Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Emag refuza sa publice un review negativ

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
196 replies to this topic

#181
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,734
  • Înscris: 01.12.2018
Sunt atat de dezamagit, incat nici macar nu-mi sterg contul.

#182
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,300
  • Înscris: 13.01.2011
Aaa, nu, nu sînt dezamăgit, nu șterg contul, la cîțiva ani mai iau ceva de la ei, ceva prea bun la preț (rar), sau ceva ce nu găsesc în altă parte (tot rar).

Altfel, am luat anul ăsta, ceas, nu de la ei, camere auto, nu de la ei, robot aspirator cu stație, nu de la ei, urmează, aer condiționat, clar, nu de la ei, router cu sim gsm, nu cred că au preț bun la #mag, și ce voi mai avea nevoie de la... nu știu acum, probabil că nu de la ,,ei " 😁

La ei mai intru ca să văd specificații tehnice, să compar produse.

#183
gogu1874

gogu1874

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 05.01.2023

View Postcrisstonne, on 29 ianuarie 2024 - 18:14, said:

Dragi colegi, am avut intenția de a vă ajuta, dar nu a fost să fie  ��
Bless your heart for trying. Şi eu m-am gândit de multe ori ce frumos ar fi să fie review-urile administrate pe o platformă separată, să nu aibă niciun comerciant drept de cenzură. Era cât pe ce să devină realitate prin 2011 când au lansat unii Hypothes.is, o extensie cu care să adaugi remarci pe lângă orice conţinut web de pe orice pagină, şi să poată fi citite de toată lumea care-şi instala aceeaşi extensie, dar... n-a prins. Azi există zeci de extensii similare, nici dacă ai vrea n-ai găsi toate adnotările într-un singur loc. Numai dacă face cineva una specifică pentru comerţ şi o popularizează prin mega-reclamă pe toate gardurile, dar şi aşa cred că ar fi atacaţi imediat de companiile vizate, pentru practici anti-concurenţiale sau ceva rahat, ar găsi ei ceva cu ce să se ducă în instanţă.

#184
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,300
  • Înscris: 13.01.2011
Daa, cică am vrut libertate, vorbim despre moralitate, despre abuzuri (ale altora), despre dictatori, și cînd colo... hîț Jonule", sîntem toți la fel, cu frica de chifteaua din burtă, și cu morala (aia reală) spre zero.

Să ajungi sfînt este foarte complicat, foarte greu, să fi orice altceva, este simplu.

#185
gogu1874

gogu1874

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 05.01.2023
Dar, repet, eu pe eMag n-am avut review negativ blocat forever, după niște săptămâni tot mi s-au aprobat, la orice număr de stele și oricâtă critică în text. Ce nu mi s-a aprobat niciodată ar fi:
- review negativ la produs dacă nu l-am cumpărat prin eMag (pozitivele se acceptă chiar și așa)
- review negativ la comerciant, dacă am scris orice lucru concret despre colet, livrare sau produs (se acceptă numai dacă e poztiv sau dacă scrii generalități fără rost, sau dacă lași numai rating fără text).

#186
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,769
  • Înscris: 06.07.2023

View Postcrisstonne, on 30 ianuarie 2024 - 02:01, said:

Daa, cică am vrut libertate, vorbim despre moralitate, despre abuzuri (ale altora), despre dictatori, și cînd colo... hîț Jonule", sîntem toți la fel, cu frica de chifteaua din burtă, și cu morala (aia reală) spre zero.

Să ajungi sfînt este foarte complicat, foarte greu, să fi orice altceva, este simplu.

Aici cam trebuie despicata problema in doo bucati:

1) Aspectele juridice in legatura cu reclama negativa intentionata pentru a distruge afacerea concurentei
Platformale externe nu prea au cum sa verifice daca recenzia vine din partea unui client autentic si/sau a fost o problema reala, sau este doar vorba despre o actiune de razbunare. Rezolvarea acestor platforme externe pentru astfel de cazuri este link catre recenziile de pe platforma care vinde. In final tot acolo ajungi.

2) Democratia ti-a dat libertate
Din partea statului o ai, nu prea este nimic de discutat aici. Cu platforma, care te joaca pe degete, trebuie sa te lupti in schimb

Trebuie sa ajungeti la un moment dat sa intelegeti ca libertatile astea, despre care se tot discuta iar si din nou pe o gramada de topice, nu inseamna libertatea individuala fara limita si fara numar. Libertatea ta se termina acolo unde incepe libertatea altuia, de fapt mai precis drepturile lui. Legislatia trebuie sa-i asigure pe toti, astfel incit sa nu se ajunga la prejudicii de imagine nejustificate.
Poate ca acest Emag exagereaza, poate chiar frizeaza rezultatele...nu stim si nici nu este prea relevant. Dar poate ca n-ar trebui sa iei plasa decit o singura data, pentru ca doar atunci este vina vinzatorului. Daca insisti s-o iei de mai multe ori, este vina ta.

Recenziile au rolul lor la presortare. Pe Amazon vezi uneori recenzii maxim de negative. Mai important, insa, decit orice fel de recenzie este dreptul de a returna obiectul. Iar aici, mare atentie la aspectul asta, nu are voie sa apara conditia de ambalaj intact. Produsul in sine nu are voie sa prezinte urme de folosire, orice altceva reprezinta o conditie abuziva.

Edited by Zuckerwatte, 30 January 2024 - 13:14.


#187
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002
cititi aici o conversatie cu suportul despre un review refuzat la publicare:
https://www.reddit.c...ia/s/IoHsen4hHL

#188
gogu1874

gogu1874

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 05.01.2023
Da, era cam evident că e așa, se trimit la magazin să le aprobe, și dacă ei cred că i-ar pune într-o lumină proastă, ghinion, nu se va publica. Magazinele astea nu au parteneriat cu eMag ca să iasă pe pierdere, așa că au înțelegeri din astea să-și poată controla imaginea publică. :) Și întrebările despre produs cred că se dau la aprobat tot așa. Numai review-urile de produs trec oricât de negative ar fi, că acolo ai alt control - la o adică anunțul se poate șterge și reface pentru același produs oricând vrei să pară că n-a avut o tonă de review-uri proaste, stil AliExpress. :lol:

#189
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Mie mi-au publicat ieri un review negativ ptr o firma. Fara comentarii. Ba chiar au publicat mai multe odata.
Cred ca nu mai raspund aia nici la emag, ca mie nu mi-au rspuns nici la telefon nici la mail.
Toti se plang ca au comenzi date de la inceputul lunii si nici in ziua de azi nu au plecat.
Firma era destul de serioasa acum un an.

#190
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
O prostie cat China sa lasi pe mana celui acuzat hotararea de a publica sau nu fapta acuzata Posted Image))
Nu zic ca ar trebui parerea sa fie expusa automat, dar macar trecuta printr-un filtru independent, eventual emag sa accepte parerea dupa ce se aduc niste dovezi.
Doar ca si emag isi face reclama ca au cele mai multe review-uri, sa te iei dupa review-uri cand iti cumperi produsul, etc.  E manipulare la mijloc, nu neaparat ilegala, dar imorala. Concluzia e ca oricine se respecta, ar trebui sa caute pareri in mai multe parti, sa nu se ia doar dupa emag.

Edited by bai3tzash, 28 February 2024 - 15:22.


#191
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002
am cumparat o patura antifoc care era prezentata ca avand 1,2m x 1,2m. in fapt avea 1m x 1m. am zis sa scriu review cu poza care si demonstreaza asta. iata raspunsul emag:

Quote

Patura antifoc din fibra de sticla, 120X120 CM
Scris acum 7 zile de ...Fane....
Nemultumit
Are 100cm x 100cm, nu 120cm x 120cm, cum e prezentata.

Quote

Motiv inactivare: Sesizare documentatie

Ne pare rău dacă produsul nu a fost conform așteptărilor sau ai întâmpinat neplăceri în legătură cu acesta. Din ce ne-ai scris, înțelegem că există neconcordanțe in documentația produsului. Pentru verificarea situației te rugăm să înregistrezi o sesizare folosind Formularul de Reclamații și Sesizări.

pana la urma pt ce-s review-urile? asa pt orice nemultumire te pot trimite la "condica de sugestii si reclamatii"....

#192
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 16.01.2010
Review-urile sunt să zici de bine asta e scopul lor sub masca transparenței nu doar eMag, oriunde.
Nici nu merită scris, retur direct.

#193
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Așa trebuie scris un review:

Omul e perfect mulțumit. Oligofren.

Attached Files



#194
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007

 Fane, on 28 februarie 2024 - 15:52, said:

am cumparat o patura antifoc care era prezentata ca avand 1,2m x 1,2m. in fapt avea 1m x 1m. am zis sa scriu review cu poza care si demonstreaza asta. iata raspunsul emag:





pana la urma pt ce-s review-urile? asa pt orice nemultumire te pot trimite la "condica de sugestii si reclamatii"....
Dacă scriai: foarte bună pătură, dimensiune 100*100 aveai șanse mai mari de publicare. Trebuie sa spui lucrul negativ într-o tentă pozitivă 🙂

#195
koss14

koss14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2023
Eu la reviewurile negative bag multe easter egguri negative sa nu zic pe fata.. Cei care se ocupa cu cenzura la emag care citesc se plictisestc si nu sunt atenti la tot textul, la toate nuantele ca doar or fi angajați cu liceul de filologie la emag.

Din 10 reviewuri negative la 2-3 am și eu probleme dar le dau edit peste edit până se plictisește inteligența artificială a sulii ori operatorul uman.. încăt nu mă las până nu îmi spun impresia despre produs.

Atât timp cât nu înjur și nu vorbesc urât pe emag de ce să mă cenzureze? Pe cuvânt de nu le fac reclamație la ANPC sau la alte autorități dacă mă cenzurează emagul. Cenzura alături de prostia umană sunt inamicele vieții mele.

Plus de asta ei își fac reclamă masivă.. pe baza recenziilor emag în ultima vreme. E de bot de porc să cenzureze..

Edited by koss14, 27 March 2024 - 16:25.


#196
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Da... Vad ca si altii isi fac reclama cu recenziile de pe emag :D
Am vazut zilele astea vreo doua reclame Una se lauda ca e marca cea mai folosita de Tik-Tok-eri iar cealalta ca e produsul cu cele mai multe recenzii pozitive de pe emag. :D
Cum naiba sa aiba negative daca... cenzura...

#197
koss14

koss14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2023
Alea sunt reclame targetate pentru femei.. beauty, fumușeață...
Eu niciodată n-aș face review la produse beauty de femei.. Probabil femeile sunt mai altfel.. dacă le bagă cenzură nu insistă.. cu comentarii și impresii negative.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate