Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

Cine este Isus Hristos?

* * * - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4599 replies to this topic

#2521
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostSfantul Jakob, on 09 aprilie 2023 - 07:12, said:

https://forum.softpe...tyle_emoticons/
Cuvântul este Persoana și Persoana este Cuvântul

Ioan 1:14

"Și Cuvântul S-a făcut trup și a locuit printre noi, plin de har și de adevăr. Și noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl."

Cuvantul lui Dumnezeu.
Oricine se naste din Cuvântul lui Dumnezeu, este fiu al lui Dumnezeu.


Dumnezei.

Ioan 1:12 – "Dar tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu;"

Ioan 10:35 – "Dacă Legea a numit dumnezei pe aceia cărora le-a vorbit Cuvântul lui Dumnezeu, și Scriptura nu poate fi desființată,"


View PostSfantul Jakob, on 09 aprilie 2023 - 07:12, said:

Cine va încerca să scoată epistolele sfântului Apostol Pavel din Noul Testament îi va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vieții și din cetatea sfântă.
Cuvântul lui Dumnezeu este viu și rămâne în veac.
Nu o sa scoata nimeni nimic, vremea semanatului s-a sfarsit.
Dupa ce samanta creste si da rod, la vremea secerisului planta rea va fi scoasa din radacina, apoi va fi aruncata in foc.
Din cate observ graul este încă verde, far nu mai este mult.

Edited by Elihu_66, 09 April 2023 - 10:35.


#2522
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,809
  • Înscris: 06.03.2021

View PostElihu_66, on 09 aprilie 2023 - 10:25, said:

a) Cuvantul lui Dumnezeu.
Oricine se naste din Cuvântul lui Dumnezeu, este fiu al lui Dumnezeu.

Dumnezei.


b) Nu o sa scoata nimeni nimic, vremea semanatului s-a sfarsit.
Dupa ce samanta creste si da rod, la vremea secerisului planta rea va fi scoasa din radacina, apoi va fi aruncata in foc.
Din cate observ graul este încă verde, far nu mai este mult.

a) Încearcă să descrii mai exact Cuvântul, ce este mai exact acest Cuvânt?!
O idee, o stare de spirit, o formă de conștiință etc... :habarnam:

b) Acea pilda din NT sprijină din plin conceptul predestinării, tu îl accepți?!

#2523
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,585
  • Înscris: 19.03.2022

View PostElihu_66, on 09 aprilie 2023 - 10:25, said:

Cuvantul lui Dumnezeu.
Oricine se naste din Cuvântul lui Dumnezeu, este fiu al lui Dumnezeu.
Asa e, Dumnezeu si-a dat cuvantul, adica a promis ca va pune in inima omului duhul Sau.
Dar ca sa-i puna duhul Sau in inima omului trebuie ca omul sa-si dea inima lui Dumnezeu. Posted Image

#2524
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,593
  • Înscris: 17.04.2014

View PostPaco_ste1, on 09 aprilie 2023 - 09:02, said:

Am spus de zeci de ori ca e vorba de neprihanirea care vine prin CREDINTA , in Hristos .
Observ ca omul nu are capacitatea sa inteleaga acel PRIN CREDINTA .
Si ce anume sa crezi , se pune intrebarea .

Tu ce anume crezi?
Pavel vorbeste despre credinta in Cel care a fost randuit de Dumnezeu sa moara ca oamenii sa fie mantuiti. De aceea spune Isus ca El este Calea prin care ajungem la Dumnezeu si devenim copilul Lui. (Ioan.1:12)

In termenii Bibliei nu orice fel de credinta este mantuitoare, ci numai cea exercitata in Jertfa lui Isus Hristos.

Edited by GRATEFUL, 09 April 2023 - 16:36.


#2525
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postheartu, on 09 aprilie 2023 - 12:56, said:

a) Încearcă să descrii mai exact Cuvântul, ce este mai exact acest Cuvânt?!
O idee, o stare de spirit, o formă de conștiință etc... Posted Image

b) Acea pilda din NT sprijină din plin conceptul predestinării, tu îl accepți?!
a. Duh, Informatie.

O idee, o stare de spirit, o formă de conștiință, toate au la baza informatia. Duhul tau reprezinta toata informatia pe care ai acumulat-o inca de la nastere + cea de baza, adica instinctele primare, informatia genetica si ce o mai fi pe-a colo. Este ca un software al tau, este ceea ce te defineste pe tine. Daca ai învațat prostii toata viața, atunci trebuie sa-ți rescrii softul din nou dupa invataturile cele drepte, trebuie sa te nasti din nou.

Exemple:
Exodul 31:3 – "L-am umplut cu Duhul lui Dumnezeu, i-am dat un duh de înțelepciune, pricepere și știință pentru tot felul de lucrări,"
Proverbele 1:23 – "Întoarceți-vă să ascultați mustrările mele! Iată, voi turna duhul meu peste voi, vă voi face cunoscute cuvintele mele… "
Isaia 29:24 – "Cei rătăciți cu duhul vor căpăta pricepere și cei ce cârteau vor lua învățătură.”"
Isaia 40:13 – "Cine a cercetat Duhul Domnului și cine L-a luminat cu sfaturile lui?"
Isaia 42:1 – "Iată Robul Meu, pe care-L sprijin, Alesul Meu, în care Își găsește plăcere sufletul Meu. Am pus Duhul Meu peste El; El va vesti neamurilor judecata."

b. Posted Image Posted Image

#2526
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,585
  • Înscris: 19.03.2022

View PostGRATEFUL, on 09 aprilie 2023 - 16:26, said:

Tu ce anume crezi?
Pavel vorbeste despre credinta in Cel care a fost randuit de Dumnezeu sa moara ca oamenii sa fie mantuiti. De aceea spune Isus ca El este Calea prin care ajungem la Dumnezeu si devenim copilul Lui. (Ioan.1:12)
isus a fost omorat.
Teocratia nu a acceptat intronarea lui isus ca imparat.
S-a lasat omorat ,
Mantuirea e prin CREDINTA,
Dar nu despre isus e vorba  pentru mantuire ci despre Tatal ceresc.
isus reprezenta chipul si asemanarea Tatalui din cer.

Am citit deseori multi atei dar si religiosi , ca isus e ok dar Yhwe e dement .
Din prisma celor citite in VT se ajunge la concluzia ca Yhwe e dement, in realitate e mult mai bland si smerit decat isus.
isus e o palida reprezentare/imagine a Tatalui ceresc. Cine crede asta e mantuit.
Deci prin asta isus e Calea, Adevarul si Viata.

View PostGRATEFUL, on 09 aprilie 2023 - 16:26, said:


In termenii Bibliei nu orice fel de credinta este mantuitoare, ci numai cea exercitata in Jertfa lui Isus Hristos.
Singura CREDINTA mantuitoare e asta: Dumnezeu e dragoste.
Daca crezi asta din toata inima, din tot cugetul, cu toata puterea, vei fi mantuit/transformat intr-o imagine asemanatoare a caracterului divin.
isus prin SPIRITUL de jertfa doar a aratat intregii lumi cum e Tatal.

Edited by Paco_ste1, 10 April 2023 - 10:03.


#2527
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,809
  • Înscris: 06.03.2021

View PostElihu_66, on 09 aprilie 2023 - 21:42, said:

a. Duh, Informatie.

O idee, o stare de spirit, o formă de conștiință, toate au la baza informatia. Duhul tau reprezinta toata informatia pe care ai acumulat-o inca de la nastere + cea de baza, adica instinctele primare, informatia genetica si ce o mai fi pe-a colo. Este ca un software al tau, este ceea ce te defineste pe tine. Daca ai învațat prostii toata viața, atunci trebuie sa-ți rescrii softul din nou dupa invataturile cele drepte, trebuie sa te nasti din nou.

Exemple:
Exodul 31:3 – "L-am umplut cu Duhul lui Dumnezeu, i-am dat un duh de înțelepciune, pricepere și știință pentru tot felul de lucrări,"
Proverbele 1:23 – "Întoarceți-vă să ascultați mustrările mele! Iată, voi turna duhul meu peste voi, vă voi face cunoscute cuvintele mele… "
Isaia 29:24 – "Cei rătăciți cu duhul vor căpăta pricepere și cei ce cârteau vor lua învățătură.”"
Isaia 40:13 – "Cine a cercetat Duhul Domnului și cine L-a luminat cu sfaturile lui?"
Isaia 42:1 – "Iată Robul Meu, pe care-L sprijin, Alesul Meu, în care Își găsește plăcere sufletul Meu. Am pus Duhul Meu peste El; El va vesti neamurilor judecata."

b. Posted Image Posted Image

a. Eu cred că există o diferență între imformație și conștiență, adică conștiența sau sinele, nu este informație!

b. Cum nu înțelegi? Păi asta se înțelege din pilda respectivă, neghina arsă în foc (adică distrusă) și grâul pus în hambare! Grâul reprezintă sămânța femeii, iar neghina sămânța șarpelui...

#2528
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postheartu, on 10 aprilie 2023 - 11:00, said:

a. Eu cred că există o diferență între imformație și conștiență, adică conștiența sau sinele, nu este informație!

b. Cum nu înțelegi? Păi asta se înțelege din pilda respectivă, neghina arsă în foc (adică distrusă) și grâul pus în hambare! Grâul reprezintă sămânța femeii, iar neghina sămânța șarpelui...
Fara informatie constienta nu poate functiona, ea reprezinta un aspect al functionarii creierului.

Matei 13:37 – "El le-a răspuns: „Cel ce seamănă sămânţa bună este Fiul omului."
"Ţarina este lumea; sămânţa bună sunt fiii Împărăţiei; neghina sunt fiii celui rău."
"Vrăjmaşul care a semănat-o este diavolul; secerişul este sfârşitul veacului; secerătorii sunt îngerii."
"Deci, cum se smulge neghina şi se arde în foc, aşa va fi şi la sfârşitul veacului."
"Fiul omului va trimite pe îngerii Săi şi ei vor smulge din Împărăţia Lui toate lucrurile care sunt pricină de păcătuire şi pe cei ce săvârşesc fărădelegea"

#2529
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,593
  • Înscris: 17.04.2014

View PostPaco_ste1, on 10 aprilie 2023 - 10:03, said:

isus a fost omorat.
Teocratia nu a acceptat intronarea lui isus ca imparat.
S-a lasat omorat ,
Mantuirea e prin CREDINTA,
Dar nu despre isus e vorba  pentru mantuire ci despre Tatal ceresc.
isus reprezenta chipul si asemanarea Tatalui din cer.

Am citit deseori multi atei dar si religiosi , ca isus e ok dar Yhwe e dement .
Din prisma celor citite in VT se ajunge la concluzia ca Yhwe e dement, in realitate e mult mai bland si smerit decat isus.
isus e o palida reprezentare/imagine a Tatalui ceresc. Cine crede asta e mantuit.
Deci prin asta isus e Calea, Adevarul si Viata.

Singura CREDINTA mantuitoare e asta: Dumnezeu e dragoste.
Daca crezi asta din toata inima, din tot cugetul, cu toata puterea, vei fi mantuit/transformat intr-o imagine asemanatoare a caracterului divin.
isus prin SPIRITUL de jertfa doar a aratat intregii lumi cum e Tatal.
Imi pare rau, dar nu ai inteles diferenta intre crestinism si toate celelalte religii. Persoana Isus Hristos face diferenta, rolul  Sau in planul de salvare al omenirii este importanta.Credinta in Jertfa Lui Isus Hristos are putere mantuitoare.
Dovada graitoare a dragostei lui Dumnezeu se afla in ceea ce a infaptuit Isus Hristos.

Edited by GRATEFUL, 10 April 2023 - 12:42.


#2530
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,593
  • Înscris: 17.04.2014
Care au fost cuvintele lui Isus?

16. Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.
17. Dumnezeu, in adevar, n-a trimis pe Fiul Sau in lume ca sa judece lumea, ci ca lumea sa fie mantuita prin El. ( Ioan 3)


2. "Stiti ca dupa doua zile va fi Pastile; si Fiul omului va fi dat ca sa fie rastignit!" ( Matei 26)
31. Caci invata pe ucenicii Sai si zicea: "Fiul omului va fi dat in mainile oamenilor; ei Il vor omori, si a treia zi dupa ce-L vor omori, va invia." ( Marcu 9)

Ale cui erau cuvintele rostite/ invataturile lui Isus?

24. Cine nu Ma iubeste nu pazeste cuvintele Mele. Si Cuvantul pe care-l auziti nu este al Meu, ci al Tatalui, care M-a trimis. ( Ioan 14)

Cine, care om a mai avut incredintarea puternica si putea afirma cu siguranta si tarie ca vorbeste cuvintele lui Dumnezeu, Tatal ceresc?
Cine, care om( initiat) a zis despre sine ca reprezinta adevarul si viata?

Edited by GRATEFUL, 10 April 2023 - 13:15.


#2531
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,585
  • Înscris: 19.03.2022

View PostGRATEFUL, on 10 aprilie 2023 - 12:36, said:

Imi pare rau, dar nu ai inteles diferenta intre crestinism si toate celelalte religii. Persoana Isus Hristos face diferenta, rolul  Sau in planul de salvare al omenirii este importanta.Credinta in Jertfa Lui Isus Hristos are putere mantuitoare.
Dovada graitoare a dragostei lui Dumnezeu se afla in ceea ce a infaptuit Isus Hristos.
E evident pentru mine ca nu intelegi in ce consta mantuirea.
Findca multi dintre asa zis credinciosi repeta intruna ca isus a murit pentru el ca sa-l mantuiasca . . . . . e o imbecilitate daca nu e capabil sa inteleaga si sa-i rasara in constinta  acestuia despre cum a suferit isus , pentru dragostea care a manifestat-o pentru cei napastuiti, binele savarsit , si apoi sa fie condamnat fara nici o vina .
Deci acest spirit de sacrificiu daca in constinta "credinciosului" nu "misca " nimic , toata polologia cu isus a murit pentru mine e egal cu ZERO.

isus nu s-a lasat jertfit de florile marului ci pentru a strapunge " inima de piatra" , si astfel e oferita pocainta ca dar divin.

Daca tot sacrificiul lui isus nu s-a lasat cu rezultate in constinta ta, adica sa devii bland si smerit cu inima, isus nu ajuta cu nimic daca doar repeti prostia cu "isus a murit pentru noi ".
Findca el nu a murit pentru noi, ci a fost omorat findca pe pamant guverna pacatul.
El era/e neprihanitul lui Dumnezeu, e mielul din care ne hranim , constinta lui se imprima in constinta noastra prin cum e El.

#2532
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,593
  • Înscris: 17.04.2014

View PostPaco_ste1, on 10 aprilie 2023 - 13:22, said:

E evident pentru mine ca nu intelegi in ce consta mantuirea.
idem asta este parerea mea cand vad ce ai scris.

View PostPaco_ste1, on 10 aprilie 2023 - 13:22, said:

Findca multi dintre asa zis credinciosi repeta intruna ca isus a murit pentru el ca sa-l mantuiasca . . . . . e o imbecilitate daca nu e capabil sa inteleaga si sa-i rasara in constinta  acestuia despre cum a suferit isus , pentru dragostea care a manifestat-o pentru cei napastuiti, binele savarsit , si apoi sa fie condamnat fara nici o vina .
Deci acest spirit de sacrificiu daca in constinta "credinciosului" nu "misca " nimic , toata polologia cu isus a murit pentru mine e egal cu ZERO.

Ceea ce tu numesti "polologie" este un fapt dramatic implinit al carui efect nu-l schimba nimeni...
Faptul implinit nu-l judecam dupa atitudinea unuia sau altuia ca reactie la ce s-a realizat!

In inima ta ce efect are cunostinta faptului ca Isus a murit prin rastignire pentru ca tu sa fii mantuit?!

Edited by GRATEFUL, 10 April 2023 - 13:42.


#2533
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,585
  • Înscris: 19.03.2022

View PostGRATEFUL, on 10 aprilie 2023 - 13:36, said:

In inima ta ce efect are cunostinta faptului ca Isus a murit prin rastignire pentru ca tu sa fii mantuit?!
Draga mea, vad ca ceva nu observi, ca pana la isus au trait milioane de evrei si ca acestia nu au aflat de faptul ca isus a murit pentru mantuirea lor.
Eu inteleg ca nu va patrunde intelegerea, si ca evreii erau mantuiti si atunci cand aduceau jertfa de ispasire a pacatului.
In realitate mantuire inseamna zdrobirea inimii de piatra , si jertfa lui isus a fost oferita pentru ca omul sa nu mai continue cu jertfirea animalelor findca ajungea negresit la prostia cum astazi se manifesta, uciderea mieilor nu pentru zdrobirea inimii pacatosului ci pentru umplerea matzului imbecilului care isi zice crestin.

Edited by Paco_ste1, 11 April 2023 - 10:39.


#2534
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Sunt prea multi crestini care se cred iudei, dar nu sunt nici pe departe.
Mai sus de statutul unui pagan nu urca nici unul.

Edited by Elihu_66, 11 April 2023 - 10:59.


#2535
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,809
  • Înscris: 06.03.2021

View PostElihu_66, on 11 aprilie 2023 - 10:56, said:

Sunt prea multi crestini care se cred iudei, dar nu sunt nici pe departe.
Mai sus de statutul unui pagan nu urca nici unul.

Te referi aici și la iudeul Yeshua?! 🤔

#2536
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postheartu, on 11 aprilie 2023 - 11:01, said:



Te referi aici și la iudeul Yeshua?! 🤔
Pai man, el era iudeu get beget. Nici macar nu stia de termenul de Hristos - Cristos- crestin...
Religia crestina nu este decat o deviatie grava.

Cum a spus el? "Eu nu am venit decât pentru oile pierdute ale casei lui Israel".

Edited by Elihu_66, 11 April 2023 - 11:07.


#2537
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,585
  • Înscris: 19.03.2022

View PostElihu_66, on 11 aprilie 2023 - 10:56, said:

Sunt prea multi care se cred iudei, dar nu sunt nici pe departe.
Mai sus de statutul unui pagan nu urca nici unul.
Exact .
99,9 % din cei care isi zic crestini sunt in realitate pagani.
In viata mea am intalnit doar 2 crestini pana in prezent, si acestia nu se bateau cu pumnul in piept ca sunt crestini.
Primul crestin intalnit a fost cand aveam  5-6 ani , era un evreu poreclit jldan , omul asta era de o blandete incredibila, insa oamenii il ponegreau continuu chit ca nu facea rau nimanui, nu spunea de rau pe nimeni. Nu vorbea cum vorbesc spurcat crestinii .
Al doilea crestin pe care l-am intalnit a fost invatatorul din clasa a doua, m-a invatat limba romana ca nu stiam decat cateva cuvinte, ei bine acest invatator a avut rabdare iesita din comun sa se ocupe de educatia mea. Ce a urmat  au fost un sir nesfarsit de nazisti si jigodii care in afara de bataie si teroare nu stiau altceva.

Asa zis crestini azi sunt pagani sadea, care repeta "isus a murit pentru mine "   . . . .  cuvinte rostite de imbecili neintelegand nici rostul jertfei si nici planul divin.

#2538
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,809
  • Înscris: 06.03.2021

View PostElihu_66, on 11 aprilie 2023 - 11:05, said:

Pai man, el era iudeu get beget. Nici macar nu stia de termenul de Hristos - Cristos- crestin...
Religia crestina nu este decat o deviatie grava.

Cum a spus el? "Eu nu am venit decât pentru oile pierdute ale casei lui Israel".

Corect, man! :)

Acum, după tine, a fost sau nu mesia evreilor?! 🤔

Edited by heartu, 11 April 2023 - 12:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate