Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Buletin fara adresa

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#73
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,551
  • Înscris: 02.09.2006

View Postagorea, on 28 ianuarie 2022 - 12:37, said:

Îți răspund eu la întrebarea asta, că am trecut prin așa ceva acum câțiva ani, când primăria a schimbat numele străzii unde locuiam. A trebuit să schimb TOT, adică:
- CI;
- permis de conducere (acum știu că nu se mai trece adresa pe permis, dar eu a trebuit să-l schimb atunci, că era cu adresa pe el și de-abia am scăpat de amendă la un control de rutină, unde mi s-a atras atenția că adresa din CI diferă față de cea din permis);
- actele masinilor mele (taloanele s-au schimbat și pe cărți mi-au pus pe spate o ștampilă cu "Schimbare adresă...");
- plus restul de mărunțișuri gen bancă și altele.

Știu că am umblat foarte mult atunci pentru acte, am cheltuit și niște bani, am stat la cozi de mi-a ajuns pentru 100 de ani, etc. Cred că a sughițat primarul de la înjurăturile mele, că a fu**t atâția oameni cu ideea lui de schimbare a numelui străzii...
Era vorba doar de schimbarea CI, nu a modificarii informatiilor din acesta!

View PostLowrider, on 29 ianuarie 2022 - 00:01, said:

Esti sau te faci? Cunosti ce inseamna flotant si care e diferenta intre viza de flotant si CI?
Exista o gramada de idioti proprietari de apartament care nu accepta ca omul care plateste chirie de ani de zile pt acel apartament sa-si faca CI la acea adresa. Si pe chiriasii aia ii trimiti in padure?
...........
  se rezolva simplu si banal, legislatie exista, trebuie doar aplicata si eventual marite amenzile! Prea putini proprietari vor renunta sa inchirieze, in citeva luni vor face foamea sau nu vor mai avea cu ce sa plateasca ratele la cloace!

#74
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Altul... Posted Image

#75
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,768
  • Înscris: 21.03.2020
Ete de aia nu trebuie adresa in CI. Daca tot soiul de neaveniti au acces la copii ale CIului tau, si te trezesti cu hotii in casa zici ca nu ai avut noroc...

#76
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
...deh, ai tu dreptate, dar hoții ăia te urmăresc pr rețele de socializare, și când văd că acu' o oră postezi din fața turnului eiffel, ei știu ce au de făcut :P

#77
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Vad ca discutia s-a intins pe 5 pagini si nu prea inteleg de ce, n-am mai citit de la pagina 2 incolo.
Si mi-e lene sa caut singur.
Asa ca arunc aici intrebarea: exista in vreo tara din lume documente de identitate (recunoscute international) fara adresa?!

#78
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,768
  • Înscris: 21.03.2020
Avand in vedere ca sunt multe tari care nu emit documente de identitate obligatorii sau nu emit deloc chiar - intrebarea despre adresa este deja depasita ;)

https://en.wikipedia...cies_by_country

pasaportul nu are adresa de domiciliu pe el si te poti identifica suficient pentru toate tarile lumii cu el :P

#79
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Exceptie: cu pasaportul CRDS in Romania.
Asta e una din cele mai idioate chestii: statul roman nu-ti permite sa ai CI romanesc daca nu mai locuiesti in Romania, in schimb iti elibereaza un pasaport CRDS (cetatean roman cu domiciliul in strainatate). Ei bine, daca incerci sa te legitimezi in Romania in fata autoritatilor romane cu acel pasaport, nu e recunoscut de catre angajatii institutiilor statului ca fiind o metoda valida de identificare. Probabil e prostia din capul bugetarilor, pt ca firmele private, gen RDS, accepta acel pasaport daca prezinti si o dovada a faptului ca esti proprietarul apartamentului pt care vrei sa faci contract de internet.

#80
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021

View PostGlCA_Contras, on 30 ianuarie 2022 - 12:55, said:

Avand in vedere ca sunt multe tari care nu emit documente de identitate obligatorii sau nu emit deloc chiar - intrebarea despre adresa este deja depasita Posted Image
https://en.wikipedia...cies_by_country
pasaportul nu are adresa de domiciliu pe el si te poti identifica suficient pentru toate tarile lumii cu el Posted Image

Probabil si eu am formulat o intrebare incompleta.
Dar raspunsul e pe linga subiectul intrebarii.
Este o lista de tari cu documente obligatorii sau nu. Nu se specifica nimic de adresa.
Iar faptul ca pasaportul nu contine adresa este, din nou, pe linga subiect. In Romania, din cite situ eu, nu poti sa ai pasaport fara carte de identitate.
Deci e vorba de documentul primar, principal, de baza. Si folosirea acestui document in tara de bastina, in principal. Ca se pot folosi si in alte tari, asta e altceva.

Edited by sandratoms1980, 30 January 2022 - 17:50.


#81
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

View PostLowrider, on 30 ianuarie 2022 - 13:25, said:

Exceptie: cu pasaportul CRDS in Romania.
Asta e una din cele mai idioate chestii: statul roman nu-ti permite sa ai CI romanesc daca nu mai locuiesti in Romania, in schimb iti elibereaza un pasaport CRDS (cetatean roman cu domiciliul in strainatate). Ei bine, daca incerci sa te legitimezi in Romania in fata autoritatilor romane cu acel pasaport, nu e recunoscut de catre angajatii institutiilor statului ca fiind o metoda valida de identificare.

Cum sa nu?

#82
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Ai incercat tu personal si a mers? Pt ca eu am exemplul din cercul apropiat, care s-a lovit fix de situatia descrisa de mine: in relatia cu statul roman nu i-a fost recunoscut pasaportul CRDS pt ca nu avea o adresa de Romania, in timp ce la RDS n-a avut absolut nicio problema.
Inca o data: posibil sa fie vorba de prostia in stare pura care salasluieste in capul unora din angajatii statului roman, dar acei angajati exista si se comporta ca niste dumnezei pe plantatie.

#83
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,768
  • Înscris: 21.03.2020

Quote

Multe țări din Europa au optat pentru cărți de identitate care nu specifică adresa de domiciliu. Printre acestea se numără Suedia, Estonia, campioană la digitalizarea statului, Austria sau Polonia.
În Marea Britanie, obținerea unei cărți de identitate nu mai este obligatorie de la finalul celui de-Al Doilea Război Mondial, iar dezbateri pentru reintroducerea unui astfel de document au reînceput în 2004.
https://newsweek.ro/...i-pro-si-contra

Suedia e cea mai smechera:

Quote

Suedia a renunțat la menționarea adresei de domiciliu în cartea de identitate încă din anii 1970, când digitalizarea era un concept, potrivit lui Cristian Bogdan, Associate Professor și docent în Interacțiunea Om-Calculator (HCI) la Institutul Regal Tehnic (KTH) din Stockholm, Suedia.
„Suedia a creat un registru digital (...) astfel încât în țara scandinavă nu mai există certificate de naștere, de căsătorie, de divorț, de deces, și nu trebuie schimbat niciun act, niciun plastic, la schimbarea domiciliului.
Toate datele sunt în custodia statului (cum teoretic sunt și la noi), iar cetățeanul poate cere statului orice extras, de domiciliu spre exemplu, prin introducerea CNP pe tastatura telefonului în secolul XX, și introducerea CNP pe Internet în secolul XXI.
În secolul trecut, extrasul era trimis prin poștă la adresa cetățeanului, care are astfel tot interesul să își declare adresa la timp și corect.
În secolul acesta, cetățeanul suedez e logat pe site-ul autorităților cu certificat digital, și își tipărește singur extrasul. Sistemul telefonic și chiar eliberarea actului la ghișeu mai există, pentru cetățenii mai puțin «digitalizați».
Dar multe instituții au acces la registrul digital așa încât rareori e nevoie de vreun extras din registru.
Mulți suedezi nu au carte de identitate pentru că permisul de conducere conține exact aceleași elemente (nume, fotografie și CNP) iar certificatul digital prezent pe cartea de identitate îl au deja în telefonul mobil”

noi ramanem in Evul Mediu, la dosarul cu sina :D

#84
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
nea gică, dacă după 5 pagini nu am reușit să schimbăm nicio părere, suntem pierduți!
îți dai seama că toți acești medievali (conceptual) sunt prezenți la vot 100% :( și ne determină drumul pe mai departe? :(

sincer, la nivelul educațional întâlnit pe acest forum, așteptam măcar un singur post de genul: „la naiba, io de ce nu m-am gândit la asta?” :o

#85
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

View PostLowrider, on 30 ianuarie 2022 - 22:01, said:

Ai incercat tu personal si a mers?

Yup, am deschis cont la ING in momentul in care am ajuns in Romania cu pasaportul romanesc
Unde i s-a refuzat?

Poate intr-o institutie care cerea domiciliul in Romania si atunci, da, normal, daca documentul eliberat de statul roman pentru identificare este:
Cetatean Roman cu Domiciliul In Strainatate, e clar ca NU SE POATE

#86
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,768
  • Înscris: 21.03.2020

View Postgushpi, on 31 ianuarie 2022 - 09:00, said:

nea gică, dacă după 5 pagini nu am reușit să schimbăm nicio părere, suntem pierduți!
îți dai seama că toți acești medievali (conceptual) sunt prezenți la vot 100% Posted Image și ne determină drumul pe mai departe? Posted Image

sincer, la nivelul educațional întâlnit pe acest forum, așteptam măcar un singur post de genul: „la naiba, io de ce nu m-am gândit la asta?” Posted Image
Adevarul doare mai rau decat prostia... asa ca o sa-i vezi ca sufera si mai rau cand il descopera, in niciun caz nu o sa fie multumiti :)

Edited by GlCA_Contras, 31 January 2022 - 11:10.


#87
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View PostTsunnnami, on 31 ianuarie 2022 - 09:09, said:


Yup, am deschis cont la ING in momentul in care am ajuns in Romania cu pasaportul romanesc
Unde i s-a refuzat?

Poate intr-o institutie care cerea domiciliul in Romania si atunci, da, normal, daca documentul eliberat de statul roman pentru identificare este:
Cetatean Roman cu Domiciliul In Strainatate, e clar ca NU SE POATE
Dude, focus: te contrezi cu mine pt ca mai apoi sa confirmi ce-am spus eu. Asta cu exceptia cazului in care ING a devenit intre timp institutie a statului roman si eu n-am aflat. Pana una alta, ca-i spui RDS sau ca-i spui ING, vorbim de entitati private care accepta pasaportul CRDS ca metoda valida de identificare, in timp ce idiotii angajati in institutille statului nu fac asta. Si tie ti se pare normal.
Pai daca tu ca stat imi iei optiunea de a avea CI romanesc si conform site-ului MAE nu am absolut niciun dezavantaj, dimpotriva, nu mai trebuie sa am grija de 2 documente (funny), cum se face ca angajatii statului roman nu recunosc acea forma de identificare si mai ales cum se face ca unor cetateni romani li se pare normal acest lucru?

#88
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

View PostLowrider, on 31 ianuarie 2022 - 16:02, said:

Dude, focus: te contrezi cu mine pt ca mai apoi sa confirmi ce-am spus eu. Asta cu exceptia cazului in care ING a devenit intre timp institutie a statului roman si eu n-am aflat.

Consulatul Roman din State atunci. E de stat?
Mi-au recunoscut identificarea.

Sau hai s-o facem altfel, zi tu ce instituie a statului nu ia in considrare pasaportul?

#89
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Fii antena: discutia este despre identificare pe teritoriul Romaniei, ca de aia ai dat tu singur exemplul cu ING. Il intreb unde a avut probleme si revin.

#90
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View PostTsunnnami, on 31 ianuarie 2022 - 18:17, said:

Sau hai s-o facem altfel, zi tu ce instituie a statului nu ia in considrare pasaportul?

Din pacate, pe la institutiile statului, pentru cetatenii romani, singur forma de identificare acceptata e buletinul. Are dreptate colegul Lowrider.
Sunt de acord ca e o imbecilitate, asa cum sunt de acord ca e o imbecilitate sa trebuiasca sa iti schimbi toate actele pe care exista CNP-ul (care nu se schimba niciodata) doar ca ti-ai schimbat buletinul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate