Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

In sfârșit ne filmam in trafic

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
274 replies to this topic

#73
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Ești polițist de vii cu retorica astaa? In Germania și Italia e la fel, flash-uri pe contrasens, iar aia care fac prostii au statie și evită filtrul pe camp. Aia care fac nasoale grave au antemergator.

Edited by SpeedDemon, 12 November 2021 - 06:57.


#74
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostDorel-Jefuitorul, on 12 noiembrie 2021 - 00:18, said:

Eu stiam ca pentru asta exista politie rutiera, daca este inutila, nu este in stare, s-o desfiintam zic.
Ce zici tu n-are nici un sens, este o exagerare si o denaturare malitioasa a ceea ce am afirmat eu.

View PostDorel-Jefuitorul, on 12 noiembrie 2021 - 00:18, said:

sa treaca toti la birouri si sa proceseze filmulete primite de la turnatori.
Inca o data spun: asta NU este turnatorie.
Turnatoria se refera la aplicarea unor legi imorale, evident daunatoare pentru om.

Codul Rutier nu corespunde acestei descrieri.
Raportarea incalcarilor Codului Rutier NU reprezinta turnatorie.
Incalcarile Codului Rutier ne pun pe toti in pericol.

View PostSpeedDemon, on 11 noiembrie 2021 - 21:19, said:

eu îmi pun camera superzoom la balcon și filmez fiecare pieton care traverseaza neregulamentar inclusiv pe străzi pustii
Asta este o exagerare infantila, o eroare de logica de tip "om de paie":
https://en.wikipedia.../wiki/Straw_man

View PostSpeedDemon, on 11 noiembrie 2021 - 21:19, said:

Daca filmez pe unul că își aruncă țigara pe jos in loc să și-o bage in ceva recipient și să o ia cu el la fel e conduita civica înaltă nu?
Da.
Aruncatul gunoaielor pe jos ne afecteaza negativ pe toti.
NU ESTE OK sa arunci tigara pe jos.

View PostSpeedDemon, on 11 noiembrie 2021 - 21:19, said:

Daca te filmez aruncând un gunoi la cos dar cade pe lângă cos...
Daca nu-l ridic ulterior, amendeaza-ma, ca merit.
Aruncatul gunoaielor pe jos ne afecteaza negativ pe toti.

#75
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,440
  • Înscris: 15.11.2005
doar ca idee... iti pune unul vreo 10 frane in fata, te inghesuie si dupa aia cumva ajungi si tu in fata lui ii pui o frana doar ca sa vada cat de misto e si el trimite filmarea...misto nu?
Plus ca daca nu e trimisa toata filmarea e foarte interpretabil.

este turnatorie clar:)
camere publice, o daaaaaa, cat mai multe dar nu vreau sa vad un milion de george lucas prin bucuresti la volan

Edited by Mondeo, 12 November 2021 - 10:39.


#76
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,385
  • Înscris: 29.01.2008
Păi nu ai decât să trimiți tu filmarea, iar când treci în fața lui te duci în treaba ta, nu trebuie să fii la fel de prost ca el.

#77
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,440
  • Înscris: 15.11.2005
suna frumos ce ai scris tu aici, calm in scaun, la o cafea, realitatea este alta si stii treaba asta, toti suntem numai miere si corectitudine si woke in spatele tastaturii, in viata reala este total alta situatie...

Edited by Mondeo, 12 November 2021 - 10:59.


#78
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMondeo, on 12 noiembrie 2021 - 10:58, said:

suna frumos ce ai scris tu aici, calm in scaun, la o cafea, realitatea este alta
Nu, realitatea este aia in care tu ar trebui sa iti vezi de treaba, ca om matur cu mai mult de 2 neuroni in cap.

#79
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostMondeo, on 12 noiembrie 2021 - 10:32, said:

si dupa aia cumva ajungi si tu in fata lui ii pui o frana
Daca faci asta, meriti sa fii amendat.
Si cu asta ne-ai demonstrat ca de fapt grija ta nu este una legata aspectul de moralitate ("nu vrem turnatorie").
Grija ta este ca tu esti printre bizonii din trafic care se simt cu musca pe caciula.

Edited by kolfleading, 12 November 2021 - 11:17.


#80
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Inregistrarile video private nu trebuie si nu vor ajunge niciodata sa fie motive suficiente de a proba contraventiile altora, care autorilor nu le provoaca nici un prejudiciu. Din cate stiu, in Austria e specificat in legislatie ca inregistrarea video proprie poate fi folosita exclusiv pentru probarea propriei nevinovatii, in nici un caz pentru incriminarea altuia. Iar in Germania am inteles ca politia chiar avertizeaza soferii sa pastreze filmarile strict pentru ei, daca ii vad cu dash-cam pe parbriz.
Motivele sunt diverse, incepand de la oportunitate, trecand prin morala si incheind cu autenticitatea filmarii si impartialitatea autorului.
Mai vezi si pe unii care stiu regulile dupa ureche, dar sunt convinsi ca ei au dreptate. Am vazut un clip in care unul racnea la altul "nu vezi, bah, semnu' de sens unic?", desi indicatorul era rotund, nu patrat. Si altele. Hai sa ne vedem fiecare de porcii lui si tara o va duce mai bine.

As fi de acord cu un sistem de supraveghere video oficial, auditabil, sincronizat ca timp si ale carui inregistrari sa nu poata fi alterate de cetateanul "civil". Si din care sa nu se poata sterge nimic. Dar nu cu mizerii personale de provenienta dubioasa.

#81
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Dacă intră legea în vigoare, presimt că vor curge topicurile cu:

Am fost bătut lat de nu știu cine, nu știu de la ce mi se trage, m-au umplut de sânge. Sunt liniștit, sunt un om bun, corect, cu simț civic. Doar trimit zilnic, zeci de sesizări la Poliția Rutieră cu nereguli. De unde mi se trage?

Posted Image
(de parcă nu ne erau de ajuns bătăile cocalarilor/interlopilor ...)

Încă nu am învățat să ne vedem de treaba noastră, să ne axăm pe dezvoltarea personală, și .. ÎNCĂ spiritul justițiar colcăie în noi. Repet, dacă e o sesizare referitoare la mine (situația cu frâna bruscă în față), sau mă forțeaza să ies de pe carosabil - e perfect valid raționamentul vostru.

Cum zicea un coleg mai sus ... încă o cameră video de pe balcon mai lipsește. Facem Ochii din umbră. Live.

Edited by Rhesus, 12 November 2021 - 12:28.


#82
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Repet, precedentul e creat, UK fiind una din tarile unde asa ceva exista si se aplica conform legislatiei locale:
https://www.bennetts...ed-law-speeding

As dori asa ceva in toata Europa.

#83
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,440
  • Înscris: 15.11.2005

View Postkolfleading, on 12 noiembrie 2021 - 11:17, said:

Daca faci asta, meriti sa fii amendat.
Si cu asta ne-ai demonstrat ca de fapt grija ta nu este una legata aspectul de moralitate ("nu vrem turnatorie").
Grija ta este ca tu esti printre bizonii din trafic care se simt cu musca pe caciula.
ai cumva steagul purpuriu pe oglinda retrovizoare?
oricum in afara de "bizonii" din trafic mai sunt si "bizonii" din spatele tastelor care comenteaza fara sa inteleaga exemplul oferit.

View Postro_explorer, on 12 noiembrie 2021 - 11:02, said:

Nu, realitatea este aia in care tu ar trebui sa iti vezi de treaba, ca om matur cu mai mult de 2 neuroni in cap.
sincer din partea ta ma asteptam la altfel de raspuns, bineinteles chiar daca nu esti de acord cu ce am scris, nu la un santierism de asta mai voalat asa...
Ca sa revin, ma bucur ca voi traiti asa intr-o lume zen, unde nu exista nervi, nu cedeaza nimeni, numai norisori albi pe cer albastru... pe unde traiti voi ? prin  Chesapeake Shores, Riverdale, Belgravria? nu de altceva dar si eu asa vrea asa o lume, da ia uite, cand deschizi ochii dimineata tot aici esti!

Edited by Mondeo, 12 November 2021 - 15:35.


#84
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019

View Postro_explorer, on 12 noiembrie 2021 - 14:16, said:

UK
Mi-a plăcut cum se încheie articolul:

Quote

It only becomes a problem if forces reduce other means of Roads Policing enforcement, like dedicated Roads Policing Officers
La noi oricum sunt puțini. Vor fi angajați suficienți dacă tot le sunt preluate atribuțiile de către cetățeni?

#85
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Iar UK in multe privințe e nașpa rău, chiar nu e o țară să o vezi ca exemplu. Oameni mai xenofobi ca acolo nu vezi nicăieri. Nația aia e așa retardata că băgase camere și în cabina la șoferii de tir sa te filmeze nonstop și nu puteai nici să te ca** fara bocanci, casca și vesta reflectorizanta. Eu o vad ca o societate eșuată când deși oferă salarii mai mari că în Europa tot e tratata cu scârbă. Prefer modelul german sau austriac.
Sa nu mai zic de ce fail a fost Brexit.

Edited by SpeedDemon, 12 November 2021 - 16:12.


#86
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,753
  • Înscris: 21.03.2020

View PostMondeo, on 12 noiembrie 2021 - 10:32, said:

doar ca idee... iti pune unul vreo 10 frane in fata, te inghesuie si dupa aia cumva ajungi si tu in fata lui ii pui o frana doar ca sa vada cat de misto e si el trimite filmarea...misto nu?
Plus ca daca nu e trimisa toata filmarea e foarte interpretabil.

este turnatorie clar:)
camere publice, o daaaaaa, cat mai multe dar nu vreau sa vad un milion de george lucas prin bucuresti la volan

View PostMondeo, on 12 noiembrie 2021 - 10:58, said:

suna frumos ce ai scris tu aici, calm in scaun, la o cafea, realitatea este alta si stii treaba asta, toti suntem numai miere si corectitudine si woke in spatele tastaturii, in viata reala este total alta situatie...
Cumpara-ti camera ca sa stai si tu relaxat...

#87
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMondeo, on 12 noiembrie 2021 - 15:29, said:

sincer din partea ta ma asteptam la altfel de raspuns, bineinteles chiar daca nu esti de acord cu ce am scris, nu la un santierism de asta mai voalat asa...
Îmi cer scuze dar în lumea din capul meu doar un șofer suferind de retard sever se poate cobora la nivelul de a face brake check.
Nu, nu trăiesc într-o lume Zen, eu însumi încerc sa fiu cat mai Zen cu putință și la fel cum nu îmi bat copiii nici chiar atunci când îmi vine sa ii omor de draci ce îmi fac, la fel nu fac nici magarii în trafic căci rezultatul poate fi fatal.
Se cheamă auto-control, lucru care ne separa de animale. Animalele nu au ce cauta pe șosele.

#88
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
E o propunere fantezistă și inaplicabilă practic.
N are cine să vizioneze toate filmulețele trimise de diverși justițiari, nu se poate sancționa proprietarul ci doar șoferul, deci tămbălău cu citarea proprietarului pt desemnarea șoferului din data și ora respectivă, pe scurt, o aiureală deloc gândită care nu are șanse să treacă.

#89
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,385
  • Înscris: 29.01.2008

View PostMondeo, on 12 noiembrie 2021 - 10:58, said:

suna frumos ce ai scris tu aici, calm in scaun, la o cafea, realitatea este alta si stii treaba asta, toti suntem numai miere si corectitudine si woke in spatele tastaturii, in viata reala este total alta situatie...
În această situație e la fel și în realitate, nu-mi pun mintea cu idiotul, ci fac în așa fel încât să nu mai am de-a face cu el: mă asigur că între noi e o distanță suficientă pentru a nu mai avea tangență cu el. Am trecut de mai multe ori prin astfel de situații, pe DN sau pe autostradă, în România sau în Ungaria.

#90
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostDarthBane, on 12 noiembrie 2021 - 16:35, said:

E o propunere fantezistă și inaplicabilă practic.
N are cine să vizioneze toate filmulețele trimise de diverși justițiari, nu se poate sancționa proprietarul ci doar șoferul, deci tămbălău cu citarea proprietarului pt desemnarea șoferului din data și ora respectivă, pe scurt, o aiureală deloc gândită care nu are șanse să treacă.
Ba are cine, un task-force dedicat pentru asta. Se poate stabili un timp pentru a considera filmarile cu pricina, 6 luni de exemplu, pentru a ze lua o decizie asupra filmarii, mai ales ca e usor de decis daca e de aruncat sau nu la cos la o simpla vizionare. Se pot pune restrictii de lungime a filmelor la 1 minut, ce depaseste se refuza automat.
In plus, daca trebuie sa spui cine a condus masina e simplu: ori esti tu si iei amenda ori nu esti tu si spui cine, in caz contrat platesti amenda ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate