Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Planuri de Pensie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#127
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View Postvladut01, on 06 ianuarie 2022 - 18:56, said:

In Romania permisul de conducere canadian si cred ca si cel american nu sunt recunoscute si-ti face dosar penal daca te opreste in trafic. Solutia e sa ai permis de conducere international care e valabil doar un an de zile. Pe mine m-a costat vreo $50 ($25 permisul si vreo $20 pozele). Ca sa nu platesc de fiecare data,  in Romania mi-am preschimbat permisul de conducere romanesc expirat si vreo 10 ani de zile nu o sa mai am probleme cu permisul de conducere in Europa.


Eu nu conduc in Romania.... De ce sa ma enervez... cred ca nici nu mai stiu sa conduc manuala Posted Image

View PostMembruAnonim, on 06 ianuarie 2022 - 18:34, said:

Daca e sa crape crypto, iarasi o sa printeze astia bani doi ani si inflatia o sa se duca in cap: https://inthesetimes...-crypto-fascism

In urmatoarele 3 luni merge petrol si banci Posted Image

View Postrigmarole, on 06 ianuarie 2022 - 17:53, said:

Unii care au iesit foarte bine in ultimii 50 de ani sint cei care au mers pe mina lui Warren Buffet. Firma lui a scos in medie cam 20% pe an si are un sistem foarte bine pus la punct. E o companie, si nu un ETF sau fond mutual, dar e diversificata. Firmele care sint detinute integral si investitiile lor sint alese pe criterii precise.

Diferenta intre 10% si 20% pe termen lung e ca de la cer la pamint. 10k investite pe 30 de ani se transforma in 175k cu 10% si in 2.4M cu 20%.

20% daca consideri din 1965.. ultimii 40 de ani a cam fost sub SP500... Nu rau dar nu mai bine...

http://www.lazyportf...t-vs-us-stocks/

Edited by KING_99, 07 January 2022 - 00:34.


#128
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016

View PostOrinocoFlow, on 06 ianuarie 2022 - 14:56, said:



Asta ar fi una dintre cele mai interesante si productive teme de discutie, dar adevarul e ca nimeni nu poate prezice miscari de asemenea dimeniuni, asa cum nimeni nu se astepta sa vina COVID.

Exista metode de a face currency hedging, nu e o problema asa mare. E drept, nu e gratis.

#129
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016

View Postvladut01, on 06 ianuarie 2022 - 18:56, said:

In Romania permisul de conducere canadian si cred ca si cel american nu sunt recunoscute si-ti face dosar penal daca te opreste in trafic. Solutia e sa ai permis de conducere international care e valabil doar un an de zile. Pe mine m-a costat vreo $50 ($25 permisul si vreo $20 pozele). Ca sa nu platesc de fiecare data,  in Romania mi-am preschimbat permisul de conducere romanesc expirat si vreo 10 ani de zile nu o sa mai am probleme cu permisul de conducere in Europa.


Eu am condus ani de zile cu permis american. Am fost si oprit fara probleme.
Prostia asta cu permisul international e de curid, de vreo 2, maxim 3 ani, cel putin atunci am intrat eu in contact cu ea. Ca sa iti faci permis international in SUA e o formalitate, costa 20$ si ia 15 minute la orice sediu AAA, dar e enervant ca trebuie sa nu uit. .

View PostMembruAnonim, on 06 ianuarie 2022 - 18:58, said:

Da, dar daca iti opreste permisul european in Romania sau prin Europa, te intorci in Canada si poti conduce in continuare cu cel canadian, nu? sau iti faci permisul ala international si conduci cu el in Europa (chiar daca ai permisul romanesc suspendat).

Ala international cica nu e valabil decit insotit de original. E o bucata de carton cu poza capsata facuta pe genunchi de o entitate particulara.

View PostKING_99, on 07 ianuarie 2022 - 00:30, said:

Eu nu conduc in Romania.... De ce sa ma enervez... cred ca nici nu mai stiu sa conduc manuala Posted Image

In vacabnta inchiriatul masinii e esential. Eu conduc citeva mii de km pe an in Romania, plus citeva mii in alte tari unde ma duc (din Europa pina in America de sud) si nici nu am detinut  vreodata masina automata, ma tin antrenat :).

Edited by vrajitoruldinoz, 07 January 2022 - 01:17.


#130
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Voi aceia "nascuti" peste ocean,poate este ok sa conduceti cu doua permise
Aici in batranul continent,este ilegal sa detii doua permise de conducere eliberate de doua tari din EU.

Caut ceva firme din Asia / China,Korea sau Japonia ce au actiuni listate si sunt in techie sau industria medicala.
Any advice,appreciated.

PS
Titlul topicului se poate schimba in:
"Planuri Pensie Canada si US of A"

Edited by EmeraldCountryHouse, 07 January 2022 - 12:20.


#131
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View PostEmeraldCountryHouse, on 07 ianuarie 2022 - 12:19, said:


PS
Titlul topicului se poate schimba in:
"Planuri Pensie Canada si US of A"

Se poate schimba.. se pare ca Europenii au mai putine optiuni decat cei in NA si in general asteapta pensia de stat. Avantaje si dezavantaje....

#132
OrinocoFlow

OrinocoFlow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 02.10.2021

View Postvrajitoruldinoz, on 07 ianuarie 2022 - 00:50, said:

Exista metode de a face currency hedging, nu e o problema asa mare. E drept, nu e gratis.

Aici m-ai prins ca ma uit si eu ca si curca in calendar, cum zicea o fata mai sus.

View PostKING_99, on 07 ianuarie 2022 - 15:41, said:

Se poate schimba.. se pare ca Europenii au mai putine optiuni decat cei in NA si in general asteapta pensia de stat. Avantaje si dezavantaje....

Asa este. Pe de alta parte, in Europa ar trebui sa fim acoperiti in caz de probleme de sanatate si atunci avem nevoie de o suma mai mica pentru retirement. Teoretic. Posted Image

Edited by OrinocoFlow, 07 January 2022 - 16:49.


#133
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 25.11.2003

View PostKING_99, on 07 ianuarie 2022 - 15:41, said:

Se poate schimba.. se pare ca Europenii au mai putine optiuni decat cei in NA si in general asteapta pensia de stat. Avantaje si dezavantaje....
Există pensii private și în Europa, oarecum pe sistemul 401(k) din SUA. În Irlanda cel puțin poți cotiza o sumă la un fond de pensie, angajatorul poate să facă "matching" iar tu poți să decizi unde să se investească acei bani. Faza e că vrei să faci asta, pensia "de la stat" e în sumă fixă și nu e prea mare.

Avantajul la taxe este că suma cotizată este pre-tax, iar la pensie vei plăti taxe din ei într-un bracket inferior. Partea discutabilă e că poți investi chiar tu banii din salariul net (post-tax) iar în final să plătești doar taxa pe profit, atât cât e în țara în care decizi să ieși la pensie; dacă-ți ies câteva speculații gen cum au fost anii ăștia cu anumite acțiuni pe bursă sau cu crypto, problema pensiei poate să dispară de tot.

#134
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

View PostKING_99, on 07 ianuarie 2022 - 15:41, said:

Se poate schimba.. se pare ca Europenii au mai putine optiuni decat cei in NA si in general asteapta pensia de stat. Avantaje si dezavantaje....

View PostOrinocoFlow, on 07 ianuarie 2022 - 16:45, said:

Asa este. Pe de alta parte, in Europa ar trebui sa fim acoperiti in caz de probleme de sanatate si atunci avem nevoie de o suma mai mica pentru retirement. Teoretic. Posted Image

View PostDanCld, on 07 ianuarie 2022 - 17:08, said:

Există pensii private și în Europa, oarecum pe sistemul 401(k) din SUA. În Irlanda cel puțin poți cotiza o sumă la un fond de pensie, angajatorul poate să facă "matching" iar tu poți să decizi unde să se investească acei bani. Faza e că vrei să faci asta, pensia "de la stat" e în sumă fixă și nu e prea mare.

Cine crede ca va prinde o pensie de stat in urmatoriul deceniu,viseaza dezamagitor de rau penise de stat !
Unless impune la toti pensie privata ,cu plata suplimenatara.

Cea mai sigura pensie este cladirea din caramida...si cate mai multe.

@dan
In Irlanda sunt putin platitori de taxe pentru a asigura o pensie la toti penisonarii...

Edited by EmeraldCountryHouse, 07 January 2022 - 18:03.


#135
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019

Europa e mai pestrita, obiceiurile sint diferite de la loc la loc, legile difera. Poate de asta romanii din Europa de vest nu prea contribuie aici,
pentru ca nu au limbaj financiar comun.

Un englez mediu e mai familiar cu bursa si cu investitiile decit un neamt care e obisnuit sa stringa bani la banca.
Un neamt mediu are o retinere culturala sa faca imprumuturi mari si sa faca leveraj la ce investitii are. 'Schulden' are conotatii negative si ii opreste pe multi sa investeasca din cauza foneticii si a etimologiei cuvintului.

Termeni de investitii pe care multi nord-americani le stiu, ca blue chip, leverage, hedging, DCA, FIRE, junk bonds, P/E,
nu au traduceri care sa fie folosite curent de europenii care nu lucreaza in finante.


#136
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDanCld, on 07 ianuarie 2022 - 17:08, said:

Există pensii private și în Europa, oarecum pe sistemul 401(k) din SUA. În Irlanda cel puțin poți cotiza o sumă la un fond de pensie, angajatorul poate să facă "matching" iar tu poți să decizi unde să se investească acei bani. Faza e că vrei să faci asta, pensia "de la stat" e în sumă fixă și nu e prea mare.

Avantajul la taxe este că suma cotizată este pre-tax, iar la pensie vei plăti taxe din ei într-un bracket inferior. Partea discutabilă e că poți investi chiar tu banii din salariul net (post-tax) iar în final să plătești doar taxa pe profit, atât cât e în țara în care decizi să ieși la pensie; dacă-ți ies câteva speculații gen cum au fost anii ăștia cu anumite acțiuni pe bursă sau cu crypto, problema pensiei poate să dispară de tot.
Exact asta am facut eu in Irlanda (IrishLife); teoretic eu ar trebui sa iau ceva pensie din Romania (ceva de la stat + privat) in RON, ceva in EUR din Irlanda si USD din 'murica.
Cum va fi cu taxele la toate astea..... naiba stie.

Edited by MembruAnonim, 07 January 2022 - 19:17.


#137
OrinocoFlow

OrinocoFlow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 02.10.2021

View PostEmeraldCountryHouse, on 07 ianuarie 2022 - 18:02, said:

Cine crede ca va prinde o pensie de stat in urmatoriul deceniu,viseaza dezamagitor de rau penise de stat !
Unless impune la toti pensie privata ,cu plata suplimenatara.

Cea mai sigura pensie este cladirea din caramida...si cate mai multe.

@dan
In Irlanda sunt putin platitori de taxe pentru a asigura o pensie la toti penisonarii...

Pensia sociala din Irlanda nu are cum sa se desfiinteze si e aproape 1000E/luna.

Din cate stiu, in Irlanda nataliatea e sus de tot fata de Ro de ex.
Teoretic ar avea cine sa plateasca pensiile daca nu incepe un exod.

Nu am zis ca pensia din caramida nu este si ea buna Posted Image  dar in Ro mai apare cate un cutremur care darama caramizile...

View PostMembruAnonim, on 07 ianuarie 2022 - 19:15, said:

Exact asta am facut eu in Irlanda (IrishLife); teoretic eu ar trebui sa iau ceva pensie din Romania (ceva de la stat + privat) in RON, ceva in EUR din Irlanda si USD din 'murica.
Cum va fi cu taxele la toate astea..... naiba stie.

Wolffy, ce ai facut cu pensia din Irlanda, ai inchis-o/ transferat-o?
Eu pot sa beneficiez de pensia privata doar la 65, din cate stiu.

#138
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E deschis contul ala din Irlanda doar ca nu mai cotizez la el.

#139
OrinocoFlow

OrinocoFlow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 02.10.2021

View Postrigmarole, on 07 ianuarie 2022 - 18:58, said:

Europa e mai pestrita, obiceiurile sint diferite de la loc la loc, legile difera. Poate de asta romanii din Europa de vest nu prea contribuie aici,
pentru ca nu au limbaj financiar comun.

Un englez mediu e mai familiar cu bursa si cu investitiile decit un neamt care e obisnuit sa stringa bani la banca.
Un neamt mediu are o retinere culturala sa faca imprumuturi mari si sa faca leveraj la ce investitii are. 'Schulden' are conotatii negative si ii opreste pe multi sa investeasca din cauza foneticii si a etimologiei cuvintului.

Termeni de investitii pe care multi nord-americani le stiu, ca blue chip, leverage, hedging, DCA, FIRE, junk bonds, P/E,
nu au traduceri care sa fie folosite curent de europenii care nu lucreaza in finante.

De FIRE stiu de la Mr Money Mustache Posted Image

Edited by OrinocoFlow, 07 January 2022 - 20:31.


#140
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019

View PostOrinocoFlow, on 07 ianuarie 2022 - 20:29, said:



De FIRE stiu de la Mr Money Mustache Posted Image


Vad ca are 7 milioane de pagini vizionate pe an, si asta intr-un blog financiar. Tipul cistiga acum mult mai mult decit cind lucra la om ( incercare de traducere pentru "working for the man").

#141
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvladut01, on 06 ianuarie 2022 - 18:56, said:

In Romania permisul de conducere canadian si cred ca si cel american nu sunt recunoscute si-ti face dosar penal daca te opreste in trafic.
Sunt recunoscute și poți conduce cu ele dacă ești in regim de turist (deci domiciliul e in altă țară).
Valabil și viceversa: ca turist roman poți închiria și conduce mașini in SUA, Canada etc

#142
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In US trebuie sa-ti scoti permis international ca asta normal nu e recunoscut; e ce a zis mai sus si vrajitorul ca e o chestie de $25-50.

Intrebarea mea e alta: vin in Europa, inchiriez masina cu permisul meu irlandez, imi dau aia amenzi ce se duc pe adresa din Irlanda (unde nu mai locuiesc de vreo 5 ani) sau mi-l suspenda; pot bine mersi sa ma intorc in US si sa conduc in continuare cu permisul meu american ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.

Sau cu tot cu permisul irlandez suspendat, inchiriez masina in Europa cu cel american international; pare un loophole aici ca imi scapa ceva.

O alta prostie: permisul romanesc sau irlandez il poti schimba in permis nemtesc daca te relochezi acolo; astia la mine in stat recunosc permisul nemtesc pe care il poti schimba in permis american fara examen; eu cu permisul irlandez a trebuit sa dau examen (care e super usor).

Cum e doar Germania din UE in lista aia, nu stiu:
[ https://i.postimg.cc/2LW5tYcQ/Screen-Shot-2022-01-07-at-11-06-29-AM.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 07 January 2022 - 21:06.


#143
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 25.11.2003

View PostMembruAnonim, on 07 ianuarie 2022 - 21:02, said:

Intrebarea mea e alta: vin in Europa, inchiriez masina cu permisul meu irlandez, imi dau aia amenzi ce se duc pe adresa din Irlanda (unde nu mai locuiesc de vreo 5 ani) sau mi-l suspenda; pot bine mersi sa ma intorc in US si sa conduc in continuare cu permisul meu american ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.
S-o luăm pe rând:
  • dacă te vede radarul în Irlanda în particular, se trimite amenda la firma de închirieri auto care încearcă să dea de tine. Cel mai probabil scenariu e cel în care procesul legal ajunge la judecător iar acesta constată că nu s-a putut da de tine și va anula amenda (chiar așa).
  • dacă te vede în altă țară europeană, procesul e diferit, în funcție de ce adresă ai lăsat firmei de închirieri - în unele țări vei rămâne cu un debit care se va prescrie la un moment dat, dar nu cred că e undeva ca în SUA să te aresteze pentru cine știe ce amendă de care "nu ai știut".
Suspendarea permisului irlandez e în general decisă de judecător sau dacă ai acumulat un număr de puncte pe permis, dar asta presupune ca tu să fi plătit amenzile respective, irlandezii nu pun punctele pur și simplu, din oficiu adică. Tratat de transfer al punctelor au doar cu Marea Britanie, amenzile de pe continent nu se iau în considerare.

#144
OrinocoFlow

OrinocoFlow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 02.10.2021

View Postrigmarole, on 07 ianuarie 2022 - 20:44, said:

Vad ca are 7 milioane de pagini vizionate pe an, si asta intr-un blog financiar. Tipul cistiga acum mult mai mult decit cind lucra la om ( incercare de traducere pentru "working for the man").

E de apreciat faptul ca a facut un plan, s-a tinut de el si a reusit sa se retraga inainte de 30 de ani. Dar pe de alta parte l-a costat casnicia.
Cred ca femeia aia s-a saturat sa nu mearga si ea la un coafor si sa stea acasa sa faca sapun.
Dar blogul merita citit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate