Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?
 Extreme cuponing este adevarata e...

Cum de le convine unora sa cumper...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov
 OMV Petrom cumpara Renovatio

Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker
 

Planuri de Pensie

* - - - - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
170 răspunsuri în acest subiect

#91
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.898
  • Înscris: 29.01.2019

 vrajitoruldinoz, on 04 ianuarie 2022 - 03:58, said:



Face si google hardware, nu chiar putin.

Stiu ca au HW si Amazon si Google, dar investitiile lor sint mai mici si imprastiate, de genul a citeva sute de milioane pina la 1-2B de caciula, si fara o directie clara. La Google, Nest aduce sub 0.1% din revenue-ul companiei.
Mie mi se pare ca Meta e decisa sa mearga in directia metavers-ului, care necesita HW, si numai in 2022 investesc 10B. Daca le merge, peste 5 ani pot fi cea mai mare firma din lume, daca nu, probabil market cap va stagna.


 KING_99, on 04 ianuarie 2022 - 05:06, said:




De ce crezi ca s-a schimbat suma a doua oara? Te intreb ca si la mine s-a intamplat la fel si de aia am si deschis topicul... E importanta totusi suma sau trebuiesc luate in considerare si alte aspecte? Pana la urma cred eu ca banii poti face cat traiesti, mai multi sau mai putin dar timpul e limitat... Intr-adevar, psihologic cred ca e greu sa renunti la un anumit venit si sa te gandesti ca de acum consumi si nu mai acumulezi....


Cred ca depinde si de cit cheltuiesti la penssie. Daca retragi doar 2%-3% anual, pe termen lung net worth-ul tot va creste permanent, si nu ai senzatia ca financiar, retirement e asa o inflexiune. Daca retragi 4%-5%, ce se intimpla cu net worthul depinde mai mult de cunostintele de finante.
Pentru cineva care are cel putin 5M, devine interesant sa faca BBD (buy borrow die), dar asta e pentru cineva care intelege riscurile si sistemul de taxare mai mult decit media. L


 vrajitoruldinoz, on 04 ianuarie 2022 - 05:56, said:

S-a modificat ca ... mi-e frica. Cred. Si covidul asta (cu implicatiile d ecrestere a pietei care nu par "reale") nu ajuta.

Cum am mai zis mai exista o varianta intermediara unde sa fac WFH sau contract din Romania dar sa muncesc mai putin. Nu m-am gindit prea bine la treaba asta, nici nu stiu daca se poate asa ceva in slujba mea. Proiectele sint lungi, genul 4 ani, nu prea poti sa faci ceva numai 6 luni.


Romania nu e o optiune prea buna pentru majoritatea romanilor nord-americani, poate doar daca esti fortat de imprejurari, ai rude care au nevoie de tine, etc, sau poate din motive sentimentale.
E o tara mai saraca , dar ce economisesti prin diferentele de cost, cheltuiesti pe diferentele de nervi, confuzie, birocratie, sanatate etc.


#92
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015

 rigmarole, on 04 ianuarie 2022 - 16:18, said:

Romania nu e o optiune prea buna pentru majoritatea romanilor nord-americani, poate doar daca esti fortat de imprejurari, ai rude care au nevoie de tine, etc, sau poate din motive sentimentale.
E o tara mai saraca , dar ce economisesti prin diferentele de cost, cheltuiesti pe diferentele de nervi, confuzie, birocratie, sanatate etc.
Eu de asta cred ca e bine sa iei acum vreo 7-8 apartamente prin zonele bune din Romania ca sunt sanse foarte mari sa se dezvolte in continuare, apartamentele alea sa se aprecieze si sa ai un venit bun din chirii.

Editat de MembruAnonim, 04 ianuarie 2022 - 18:27.


#93
OrinocoFlow

OrinocoFlow

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 553
  • Înscris: 02.10.2021
Daca cumperi acum in Ro, randamentul din chirie e o gluma proasta.

#94
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Da, dar apartamentele alea e posibil sa se dubleze ca si pret in 15 ani si chiriile sa ajunga similar cu cele din vestul Europei (ma refer la Bucuresti).
Ajung milionari ca multi din vest: detii 1-2 proprietati intr-un oras care are un ritm de crestere alert.
Uita-te la Dublin sau multe alte orase ce s-au dezvoltat in ultimii 20 de ani.

Editat de MembruAnonim, 04 ianuarie 2022 - 19:03.


#95
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.339
  • Înscris: 26.01.2010
OMG de doua zile urmaresc topicul asta si in sfarsit am realizat ce inseamna sa te uiti ca curca in calendar :lol:
Limita anuala pe care o poti pune in 401K e de 19500 $ daca esti under 50 si 26000 over 50 plus 6000 in IRA .Nu te lasa nimeni sa pui 100 k pe an intr-un retirement plan , de unde veniti cu scorurile astea?

#96
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.118
  • Înscris: 21.06.2016

 MembruAnonim, on 04 ianuarie 2022 - 18:26, said:

Eu de asta cred ca e bine sa iei acum vreo 7-8 apartamente prin zonele bune din Romania ca sunt sanse foarte mari sa se dezvolte in continuare, apartamentele alea sa se aprecieze si sa ai un venit bun din chirii.

E o propunere foarte riscanta.
In primul rind ca ai investitii foarte concentrate. Zonele bune din Romania sint cam cit faci tu o excursie la munte ca distanta una de alta.
In al doilea rind ai probleme de oridn practc. Real estate fara finantare e o prostie, si cum te imprumuri cu dobinzi mici pentru apartamente in Romania? Mai mult, cum le administrezi?
In al treilea rind, chiar nu pot intelege de unde ideea asta ca Romania e vreun tigru care se dezvlta. Romania INCA se dezvolta dar e foarte posibil ca in 10 ani sa intre in stagnare. SInt limitatrri de ordin demografic, de infrastructura. Nu e ca oraselel din Asia care au un rezervor de populatie in spate.

 Noua_pe_site, on 04 ianuarie 2022 - 19:07, said:

OMG de doua zile urmaresc topicul asta si in sfarsit am realizat ce inseamna sa te uiti ca curca in calendar Posted Image
Limita anuala pe care o poti pune in 401K e de 19500 $ daca esti under 50 si 26000 over 50 plus 6000 in IRA .Nu te lasa nimeni sa pui 100 k pe an intr-un retirement plan , de unde veniti cu scorurile astea?

Ba da, depinde de companie, in unele cazuri poti pune pina la 54k$ (?) dar numai primii 19.5k sint scutiti de taxe.
De ce ai face asta? Pentru ca de ceva vreme  ai voie sa convertesti un cont IRA in Roth. Cauta backdoor Roth si Mega backdoor Roth.

 MembruAnonim, on 04 ianuarie 2022 - 18:59, said:

Da, dar apartamentele alea e posibil sa se dubleze ca si pret in 15 ani si chiriile sa ajunga similar cu cele din vestul Europei (ma refer la Bucuresti).

Sa se dubleze in 15 ani e caca maca daca nu ai imprumutri pina in dinti. Problema e ca imprumutirile chiar diminueaza risk adjusted return (nu sint gratis), deci maresc riscul.
Uita-te la S&P 500, s-a dublat in 5 ani, a dat si dividente de aproape 2% pe medie, si esti expus la 500 de companii cu afaceri internationale, nu la copou si vreu bloc din bucuresti. Si faci totul cu un click, nu te certi cu chiriasi si varuiesti.

#97
OrinocoFlow

OrinocoFlow

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 553
  • Înscris: 02.10.2021
wolffy cred ca se refera sa le cumperi cu banii jos...dar oricum nu mi se pare afacere buna.

 MembruAnonim, on 04 ianuarie 2022 - 18:59, said:

Da, dar apartamentele alea e posibil sa se dubleze ca si pret in 15 ani si chiriile sa ajunga similar cu cele din vestul Europei (ma refer la Bucuresti).
Ajung milionari ca multi din vest: detii 1-2 proprietati intr-un oras care are un ritm de crestere alert.
Uita-te la Dublin sau multe alte orase ce s-au dezvoltat in ultimii 20 de ani.

Nu mai bine iei 2 in Dublin decat 8 in Ro? Si e randament dublu la inchiriere...
Sunt si firme care se ocupa de administrare.

Inplus, nu credeti ca o sa mareasca impozitul pe proprietate in Ro? E inevitabil.

#98
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.898
  • Înscris: 29.01.2019

 Noua_pe_site, on 04 ianuarie 2022 - 19:07, said:

OMG de doua zile urmaresc topicul asta si in sfarsit am realizat ce inseamna sa te uiti ca curca in calendar :lol:
Limita anuala pe care o poti pune in 401K e de 19500 $ daca esti under 50 si 26000 over 50 plus 6000 in IRA .Nu te lasa nimeni sa pui 100 k pe an intr-un retirement plan , de unde veniti cu scorurile astea?

Nu cred ca a fost vorba de 401k exclusiv; ci de investitii pentru retirement. Stiu un doctor care investeste intr- un centru de testare -MRI, CAT, pentru pensie. Va iesi mai bine ca multi care cumparaVanguard in 401k.

#99
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.118
  • Înscris: 21.06.2016

 MembruAnonim, on 04 ianuarie 2022 - 09:55, said:

Se ajusteaza pentru ca niste sume de genul un milion de dolari care pareau foarte solide pana si acum 10 ani deja au fost facute desuete de catre cateva companii din US care platesc banii astia in salarii pe trei ani, ce sa mai vorbim de pleiada de "investitori" in Tesla sau crypto care s-au imbogatit aproape peste noapte din nimic. La naiba, pana si in Romania discuta oamenii de milionul de dolari ca fiind ceva deja banal pentru corporatistii mai de soi si ceva fler investitional. Spre uimirea si probabil chiar frustrarea multor americani sau canadieni presupun, care acum 20-30 de ani isi faceau probabil planul ca la 50 se retrag la pensie in Romania, isi cumpara si renoveaza ceva conac boieresc si cateva hectare de vie si se dedica acestui hobby nobil. Sau variatiuni pe tema.

Realitatea este ca suma de bani in sine este irelevanta, cheia este unde te incadrezi tu relativ la restul populatiei. Ceea ce iti vei permite sau nu la pensie depinde in aceeasi masura si de nivelul de trai al celor din jurul tau. Ori ce se intampla este ca an de an decalajul de nivel de trai si calitate a vietii dintre zonele cele mai civilizate si restul lumii scade, si va continua sa scada zeci de ani de acum inainte. Planul ca traiesti toata viata intr-o zona bogata, dupa care te retragi impreuna cu bogatia intr-o zona mai saraca si continui (sau de fapt incepi) sa traiesti ca un bogat nu prea mai functioneaza - de aici si multe reorientari de genul planuiam sa ma intorc dar la batranete am redescoperit frumusetea si farmecul Americii.

E mai simplu de atit. Pina la urma daca traiesti zeci de ani intr-un loc iti faci legaturi acolo, nu prea vrei sa te muti. Mai ales daca e unul din locurile frumoase ale lumii, care abunda in lucruri de facut pe gustul meu.
La asta se adaga ca placerea muncii creste cu banii. Cu cit sint indepent finciar de venitul din munca, cu atit imi place mai mult sa muncesc.
Ca veni vorba, Rigmarole, nu tu spuneai ca nu vrei sa iesi la pensie, ca te duci la munca cu placere, ca te intilnesti cu oameni inteligenti etc?

Editat de vrajitoruldinoz, 04 ianuarie 2022 - 19:44.


#100
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.898
  • Înscris: 29.01.2019

Asa e, dar asta era acum 2-3 ani. S-au schimbat multe de atunci, si in principal unul din businessurile mele a luat-o in jos din lipsa de timp.
Nu ma pensionez ci plec de la firma respectiva; unii nici nu si-au platit student loans la virsta mea. Imi pare rau de unii colegi, dar trebuie sa pun pe picioare inapoi businessul si am o idee sa incep altul.


Azi am anuntat ca ma retrag. Au inceput telefoanele de la sefii mai mari, ca pot sa ma intorc la ei dupa ce imi da business-ul faliment:) Cam asa s-a exprimat unul.


#101
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015

 Noua_pe_site, on 04 ianuarie 2022 - 19:07, said:

OMG de doua zile urmaresc topicul asta si in sfarsit am realizat ce inseamna sa te uiti ca curca in calendar Posted Image
Limita anuala pe care o poti pune in 401K e de 19500 $ daca esti under 50 si 26000 over 50 plus 6000 in IRA .Nu te lasa nimeni sa pui 100 k pe an intr-un retirement plan , de unde veniti cu scorurile astea?
Ce a zis vrajitorul mai sus: 401k + backdoor roth x2 (doi membri in familie).
Asta cat o mai fi legal.

Under present law, a Backdoor Roth IRA is legally permissible and respected by the IRS provided tax law requirements are met.  However, the pending Build Back Better legislation, if enacted in its current form, will limit conversions to pre-tax contributions in 2022.
Beginning in 2029, for high-income taxpayers, the growth of high-value accounts will be restricted. And beginning in 2032, conversions will be eliminated for high-income individuals.

Editat de MembruAnonim, 04 ianuarie 2022 - 20:24.


#102
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.118
  • Înscris: 21.06.2016

 MembruAnonim, on 04 ianuarie 2022 - 18:59, said:

Da, dar apartamentele alea e posibil sa se dubleze ca si pret in 15 ani si chiriile sa ajunga similar cu cele din vestul Europei (ma refer la Bucuresti).
Ajung milionari ca multi din vest: detii 1-2 proprietati intr-un oras care are un ritm de crestere alert.
Uita-te la Dublin sau multe alte orase ce s-au dezvoltat in ultimii 20 de ani.

Eu nu-s expert in Dublin dar in cele citeva zile pe care le-am petrecut acolo mi se pare ca nu are nici o legatura cu Bucurestiul. Adica nu am vazut nicaieri densitatea de blocuri si inghesuiala de constructii noi care apar permanent in Bucuresti. Acolo sint case si blocuri mai joase, mult verde, si au legi care limiteaza constructiile noi, deci e normal ca valoara proprietatilor sa creasca. In Bucuresti ai un numar enorm de blocuri, constructii noi inca se fac, ca s-a ajuns la mofturi de genul "nu imi place blocul vechi ca e gunoi, numai nou". Ai auzit tu as aceva in tarile din vest unde e un milion un apartament?
Daca vin niste primari prietenosi cu dezvltatorii, e inca teren sa indese destule blocuri, ca sa nu mai spun ca zonele de intere se pot muta complet (de exemplu in nord, sau cum e in Iasi zona Palas). Chestiile astea nu se intimpla in Dublin.

 rigmarole, on 04 ianuarie 2022 - 19:37, said:

Nu cred ca a fost vorba de 401k exclusiv; ci de investitii pentru retirement. Stiu un doctor care investeste intr- un centru de testare -MRI, CAT, pentru pensie. Va iesi mai bine ca multi care cumparaVanguard in 401k.

Si asta e riscant, nu se stie cum se schimba tehnologiile si in 10 ani faci MRI cu telefonul :D

#103
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Nici in Bucuresti nu pare sa fii expert, ca de cand tot prognozezi tu prabusiri, plafonari, stagnari, preturile decat s-au dublat. Sper ca in propriile investitii esti mai inspirat decat in predictiile de pe forum. Eu zic sa bagi mare la 401k ala ca sunt sanse reale ca pana iesi la pensie sa trebuiasca sa vinzi casa din America si sa mai vii si cu ceva bani de acasa daca vrei ceva similar in Iasi :)

#104
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.339
  • Înscris: 26.01.2010

 vrajitoruldinoz, on 04 ianuarie 2022 - 19:28, said:


Ba da, depinde de companie, in unele cazuri poti pune pina la 54k$ (?) dar numai primii 19.5k sint scutiti de taxe.
De ce ai face asta? Pentru ca de ceva vreme  ai voie sa convertesti un cont IRA in Roth. Cauta backdoor Roth si Mega backdoor Roth.

Am citit un pic despre backdoor roth si din cate am inteles sunt taxabili. Oricum , multumesc ca m-ai lamurit ca incepusem sa cred ca ati luat-o razna cu scorurile alea.
Backdoor Roth nu e o optiune pentru mine momentan. Eram mandra de mine ca pun 20% din salariu in 401K si acum m-ati pus pe ganduri.

 rigmarole, on 04 ianuarie 2022 - 19:37, said:

Nu cred ca a fost vorba de 401k exclusiv; ci de investitii pentru retirement. Stiu un doctor care investeste intr- un centru de testare -MRI, CAT, pentru pensie. Va iesi mai bine ca multi care cumparaVanguard in 401k.

Am vazut ca se vorbea de 401k si IRA dar nu-mi amintesc sa fi citit nimic de backdoor roth ca altfel as fi gugalit inainte sa recunosc ca va citesc cum citeste curca un calendar.

#105
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
S-a si marit anul asta 401k la $20,500.

 vrajitoruldinoz, on 04 ianuarie 2022 - 20:42, said:

Eu nu-s expert in Dublin dar in cele citeva zile pe care le-am petrecut acolo mi se pare ca nu are nici o legatura cu Bucurestiul. Adica nu am vazut nicaieri densitatea de blocuri si inghesuiala de constructii noi care apar permanent in Bucuresti. Acolo sint case si blocuri mai joase, mult verde, si au legi care limiteaza constructiile noi, deci e normal ca valoara proprietatilor sa creasca. In Bucuresti ai un numar enorm de blocuri, constructii noi inca se fac, ca s-a ajuns la mofturi de genul "nu imi place blocul vechi ca e gunoi, numai nou". Ai auzit tu as aceva in tarile din vest unde e un milion un apartament?
Daca vin niste primari prietenosi cu dezvltatorii, e inca teren sa indese destule blocuri, ca sa nu mai spun ca zonele de intere se pot muta complet (de exemplu in nord, sau cum e in Iasi zona Palas). Chestiile astea nu se intimpla in Dublin.
Si asta e riscant, nu se stie cum se schimba tehnologiile si in 10 ani faci MRI cu telefonul Posted Image
Vom vedea peste 30 de ani cum e; eu zic ca Romania va tot creste, multi din cei care au plecat prin vest se vor intoarce si vor deschide tot felul de start-ups si piata de IT va creste si ea in continuare.
Vor ajunge imigranti si la noi si vom importa si noi talent la un moment; unii vor fi obligati sa plece din tarile lor ca nu vor mai putea de extremele vremii (fie prea cald vara sau frig iarna).

Cine a luat apartamente prin Dublin si alte orase de genul acum 30 de ani, o duce bine acum si la fel cred ca va fi si situatia Bucurestiului.

Editat de MembruAnonim, 04 ianuarie 2022 - 21:12.


#106
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.883
  • Înscris: 14.09.2016

 MembruAnonim, on 04 ianuarie 2022 - 21:04, said:




multi din cei care au plecat prin vest se vor intoarce si
Vor ajunge imigranti si la noi si vom importa si noi talent la

Ma intorc si eu ca am iesit la pensie,dar nu in Romanica ca,mi f....e ciolacu cu legea lui cam 160€ din bruma de pensie care o am.Ungaria tata,acolo nu se impoziteaza pensia de loc.Cat ai brutto atat ai si netto in contul din banca.Cat priveste emigrantii las-o ca macane.Talentele se intorc,dar se „chiama“ bombarderi.

#107
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.118
  • Înscris: 21.06.2016

 MembruAnonim, on 04 ianuarie 2022 - 21:04, said:

Vom vedea peste 30 de ani cum e; eu zic ca Romania va tot creste, multi din cei care au plecat prin vest se vor intoarce si vor deschide tot felul de start-ups si piata de IT va creste si ea in continuare.

Sigur, sper sa ai dreptate. Nu am nimic impotriva.
Numai ca noi discutam aici de cu totul altceva: cit la suta din pensia/banii tai vrei sa risti pe o previziune de loterie? Pina la urma ce avantaj competitiv are Romania?
Si citi crezi ca chiar o sa se intoarca, eu puna pariu pe o bere ca dupa 10 ani nici tu nu o sa mai vrei Posted Image, Uite daca esti in Romania te caut.

PS: pina si eu am bagat niste maruntis in UIpath si am apartament in Romania. Cam asta e commitmentul meu.

Editat de vrajitoruldinoz, 05 ianuarie 2022 - 01:48.


#108
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.118
  • Înscris: 21.06.2016

 Kean, on 04 ianuarie 2022 - 22:00, said:

Ma intorc si eu ca am iesit la pensie,dar nu in Romanica ca,mi f....e ciolacu cu legea lui cam 160€ din bruma de pensie care o am.Ungaria tata,acolo nu se impoziteaza pensia de loc.Cat ai brutto atat ai si netto in contul din banca.Cat priveste emigrantii las-o ca macane.Talentele se intorc,dar se „chiama“ bombarderi.

Keane,. tu parca iti facusei si casa? sau nu inca?

 MembruAnonim, on 04 ianuarie 2022 - 20:46, said:

Nici in Bucuresti nu pare sa fii expert, ca de cand tot prognozezi tu prabusiri, plafonari, stagnari, preturile decat s-au dublat.

Eu nu prognozez nimic, doar va pun in vedere ca ideea ca imobiliarele sint fara risc e proasta. Mai ales cind vorbim de 50 de ani.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate