Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Buletin fara adresa

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#37
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017
In ultimii 10 ani doar un singur an am stat la adresa din buletin, când a trebuit să stau la ai mei (pe adresa cărora e buletinul) până era gata casa.
Acum sunt în noua casă și tot n-am schimbat adresa, dar cred că o voi face pentru loc de parcare, in caz că va trasa primăria locuri în zonă.
Altfel, cât am stat la ai mei am avut loc de parcare de la primărie. Și cum locurile în S4 se dau la maxim 250m de adresa din buletin, cam e necesară schimbarea dacă se dorește loc de parcare.

Edited by george_alexandru, 28 January 2022 - 10:52.


#38
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Din pacate nu se schimba nimic, noi nu suntem tara schimbarilor bune.
Si unde mai pui ca daca iti schimbi CI trebuie sa schimbi si restul actelor.
Oare cum or face recensamantul tarile care nu au buletine cu adresa (majoritatea)? Simplu: daca nu s-a inregistrat certificat de deces pe numele tau, inseamna ca traiesti. Ar trebui sa fie logic. Numaratoarea se face automat pe baza de date existenta, nu trimit recensor sa umble din poarta in poarta ca acum 200 de ani cand oricum au baza de date.
Si inca o chestie, abtibildul ala de pe spatele buletinului e viza de flotant si nu se considera domiciliu.

Si eu voi fi peste 2 ani intr-o situatie asemanatoare. Stau in casa tatalui care sta departe si nu se poate deplasa. Sa vedem...

Edited by Friskey, 28 January 2022 - 10:51.


#39
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020
Multa lume sta cu chirie si se muta frecvent. Multi angajati lucreaza detasati. Alti multi proprietari au diverse adrese. Tampenia cu adresa din buletin la ce ajuta?
In occident mutarea fortei de munca este ceva frecvent... Daca ar alerga toti astia sa-si refaca CIul am avea un haos generalizat la SPCEP. Sistemul trebuie reformat ca noi am ramas ca de obicei in Evul mediu - argati pe mosie!

Anul trecut am asteptat 1 luna emiterea CI si au cerut o groaza de acte la dosarelul cu sina (inclusiv actele de stare civila?!)... am folosit CIul expirat inclusiv la banca Posted Image

Attached Files


Edited by GlCA_Contras, 28 January 2022 - 10:52.


#40
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postgushpi, on 28 ianuarie 2022 - 09:13, said:

1.mă fac (unii) să „mă” râd când aud că primăria-și dimensioneză serviciile după nr. de locuitori cu CI în localitate
1.1. deci barcelona și atena sunt mereu depășite, pt că-n permanență sunt turiști cam triplu față de cei „înregistrați”
1.2. și ca exemplu american te-ntreb: câți din new jersey merg zilnic în new york? Posted Image

2.mai zise unul despre impozite: bey, impozitul nu-l plătești că ai adresă în localitate, ci pt că ești pro'petar (de mobil/imobil) înregistrat la adm.financiară a localității respective
2.1.că poți să ai și mama adresei în CI, dacă n-ai proprietăți - nu plătești nik!!!

3.deci și după 32 de ani de când am încercat să scăpăm de miliție, mai sunt încă uameni care se simt bine când se uită cineva-n intimitatea lor...
Realizezi ca cei care sustin ideea unei adrese a locuintei pe buletin sunt cei care inca au mentalitate de securisto-comunistoid . . . ca sa te ia  la intrebari ca de ce nu te-a gasit la adresa dn buletin.
Usor usor ne vor restrange din ce in ce mai multe libertati findca au sustinatori imbecili care nu inteleg pretul libertatii.

#41
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 02.06.2021
Mai degraba ne leaga de nr de telefon decat de adresa. Beleaua e simpla: daca nu ai proprietate personala, de ce sa nu poti avea buletin?

#42
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020
Cica trebuie sa te ia cineva in spatiu sau sa ai contract de inchiriere, comodat... Nu poti sta la hotel :P

#43
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View PostNamidee, on 28 ianuarie 2022 - 11:20, said:

Mai degraba ne leaga de nr de telefon decat de adresa. Beleaua e simpla: daca nu ai proprietate personala, de ce sa nu poti avea buletin?
Poti figura la adresa parintilor sau cu flotant.

Edited by BaXXXon, 28 January 2022 - 11:26.


#44
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View PostTsunnnami, on 28 ianuarie 2022 - 08:13, said:

Yup, permisul de conducere!

Schimbai adresa? Mergeai la biroul lor, lasai o cerere, si-ti punea un abtipild pe spatele permisului
De ce n-ar putea fi la fel de simplu?

Tu poti rade, dar chestia asta functioneaza.
E adevarat, in State, nu in Romania
Functioneaza la fel de bine si in RO, doar ca autocolantul (ce-i ala ''abtipild''?) se pune pe spatele C.I.

View PostHider141, on 28 ianuarie 2022 - 08:27, said:

Aici ai perfecta dreptate. In State, nu in Romania.
In Romania iei de manuta proprietarul locuintei in care stai (daca e altcineva decat monsieur de fata), va duceti la serviciul pentru evidenta populatiei care se ocupa de zona unde locuiesti, faceti un munte de acte toate puse intr-un dosar cu sina, asteptati 5 ore la coada fiindca nici macar in pandemie nu modifica sistemul sa poti face programare la ora X si sa mergi doar atunci, si poate, dar numai poate apucati sa rezolvati treaba inainte de ora 16 cand toti functionarii publici rup usa in fuga spre casa.

Iar daca ai ghinion sa dai peste vreun functionar plictisit, te trimite de la ghiseul 2 la 5, de la 5 la 8, de la 8 la 1 si tot asa pana te saturi, le umpli la toti frigiderul cu carne si iti spui ca nu mai ai de gand sa ajungi pe-acolo prea curand, plecand fara sa rezolvi treaba asta cu domiciliul actual.
Este un formul de o pagina, pe care este foarte putin de completat!  nu trebuie nici un dosar, copie dupa certificatul de nastere si actul de proprietate! si merge foarte repede activitatea!

Edited by althea, 28 January 2022 - 11:50.
am zis fără flame


#45
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostFriskey, on 28 ianuarie 2022 - 10:48, said:

Si eu voi fi peste 2 ani intr-o situatie asemanatoare. Stau in casa tatalui care sta departe si nu se poate deplasa. Sa vedem...
Poți chema un notar acasă pentru consimțământul de primire în spațiu.

#46
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View PostHider141, on 28 ianuarie 2022 - 08:51, said:

@adisz: Eu cred ca mai degraba deranjeaza faptul ca pentru o simpla schimbare de domiciliu trebuie sa-ti iei cel putin 1 zi de concediu (desi uneori trebuie chiar 2 sau 3 sa apuci sa aduni toate actele cerute) si sa te plimbi la 5 ghisee diferite pentru ceva atat de banal.
Asta in anul 2022, in plina pandemie, cand puteau rezolva sa faci toata treaba asta de acasa din fata PC-ului, incarcand documentele on-line.
ce acte trebuie sa aduni draga? formularul poate fi descarcat on line, nu sint 5 ghisee diferite si la evidenta populatiei sint zile cu program dupa amiaza, deci nu este nevoie de nici o zi de concediu!
dar daca voi aveti altceva de postat astazi, mult succes!

#47
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020

View Posttytysor, on 28 ianuarie 2022 - 11:35, said:

Functioneaza la fel de bine si in RO, doar ca autocolantul (ce-i ala ''abtipild''?) se pune pe spatele C.I.


  Prostii! este un formul de o pagina, pe care este foarte putin de completat! dar, da, pentru unii scrisul este inca o aventura! nu trebuie nici un dosar, copie dupa certificatul de nastere si actul de proprietate! si merge foarte repede activitatea!

Exemplul personal este cel mai elocvent...

#48
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020
https://dleps6.ro/ev...-de-identitate/
nu trebuie prea multe acte...doar vreo 7-8

dar stai ca acum avem o lege care zice ca nu trebuie sa mai prezinti actele pe care statul deja le are... E bai mare!

Edited by GlCA_Contras, 28 January 2022 - 11:48.


#49
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View PostFriskey, on 28 ianuarie 2022 - 10:48, said:

Din pacate nu se schimba nimic, noi nu suntem tara schimbarilor bune.
Si unde mai pui ca daca iti schimbi CI trebuie sa schimbi si restul actelor.
Oare cum or face recensamantul tarile care nu au buletine cu adresa (majoritatea)? Simplu: daca nu s-a inregistrat certificat de deces pe numele tau, inseamna ca traiesti. Ar trebui sa fie logic. Numaratoarea se face automat pe baza de date existenta, nu trimit recensor sa umble din poarta in poarta ca acum 200 de ani cand oricum au baza de date.
Si inca o chestie, abtibildul ala de pe spatele buletinului e viza de flotant si nu se considera domiciliu.

Si eu voi fi peste 2 ani intr-o situatie asemanatoare. Stau in casa tatalui care sta departe si nu se poate deplasa. Sa vedem...
niste exemple de acte care se schimba o data cu C.I. poti da?

View PostGlCA_Contras, on 28 ianuarie 2022 - 11:44, said:

https://dleps6.ro/ev...-de-identitate/
nu trebuie prea multe acte...doar vreo 7-8
ca peste tot, in lista sint cuprinese toate situatiile posibile, toate concomitent  se intimpla destul de rar. oricum toate sint acte pe care le ai acasa, nu trebuie nici un efort suplimentar!

#50
agorea

agorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 03.05.2006

View Posttytysor, on 28 ianuarie 2022 - 11:49, said:

niste exemple de acte care se schimba o data cu C.I. poti da?
Îți răspund eu la întrebarea asta, că am trecut prin așa ceva acum câțiva ani, când primăria a schimbat numele străzii unde locuiam. A trebuit să schimb TOT, adică:
- CI;
- permis de conducere (acum știu că nu se mai trece adresa pe permis, dar eu a trebuit să-l schimb atunci, că era cu adresa pe el și de-abia am scăpat de amendă la un control de rutină, unde mi s-a atras atenția că adresa din CI diferă față de cea din permis);
- actele masinilor mele (taloanele s-au schimbat și pe cărți mi-au pus pe spate o ștampilă cu "Schimbare adresă...");
- plus restul de mărunțișuri gen bancă și altele.

Știu că am umblat foarte mult atunci pentru acte, am cheltuit și niște bani, am stat la cozi de mi-a ajuns pentru 100 de ani, etc. Cred că a sughițat primarul de la înjurăturile mele, că a fu**t atâția oameni cu ideea lui de schimbare a numelui străzii...

#51
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020

View Posttytysor, on 28 ianuarie 2022 - 11:49, said:

niste exemple de acte care se schimba o data cu C.I. poti da?


ca peste tot, in lista sint cuprinese toate situatiile posibile, toate concomitent  se intimpla destul de rar. oricum toate sint acte pe care le ai acasa, nu trebuie nici un efort suplimentar!
Trebuie un efort suficient sa le cauti sa le gasesti sa le copiezi sa le pui in dosar si sa le prezinti exact celor care le au deja in sistem... Adica sa le facem tot noi munca lor pentru care sunt platiti cu mii de lei pe luna tot de catre noi!
Nu mai punem consumul de resurse (taiem padurile pentru hartii care nu sunt necesare), bani, timp si nervi... ce mare branza, daca fonctionaru nu vrea sa munceasca, de ce sa nu punem fraierul sa-i faca treaba...

Edited by GlCA_Contras, 28 January 2022 - 12:52.


#52
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021

View PostGlCA_Contras, on 28 ianuarie 2022 - 11:24, said:

Cica trebuie sa te ia cineva in spatiu sau sa ai contract de inchiriere, comodat... Nu poti sta la hotel Posted Image

Ca fapt divers, sunt destui cetateni fara parinti si fara o locuinta proprietate. Cu astia ce facem, nu-si pot scoate "buletin"?

View PostBaXXXon, on 28 ianuarie 2022 - 11:26, said:

Poti figura la adresa parintilor sau cu flotant.

Scuze, asta e postul pe care am vrut sa-l citez.

#53
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postqwertyasdfg, on 28 ianuarie 2022 - 13:27, said:

Ca fapt divers, sunt destui cetateni fara parinti si fara o locuinta proprietate. Cu astia ce facem, nu-si pot scoate "buletin"?



Scuze, asta e postul pe care am vrut sa-l citez.
Inchiriaza si fac flotant , am mai zis.

#54
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021
Si esti sigur ca nu e necesar "acordul proprietarului"?
Am o prietena careia i-au cumparat parintii o casa. Ea este proprietara in act, dar au trecut parintii o clauza ca ea nu poate vinde casa aia fara acordul lor cat timp ei traiesc. Adresa ei din buletin este pe casa aia, dar cand a expirat buletinul, au trimis-o aia de la evidenta populatiei sa vina cu ma-sa sau tac-su sa dea o declaratie ca sunt de acord ca ea sa locuiasca acolo in continuare!!! Cum puii mei, daca esti proprietar si ai locuit acolo in ultimii ani, trebuie sa ceri voie ca sa mai locuiesti in continuare? A trebuit sa o taraie pe ma-sa ca sa semneze o declaratie in fata alora. Ca in filmele cu prosti...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate