Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Buletin fara adresa

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#1
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.05.2010
Se mai aude ceva de initiativa USR de a permite eliberarea de buletin fara adresa ?

As vrea sa merg la munca in afara, buletinul imi e expirat si nu ma ia nimeni in spatiu (ca nu permite legea Posted Image ).

Nu intru in detalii dar din perspectiva statului roman sunt fara domiciliu (homeless).

Edited by cristel81, 28 January 2022 - 04:13.


#2
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Nu, nu se mai aude.
Mai nou, USR este un opoziție.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 cristel81, on 28 ianuarie 2022 - 04:12, said:

Se mai aude ceva de initiativa USR de a permite eliberarea de buletin fara adresa ?
Nu mai se face, e mai bine cu.

#4
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Era o lege buna, evident ca nu o sa fie, nu ai auzit ca vor sa trimita politia la casele oamenilor si daca nu stai la adresa din buletin sa ti-l confiste? Asta e o lege rea deci cu siguranta o sa fie, garantat !

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 Ythrixium, on 28 ianuarie 2022 - 07:42, said:

nu ai auzit ca vor sa trimita politia la casele oamenilor si daca nu stai la adresa din buletin sa ti-l confiste? Asta e o lege rea deci cu siguranta o sa fie, garantat !

DImpotriva, e o lege super.
Primaria are OBLIGATIA sa stie cati oameni are in district.
In functie de asta bugeteaza serviciile, transportul in comun, administrarea gunoiului, situatii de urgenta, parcari, parcuri etc.
Numai idiotii se sperie ca stie politia unde stau.

Edited by althea, 28 January 2022 - 09:49.
flame


#6
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021

 andreic, on 28 ianuarie 2022 - 07:28, said:

Nu mai se face, e mai bine cu.

De ce e mai bine? Sunt multi oameni care au mai multe locuinte, chiar si in orase diferite. Cartea de identitate este pentru a face dovada ca ala din poza esti tu, nu e treaba cuiva unde locuiesti, poate vrei sa locuiesti la un hotel. Numele, poza si CNP-ul ar trebui sa fie suficiente.

@Tsunnnami
Eu am mai multe locuinte. Poate vreau sa ma mut in fiecare luna dintr-un loc in altul. Ce fac, schimb "buletinul" lunar?

Edited by althea, 28 January 2022 - 09:50.
editare răspuns la flame


#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 qwertyasdfg, on 28 ianuarie 2022 - 07:56, said:

Eu am mai multe locuinte. Poate vreau sa ma mut in fiecare luna dintr-un loc in altul. Ce fac, schimb "buletinul" lunar?

Da. Ar trebui sa mergi la biroul populatiei si sa ti se puna un abtipild cu noua adresa.
E greu?

Edited by althea, 28 January 2022 - 09:52.
editare citat modificat


#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

 cristel81, on 28 ianuarie 2022 - 04:12, said:

As vrea sa merg la munca in afara, buletinul imi e expirat si nu ma ia nimeni in spatiu (ca nu permite legea Posted Image ).

Cum adica nu permite legea sa fii luat in spatiu?

 Tsunnnami, on 28 ianuarie 2022 - 08:00, said:


Da. Ar trebui sa mergi la biroul populatiei si sa ti se puna un abtipild cu noua adresa.
E greu?


Ce abtibild? :lol:
Si chiar asa, cine crezi ca umbla cu zilele pe la institutiile statului cu dosarul cu sina sa isi puna un abtibilid?

Sunt o gramada cu buletine pe alta adresa decat cea in care locuiesc efectiv fiindca vor sa isi dea copiii la scoala in alt oras (de ex cei care locuiesc pe langa Bucuresti dar vor sa faca copiii scoala in Bucuresti) si nu pot daca au adresa in alta parte. Da, o alta minune a legilor romane.

P.S: in US aveai buletin/un document asemanator cu buletinul pe care sa fie trecut domiciliul?

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 AlexEn, on 28 ianuarie 2022 - 08:03, said:

P.S: in US aveai buletin/un document asemanator cu buletinul pe care sa fie trecut domiciliul?

Yup, permisul de conducere!

Schimbai adresa? Mergeai la biroul lor, lasai o cerere, si-ti punea un abtipild pe spatele permisului
De ce n-ar putea fi la fel de simplu?

Tu poti rade, dar chestia asta functioneaza.
E adevarat, in State, nu in Romania

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,740
  • Înscris: 30.08.2006
E o lege tampita. Normal adresele de domiciliu raman inregistrate la evidenta populatiei iar pe cartea de identitate doar numele si poza. Ramane sa declari la care din adrese ai domiciliul principal.

Edited by Leo2006, 28 January 2022 - 08:25.


#11
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

 AlexEn, on 28 ianuarie 2022 - 08:03, said:


Sunt o gramada cu buletine pe alta adresa decat cea in care locuiesc efectiv fiindca vor sa isi dea copiii la scoala in alt oras (de ex cei care locuiesc pe langa Bucuresti dar vor sa faca copiii scoala in Bucuresti) si nu pot daca au adresa in alta parte. Da, o alta minune a legilor romane.

Tocmai asta e problema. Din cauza acestora,cei care locuiesc cu adevarat in Bucuresti nu au loc de aia din afara,care doresc sa-si educe odraslele la "capitala" fara sa traiasca si sa plateasca impozitele acolo.Cam asa vad eu lucrurile...
Oricum,nu incerca sa ma convingi ca e altfel,nu-mi mai pasa,nu mai locuiesc in tara.

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 Tsunnnami, on 28 ianuarie 2022 - 08:13, said:

...Tu poti rade, dar chestia asta functioneaza.
E adevarat, in State, nu in Romania
Aici ai perfecta dreptate. In State, nu in Romania.
In Romania iei de manuta proprietarul locuintei in care stai (daca e altcineva decat monsieur de fata), va duceti la serviciul pentru evidenta populatiei care se ocupa de zona unde locuiesti, faceti un munte de acte toate puse intr-un dosar cu sina, asteptati 5 ore la coada fiindca nici macar in pandemie nu modifica sistemul sa poti face programare la ora X si sa mergi doar atunci, si poate, dar numai poate apucati sa rezolvati treaba inainte de ora 16 cand toti functionarii publici rup usa in fuga spre casa.

Iar daca ai ghinion sa dai peste vreun functionar plictisit, te trimite de la ghiseul 2 la 5, de la 5 la 8, de la 8 la 1 si tot asa pana te saturi, le umpli la toti frigiderul cu carne si iti spui ca nu mai ai de gand sa ajungi pe-acolo prea curand, plecand fara sa rezolvi treaba asta cu domiciliul actual.

Edited by Hider141, 28 January 2022 - 08:29.


#13
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
o curiozitate.
cum sa se rezolve "cancerul" din blocuri unde stau cu totult si cu totul alt nr de persoane decat cel declarat? (ne referim prin perspectiva legalitatii si a costurilor" la gramada").

#14
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,449
  • Înscris: 17.04.2006

 qwertyasdfg, on 28 ianuarie 2022 - 07:56, said:

De ce e mai bine? Sunt multi oameni care au mai multe locuinte, chiar si in orase diferite. Cartea de identitate este pentru a face dovada ca ala din poza esti tu, nu e treaba cuiva unde locuiesti, poate vrei sa locuiesti la un hotel. Numele, poza si CNP-ul ar trebui sa fie suficiente.


Eu am mai multe locuinte. Poate vreau sa ma mut in fiecare luna dintr-un loc in altul. Ce fac, schimb "buletinul" lunar?
Cu ce te incurca adresa din buletin sa te plimbi pe la locuintele tale?

Edited by althea, 28 January 2022 - 09:51.
editare citat modificat


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 qwertyasdfg, on 28 ianuarie 2022 - 07:56, said:

De ce e mai bine? Sunt multi oameni care au mai multe locuinte, chiar si in orase diferite. Cartea de identitate este pentru a face dovada ca ala din poza esti tu, nu e treaba cuiva unde locuiesti, poate vrei sa locuiesti la un hotel. Numele, poza si CNP-ul ar trebui sa fie suficiente.


Eu am mai multe locuinte. Poate vreau sa ma mut in fiecare luna dintr-un loc in altul. Ce fac, schimb "buletinul" lunar?

 Leo2006, on 28 ianuarie 2022 - 08:23, said:

E o lege tampita. Normal adresele de domiciliu raman inregistrate la evidenta populatiei iar pe cartea de identitate doar numele si poza. Ramane sa declari la care din adrese ai domiciliul principal.

Nu este o lege tampita deloc.Fiecare individ tre' sa aiba un domiciliu fix.Daca are inca 1000+ de rezidente,treaba lui.Dar domiciliul fix inseamna in primul rand impozite si taxe din partea individului si mai apoi identitatea.Poza aia din CI de cele mai multe ori nu prea seamana cu "originalul".Iar din partea statului v-a spus mai sus Americanu'.De ce credeti ca s-au inventat recensamintele?
Conform teoriei voastre,fara adresa fara nimic,tarile nu mai sunt populate,nu-i asa?
Astia care umblati cu masini cu geamuri innegrtie,care traiti cu gluga in cap,carora va place intunericul,sa nu va vada sau cunoasca nimeni normal ca vi se pare un soc.
Un om care duce o viata onesta,cinstita,la lumina,nici nu baga in seama aceste fleacuri.

Edited by althea, 28 January 2022 - 09:52.
editare citat modificat


#16
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
@adisz: Eu cred ca mai degraba deranjeaza faptul ca pentru o simpla schimbare de domiciliu trebuie sa-ti iei cel putin 1 zi de concediu (desi uneori trebuie chiar 2 sau 3 sa apuci sa aduni toate actele cerute) si sa te plimbi la 5 ghisee diferite pentru ceva atat de banal.
Asta in anul 2022, in plina pandemie, cand puteau rezolva sa faci toata treaba asta de acasa din fata PC-ului, incarcand documentele on-line.

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 Hider141, on 28 ianuarie 2022 - 08:27, said:

Aici ai perfecta dreptate. In State, nu in Romania.
Ce vreau sa spun este ca si in Romania poate fi la fel de simplu
E bine si pentru tine (ai o adresa reala de corespondenta), si pentru primarie (pentru alocarea resurselor asa cum trebuie)
La noi e birocratia foarte mare, dar, asa cum e in alte parti, se poate simplifica

Edited by althea, 28 January 2022 - 09:53.
editare răspuns la mesaj sters


#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
1.mă fac (unii) să „mă” râd când aud că primăria-și dimensioneză serviciile după nr. de locuitori cu CI în localitate
1.1. deci barcelona și atena sunt mereu depășite, pt că-n permanență sunt turiști cam triplu față de cei „înregistrați”
1.2. și ca exemplu american te-ntreb: câți din new jersey merg zilnic în new york? :o

2.mai zise unul despre impozite: bey, impozitul nu-l plătești că ai adresă în localitate, ci pt că ești pro'petar (de mobil/imobil) înregistrat la adm.financiară a localității respective
2.1.că poți să ai și mama adresei în CI, dacă n-ai proprietăți - nu plătești nik!!!

3.deci și după 32 de ani de când am încercat să scăpăm de miliție, mai sunt încă uameni care se simt bine când se uită cineva-n intimitatea lor...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate