Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Planuri de Pensie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#145
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

View PostOrinocoFlow, on 07 ianuarie 2022 - 20:21, said:

Pensia sociala din Irlanda nu are cum sa se desfiinteze si e aproape 1000E/luna.

Din cate stiu, in Irlanda nataliatea e sus de tot fata de Ro de ex.
Teoretic ar avea cine sa plateasca pensiile daca nu incepe un exod.

Eu pot sa beneficiez de pensia privata doar la 65, din cate stiu.

View PostMembruAnonim, on 07 ianuarie 2022 - 21:02, said:

In US trebuie sa-ti scoti permis international ca asta normal nu e recunoscut; e ce a zis mai sus si vrajitorul ca e o chestie de $25-50.

Intrebarea mea e alta: vin in Europa, inchiriez masina cu permisul meu irlandez, imi dau aia amenzi ce se duc pe adresa din Irlanda (unde nu mai locuiesc de vreo 5 ani) sau mi-l suspenda; pot bine mersi sa ma intorc in US si sa conduc in continuare cu permisul meu american ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.

Sau cu tot cu permisul irlandez suspendat, inchiriez masina in Europa cu cel american international; pare un loophole aici ca imi scapa ceva.

O alta prostie: permisul romanesc sau irlandez il poti schimba in permis nemtesc daca te relochezi acolo; astia la mine in stat recunosc permisul nemtesc pe care il poti schimba in permis american fara examen; eu cu permisul irlandez a trebuit sa dau examen (care e super usor).

Cum e doar Germania din UE in lista aia, nu stiu:


View PostDanCld, on 07 ianuarie 2022 - 21:39, said:

S-o luăm pe rând:
  • dacă te vede radarul în Irlanda în particular, se trimite amenda la firma de închirieri auto care încearcă să dea de tine. Cel mai probabil scenariu e cel în care procesul legal ajunge la judecător iar acesta constată că nu s-a putut da de tine și va anula amenda (chiar așa).
  • dacă te vede în altă țară europeană, procesul e diferit, în funcție de ce adresă ai lăsat firmei de închirieri - în unele țări vei rămâne cu un debit care se va prescrie la un moment dat, dar nu cred că e undeva ca în SUA să te aresteze pentru cine știe ce amendă de care "nu ai știut".
Suspendarea permisului irlandez e în general decisă de judecător sau dacă ai acumulat un număr de puncte pe permis, dar asta presupune ca tu să fi plătit amenzile respective, irlandezii nu pun punctele pur și simplu, din oficiu adică. Tratat de transfer al punctelor au doar cu Marea Britanie, amenzile de pe continent nu se iau în considerare.

Nu rezolvi cu amenda,daca te prinde in orice tara, te gasesc si poti ramane pe jos,imediat fara nici o favoare de la politia locala.De prescris,nu am auzit nimic,esti acolo "permanent records"
Amenzile de trafic se depun intr-o database comun,in toata Europa,inclusiv Romania.
Dac ai atras o amenda in Irlanda si conduci probabil in Romania sa iti vezi mosiile si te prinde Garcea,te gaseste in acea database comuna si iti ia permisul si pasaportul (ca asa stie el sigur ca isi ia spaga) si risti sa te duci acasa cu avionul. Permisul si/sau pasaportul il ridici de la sectie daca stii pe nenea local sau iti vine prin posta,de la Ambasada sau Consulatul din Romania (asta daca nu se pierd prin alte colturi geographice).Eu am copii de pe permis si de pe pasaport / carte de identitate si i le arat daca sunt oprit.Cand ajun gin tara,intru in primul oficiu de notar /avocat si fac opii legalizate de pe documentele oficiale.Can dsun toprit,arat copii legaloizate de oficial si cele originale nu le mai gasesc,sunt prin casa parintilor la tara sau mi-au fost furate.Same cu credit card sau debit cards...daca le folosesc mai mult decat consider normla,la intoarecerea acasa,le declar compromise si in 3-5 zile primesc noi,cu numar diferit,ca sa ma proterjez de copiiatorii din tara.


Una dintre problemele cu pensiile de stat nu este suma de 800 / 1,000 pe luna si/sau natalitatea , sau compozitia cetatenilor... este ca sistemul muta posturile in timpul jocului !
Astazi,probabil iesi la pensie la 65, La anul 66,apoi la 67 si asa se ridica varsta cu 3-6 luni pe fiece an trecator...iara tu,stai frumos si te uiti cum pica frunza din arbore de pe patul de spital ! Posted Image
Cum rezolvi asta,unless esti in sistemul de stat,unde,din cate am inteles te poti pensiona dupa o anumita perioada acumulata de munca si/sau de contributii sociale.
In Romania,a while go,puteai sa platesti si sa cumperi anii de pensie.

Despre caramizi...am avut 4 apartmanete acasa din caramida.Cumparate cash si rent it out.
Cand eram tanar si prost (si sotia mai calma cu mine) le-am vandut,ca sistemul este ticalosit in tara si nu ma voi intoarce nicicand.
Vandut tot si investit in lucruri ce au facut temelia intr-un fel mai iertator spus.
Astazi, mai batran si vezi ca painea si oul si branza este mai organica si miroase diferit pe batatura ta de pamant... well,cum se spune,vezi lucrurile mult diferit.

Edited by EmeraldCountryHouse, 07 January 2022 - 22:45.


#146
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View PostKING_99, on 07 ianuarie 2022 - 15:41, said:


Se poate schimba.. se pare ca Europenii au mai putine optiuni decat cei in NA si in general asteapta pensia de stat. Avantaje si dezavantaje....

E o chestie de mentalitate si de ce vezi in jur. Nu opreste nimeni europenii sa-si faca propriul destin.
De fapt sistemele sint destule de asemanatoare. Si SUA/Canada au pensii de la stat, iar in SUA e chiar generoasa fata de multe alte tari mai "de stinga".
Pe d ealta parte Europa are sisteme private, desi cel putin in Romania nu sint foarte avantajoase pentru angajati (obliga oamenii sa invetsastca prin firme de investitii agreate de stat cu comisoane mari). Poti sa iti faci investitii complet separat de orice sistem de pensii chiar si in Europa. Ai piete de actiuni, ai acces la toata lumea, ai imobobiliare in care sa bagi banii, deci cel putin astea  sint disponibile si in Romania. E drept ca in unnele tari sistemul de impozitare e foarte sever impotriva investitiilor, dar nu in Romania.

View PostMembruAnonim, on 07 ianuarie 2022 - 21:02, said:

In US trebuie sa-ti scoti permis international ca asta normal nu e recunoscut; e ce a zis mai sus si vrajitorul ca e o chestie de $25-50.

Intrebarea mea e alta: vin in Europa, inchiriez masina cu permisul meu irlandez, imi dau aia amenzi ce se duc pe adresa din Irlanda (unde nu mai locuiesc de vreo 5 ani) sau mi-l suspenda; pot bine mersi sa ma intorc in US si sa conduc in continuare cu permisul meu american ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.

Sau cu tot cu permisul irlandez suspendat, inchiriez masina in Europa cu cel american international; pare un loophole aici ca imi scapa ceva.


Imi inchipui ca stii ca nici in SUA nu se platesc amenzi de circulatie intre state, sau asta era valabil acum citiva ani ca acum nu mai stiu. Cel putin astea "normale".
Sint niste exceptii (Tristate area in nord est de exemplu, si or mai fi).
Evident riscul e sa te intorci in statul respectiv inainte sa se iti fie sterasa amenda si poti fi prins.

Quote

O alta prostie: permisul romanesc sau irlandez il poti schimba in permis nemtesc daca te relochezi acolo; astia la mine in stat recunosc permisul nemtesc pe care il poti schimba in permis american fara examen; eu cu permisul irlandez a trebuit sa dau examen (care e super usor).

Cum e doar Germania din UE in lista aia, nu stiu:
[ https://i.postimg.cc/2LW5tYcQ/Screen-Shot-2022-01-07-at-11-06-29-AM.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Probabil sint multe baze militare, si militari care se plimba intre Germania si SUA.

View PostEmeraldCountryHouse, on 07 ianuarie 2022 - 22:44, said:

de pe documentele oficiale.Can dsun toprit,arat copii legaloizate de oficial si cele originale nu le mai gasesc,sunt prin casa parintilor la tara sau mi-au fost furate.Same cu credit card sau debit cards...daca le folosesc mai mult decat consider normla,la intoarecerea acasa,le declar compromise si in 3-5 zile primesc noi,cu numar diferit,ca sa ma proterjez de copiiatorii din tara.


Asta e o legenda de pe vremuri, Romania e mult mai sigura ca SUA (cel putin) in privinta credit cardurilor. La debit te duci si tu la o banca nu orice aparat pe strada, desi cred ca riscul e cam zero oricum. Nu prea ai motive s a folosesti prea mult cash, cardul e foarte folosit.

Edited by vrajitoruldinoz, 07 January 2022 - 22:55.


#147
OrinocoFlow

OrinocoFlow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 02.10.2021
Bun, intrebarea ar fi ce cheltuieli ar avea cineva la pensie intr-un anume loc.

In video-ul asta am gasit cele mai bune detalii de pana acum legate de costuri, in cazul de fata in Fuerteventura, insulele Canare.
Stiu, sunteti pe aici cei carora va plac muntii si padurile, dar gadniti-va ca aveti La Gomera/Tenerife/Madeira in aceeasi zona, toate acoperite de paduri si pline de trasee de hiking, vegetatie luxurianta, piste de biciclete etc.
Daca sunteti homofobi, imi cer scuze Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/34MRM8R7on8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#148
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMembruAnonim, on 07 ianuarie 2022 - 21:02, said:

In US trebuie sa-ti scoti permis international ca asta normal nu e recunoscut; e ce a zis mai sus si vrajitorul ca e o chestie de $25-50.
Atunci cum am putut eu închiria mașină și conduce fără nimic adițional? :habarnam:

#149
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Permisul european e recunoscut in US; cel american nu e recunoscut in EU (iti trebuie permis international care e o bucata de hartie aditionala ce o cari cu tine). M-am exprimat eu gresit sus ca am privit-o din punctul meu de vedere (din US vin in EU si conduc).

Edited by MembruAnonim, 08 January 2022 - 20:05.


#150
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 25.11.2003

View PostOrinocoFlow, on 08 ianuarie 2022 - 19:46, said:

Daca sunteti homofobi, imi cer scuze Posted Image
LOL, ca în cuplurile tradiționale, unul dintre parteneri vorbește mai mult și le știe pe toate, iar celălalt zice doar "da, da" Posted Image

#151
OrinocoFlow

OrinocoFlow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 02.10.2021

View PostDanCld, on 08 ianuarie 2022 - 20:19, said:

LOL, ca în cuplurile tradiționale, unul dintre parteneri vorbește mai mult și le știe pe toate, iar celălalt zice doar "da, da" Posted Image

Posted Image  Se vede de la o posta ca roscata domina

Edited by OrinocoFlow, 08 January 2022 - 20:21.


#152
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Roscata puts bread on the table.

#153
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009

View PostOrinocoFlow, on 08 ianuarie 2022 - 19:46, said:

Bun, intrebarea ar fi ce cheltuieli ar avea cineva la pensie intr-un anume loc.

In video-ul asta am gasit cele mai bune detalii de pana acum legate de costuri, in cazul de fata in Fuerteventura, insulele Canare.
Stiu, sunteti pe aici cei carora va plac muntii si padurile, dar gadniti-va ca aveti La Gomera/Tenerife/Madeira in aceeasi zona, toate acoperite de paduri si pline de trasee de hiking, vegetatie luxurianta, piste de biciclete etc.
Daca sunteti homofobi, imi cer scuze Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/34MRM8R7on8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sunt convins ca pe la 70 ani, pentru cei mai multi vor fi foarte importante hikingul si pistele de biciclete.

#154
OrinocoFlow

OrinocoFlow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 02.10.2021
Ar trebui sa fie, daca vrei sa prinzi suta de ani Posted Image

#155
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009
Suta? Nonsense. Consumi resurse de pomana.
E drept ca destui o fac inca de la varste tinere. Problema e cum traiesti, ce fel de viata.
Uneori e comic sa vad pe unii ce planuri fac, de la distanta de 25-30 de ani. Oricum mai bine decat deloc. Sanatatea joaca rol extrem de important, asa zisa viata cumpatata, sport, etc, ajuta destul, totusi exista multi factori in afara controlului nostru.

Tinerii ignora destul de usor astea, las’ ca ma descurc. Mai ales in vest acum,  sanatatea e afacere, medicina preventiva scoasa de mult din curriculum si vorbirea curenta. Scapa cine poate, il duce mintea si are noroc.

Veti gandi altfel, majoritatea lucrurilor care prezentau interes odata devin putin importante.

#156
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Rosé pe unde ma duc văd oameni inclusiv femei - de 60+ care sint mai buni decit mine la orice fac, ski, road bikini, mtb, hiking, alergat etc.
Bineînțeles avem și extrema opusa. Cum ne-o fi norocul.

#157
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009
Inseamna ca trebuie sa-ti schimbi antrenorul.
:D

#158
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Pai aia au timp ca-s pensionari. Și unii din ei sunt chiar foarte buni.

#159
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 25.11.2003

View PostRosebud09, on 09 ianuarie 2022 - 04:13, said:

Tinerii ignora destul de usor astea, las’ ca ma descurc. Mai ales in vest acum,  sanatatea e afacere, medicina preventiva scoasa de mult din curriculum si vorbirea curenta. Scapa cine poate, il duce mintea si are noroc.
Eu am crescut cu bunici și alte rude pe la țară, oameni care teoretic aveau un stil de viață foarte sănătos, cu multă activitate fizică și aproape doar mâncare "bio", ce creștea prin grădină sau prin curte adică. După 60 de ani toți sau aproape toți aveau probleme cu articulațiile și cu hipertensiunea, asta doar din stilul de viață cu multă muncă brută în cazul bărbaților, de detaliu dar foarte repetitivă în cazul femeilor. Plus cei care se "damblagiseră" până la vârsta respectivă din diverse alte motive.

Oricum, ce zic aici nu e o problemă românească, acum câteva luni ni se plângea frizerița ruso-lituaniană că maică-sa rămasă la țară în Lituania nu se simte deloc bine cu "tensiunea" și "reumatismul". Da, da...

#160
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009
Pensionarii pe care-i vedem alergand in parc sunt o minoritate. Ca si cei sanatosi. Sunt enorm de multi cu probleme, de obicei de inima sau cu probleme din cauza excesului alimentar, bautura. Pe deasupra, odata cu cresterea semnificativa a numarului imigrantilor in varsta, sistemul de sanatate are probleme specifice.
Am fost la spital anul trecut si cand am zis ca nu iau nici un medicament in mod curent, s-au uitat la mine ca picat din alta lume, s-au uitat unii la altii, wow!. Ciudat, pentru mine, dar cred ca spune destul despre cum e de obicei.
Problema noastra este stressul, si vom vedea consecintele la varsta mai inaintata.

#161
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Pai ne stresam ca sã facem bani ca sã nu ne stresam la pensie :))

#162
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 22.05.2011

View Postvrajitoruldinoz, on 09 ianuarie 2022 - 04:53, said:

Rosé pe unde ma duc văd oameni inclusiv femei - de 60+ care sint mai buni decit mine la orice fac, ski, road bikini, mtb, hiking, alergat etc.
Bineînțeles avem și extrema opusa. Cum ne-o fi norocul.

N-am inteles ce-i aia road bikini vrajitoare? Iesi cu ata-n kur pe strada, si cum te intrec cei de 60+?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate