Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19864 replies to this topic

#4915
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Astept si eu sa vad daca oi primi vreo factura de la HE insa nu mor de dorul lor. Pe 18 feb am semnat cu ei..si cred ca pe 14 apr mi-a incetat vechiul contract cu I'ON. Stiu clar cat kwh consum lunar..imi fac o estimare a costurilor lunare..si ii platesc cand mi-or da factura(ile).

Cat priveste Enel..vad o gramada de "probleme" in care apar mentionati..mai ales cand se "pleaca" de la ei. Eu ma gandeam sa ma duc la Enel cu contractul de gaze..insa daca mai vad atatea probleme la ei..pe partea de energie electrica..imi da de gandit..Voi la cine sunteti cu gazele Posted Image ? Recomandari? Contraindicatii?Posted Image

#4916
OwlDoom

OwlDoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2009

View Postmanghels, on 19 mai 2022 - 15:58, said:

.Voi la cine sunteti cu gazele Posted Image ? Recomandari? Contraindicatii?Posted Image

Cât timp nu oferă nicio companie preț sub plafonare, eu nu mă mai strofoc să mă mut nicăieri. Am rămas la Nova cu gazul, cu electricul la HE (nici eu n-am facturi deocamdată).

#4917
andrew_zx

andrew_zx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.10.2021
sunt client hidroelectrica din 25 februarie. am primit pana in momentul de fata o factura pe 2 zile din februarie. de ce le atat de greu sa trimita facturile la timp? vor sa astepte sa se stranga 5-6 facturi si sa le trimita toate odata sau care e rationamentul lor?

#4918
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 10.01.2008
Nu vor trimite mai multe odata. Dar posibil la anul sa plătim încă consum din anul acesta ☺️

Suntem in Mai si eu astept factura pe februarie 🙈  client din ianuarie😁.

La alt loc de consum e ceva mai bine o astept cea pe martie....

Edited by blackskorpion, 19 May 2022 - 16:39.


#4919
andrew_zx

andrew_zx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.10.2021

View Postblackskorpion, on 19 mai 2022 - 16:38, said:

Nu vor trimite mai multe odata. Dar posibil la anul sa plătim încă consum din anul acesta ☺️

Suntem in Mai si eu astept factura pe februarie ��  client din ianuarie��.

La alt loc de consum e ceva mai bine o astept cea pe martie....

cum adica nu vor trimite mai multe facturi deodata? care e varianta alternativa atunci? ca nu ai cum sa ajungi sa le platesti lunar si sa te achiti de ele
ma mir ca au binevoit sa-mi factureze ultimele 3 zile din februarie dar nu am emies pe martie si aprilie, probabil voi primi acum la sfarsitul lunii 2 facturi

am trimis index-ul in fiecare luna vreau sa vad daca o sa tina cont de el sau o sa umfle ei estimarile.

#4920
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Factura pt aprilie o primești luna viitoare. N-a primit-o nimeni. :)
Iar pt martie sunt in curs de emitere, nici eu n-am primit-o.

#4921
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,694
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgeorge_alexandru, on 19 mai 2022 - 08:54, said:

Eu m-am trezit cu mesaj de la o firmă de recuperare că mai am de plată ceva la Enel, câteva zeci de lei. Le-am dat, că era sumă mică, dar tare mi-e că au fost bani luați în plus.
In general e bine sa nu inchideti conturile la enel sau furnizorul anterior caci in timp o sa mai vina cel putin o factura de regularizare certificate bla bla si nu prindeti de veste ca s-a emis, trece termenul si ajunge la recuperatorii de datorii. In plus pastrand contul functional se poate plati online.

Edited by andreic, 19 May 2022 - 17:50.


#4922
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,570
  • Înscris: 27.04.2014

View Postandreic, on 19 mai 2022 - 17:49, said:


In general e bine sa nu inchideti conturile la enel sau furnizorul anterior caci in timp o sa mai vina cel putin o factura de regularizare certificate bla bla si nu prindeti de veste ca s-a emis, trece termenul si ajunge la recuperatorii de datorii. In plus pastrand contul functional se poate plati online.
Salut. Eu am păstrat contul Enel funcțional dar ei ,,mi-au tăiat piuitul” , nu mai apare locul de consum, facturile achitate, nimic. Încă nu au emis factura pentru perioada 01.03.2022-04.04.2022 ( ultima factura). Chiar ieri am luat telefonic legatura cu Enel întrebând de factura. Am primit răspunsul ca se va emite in viitorul apropiat. Contract inchis dar lipsa ultima factura!

#4923
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,862
  • Înscris: 26.02.2010

View Postpahai, on 19 mai 2022 - 12:58, said:


salut, pe ce adresa de mail se trimite cererea? au una dedicata sau pe [email protected]? mersi
[email protected], asta pentru București, acu cred ca pentru Dobrogea și Banat o fi adresa menționată de tine.

#4924
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 10.01.2008

View Postandrew_zx, on 19 mai 2022 - 16:44, said:



cum adica nu vor trimite mai multe facturi deodata? care e varianta alternativa atunci? ca nu ai cum sa ajungi sa le platesti lunar si sa te achiti de ele
ma mir ca au binevoit sa-mi factureze ultimele 3 zile din februarie dar nu am emies pe martie si aprilie, probabil voi primi acum la sfarsitul lunii 2 facturi

am trimis index-ul in fiecare luna vreau sa vad daca o sa tina cont de el sau o sa umfle ei estimarile.
Fi liniștit ca nu vei primi doua... vei primi cate una din cand in cand pe cate o luna de consum....

Eu din ianuarie pana azi am primit una singura de 27 de lei pt cateva zile din ianuarie... iam sunat și au spus ca zilele acestea imi vor factura din 1 feb până in 28 feb. Deci nu vor factura si martie si aprilie desi am trimis mereu auto citirile si au indexuri pe care le pot factuta... dar nu o fac 😊

Cand primesti atunci achiti... evident ca nu avem cum ajunge "la zi" cu consumul facturat si achitat. Nici nu se vrea. Nu le emit cu regularitate.

#4925
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Factura mea (prima) este din 03.05 pentru perioada 14.02-28.02 si e scadnenta 17.06.

Deci platesti energia consumata dupa 3-4 luni.

#4926
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
anul trecut am primit prima factura in noiembrie pe perioada ian-oct 2021, acum sunt cu facturarea pe februarie, dar luna noi 2021 nu mi-au facturat-o, asa ca nu va faceti probleme, cand primiti factura atunci o platiti dar sa tineti o evidenta deoarece am avut neplacuta surpriza sa imi factureze in plus 1561 de kwh la factura pe 10 luni , asa ca nu am platit-o decat dupa ce mi-au stornat-o si refacut factura corect

#4927
optimus prime

optimus prime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 16.04.2006

View Postdudu76, on 20 mai 2022 - 07:34, said:

anul trecut am primit prima factura in noiembrie pe perioada ian-oct 2021, acum sunt cu facturarea pe februarie, dar luna noi 2021 nu mi-au facturat-o, asa ca nu va faceti probleme, cand primiti factura atunci o platiti dar sa tineti o evidenta deoarece am avut neplacuta surpriza sa imi factureze in plus 1561 de kwh la factura pe 10 luni , asa ca nu am platit-o decat dupa ce mi-au stornat-o si refacut factura corect
Pai cred ca asta e si motivul pentru care le emit haotic...Spera ca la un moment dat unii clienti vor pierde evidenta consumului si incearca si ei marea cu degetul.Sunt convins ca daca nu ai fi reclamat situatia nici nu se sinchiseau si-ti luau frumusel banii.Tipic romanica.

#4928
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008
E fain sa nu vina o vreme facturi, dar sa nu vina apoi vreo suma mare pe 2 3 luni. Și CEZ se apucaseră sa emită la 2 luni și erau niște sume care se apropiau de cele de la gaze Engie in iarna.

Asa am trecut la H-E din 15 martie și nu mai vin facturi, pentru moment e fain, mai ales ca eu am ales H-E ca alternativa la panourile FV pe care nu le agreez.

Energie gratis fără panouri. Dar ma cam simt ca un rrom care fura curent, având și casa de tip palat.

#4929
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 24.04.2013
@dudu76: Daca nu ai facut-o pana acum, verifica facturile existente pe site-ul Hidorelectrica aici <https://client.hidro...rica.ro/facturi>. Nu cumva sa se fi emis vreuna care nu a ajuns la tine, de exemplu sa fie un email intrat in spam si sters automat dupa cateva zile.

Mai verifica, la facturile pe care le ai, valorile indecsilor de inceput/sfarsit pentru ce s-a facturat. Atentie la perioadele care sunt cu estimare si apoi scazute, acolo trebuie ‘sa dai inapoi’ indexul. Asa vezi daca e vreo ‘gaura’ sau suprapunere.

#4930
Laob545

Laob545

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 28.04.2022
Bună ziua. Am incercat toate metodele de a transmite indexul, totusi azi am observat ca ei folosesc indexul transmis de e -distributie. Astfel eu nu o sa ma mai obosesc sa transmit indexul. Locul de consum este în București și are contor inteligent.

#4931
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
am verificat facturile emise pe site ( eu sunt client hidroelectrica inca din 2019 de cand au intrat pe piata), problema la ei este faptul ca pe departamentul vanzare lucrau doar o mana de oameni si odata cu scumpirea accentuata a curentului nu au mai facut fata la cererile de furnizare curent, cred si sper ca vor face o platforma electronica unde fiecare client sa poata vedea istoric facturi, plati precum si index, eu dupa experienta cu ei( anul trecut in fiecare luna trimiteam indexul si ii rugam sa-mi emita factura,) mi-au emis o factura pe 10 luni cu suma de 998 de lei in plus(1561 de kwh facturati in plus), nu ma mai obosesc sa trimit index,  asa ca sa nu va asteptati in perioada urmatoare sa aveti facturi la zi si sa fie fara greseli, totusi fata de anul trecut au mai progresat putin au platforma pentru contractare, trimitere index, vizualizare facturi, dar la partea de comunicare inca sunt deficitari, plus ca eu sunt si prosumator cu contract din 02.12.2021 si inca nu am primit nicim o factura cu energia injectata de mine in retea asa ca trebuie sa va innarmati cu rabdare  si sa luati lucrurile asa cum sunt, au bani si profit mare si nu se agita sa emita si sa incaseze facturile lunar ( inca)  de la persoanele fizice .

#4932
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
La HIDRO cand se dau indecsii lunar ramane vreo dovada opozabila tertilor ?

Exista o verificare ca s-a inregistrat corect ? Sau macar o evidenta a ceea ce s-a inregistrat ?

Trebuie facuta captura de ecran sau care este procedura ?

Luna trecuta n-am dat cui trebuie ca n-aveam habar ca mi s-a schimbat furnizorul si s-au dus catre fostul furnizor , la cat comunica Hidro clientul afla ultimul ce se intampla - dar macar sa stiu la ce ma astept luna asta ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

parabellum

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate