Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

S.C.S.I.

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Pai, el s-a jucat si inca o mai face... :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xsv0kqZmc4I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004
Am si eu acasa o cutie plina cu cabluri SCSI, controllere si cateva unitati de banda si HDD-uri. Si cateva zeci de benzi, ca mi-am facut backup pe ele la datele importante.
La servici inca mai tin un raft metalic plin cu discuri si controllere SCSI, dar si multe alte prostii "de epoca", pana se indura ultimul client care mai foloseste asa ceva sa arunce troacele.
Anul asta in primavara au reusit sa opreasca definitiv un cluster de SUN E3500 cu A5100, pe care-l instalasem in 2000... Posted Image

#21
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Am o unitate de casetă de date de 5,25". Dar cred că e pe I.D.E. (nu mai sunt sigur). Din păcate s-a bulit din motive paranormale sursa de la P.C.-ul cu 'XP'-ul (sper că nu a tras şi controlerul) şi nu am cum s-o testez.

#22
caesar243

caesar243

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 04.04.2008

View PostSerpent, on 19 octombrie 2021 - 12:18, said:

Am si eu acasa o cutie plina cu cabluri SCSI, controllere si cateva unitati de banda si HDD-uri. Si cateva zeci de benzi, ca mi-am facut backup pe ele la datele importante.
La servici inca mai tin un raft metalic plin cu discuri si controllere SCSI, dar si multe alte prostii "de epoca", pana se indura ultimul client care mai foloseste asa ceva sa arunce troacele.
Anul asta in primavara au reusit sa opreasca definitiv un cluster de SUN E3500 cu A5100, pe care-l instalasem in 2000... Posted Image
Posted Image) poveste tare cu un SUN de prin anii 2002-2003, vine o jucarie donatie de prin tarile noridice la facultate (statuse 3 ani prin ceva depozit nedesigilata), un profesor mai fan linux se apuca de instalat, avea 7 discuri ... cere discul 1 - lucreaza in liniste vreo 10 minute, cere discul 2 cere niste selectii de produse, cere discul 3 ... face restart, cere discul 1 ..2 cere niste selectii de produse...3 , face restart ...cere discul 1 Posted Image aici ne-am dat seama ca e ceva in neregula. jucaria avea si inca o cutie in care se afla un modul raid de 8 discuri, la instalare isi tinea in ram parti din primele 3 discuri. dupa ce a fost instalat cand au gasit si cutia externa care continea hdd urile Posted Image cred ca a avut un uptime de peste 2 ani cand am terminat facultatea era up si tinea diverse elemente pe el fara greturi, tehnologie 98-99, parca 640gb ram posibil sa gresesc (in acelasi moment stiu ca prin 2002 instalam pe un p3 700 cu 64gb ram win xp iar la sp1 toata lumea "stia" ca o sa strice datele si o sa le stearga daca nu e licenta reala)

Edited by caesar243, 21 October 2021 - 22:28.


#23
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Am o placă S.C.S.I. - I.S.A. (luată ca să testez un scanner flatbed pe care nu am reuşit să-l testez, că nu am reuşit să găsesc vreun computer care să-l "citească") şi e o mini-uzină...
Dacă are cineva un computer cu '3.1x' sau '95' şi are slot I.S.A., e din Bucureşti, poate mă ajută.

#24
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 28.09.2008
De ce te complici si nu iei de la tomberon o multif cu scanner?

Are port usb sj o conectezi la un pc sau laptop.
O vreme adunasem vreo 5 multif de la rude si am mai pastrat una pt scanner.


Lasi impresia ca stai la bloc, ai apa calda si aragaz dar nu te pricepi sa le folosesti.
Vrei apa calda insa folosesti doar robinetul de apa rece.
Apoi ai aragaz ca sa incalzesti apa dar te apuci sa faci focul cu lemne langa aragaz.
Ai chibrituri dar vrei sa aprinzi focul ca in epoca primitiva.

Edited by mariusixy, 22 October 2021 - 11:07.


#25
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 29.04.2008
Am folosit SCSI ca interfata pentru un scanner Epson si pentru un aparat foto digital Minolta si un scanner de film Minolta

#26
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
@ mariusixy : că sunt curios dacă funcţioneşte dacă tot am dat banii pe el. Plus e un aparat mai interesant, nevând lampă specială pentru scanner, ci ... tub fluorescent, aşa că-s curios de rezultate. La mecanică parte destul de ţeapăn, deşi e "Mustek". Plus că e ceva mai mare de A4.
Eu am nevoie şi de A4, dar şi de A3. Deci da, aş lua şi o multifuncţională pentru scanner, dar să văd unde aş putea să o pun.

Edited by djl, 23 October 2021 - 15:43.


#27
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Până la urmă nu am mai testat scannerul, dar am o unitate de casetă tip 'Quantum' şi când am să iau o casetă, am să testez unitatea.
Din S.C.S.I. cred că se trage S.A.S.

#28
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postdjl, on 19 octombrie 2022 - 12:12, said:

Până la urmă nu am mai testat scannerul, dar am o unitate de casetă tip 'Quantum' şi când am să iau o casetă, am să testez unitatea.
Din S.C.S.I. cred că se trage S.A.S.
SATA e Serial ATA, SAS e Serial Attached SCSI.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate