Mai omule, cu 20k gasesti xceed cheala.  La ce dotari are focus, pe xceed dadeam 27k, sunt chitrosi rau de tot astia de la kia, nu dau discount deloc. nu ma intereseaza garantia, ma intereseaza ca masina sa fie ieftina, fiabila, si sa ma duca din A in B ieftin.

#47
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View PostYo-carman, on 09 februarie 2022 - 15:21, said:

cred ca nu m-am facut inteles...
pe acele site-uri gasesti masini cu 0 Km aflate in stoc la dealeri.
nu doar cei care vand sh-uri posteaza acolo!

Exact. Eu asa mi-am luat amandoua masiniile noi, in urma anunturilor de pe autovit.

View Postrobi101012981, on 09 februarie 2022 - 15:53, said:

cele de pe stoc sunt configurate intr-o bataie de joc, adica mai pe scurt sunt chele...N-as lua niciuna de pe stoc, adica ori imi iau masina ori imi iau o trotineta care are doar volan, usi si AC?

Trotineta mea cheala dptdv are toate optiune pe care le avea un Focus Titanium cu optionale. Ii lipseste doar ACC, care la o manuala nu e chiar super necesar. Dar e ok, trebuie sa iti confirmi superioritatea si corectitudinea alegerii cumva, jignind pe cei ce au ales altfel masiniile Posted Image) Bine imi lipseste motoru in 3 cilindrii, eu o am in 4, dar cum ziceam nu am ACC.

Tot garantie de telefon mobil ti-au dat la Focus fara extra cost? Sau ti-au dat cadou garantia extinsa la 4 ani?

Edited by qew, 09 February 2022 - 17:34.


#48
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022

View Postrobi101012981, on 09 februarie 2022 - 16:34, said:


Mai omule, cu 20k gasesti xceed cheala.  La ce dotari are focus, pe xceed dadeam 27k, sunt chitrosi rau de tot astia de la Kia, nu dau discount deloc. nu ma intereseaza garantia, ma intereseaza ca masina sa fie ieftina, fiabila, si sa ma duca din A in B ieftin.
Cum spunea socru'meu când o lua pe ulei: "non importa la caroseria, importante e motore".


#49
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018

View Postqew, on 09 februarie 2022 - 17:32, said:



Exact. Eu asa mi-am luat amandoua masiniile noi, in urma anunturilor de pe autovit.



Trotineta mea cheala dptdv are toate optiune pe care le avea un Focus Titanium cu optionale. Ii lipseste doar ACC, care la o manuala nu e chiar super necesar. Dar e ok, trebuie sa iti confirmi superioritatea si corectitudinea alegerii cumva, jignind pe cei ce au ales altfel masiniile Posted Image) Bine imi lipseste motoru in 3 cilindrii, eu o am in 4, dar cum ziceam nu am ACC.

Tot garantie de telefon mobil ti-au dat la Focus fara extra cost? Sau ti-au dat cadou garantia extinsa la 4 ani?
Se vede ca ești hater, stai cu panarama ta de Kia. Cu ce ma încălzește garanția ta de 7 ani care are multe stelute? Mai bine 2 ani full decât una de 7 care ascunde multe. Ce full visezi, în 20k îți iei doar Best+ acum care chiar e chel, la panarama asta de Kia plătești orice, chiar și senzor de ploaie, ceea ce mi se pare o bătaie de joc. Normal, ai pretenții de sportivitate, iei cu 7 cilindrii, ca asa ne am născut cu toții, nu se mai poate sa ai una cu 3 ca ești văzut automat ca un prost. Nu dau masina pe 3 cindrii pe una cu 4 nici mort , nu vreau consum mai mare, bătăi mai mari de cap cu întreținerea,  revizie mai scumpa, și oricum la 5 ani schimb mașina, asa ca tot aia e. Chitrosii de la Kia nu dau niciun discount în afara de rabla iar asta denota o bătaie de joc din partea lor

Edited by robi101012981, 09 February 2022 - 17:42.


#50
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Tie nu ti-au dat la Kia, reducere.

Sper ca tie pe langa reducerea aia clasica la Ford pe care o primeste oricine pune picioru in reprezentanta Ford, ti-au dat si aia extra, +inmatriculare gratis, si garantia extra de 4 ani. Si bineinteles, motorul de 155 de cai MHEV sper.
O masina se ia ca iti place tie punct. Atitudinea de hater o ai tu, dar tu nu o ai pentru ca esti fanboy Ford, ci pentru a te da superior pe aici Posted Image)

Nu zic, Ford Focus e o masina ok, dar fiecare isi ia dupa nevoi si dorinte. Imaturii in schimb trebuie sa foloseasca cuvinte gen "panarama" si "trotineta" Posted Image)

Edited by qew, 09 February 2022 - 17:53.


#51
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Din "full-ul" ala lipsește cea mai importanta dotare: cutia automata.

O mare parte din dotari nu le vei folosi în traficul real din România.

Și când o vei conduce? Peste 8-9 luni?
Ce masina conduci acum?



#52
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.10.2018
Tre să fii disperat să iei acum mașină cu termen de livrare 9-10 luni. Circul cu pandemia este pe final, când se va relua producția vor veni ei iar la paula noastră... Și atunci de ce atâta grabă? Că dai avans acum și-o ridici peste un an, că aștepți până la anul și c-o mână dai și cu cealaltă iei, nu e tot un drac?

#53
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
pai si de unde stii ca se rezolva problema intr-un an? nici macar producatorii nu se asteapta la asa ceva.

#54
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Indiferent cum o dam, in 90% din cazuri, acum este o perioada foarte inoportuna de a achizitiona o masina noua (chiar si SH). Din cauza preturilor ridicate.

Vad si la SH niste preturi:

Seat Toledo masina low cost(de fapt un Skoda Rapid) ca la asta stiu clar preturile:

https://www.autovit....tml#xtor=SEC-81 - masina asta de noua a costat maxim 11500 de euro si e cheala. o da la 9700 si 90k km
https://www.autovit....tml#xtor=SEC-81 - masina asta a costat tot asa maxim 11500 de euro, tot cheala, o da mai scump. Acu nah astea sunt reprezentantele, dar uite si persoane fizice:

https://www.autovit....tml#xtor=SEC-81 - masina asta a fost 10500 de euro aproximativ in 2017. 5 ani mai tarziu omu cere pe o masina cheala 8900 - avand peste 100k km.  Aici chiar ca nu e prost ala care cere ci ala care da.

Pretul corect pentru masina aia ar fi 6000-7000 de euro.

Edited by qew, 09 February 2022 - 18:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate