Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Zi libera vaccinare

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
Salutare,

Am citit legea asta: http://legislatie.ju...Document/244930
Intrebarea mea ar fi daca angajatorul are drept sa impuna ca acea zi libera sa trebuiasca luata fix in ziua vaccinarii, sau ar trebui respectat cadrul legal.
Activitatea firmei in care lucrez (firma de IT), sau mai bine zis a echipei, nu e afectata daca imi iau ziua libera si ulterior, cu o notificare in prealabil desigur.
Deci nu e afectata semnificativ activitatea, practic nu e afectata deloc, se desfasoara optim. Cat timp te aliniezi cu echipa, eu nu vad nicio problema.
Mai rau e sa le zici din scurt “stiti, eu azi imi iau o zi libera, ca am chef sa ma vaccinez”, decat sa ii anunt ca peste 1-2 sapt imi iau liberul ala (astfel incat sa se tina cont de lipsa unei persoane cand se face planificarea pe Sprint-uri a muncii echipei).
Deci are drept sa impuna sa ti-o iei in aceeasi zi?
Eu m-am vaccinat saptamana trecuta si am pontat acea zi in sistem, nestiind de “regula” asta a lor.
Practic am muncit de fraier?
Ei zic ca ziua vaccinarii e zi libera, si nu mai au ce face, asa mi-o vor introduce in sistem.
Insa ce se intampla cu orele lucrate si pontate?


Mersi!


#2
kNN

kNN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 28.08.2008
La mine se ia in maxim 2 zile de la vaccinare. Nu cred ca poti sa o iei chiar cand vrei.

Edited by kNN, 25 January 2022 - 16:38.


#3
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Logica spune ca de aia iti iei zi libera ca sa te vaccinezi, nu te vaccinezi ca sa ai zi libera :)).
Dar logica e una, legea e alta. Din ce citesc in lege, nu se specifica cand trebuie luata. Nu stiu daca aia e toata legea sau nu, daca se specifica altundeva altceva.

#4
ClaudiuB10

ClaudiuB10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 04.09.2019

View PostTalkabout, on 25 ianuarie 2022 - 16:32, said:

Salutare,

...
Practic am muncit de fraier?
...
Mersi!

Discuta cu seful tau, explica-i situatia si poate acea zi pe care ai muncit-o si trebuia sa fie libera, sa o poti lua alta data. Discutati si gasiti o solutie.

Daca nu accepta solutia de a te ajuta cu o alta zi libera, ponteaza ore suplimentare pentru ziua cand ai muncit si erai liber.

Bafta.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Defapt logic ar fi ca ziua urmatoare vaccinarii sa fie libera - ca daca e sa ai efecte secundare de nu te poti duce la munca atunci apar.

Dar legea zice de o zi libera, angajatorul o da, cand vrea el se pare.
La mine se da cand vrei sa o iei.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Articolul 21
(6) Pentru a nu afecta semnificativ activitatea angajatorului, angajații au obligația de a informa angajatorul cu privire la opțiunile de programare a zilelor libere pe care urmează să le solicite în temeiul prezentului articol, în vederea asigurării în condiții optime a funcționării activității acestuia.

Acum e clar ?

#7
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Legea a fost data sa ai vreme sa te duci la vaccinare. Adica te hotarasti ca maine vrei sa te vaccinezi, nu mergi la serviciu ca sa ai vreme sa dai o fuga la centrul de vaccinare. Daca nu te simti bine zilele urmatoare, ceri concediu medical.
Doar ca vad ca nu zice nicaieri cand sa-ti iei ziua respectiva, doar ca sa-i intrebi inainte, ca sa aiba cine sa te inlocuiasca, spre exemplu. Asa ca, sefilor tai, sa le spui sa-ti arate articolul din lege unde scrie ca trebuie sa-ti iei ziua respectiva. Ca nu o sa gaseasca.

Edited by bai3tzash, 25 January 2022 - 16:51.


#8
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
in 2021 cand am facut primul vaccin nu se dadea nici o zi libera. chestia e ca dupa vaccin vreo 2 zile am fost varza: obosit, ma dureau muschii, dormeam cate 14 ore pe zi. alte simptome nu aveam dar din cauza somnolentei n-am putut face nimic. le-am spus colegilor sa nu ma deranjeze prea mult ca eu o sa iau motanul in brate si ma culc, ca nu sunt in stare sa fac nimic. la al 2-lea vaccin a fost mai ok, iar la al 3-lea vaccin nu am avut nici un simptom, in afara de o lehamita si lipsa de chef de munca, dar aia e generalizata, nu e legata de vaccinare.

#9
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006

View PostNaijax, on 25 ianuarie 2022 - 16:44, said:

Articolul 21
(6) Pentru a nu afecta semnificativ activitatea angajatorului, angajații au obligația de a informa angajatorul cu privire la opțiunile de programare a zilelor libere pe care urmează să le solicite în temeiul prezentului articol, în vederea asigurării în condiții optime a funcționării activității acestuia.

Acum e clar ?
Activitatea se desfasoara optim si daca imi iau ziua libera peste 1 luna. Deci informez angajatorul in sensul asta, ca mi-o voi lua atunci. Care e problema? De ce sa mi-o iau in ziua vaccinarii, daca eu m-am vaccinat la 19 seara, cand oricum imi terminasem programul?

View Posteiffel, on 25 ianuarie 2022 - 16:44, said:

Defapt logic ar fi ca ziua urmatoare vaccinarii sa fie libera - ca daca e sa ai efecte secundare de nu te poti duce la munca atunci apar.
Ala deja e medical.

#10
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 19.05.2005

View Postbai3tzash, on 25 ianuarie 2022 - 16:41, said:

Logica spune ca de aia iti iei zi libera ca sa te vaccinezi, nu te vaccinezi ca sa ai zi libera Posted Image).
Dar logica e una, legea e alta. Din ce citesc in lege, nu se specifica cand trebuie luata. Nu stiu daca aia e toata legea sau nu, daca se specifica altundeva altceva.


Tot logica poate spune ca se da pentru eventuale efecte secundare, ca este simplu sa te duci sa te vaccinezi, dureaza 15-30 de min, dar mai complicat sa te confrunti cu dureri musculare, de cap sau alte efecte secundare.
Eu, cand mi-am facut primele doze, m-am programat Sambata, asa a fost simplu sa ma duc si in caz de ceva efecte, aveam Duminica timp sa imi mai revin, nu a fost cazul totusi.

La noi in firm sunt flexibili cu acesta zi libera, urmeaza sa vad cat atunci cand voi face doza 3.

#11
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,406
  • Înscris: 09.08.2006

View PostTalkabout, on 25 ianuarie 2022 - 16:32, said:

Salutare,

Am citit legea asta: http://legislatie.ju...Document/244930
Intrebarea mea ar fi daca angajatorul are drept sa impuna ca acea zi libera sa trebuiasca luata fix in ziua vaccinarii, sau ar trebui respectat cadrul legal.
Activitatea firmei in care lucrez (firma de IT), sau mai bine zis a echipei, nu e afectata daca imi iau ziua libera si ulterior, cu o notificare in prealabil desigur.
Deci nu e afectata semnificativ activitatea, practic nu e afectata deloc, se desfasoara optim. Cat timp te aliniezi cu echipa, eu nu vad nicio problema.
Mai rau e sa le zici din scurt “stiti, eu azi imi iau o zi libera, ca am chef sa ma vaccinez”, decat sa ii anunt ca peste 1-2 sapt imi iau liberul ala (astfel incat sa se tina cont de lipsa unei persoane cand se face planificarea pe Sprint-uri a muncii echipei).
Deci are drept sa impuna sa ti-o iei in aceeasi zi?
Eu m-am vaccinat saptamana trecuta si am pontat acea zi in sistem, nestiind de “regula” asta a lor.
Practic am muncit de fraier?
Ei zic ca ziua vaccinarii e zi libera, si nu mai au ce face, asa mi-o vor introduce in sistem.
Insa ce se intampla cu orele lucrate si pontate?


Mersi!
La mine a fost simplu: m-am vaccinat duminica, m-am dus a 2 zi la munca, spre dupa masa au inceput efectele adverse, apoi ziua urmatoare, adica marti am stat acasa, nu am mai fost in stare sa merg la birou, am sacrificat o zi de concediu, ce sa mai stau sa anunt medic and shit....

Edited by ovidiu21, 25 January 2022 - 17:37.


#12
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,277
  • Înscris: 08.01.2021
Eu am fost muci a doua zi după vaccin, nu în ziua aia.
Sefu' s-a vaccinat înaintea mea și a pățit la fel deci n-am avut probleme. :D

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,414
  • Înscris: 01.12.2001
Daca a trecut un an de la primul vaccin imi mai iau si eu o zi libera? Posted Image
Sau le iau pe toate 3 deodata ca sa stiu ceva din ele.

Quote

Data vaccinării (Date of vaccination) 18-01-2021

Edited by dorin_2k, 25 January 2022 - 17:47.


#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
Găsești aici un model de cerere acordare zi libera pentru vaccinare. O completezi, atașezi copia adeverintei de vaccinare și stabilești de comun acord cu angajatorul când vrei să-ți iei acea zi libera. Legea a fost făcută în asa fel încât sa permită acest lucru. Beneficiază de acest drept toți cei care s-au vaccinat începând cu 29 iulie 2021.
https://www.contzill...ntru-vaccinare/

Si încă ceva, legat de intervalul în care poți solicita acest drept:
https://www.avocatne...e-acordare.html

View Postdorin_2k, on 25 ianuarie 2022 - 17:45, said:

Daca a trecut un an de la primul vaccin imi mai iau si eu o zi libera? Posted Image
Sau le iau pe toate 3 deodata ca sa stiu ceva din ele.

Nu, beneficiezi doar pentru dozele efectuate din 29 iulie 2021 încoace.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,414
  • Înscris: 01.12.2001

View Postcorinadaniela, on 25 ianuarie 2022 - 17:54, said:

Nu, beneficiezi doar pentru dozele efectuate din 29 iulie 2021 încoace.
Am una si pe 1 octombrie 2021. Mai "iau" ceva? Sau deja ... "am luat-o"

#16
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View PostTalkabout, on 25 ianuarie 2022 - 17:03, said:

Activitatea se desfasoara optim si daca imi iau ziua libera peste 1 luna. Deci informez angajatorul in sensul asta, ca mi-o voi lua atunci. Care e problema? De ce sa mi-o iau in ziua vaccinarii, daca eu m-am vaccinat la 19 seara, cand oricum imi terminasem programul?

poti sa iti iei a 2-a zi liber, ca oricum atunci o sa te simti obosit.

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,977
  • Înscris: 20.10.2015
ziua libera e ca un bonus, nu e zi de bolit

#18
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
E o treaba de 5 minute si la vaccinari e liber nonstop.
Eu n-am avut nici pe drequ dupa nici o vaccinare. Asta e strict pomana sa creasca numarul vaccinarilor. Oricum in cateva luni trece covidul.
Cel mai bine e sa iti intrebi seful cand e bine cu liberul si daca e de acord cu liberul, altfel iti complici viata doar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate