Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Planuri de Pensie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#1
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007
Stiu ca s-a mai discutat pe topicul de intors in Ro despre pensie dar as vrea sa aud pareri nu neaparat despre Ro sau alte locuri ci despre ce planuri au altii de a se retrage la pensie.

Pana la urma bani poti sa faci toata viata dar timpul in care poti face anumite lucruri e limitat si concediul de 5-6 saptamani pe an nu e de ajuns.  In Canada si USA se pare ca iti poti controla mai usor viata si nu esti dependent asa mult de stat.  Exista multe posibilitati dar banuiesc ca si in alte locuri exista optiuni, legale bineinteles :)

Aici exista trendul de iesit la 55 de ani daca poti sau unii chiar mai devreme dar de multe ori acel mai devreme vine cu cazuri cam extreme. FIRE movement—financial independence, retire early e un trend dar eu ma refer la o viata decenta nu extreme doar ca sa nu lucrezi de dragul lenii ci sa faci lucruri de care esti pasionat si nu ai timp destul.  

Care este criteriul vostru de a iesi la "pensie" adica a nu mai lucra mai pe scurt ca termenul "pensie" are multe interpretari? Este criteriul dependent de o suma de bani, de varsta sau nu va intereseaza aspectul si "pensia" va veni cand nu va mai ajuta sanatatea? Sau asteptati pensia de stat si nu aveti / considerati alte optiuni?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Statistica spune ca trebuie sa muncim pana la 70 de ani, deci planurile de pensionare anticipata sunt nerealiste pentru mare majoritate a oamenilor.
Probabil ca inflatia va lucra in continuare si va eroda economiile, deci fie vinzi droguri, fie ai deja foate multi bani la 55 de ani.

Pe scurt, batranetea sux.

Eu visez sa ma retrag in Grecia, Spania sau Portugalia, pentru ca fiecare iarna ma oboseste si enerveaza din ce in ce mai mult.
Urasc ca peste 6 luni pe an, cerul e innorrat (se poate si mai rau, stiu).

#3
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

View PostKING_99, on 21 decembrie 2021 - 23:15, said:

Stiu ca s-a mai discutat pe topicul de intors in Ro despre pensie dar as vrea sa aud pareri nu neaparat despre Ro sau alte locuri ci despre ce planuri au altii de a se retrage la pensie.

Pana la urma bani poti sa faci toata viata dar timpul in care poti face anumite lucruri e limitat si concediul de 5-6 saptamani pe an nu e de ajuns.  In Canada si USA se pare ca iti poti controla mai usor viata si nu esti dependent asa mult de stat.

Aici exista trendul de iesit la 55 de ani daca poti ...



5-6 saptamani pe an concediu !? In ce realitate sau pe ce planeta !?
US of A and Canada...esti non dependent de stat / de system !? Esti sigur ?
"Aici" pe ce zona a planetei ?

Sistemul te va forta sa lucrezi pana cazi jos,asta in cazul la o persoana normala.
Cei mai norocosi,vor trebui sa se izoleze si/sau mute afara din zonele comune sau sa ridice garduri multe si mari...

Bafta

#4
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View PostEmeraldCountryHouse, on 22 decembrie 2021 - 00:36, said:

5-6 saptamani pe an concediu !? In ce realitate sau pe ce planeta !?
US of A and Canada...esti non dependent de stat / de system !? Esti sigur ?
"Aici" pe ce zona a planetei ?

Sistemul te va forta sa lucrezi pana cazi jos,asta in cazul la o persoana normala.
Cei mai norocosi,vor trebui sa se izoleze si/sau mute afara din zonele comune sau sa ridice garduri multe si mari...

Bafta


Eu am 28 de zile lucratoare de concediu pe an in Canada, in privat. Nevasta la guvern tot cam asa.

Da, nu esti dependent de stat ca nu astepti pensia de stat... daca te bazezi pe aia esti victima sigura...

Nu stiu daca sistemul te poate forta sa lucrezi pana cazi jos... Eu cred ca un planning serios si putin noroc se poate realiza...  Nu pentru toata lumea dar pentru o buna parte si nu ma refer la aia de au super afaceri sau sunt CEO ca aia nu or sa iasa niciodata la pensie...

Edited by KING_99, 22 December 2021 - 00:51.


#5
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 21.06.2016
Eu am zile nelimitate de concediu, dar realist pot lua cam 20-25 de zile. 25 de zile sint perfecte, fac 3 vacante din care una lunga si doua de o saptamina + weekendurile, si mai imi ramin si de lipit la un weekend ici si colo. Bani sa fie Posted Image
Ideea de pensie s-a schimbat destul d emult acum de cind WFH a devenit obisnuit, Ma gindesc ca pentru cei cu frici ca nu le ajung banii e perfecta o perioada de tranzitie de munca de contractor cu jumatate de norma fata de cea normala, la salarii de vest dar cheltuili de tari mai ieftine.
Singura problema aici sint copiii, pina la o anumita virsta ei impun unde locuiesti. Daca scoala lor impune sa stai in Bucuresti, NY sau Londra, degeaba visezi la o casuta la tara sau un yaht sau WFH din Thailanda sau Portugalia, ca ramin vise.

Edited by vrajitoruldinoz, 22 December 2021 - 01:17.


#6
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 22 decembrie 2021 - 01:16, said:

Singura problema aici sint copiii, pina la o anumita virsta ei impun unde locuiesti. Daca scoala lor impune sa stai in Bucuresti, NY sau Londra, degeaba visezi la o casuta la tara sau un yaht sau WFH din Thailanda sau Portugalia, ca ramin vise.


Cam asta e si la mine pentru urmatorii 5-6 ani dar apoi incerc sa imi construiesc cateva scenarii...

#7
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
bai, daca as fi fost singur m-as fi putut retrage chiar si acum la 36 de ani. primesc salarii compensatorii daca sunt dat afara si sa zicem ca as mai avea eu ceva si as mai castiga din vanzarea apartamentului de 3 camere si m-as muta in garsoniera.

sunt un om simplu asa ca as putea trai cu foarte putini bani. cat despre inflatie ea functioneaza ciudat. explica odata Louis Rossmann ca el nu poate sa ceara mai mult pe repararea unui macbook(chiar daca a crescut inflatia), deoarece nu s-a schimbat pretul in 5-8 ani. iar daca cere mai mult oamenii zic ca poate nu merita reparatia. la fel si pentru omul normal, poate nu e afectat asa tare, de exemplu au crescut mult pretul la masini sau anumite produse. dar de exemplu unde mai mananc eu, un fel de impinge tava dar mai sofisticata, pretul a cam ramas acelasi. la fel si cu gazele si curentul, daca garsoniera e izolata si are termopane bune cred ca poti sa-ti restragi cheltuielile.

dar na, asta e scenariul in care sunt singur, dar sunt casatorit si am 2 copii, deci na:) om vedea pe viitor.

Edited by bobitad, 22 December 2021 - 08:43.


#8
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View Postbobitad, on 22 decembrie 2021 - 08:40, said:

dar na, asta e scenariul in care sunt singur, dar sunt casatorit si am 2 copii, deci na:) om vedea pe viitor.
....si apoi urmeaza nepotii, samd.

#9
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017

View PostTheWarrior, on 22 decembrie 2021 - 09:02, said:

....si apoi urmeaza nepotii, samd.
nu stiu man, nu prea gandesc eu asa in viitor, om vedea. baby steps, cum ar zice americanii. noi de exemplu am crescut copii fara ajutorul nimanui si fara afterschool sau bona. bine, au 4 si 1 an, dar na, vedem si cu asta. cum am mai zis, daca esti un om simplu, lucrurile sunt mai simple. acum am si 3 zile de ”work from home” asa ca ne descurcam chiar ok.

#10
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View Postbobitad, on 22 decembrie 2021 - 08:40, said:

bai, daca as fi fost singur m-as fi putut retrage chiar si acum la 36 de ani.
la 36 de ani nu trebuie sa te gandesti la pensie, trebuie sa te gandesti sa fi sanatos si sa poti muncii........
Nivelul de trai depinde si de suma obtinuta de pe urma muncii tale.
Si nu neglija, pilon 2, fonduri de pensii, etc, se aduna bani si acolo, o sa vezi ca o sa fie importanti pe la 60 si ceva de ani.
Astia spuneau ceva ca de prin 2050 sa creasca varsta de pensionar si la noi, s-ar putea sa fi in graficul lor..............

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017
Pilonul ala II e o fata morgana.  Eu am la NN stransi acolo vreo 800 de milioane (lei vechi).   Sincer, cu mana pe inima, nu  cred ca ii voi mai vedea vreodata.

Probabil o sa mor de la stress cu mult inainte de varsta de pensionare si chiar nu ma prea intereseaza.  Ce vorbiti voi de pensii private ...  sunt bani aruncati pe fereastra.

Edited by Bogotta, 22 December 2021 - 09:38.


#12
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View PostBogotta, on 22 decembrie 2021 - 09:36, said:

Pilonul ala II e o fata morgana.  Ce vorbiti voi de pensii private ...  sunt bani aruncati pe fereastra.
E bine sa vina bani din mai multe surse.
Treaba e ca iti scade punctajul de la pensia de stat.

Timpul trece, ai adunat ceva banuti la pilonul 2.
Nu da nimeni faliment, stai linistit.

#13
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
De lucrat ar trebui sa lucrezi pana cand strangi o suma suficienta de bani cat sa-ti ajunga pana la final si sa si ramana ceva dupa aceea pentru siguranta. Sigur ca genele, conditiile in care ai trait pana in prezent, etc influenteaza durata de viata, dar, in final, nimeni nu poate sa stie cat de mult o sa traiasca. Un calcul gresit poate avea un efect devastator si te poti trezii numarand maruntisul din buzunar sa vezi daca ai de o paine la batranete. In plus chiar daca esti inca mai tanar te poti trezii neangajabil deoarece n-ai mai lucrat de nu stiu cat timp. In ultima decada si in general pe termen lung lucrurile merg bine, dar sa nu uitam ca perioada 2000-2010 este cunoscuta ca "lost decade" unde o suma investita in S&P500 in 2000 ar fi valorat la fel in 2010. In plus ani intregi de dobanzi ieftine si de stimulare a economiei prin consum ar putea duce la consecinte nedorite prin inflatia ce pare sa bata la usa. Bancile centrale par prinse intre ciocan si nicovala si deocamdata asteapta sa vada daca lucrurile se vor rezolva de la sine.
Cat despre cei care sunt pe afara daca n-au strans o suma de bani care sa le permita sa traiasca fara sa lucreze in afara nu le-as recomanda sa se gandeasca sa se intoarca in Romania (in special daca sunt mai tineri) cu gandul ca e mai ieftin. Da, sunt mai ieftine taxele si asigurarea la masina, dar pe ansamblu preturile sunt comparabile cu cele de afara, uneori mai scumpe si calitatea de multe ori discutabila. In plus asistenta medicala lasa mult de dorit si nu neaparat se poate rezolva cu bani, iar birocratia si eficienta cu care se rezolva lucrurile te pot scoate din pepeni.
Despre cei din Romania ce sa mai spun... veniturile sunt inca mici si solutia ar fi sa se angajeze in armata, servicii, sau locuri unde beneficiezi de pensie speciala si poti sa iesi mai devreme la pensie.

Astea fiind zise, Vanguard are un calculator care plecand de la o suma de bani si cat vrei sa cheltui anual iti arata ce sanse ai sa-ti ajunga banii https://retirementpl...NestEggCalc.jsf

Nu stiu ce-mi aduce viitorul, dar eu, la acest moment ma gandesc sa raman peste ocean si sa-mi reiau totusi rezidenta in Romania cand o sa am dreptul la pensie in Romania sau poate chiar mai devreme pentru asigurarea medicala de urgenta care e valabila in Europa. N-am nici un gand sa-mi petrec iarna in America unde unde asistenta medicala costa o avere si nici sa ma imprietenesc cu cartelurile mexicane, iar asigurarea medicala de peste ocean e scumpa si cu multe chichite. Aud ca sudul Greciei, Portugalia, sudul Frantei sunt accesibile. Insa cu toatea astea e o problema. In Romania trebuie sa-ti declari veniturile globale si daca ai venituri din investitii poti ajunge in situatia in care peste ocean sa nu platesti taxe, dar sa ai de platiti in Romania. In plus, teoretic, nu poti sa ai doua rezidente in acelasi timp.

#14
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 08.01.2021
La mine echivalentul piloanelor 2 si 3 sunt relativ interesante. Nu neaparat pentru ca ar da pe dinafara la randament (e bunisor pana acum insa nu se stie), insa sunt defiscalizate. Le platesc din brut nu din net aka chiar si cu 0% randament tot am cam 45% castig, ca in loc sa-i dau regelui mi-i dau mie.

In Romania m-as putea retrage cu un venit pasiv confortabil si acum, insa cat timp mai am copii in intretinere inca o sa mai lucrez (insa in niciun caz pana la 65 sau 70).  Plus ca am un job fain, in general merg cu placere la munca, e interesant si sunt inconjurat de oameni isteti si tineri si n-o iau ca pe o corvoada.

#15
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View PostKiloW, on 22 decembrie 2021 - 11:37, said:

Le platesc din brut nu din net aka chiar si cu 0% randament tot am cam 45% castig, ca in loc sa-i dau regelui mi-i dau mie.
Nu se stie peste zeci de ani ce o sa fie, e posibil sa isi aduca aminte ca nu au fost fiscalizati banii astia.
Astia cam au tinere de minte...........

Edited by TheWarrior, 22 December 2021 - 12:36.


#16
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 08.01.2021
Deja m-au tapat trei ani la rand de niște bani ca cică își iau in avans nu știu ce taxa însă se jură ca nu se mai ating de ei, cu condiția ca nici eu sa nu-i scot înainte de 65. Dacă ii scot înainte devin brusc impozabili.

#17
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

View PostTheWarrior, on 22 decembrie 2021 - 09:22, said:

la 36 de ani nu trebuie sa te gandesti la pensie, trebuie sa te gandesti sa fi sanatos si sa poti muncii........
La 36 e deja cam tîrzior. Începi să te gîndești la pensie din momentul în care poți pune un leu deoparte. Cu cît o faci mai repede și mai temeinic cu atît ai mai multe șanse să ieși la pensie cînd vrei tu, nu cînd vrea un ministru oarecare. Eventula să te și doară undeva de 'ai bă, sărăntocilor, vă mai dăm 10 lei de la anu'...

View PostTheWarrior, on 22 decembrie 2021 - 09:22, said:

Astia spuneau ceva ca de prin 2050 sa creasca varsta de pensionar si la noi, s-ar putea sa fi in graficul lor..............
Dacă o faci din vreme poți să le spui pa, pa cînd vrei tu, nu cînd vor ei...

#18
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007
Inflatia se poate contracara prin investitii...vladut, da, SP500 a fost cam pe zero crestere dar prin diversificare unii s-au descurcat... dividende si chirii pot fi alternative...

Tu vad ca legi momentul de suma de bani necesara.. o fi bine, o fi rau? De aia de fapt am si deschis topicul... Eu zic ca de la 5-6k Euro sau $ pe luna dupa taxe ,nu prea mai conteaza suma asa mult si sunt alte criterii...  Cu $6k pe luna cam traiesti oriunde vrei la pensie zic eu....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate