Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19816 replies to this topic

#4933
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Dupa ce trimiti indexul pe platforma lor, iti vine email cu datele respective.

#4934
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postoptimus prime, on 20 mai 2022 - 09:24, said:

Pai cred ca asta e si motivul pentru care le emit haotic...Spera ca la un moment dat unii clienti vor pierde evidenta consumului si incearca si ei marea cu degetul.Sunt convins ca daca nu ai fi reclamat situatia nici nu se sinchiseau si-ti luau frumusel banii.Tipic romanica.
Nu e vorba de ceea ce spui tu acolo. Pur și simplu au fost și încă sunt depășiți de situație. Nu au fost pregătiți pentru avalanșa de cereri pe care le-au primit, de când au intrat recent pe piața pentru consumatorii casnici. În plus, nu a fost inițiativa lor, ci au fost obligați să o facă, așa nepregătiți cum erau. Din cauza aceasta se mișcă mai încet, atâta tot.
Oricum, dacă nu îți convine, poți oricând să alegi alt furnizor de energie electrică. Asta dacă găsești și o ofertă rezonabilă.

#4935
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 28.08.2019

View PostMalineanu, on 20 mai 2022 - 15:15, said:

La HIDRO cand se dau indecsii lunar ramane vreo dovada opozabila tertilor ?

Exista o verificare ca s-a inregistrat corect ? Sau macar o evidenta a ceea ce s-a inregistrat ?

Trebuie facuta captura de ecran sau care este procedura ?

Luna trecuta n-am dat cui trebuie ca n-aveam habar ca mi s-a schimbat furnizorul si s-au dus catre fostul furnizor , la cat comunica Hidro clientul afla ultimul ce se intampla - dar macar sa stiu la ce ma astept luna asta ...

Fostul furnizor ar fi trebuit sa transmita indexul catre distribuitor, iar cel din urma sa-l inregistreze si sa-l trimita catre Hidro. Poti verifica pe site-ul distribuitorului ca indexul transmis de tine a fost inregistrat.

La Hidro, cand transmiti indexul, intre 24-28 ale lunii primesti un email cu indexul si datele contorului/POD (nu se afiseaza inca istoricul indecsilor in platforma curenta). Dupa cateva zile indexul va aparea si pe site-ul distribuitorului.

#4936
Acapulko

Acapulko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.02.2022

View PostNeaceasca85, on 18 mai 2022 - 12:47, said:

Am intrat electronic acum pe baza de CNP si nu apare nicio factura emisa.

View PostSwerige, on 18 mai 2022 - 13:13, said:

Nici la mine nu apare si am 3 luni de cand am trecut la Hidro

Este FOARTE DUBIOASA treaba !

#4937
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
La mine au apărut destul de repede facturile. Păcat că nu afișează și statusul (încasată/neîncasata).

#4938
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Eu am facut o reclamatie in care le-am cerut sa solutioneze cealalta reclamatie (numar/data)

Comic nu?

#4939
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

View PostAcapulko, on 20 mai 2022 - 16:53, said:

Este FOARTE DUBIOASA treaba !
dE Ce?

#4940
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,378
  • Înscris: 26.01.2019

View PostMalineanu, on 20 mai 2022 - 15:15, said:

La HIDRO cand se dau indecsii lunar ramane vreo dovada opozabila tertilor ?

Exista o verificare ca s-a inregistrat corect ? Sau macar o evidenta a ceea ce s-a inregistrat ?

Trebuie facuta captura de ecran sau care este procedura ?

Asa cum zicea un coleg: dupa ce dai indexul, primesti un email care contine indexul inregistrat (teoretic).

Insa daca pui problema la modul "dovada opozabila tertilor", atunci sper ca stii ca sistemul de comunicare numit "email" nu garanteaza livrarea; altfel spus, este posibil ca Hidro sa trimita emailul catre tine dar emailul sa nu ajunga la tine; da, stiu ca lumea are alta senzatie... :D

Evidenta a ce s-a inregistrat nu exista; altfel spus: imediat dupa ce ai dat indexul, apare indexul intr-o tabela; dupa ce faci logout si login din nou, tabela este goala. Atata s-a putut...

Concluzie: singura dovada sigura este screenshot-ul cu tabela care iti apare dupa ce ai dat indexul. :)

#4941
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postbai3tzash, on 20 mai 2022 - 15:20, said:

Dupa ce trimiti indexul pe platforma lor, iti vine email cu datele respective.

Este ok atunci. Mailul e sfant ca probatoriu.

#4942
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,378
  • Înscris: 26.01.2019
...... daca vine.
Daca nu...... aia e! :D

#4943
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postradurus, on 20 mai 2022 - 20:20, said:

Eu am facut o reclamatie in care le-am cerut sa solutioneze cealalta reclamatie (numar/data)

Comic nu?

Ai solicitat si despagubiri de intarziere ?

Trebuie facut ceva... Au devenit obositori furnizorii astia...  Pe site ul ANRE scrie ca trebuie sa fie orientati catre client si nu in contra lui. Iar noua ne trece viata facand reclamatii...

#4944
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Wait.
Prima reclamatie e din 5.05.
Mai am de asteptat.

#4945
dmiki

dmiki

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.08.2015

View PostMalineanu, on 20 mai 2022 - 15:15, said:

La HIDRO cand se dau indecsii lunar ramane vreo dovada opozabila tertilor ?

Exista o verificare ca s-a inregistrat corect ? Sau macar o evidenta a ceea ce s-a inregistrat ?

Trebuie facuta captura de ecran sau care este procedura ?

Luna trecuta n-am dat cui trebuie ca n-aveam habar ca mi s-a schimbat furnizorul si s-au dus catre fostul furnizor , la cat comunica Hidro clientul afla ultimul ce se intampla - dar macar sa stiu la ce ma astept luna asta ...

Da, cand se transmite pe platforma, se primeste raspunsul :
Buna ziua,
La data 2022-04-27 am inregistrat indexul autocitit pentru urmatorul loc de consum:
• POD: 594..................... (Strada ................... NR. ............ BL., SC. , ET. , AP. )
• Serie contor: .............
• Index:
   Energie Activa - .............. kWh
Multumim,
Hidroelectrica SA
Nota:
Acest mesaj a fost generat automat de sistemul de management al sesizarilor. Va rugam sa nu raspundeti la acest email.

#4946
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
OT:

View PostMalineanu, on 20 mai 2022 - 21:21, said:

Este ok atunci. Mailul e sfant ca probatoriu.
NU, daca nu e semnat digital nu este opozabil nici macar expeditorului fiindca poate fi falsificat foarte usor. Sa aduni log-urile servelor pe unde a trecut? De-a dreptul imposibil, si mai ales acele log-uri nu stocheaza si continutul.

#4947
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
E-mailul poate fi considerat probă cât timp partea cealaltă nu îl contesta pe motiv că e fals. Iar dacă îl contestă, doar se complică lucrurile și tine de judecător dacă cere expertiza sau nu.

Edited by george_alexandru, 21 May 2022 - 07:12.


#4948
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postsags, on 21 mai 2022 - 06:44, said:

OT:
NU, daca nu e semnat digital nu este opozabil nici macar expeditorului fiindca poate fi falsificat foarte usor. Sa aduni log-urile servelor pe unde a trecut? De-a dreptul imposibil, si mai ales acele log-uri nu stocheaza si continutul.

Ai IP si domeniu acolo, ambele ale furnizorului  daca ar fi asa cum zici toate contractele agreate online ar fi incerte ca si parti implicate.

Cand le da amenda ANRE de ce nu pretind ca tot schimbul de informatii scris a fost fals ? Ca pe baza probatoriului anexat se pronunta.

View Postgeorge_alexandru, on 21 mai 2022 - 07:06, said:

E-mailul poate fi considerat probă cât timp partea cealaltă nu îl contesta pe motiv că e fals. Iar dacă îl contestă, doar se complică lucrurile și tine de judecător dacă cere expertiza sau nu.

Ideea este ca pe scris trebuie facut totul, nu pe telefoane, nici macar de pe aplicatia online nu ramane dovada celor invederate.

#4949
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013

View Postgeorge_alexandru, on 21 mai 2022 - 07:06, said:

E-mailul poate fi considerat probă cât timp partea cealaltă nu îl contesta pe motiv că e fals. …
Exact. Dar opozabil insemana ca este considerat real chiar impotriva vointei partii respective, ceea ce nu e cazul aici. Cat despre opozabil tertilor, nici nu poate fi vorba. Orice contract este opozabil doar celor ce il semneaza. Opozabilitatea catre terti e rara avis, de exemplu inregistrarile din Cartea funciara sunt.

View PostMalineanu, on 21 mai 2022 - 07:15, said:

Ai IP si domeniu acolo, ambele ale furnizorului  … Cand le da amenda ANRE de ce nu pretind ca tot schimbul de informatii scris a fost fals ? Ca pe baza probatoriului anexat se pronunta. …
Care header, cel cu IP-ul dar si oricare altul, poate fi usor falsificat. Informatia din mail e considerata valida pentru ca a fost recunoscuta ca atare de catre parti. Opozabilitate inseamna altceva, mult mai strict, vezi mai sus.

#4950
optimus prime

optimus prime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 16.04.2006

View Postcleopatra00, on 20 mai 2022 - 15:40, said:

Nu e vorba de ceea ce spui tu acolo. Pur și simplu au fost și încă sunt depășiți de situație. Nu au fost pregătiți pentru avalanșa de cereri pe care le-au primit, de când au intrat recent pe piața pentru consumatorii casnici. În plus, nu a fost inițiativa lor, ci au fost obligați să o facă, așa nepregătiți cum erau. Din cauza aceasta se mișcă mai încet, atâta tot.
Oricum, dacă nu îți convine, poți oricând să alegi alt furnizor de energie electrică. Asta dacă găsești și o ofertă rezonabilă.
Cu atat mai mult.Daca se simt depasiti de situatie, macar cand emit o factura la 3-4 luni, aceea sa fie corect calculata ca doar nu fac ei calculele manual.
Ti-ar conveni sa te trezesti cu 4-500 de kwh bagati din burta?Asta daca nu tii evidenta consumului ca ai incredere in ei.Ma indoiesc.Ai vazut ce a patit un coleg de mai sus.Asa ca hai sa nu mai fim partinitori unei firme gigant care are logistica praf...ca nu sunt "pregatiti" saracii tocmai acum cand digitalizarea a devenit ceva banal.Ca si client am dreptul sa ii stimulez sa fie mai eficienti ca nu sunt o firma de cartier.Dar noi in Romania mergem pe principiul "lasa ca merge bine si asa" cand poate fi si mai bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate