Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Plata Livrare OLX

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,414
  • Înscris: 08.02.2011
Exista si livrare prin olx, in care tu nu ceri nimic, olx cheama fan curier pentru tine, tu doar confirmi livrarea. Dar nu e cazul aici si nu e utilizata de multa lume.

#20
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Rog mult, lamuriti-ma și pe mine. Vreau sa iau de la un vânzător un polidisc. Am cerut livrare prin olx ca sa nu mai plătesc transportul. Vânzătorul îmi spune ca deoarece am cerut livrare prin olx pe el îl costa 10 lei - adica ii ia olx-ul 10 lei. Si sa ii dau eu 10 lei în plus. Asa este, olx-ul ia comision? Sau ma minte vânzătorul?

#21
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020

View PostRobert_Kiran, on 26 ianuarie 2022 - 22:00, said:

Rog mult, lamuriti-ma și pe mine. Vreau sa iau de la un vânzător un polidisc. Am cerut livrare prin olx ca sa nu mai plătesc transportul. Vânzătorul îmi spune ca deoarece am cerut livrare prin olx pe el îl costa 10 lei - adica ii ia olx-ul 10 lei. Si sa ii dau eu 10 lei în plus. Asa este, olx-ul ia comision? Sau ma minte vânzătorul?

Cred că se referă la banii care îi ia curierul când îi aduce rambursul înapoi. Da, ca să îți aducă banii în plic se percepe o taxă, dar nu mai știu cât de mare este. Dacă își pune iban-ul de la bancă la retur ca să primească banii nu o să îi ia nimic.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostRobert_Kiran, on 26 ianuarie 2022 - 22:00, said:

Rog mult, lamuriti-ma și pe mine. Vreau sa iau de la un vânzător un polidisc. Am cerut livrare prin olx ca sa nu mai plătesc transportul. Vânzătorul îmi spune ca deoarece am cerut livrare prin olx pe el îl costa 10 lei - adica ii ia olx-ul 10 lei. Si sa ii dau eu 10 lei în plus. Asa este, olx-ul ia comision? Sau ma minte vânzătorul?

Nu te minte asa e !

#23
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostMrLion, on 26 ianuarie 2022 - 22:25, said:

Cred că se referă la banii care îi ia curierul când îi aduce rambursul înapoi. Da, ca să îți aducă banii în plic se percepe o taxă, dar nu mai știu cât de mare este. Dacă își pune iban-ul de la bancă la retur ca să primească banii nu o să îi ia nimic.
Ba ii ia tot 10 lei intrucat e livrare prin OLX cu comanda de la cumparator si, la asa ceva OLX vinde gogosi prin disimulare, adica pune in carca vanzatorului o parte din costuri si promite cumparatorului gratuitate; ca si cand atunci cand te duci la shopping, aia ti-ar spune ca pretul nu e pret.
In var, alegerii unui curier prin OLX, dar fara comanda de la vanzator, exista posibilitatea de a primi banii in cont livrati de catre curier, dar si atunci banca te taxeaza cu 5 lei.
Singura varianta in care nu platesti rambursul, e cea in care cumparatorul iti livreaza banii direct in cont, dar nuami la banca unde tu ai acel cont deschis. Da, sunt si cumparatori nestrsati inca.

#24
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,414
  • Înscris: 08.02.2011
Mai bine schimbi banca cu comisionul ei de 5 lei la incasare cu tot.

#25
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 08.03.2007
Ca sa nu mai deschid un topic nou, am o intrebare, ca nu am mai vandut cu livrare prin olx:
Am un produs de 150 ron la vanzare insa daca cineva solicita vanzare prin curier, cer plata in avans 50 ron ca sa evit tepele cu colete neridicate.
Daca inchei tranzactia fara livrare olx, e simplu, cumparatorul plateste prin virament 50 ron, restul 100 ramburs la curier, ca eu fac awb-ul.
Dar daca plaseaza comanda cu livrare prin olx, nu stiu cum fac. El imi transfera avans 50 ron, insa dupa ce plaseaza comanda si eu trebuie sa o accept, pot schimba pretul din 150 in 100 asa incat sa ii ramana de platit ramburs doar diferenta?
Mersi.

#26
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,414
  • Înscris: 08.02.2011
Da, schimbi înainte prețul în 100 lei. Dar nu merge după ce e data comanda, doar inainte

Edited by modoran, 03 June 2022 - 14:53.


#27
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 25.02.2020
Când folosești formularul olx .ro/fancourier da, acolo ai rubrica „Transportul va fi plătit de: [ ] Vânzător [ ] Cumpărător”. Dar când cineva folosește butonul „Comandă cu livrare” de pe pagina anunțului parcă nu ai posibilitatea să plătești transportul, întotdeauna cumpărătorul plătește.

Edit: Arată aici cum decurge livrarea prin OLX pe partea vânzătorului: https://www.youtube-...bed/5je9rT47TKg

Numai cumpărătorul poate plăti transportul.

#28
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Daca plaseaza comanda prin olx, respecti termenii si il trimiti fara sa fii tu mare afacerist sa ceri bani in avans.

#29
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 08.03.2007

View PostBitterblue, on 04 iunie 2022 - 12:27, said:

Când folosești formularul olx .ro/fancourier da, acolo ai rubrica „Transportul va fi plătit de: [ ] Vânzător [ ] Cumpărător”. Dar când cineva folosește butonul „Comandă cu livrare” de pe pagina anunțului parcă nu ai posibilitatea să plătești transportul, întotdeauna cumpărătorul plătește.

Edit: Arată aici cum decurge livrarea prin OLX pe partea vânzătorului: https://www.youtube-...bed/5je9rT47TKg

Numai cumpărătorul poate plăti transportul.

Multumesc. Nu e vorba de ce se intampla in conditii normale, ci ce se intampla cand eu expediez marfa iar cumparatorul nu receptioneaza coletul. Ceea ce se intampla destul de des. Coletul e returnat la mine iar eu trebuie sa platesc 2 taxe de transport ca sa il primesc inapoi si raman si cu marfa nevanduta. De aceea cer avans.

#30
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,414
  • Înscris: 08.02.2011
Daca ceri musai avans la ce mai folosești OLX ? Incalci termenii și condițiile lor, vinde în altă parte cum vrei tu.

#31
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 25.02.2020
Tot aud de problema asta cu oameni care nu ridică coletele, dar mie nu mi s-a întors nici un colet.

#32
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Nici mie. Si am deja peste 200 de colete trimise in 6 ani...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate