Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

S.C.S.I.

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
S-a jucat cineva cu standardul ăsta, standard de care nu știe multă lume și pe care probabil unii, văzând vreun conector de la anumite cabluri (de exemplu Centronics 50) l-ar lua drept cablu pentru conector paralel.
Am testat o dată S.C.S.I. II (Fast/Ultra) și se mișca cam la fel de rapid precum U.S.B. 1.1., deci mai rapid decât I.D.E.
Era în general un standard pentru aplicații mai profesionale sau de top, adică harduri (care erau mult mai rapide pe I.D.E.), scannere flatbed, uneori și unități optice.
Era mișto că puteai conecta mai mult unități în serie.
Primul standard care s-a luat la concurență cu el a fost 'FireWire'.
Culmea e că plăci găsești cu duimul azi, dar cabluri...

#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Nu, ce jocuri erau pe el?

#3
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
era mult mai rapid decat ide
in general compurile de la banci aveau infrastructura asta, majoritatea erau unitati orizontale, compaq

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Man, SCSI erau niste chestii scumpe care nu au devenit niciodata populare, tocmai pt ca erau foarte scumpe si erau destinate firmelor cu prea multi bani.
La noi in acel timp nu exista nicio licenta oficiala de Windoes in tara si la BNR erau 130 000 USD toti banii.

SCSI era racheta pe langa serial/paralel.

Cand a aparut USB, deja SCSI a murit.

Edited by Courage, 18 October 2021 - 21:51.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu aveam SCSI pentru conectarea unui scanner. Asta prin '90.
Cred ca il foloseam si ca sa accesez niste dischete cu MOf. Erau cumva codate si era nevoie de un dispozitiv introdus in portul SCSI.

Edited by pasilla, 18 October 2021 - 21:57.


#6
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021

View Postdjl, on 18 octombrie 2021 - 21:41, said:

S-a jucat cineva cu standardul ăsta, standard de care nu ştie multă lume şi pe care probabil unii, văzând vreun conector de la anumite cabluri (de exemplu Centronics 50) l-ar lua drept cablu pentru conector paralel.
Am testat o dată S.C.S.I. II (Fast/Ultra) şi se mişca cam la fel de rapid precum U.S.B. 1.1., deci mai rapid decât I.D.E.
Era în general un standard pentru aplicaţii mai profesionale sau de top, adică harduri (care erau mult mai rapide pe I.D.E.), scannere flatbed, uneori şi unităţi optice.
Era mişto că puteai conecta mai mult unităţi în serie.
Primul standard care s-a luat la concurenţă cu el a fost 'FireWire'.
Culmea e că plăci găseşti cu duimul azi, dar cabluri...

Am avut eu un CD Writer pe SCSI in 1997 cand Romania era 98% pe casete si multi dintre noi/voi nu vazusera inca asemenea "avioane" sau poate nici nu se nascusera!
Era baritamai magaoaia, conectorul lat si cablul gros specific acestui tip de conexiune, asigura conectica cu calculatorul Pentium si mai tarziu Pentium II. Tragea la maxim 4X, era un TEAC ce a costat o gramada MARE de bani la acea vreme si eu ma certasem cu vreo 3 firme din Ploiesti sa mi-l aduca! Nu voiau ai dreacu'  sa-l aduca pe comanda, parca le ceream sa-mi faca rost de un Bugatti Chiron! Era asa de scump ca nici cu plata avans 50% din pret, nu aveau incredere si le era frica de faptul ca raman cu el pe stoc!
Am tras destule CD-uri audio si .mp3 la acea vreme, filme in format DiVX, cert este ca am scos banii pe el de doua ori intr-un an calendaristic. Scriam orice, de la CD-uri de jocuri la filme, muzica, programe si proiecte. N-avea NIMENI in cartier asa ceva, p...limea asculta muzica la casete derulate cu creionu' si cei foarte descurcareti (ca mine) aveau CD Audio ca aparat de redare - eu aveam in 1999 deja CD-Player DENON DCD 695 si trageam compilatii pentru uzul personal din colectia de CD-uri audio!
TEAC-ul pe SCSI si-a facut treaba eroic pana in 2005 cand l-am casat la propriu. Cred ca trasesem peste 2000 CD-uri si inca era "in viata" dar mai dadea rateuri la unele blank-uri mai proaste!
Cam asta este istoria - eu am avut si folosit asa ceva, voi?
L.E. - In imaginea de mai jos aveti CD-playerul audio DENON, cele doua (intre timp am mai luat unul) le am si acum la studio, functioneaza PERFECT, sunt MADE IN GERMANY, nu MADE IN P.R.C.! TEAC-ul era Made in Japan la vremea respectiva... ce timpuri in care inca mai gaseai lucruri originale!

Attached Files


Edited by routerboard70, 18 October 2021 - 22:05.


#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
În 1997 sau 1998 am avut prima unitate optică. Ocazie cu care am început să cumpăr şi C.D.-uri (originale). Era doar pentru citit.
Am avut (nu mai ştiu de unde luat) un reader "N.E.C", doar 3x. Pe S.C.S.I. Cam un kil are chestia. E cu caddy. Dar a răposat. Mie îmi plac unităţile ţepene.
Casetofon funcţional nu aveam că nu aveam bani. Acum trebuie să repar un deck. Că am 400 de casete şi uneori mai merge băgată o casetă (nouă nu ne place o casetă uscată la gură).

Edited by djl, 18 October 2021 - 22:20.


#8
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
Macar ai acum acasa un amplificator stereo cu boxe, un pick-up cu boxe ce l-ai putea folosi ca amplificator pentru un DECK Technics ce am de gand sa ti-l fac cadou pana la sfarsit de an?
Deck-ul NU este foarte "vintage", as vrea sa-ti daruiesc asa ceva fara vreo pretentie materiala... ca userii, moderatorii, acestui site... n-au stiut sa-ti faca si tie un cadou la cat esti de pasionat!
Ei stiu doar BAN-uri, suspenduri si puncte! Un lucru bun cu adevarat... n-ar face in viata asta!
Eu, Tehnicianul, Cosmin M. si altele ce le-am avut de nu mai stiu de ele, eu cel mai antipatic user de pe acest forum, vreau ca pana la sfarsit de an sa-ti ofer un deck Technics din anii '90 sa te bucuri de el si sa-ti asculti colectia de casete!!! Este vointa mea si o sa ma tin de cuvant!

Edited by routerboard70, 18 October 2021 - 22:36.


#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Am amplificator... şi caut să iau un radio pe lămpi, dar cu cablaj clasic. Că lămpile şi cablajul imprimat nu fac cea mai bună pereche.

#10
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
Daca ai amplif stereo functional este OK. Intrerea la el, o ai pe mufe RCA? Stii, din alea una rosie si una alba?! Ca sa stiu si ce cablu iti dau la el. Sau ai mufa DIN - din aia rotunda cu 5 gauri?
Se folosea la amplificatoarele rusesti si romanesti inainte de '89... cunosti, sunt sigur!

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Are D.I.N., dar cablu am. Că folosesc R.C.A. - D.I.N. când conectez la audio LaserDisc playerele.

#12
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
Atunci este OK. Ai la ce asculta si asta este un lucru foarte bun.
N-am rabdare sa-ti repar deck-ul ce-l ai acum, am reparat la viata mea sute de casetofoane de toate natiile dar Technics-ul ce o sa-l ai, are uzura putina, reda bine inaltele la casete, nu cred sa ai nevoie de rola presoare si cap de redare prea curand.Cred ca o sa-ti dau unul Direct Drive... sa vad ce am prin studio ca am mai multe modele, aleg eu unul ce va fi al tau.
Te voi contacta telefonic si cred ca vei face un drum cu trenul pana la Ploiesti ca sa-l iei personal. Nu iti cer nimic pe el, repet!
Pana la sfasit de an o sa-l ai.

Edited by routerboard70, 18 October 2021 - 22:48.


#13
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,564
  • Înscris: 06.03.2016

View Postdjl, on 18 octombrie 2021 - 21:41, said:

se mișca cam la fel de rapid precum U.S.B. 1.1., deci mai rapid decât I.D.E.
Ce face? Unitatile de stocare pe IDE sunt mai rapide decat cele pe USB 2.0.

SCSI e folosit in prezent si la stocarea pe USB, sub denumirea UASP.

Edited by red46, 18 October 2021 - 23:36.


#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,681
  • Înscris: 07.02.2003

View Postodastramosilor, on 18 octombrie 2021 - 21:46, said:

era mult mai rapid decat ide
in general compurile de la banci aveau infrastructura asta, majoritatea erau unitati orizontale, compaq
Oare ? Atunci de ce "Apple dropped on-board SCSI completely in favor of IDE and FireWire with the (Blue & White) Power Mac G3 in 1999, while still offering a PCI SCSI host adapter as an option on up to the Power Macintosh G4 (AGP Graphics) models" - wiki.

SCSI a inceput in 1979 cand nici IDE nu era (1986). Pe calcurile vechi interfetele erau de regula pentru harduri MFM. SCSI e un controller in primul rand si asta e toata filozofia, dadeai comenzi in el si avea cpu intern si comanda unitatea.
La IDE controllerul a ajuns in unitati... mai modern. Totusi SCSI avea cateva avantaje precum ca putea face raid nativ direct in controller, pc-ul vedea o singura unitate.

SCSI a fosat foarte lent pana in 1986 era in 8 biti avand un rusinos 5MB/sec (primul IDE avea de 4-5 ori pe atat). Versiunile mai moderne din anii 90 au ajuns la 320MB/sec (Ultra-320 SCSI ) iar in 2003 printre ultimele scsi-uri paralele au scos 640MB/sec folosind dual voltaj nustiu cum... adica ca un SATA3 curent.

SCSI s-a schimbat in SAS, devenind serial in ultimii ani si reusind 12GB/sec (SAS 3.0) si mai mutl SAS 4.0. Asemenea chestii sunt specifice serverelor. In ziua de azi se lucreaza cu fibre optice si comunicatie seriala dar nu mai stiiu cum se numesc.

Edited by andreic, 19 October 2021 - 00:25.


#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdjl, on 18 octombrie 2021 - 21:41, said:

S-a jucat cineva cu standardul ăsta, standard de care nu ştie multă lume şi pe care probabil unii, văzând vreun conector de la anumite cabluri (de exemplu Centronics 50) l-ar lua drept cablu pentru conector paralel.
Am testat o dată S.C.S.I. II (Fast/Ultra) şi se mişca cam la fel de rapid precum U.S.B. 1.1., deci mai rapid decât I.D.E.
Da, eu am lucrat cu grămezi de discuri SCSI când a fost vremea lor.

Aveau mai multe avantaje față de discurile IDE, în afară de viteză.
Se puteau conecta șapte (ulterior 14) dispozitive în lanț.
Aveau control mai bun al magistralei.
Controlerele RAID lucrau numai cu discuri SCSI.
Monitorizarea și raportarea erorilor mult mai bună.

LE: mai am și acum ceva cabluri și terminatoare în lada cu vechituri :)

Edited by DaculScoril0, 19 October 2021 - 01:03.


#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Colegule, nu dai şi tu ceva?     Posted Image     Că I      Posted Image     S.C.S.I. şi dacă găsesc vreun dispozitiv vechi, cine ştie de ce am nevoie.
Discuri... adică Hard Discuri?      Posted Image      Ai prins şi H.D.D. S.C.S.I. de 5,25"?

Edited by djl, 19 October 2021 - 02:13.


#17
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
SCSI traieste in continuare bine mersi, e ca Jana lu' Margineanu.
Cam tot ce inseamna medii de stocare SMB si enterprise folosesc in continuare SCSI, doar ca il incapsuleaza in diverse protocoale de transmisie. SAS a ramas interfata de facto pentru hard disk-uri si SSD-uri ieftine si suporta inclusiv conectare externa si switch-uri, dar ca tot discutam de conectare, Fibre Channel si iSCSI sunt mult mai populare.

#18
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdjl, on 19 octombrie 2021 - 02:13, said:

     Ai prins şi H.D.D. S.C.S.I. de 5,25"?
nu sunt chiar așa bătrân :)

Când oi umbla la cutia cu vechituri îți dau de știre, că nu-i chiar simplu să ajung la ea :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate