Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Emag refuza sa publice un review negativ

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
196 replies to this topic

#109
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021

 sergiu_psc, on 13 mai 2022 - 22:36, said:

Si eu am patit sa nu mi se aprobe reviewuri negative, cele pozitive vor fi totdeauna aprobate.

Nu ar fi rau sa apara un amazon.ro in Romania. S-ar duce repede la vale emag-ul cu strategia lor de business/respectare a clientului.
Mie mi se pare uneori mai scump transportul din Romania pentru produsele emag (daca iau 3 diferite) decat daca iau aceleasi produse de pe Amazon Germania/Italia si platesc trasportul.
De pretul produselor nici nu mai zic, mai mari decat cele de pe Amazon (daca comparam acelasi produs).

#110
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 in_the_soup, on 13 mai 2022 - 23:06, said:

Nu ar fi rau sa apara un amazon.ro in Romania. .

Si eu as vrea amazon in Romania. Am cumparat de pe amazon.de (Dispatched from and sold by Amazon) niste componente pc mai ieftine decat de pe emag.

Edited by MembruAnonim, 13 May 2022 - 23:09.


#111
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006

 MembruAnonim, on 13 mai 2022 - 23:09, said:

Si eu as vrea amazon in Romania. Am cumparat de pe amazon.de (Dispatched from and sold by Amazon) niste componente pc mai ieftine decat de pe emag.
Bai ...deci la faza cu Amazon in Romania...eu sustin si sunt 'fan" ....si eu vreau . Si sper ca intr-o zi sa vina Amazon in Romania, iar daca vin, sa ii "inghita " cu totul pe astia de la emag

cu privire la recenziile de pe emag. un bun prieten a cumparat un cutit, vandut si livrat de emag. Multumit omul de produs, a dat 5 stele pe line, eram cu el cand a postat . Nu exagerez...in maxim 10 minute, rev. a fost publicat , si era sambata dupa -amiaza , prea putin probabil sa il fi verificat un factor uman. Cred ca au niste filtre ceva, si la cuvinte si la recenzi, daca ai 5 pe linie si cuvinte ce trec de filtru, ti l publica mai repede .

#112
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
E la fel ca pe PC Garage. Iar cand au un produs in stoc magazin, mai ales in numar mare, ti se reduc mult sansele de a-ti fi postat comentariul negativ. De asta eu nu mai apelez la cele doua magazine, au trecut vreo 6 ani de cand n-am mai luat nimic de la ei. Aveam vreo 20 comenzi pe an. Cand vinzi gunoaie, trebuie sa iti asumi.

#113
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 30.12.2012
Emag si PC Garage au aceiasi actionari. Nu este de mirare ca aplica aceleasi politici.

Edited by numerci, 15 May 2022 - 12:07.


#114
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Am avut si eu la emag doua comentarii negative ceva ani in urma si bineinteles ca nu au aparut. Multe comentarii sunt puerile si scrise de niste agramati. N-am mai comandat de la ei de vreo 2 ani, dar nu duc lipsa de clienti, cica au ajuns la 340.000 clienti genius lunar.

#115
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

 cuculea, on 15 mai 2022 - 07:06, said:

Bai ...deci la faza cu Amazon in Romania...eu sustin si sunt 'fan" ....si eu vreau . Si sper ca intr-o zi sa vina Amazon in Romania, iar daca vin, sa ii "inghita " cu totul pe astia de la emag
Amazon este in Romania. Din pacate nu si cu site-ul de vanzari.

#116
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006

 eiffel, on 16 mai 2022 - 13:36, said:

Amazon este in Romania. Din pacate nu si cu site-ul de vanzari.
Da...fac baietii soft pe la Iasi, si au ceva softaraie si prin Bucuresti

Eu ma refeream, in postul meu, la retailer Amazon.

#117
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017
In mod normal, review-urile au legatura cu produsul. Cum este el conceput din fabrica. Faptul ca iti vine tie busit, lovit, zgariat, ca nu functioneaza o boxa din doua nu certifica faptul ca este un produs prost. Certifica doar faptul ca cei de la livrari sunt niste magari. Sau ca vreunul si-a bagat labuta in colet si a stricat/sustras diverse chestii. Atat! E normal sa nu aprobe asemenea review-uri, fara suparare.
Daca le-ar aproba, e ca si cum ar preciza clar - nu luati, dom'le, toate cele 'j de milioane de bucati produse sunt proaste, sunt de aruncat, sunt niste rebuturi..

#118
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Astea legate de transport sunt mentionate.

Dar daca spui intr-un review ca nu face treaba ptr care a fost conceput iti zice ca tine de sesizari si nu se publica.

Sau sa-ti dau un exemplu de care m-am lovit - cineva a intrebat de puterea unui soundbar Bose. I-am raspuns exact ce mi-au zis cei de la Bose - ca puterea nu conteaza, important e sa se auda bine si asta e motivul ptr care nu trec puterea sonora in specificatii, dar i-am zis si care e puterea electrica - pe care cei de la BOSE o specifica - legislatia bat-o vina, si in functie de care se poate afla si puterea sonora.

Motivatia emag ptr respingerea raspunsului - este o sesizare.
Le-am dat mailul cu raspunsul celor de la Bose si le-am zis sa imi explice unde e sesizarea. N-au mai raspuns nimic.

#119
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,899
  • Înscris: 30.08.2006
Aici e un caz in care vanzatorul a livrat un produs la o calitate diferita de ce livra inainte. Vanzatorul a postat un review negativ si Amazon i-a dat avertisment ca review-ul nu corespunde regulamentului. Data viitoare ii suspenda si contul daca mai face mofturi.  Amazon are chiar dreptul sa-si selecteze clientii in functie de cat de docili sunt.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PiN5sHPNQIw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 18 May 2022 - 16:00.


#120
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Eu vad ca astora de la Emag le place sa refuze publicarea unor reviewuri si intrebari (asta n-am stiut--o). Ce s-ar intampla daca, de acum inainte, se vor publica fix comentarii si intrebari, numai impotriva lor? Le vor refuza, desigfur, dar pana cand? Eu am timp :) .Ma gandesc ca la un moment dat, vor face ceva - vor calcula si isi vor da seama ca nu e sustenabil sa mai imi citeasca comentariile.

#121
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 30.12.2012

 numerci, on 13 mai 2022 - 14:31, said:

Desi sunt client de 10 ani al Emag pana de curand nu am avut probleme cu ei dar in ultimele saptamani pot sa zic ca au reusit sa ma calce pe bataturi. Si culmea nu datorita faptului ca am tot primit produse defecte comandate de pe site-ul lor ci deoarece nu accepta nici un review negativ referitor la faptul ca produsele sunt defecte si in numar mare. Orice incerci sa postezi ca produsul respectiv are probleme este respins. Identic si pentru selerul respectiv care are chiar reprezentat oficial pe acest site. Tin sa notez ca respectivele produse nu erau marcate a fi in categoria celor returnate sau cu defecte.

Avand in vedere cele patite am depus reclamatie la ANPC. Nu ma astept la minuni dar sunt curios ce raspuns voi primi pentru ca nu mi se pare un comportament comercial corect sa blochezi review-urile care nu iti convin chiar daca reflecta situatii reale.

Un lucru este cert... de Emag nu mai vreau sa aud in curand.

Cateva screen shoturi atasate cu review-urile respinse atat pentru produs cat si pentru vanzator. Daca cumva este ceva pozitiv este aprobat instant.
Astazi a venit si raspunsul de la ANPC pentru reclamatia facuta. Reclamatia a fost considereata intemeiata iar operatorul economic a fost sanctionat.
Deci daca vi se mai refuza review-uri pe motive imaginare reclamatie la ANPC.

Edited by numerci, 23 June 2022 - 18:20.


#122
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 numerci, on 23 iunie 2022 - 18:19, said:

Reclamatia a fost considereata intemeiata iar operatorul economic a fost sanctionat.

Stau si ma intreb daca nu cumva uneori ne baga faza cu "operatorul economic a fost sanctionat" doar ca sa scape de noi. Pt ca pana la urma nu putem verifica daca chiar au sanctionat operatorul economic.

Edited by MembruAnonim, 23 June 2022 - 22:32.


#123
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 30.12.2012
Sa stii ca m-am gandit si eu la asta, ca nu am cum verifica daca chiar au facut ceva. Singurul mod in care asputea sa imi dau seama daca s-a schimbat ceva a fost sa postez din nou review-ul si sa vad daca va fi publicat, ceea ce am si facut. Daca il vor respinge din nou pun iarasi reclamatie.

Edited by numerci, 24 June 2022 - 04:51.


#124
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 30.12.2012
Au respins din nou review-ul si au inca o reclamatie la ANPC.

#125
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,899
  • Înscris: 30.08.2006
Cele mai multe review-uri sunt negative. Cele pozitive nu prea exista pentru ca un client multumit nu mai revine sa ofere un grad de satisfactie pozitiv. Din pacate ma cam numar si eu printre ei. Nici un review nu mi-a fost blocat chiar daca am spus ca produsul nu a fost perfect dar e functional. Era vorba de o oglinda retrovizoare care aproape freca cu scoica dar se putea inca regla. Imi permit sa va recomand sa nu cumparati cele mai ieftine produse pentru ca exista riscul sa nu fie chiar calitative. Unele review-uri pozitive sunt ale magazinului de pe niste conturi false. Le veti recunoaste dupa faptul ca sunt copy-paste. Deci verificati produsele din mai multe surse si selectati firmele de incredere.

#126
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 30.12.2012

 Leo2006, on 24 iunie 2022 - 16:15, said:

Cele mai multe review-uri sunt negative.
Daca ne uitam vei vedea ca cele mai multe sunt pozitive pentru ca doar pe acelea le accepta.

 Leo2006, on 24 iunie 2022 - 16:15, said:

recomand sa nu cumparati cele mai ieftine produse pentru ca exista riscul sa nu fie chiar calitative
Sincer nu mai am nici o problema cu produsul si nici cu producatorul. Produse cu probleme apar la toti fie ele mai scumpe sau mai ieftine. Nimic nu este perfect dar faptul ca iti neaga dreptul la o opinie m-a suparat cel mai tare. Nu am nimic cu PNI ci numai pe Emag pentru aceasta magarie legata de review-uri.

Edited by numerci, 24 June 2022 - 16:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate