Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19775 replies to this topic

#4897
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 27.08.2021
@Naoto
Iti recomand atentie la ultimele facturi pe care le emite Enel-ul. Eu am trecut cu 2 locatii de la Enel la Hidro, Enel a emis (prezumtivele) ultime facturi cu data finala de 19 aprilie, le-am platit si astazi Enel mi-a emis facturi pentru ambele locuri cu valoarea de exact minus ultimele facturi, ce erau de la 1 la 19 aprilie.  Mai am un meci cu Enel si cu gazul, unde am si raspuns ANRE prin care ii soma ca pana pe 18 mai sa reemita facturi pe baza indexului autocitit si nu estimare, si fara rezultat.

Deci sunt o firma de *****, ca sa nu zic vorbe urate.

#4898
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 15.12.2009
Stai că nu înțeleg.

Ai plătit ultimele facturi emise cu data de 19 aprilie și pe urmă? ți le-a stornat sau ți le consideră neplătite?

Scuză-mă că insist, vreau să nu rămân în dubiu.

Și eu am 2 locuri de consum la ENEL, nu am aplicat la HE decât pentru unul.

#4899
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 27.04.2008
Buna,

Cei de la enel au avut erori cu conturile clientilor care s-au portat (nu stiu daca doar la hidro) si printre ei m-am numarat si eu cu doua adrese. Ele figurau active in sistemul lor de facturare dupa efectuarea portarilor. La una dintre adrese chiar au emis o factura, prima zi a perioadei de facturare fiind 08.03, iar portarea catre hidro s-a realizat in 07.03. Dupa 3 runde de sesizari au stornat factura.

Azi am primit mail cu factura emisa la hidro la una dintre adrese iar la a doua adresa apare in portal (ambele pentru luna martie, contracte semnate in februarie). Am incercat sa platesc cu pago dar mai usor mi se pare (am si platit) cu un doi.

Edited by crazyalex86, 19 May 2022 - 07:43.


#4900
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,838
  • Înscris: 26.02.2010
Ieri mi s-a emis factura la hidro pentru a-l doilea loc de consum. Fiindcă consumul raportat de mine la 28 martie era mai mic decât cel facturat în avans în luna ianuarie, ei nu mi-au emis factura pe minus și au facturat o sumă. De dimineață, nu m-am uitat cu atenție și am plătit-o, însă studiind mai târziu KW, am constatat că am plătit iar în plus. Am sunat la call center și m-a îndrumat să fac o reclamație pe site.

#4901
daddy0307

daddy0307

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.05.2007
eu am o factura cu minus, pt ca au estimat prea mult.

#4902
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 27.08.2021

View PostNaoto, on 18 mai 2022 - 23:59, said:

Stai că nu înțeleg.

Ai plătit ultimele facturi emise cu data de 19 aprilie și pe urmă? ți le-a stornat sau ți le consideră neplătite?

Scuză-mă că insist, vreau să nu rămân în dubiu.

Și eu am 2 locuri de consum la ENEL, nu am aplicat la HE decât pentru unul.
Da, dupa ce am platit facturile initiale acum cateva saptamani, le-au stornat pe ambele alaltaieri, fara sa emita alte facturi noi.

#4903
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 19.05.2022
Daca uiti sa transmiti indexul, ai de asteptat 3-4 luni pana regleaza.

#4904
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
Eu m-am trezit cu mesaj de la o firmă de recuperare că mai am de plată ceva la Enel, câteva zeci de lei. Le-am dat, că era sumă mică, dar tare mi-e că au fost bani luați în plus.

#4905
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,838
  • Înscris: 26.02.2010
Trebuia sa întrebi la Enel, ce bani ai sa le dai.

#4906
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Eu voi avea un loc de consum nou la taranoaia, o curte ce nu a avut curent de 40 de ani, sa aplic direct la HE? Deocamdata am facut cererea initiala la distribuitor.

#4907
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,838
  • Înscris: 26.02.2010
Da, cred că merge.

#4908
piccione

piccione

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 01.10.2019

View PostForsakenTotal, on 19 mai 2022 - 08:43, said:

Da, dupa ce am platit facturile initiale acum cateva saptamani, le-au stornat pe ambele alaltaieri, fara sa emita alte facturi noi.

Si eu am primit ieri de la Enel factura de storno pentru ultima suma/factura emisa in 6 Aprilie, contractul cu HE incepand la mine din 30 Martie.
Asta inseamna oare ca vor returna suma platita initial??

#4909
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,838
  • Înscris: 26.02.2010

View Postpiccione, on 19 mai 2022 - 09:33, said:



Si eu am primit ieri de la Enel factura de storno pentru ultima suma/factura emisa in 6 Aprilie, contractul cu HE incepand la mine din 30 Martie.
Asta inseamna oare ca vor returna suma platita initial??
Nu, este necesar faci cerere la ei și să completezi un formular tipizat.
Și sa atașezi la cerere copie titular și op/extras de cont cu suma platita.
Attached File  1652949812875.jpg   163.92K   42 downloads

Edited by aris86, 19 May 2022 - 10:45.


#4910
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 28.08.2019

View Postaris86, on 19 mai 2022 - 08:27, said:

Ieri mi s-a emis factura la hidro pentru a-l doilea loc de consum. Fiindcă consumul raportat de mine la 28 martie era mai mic decât cel facturat în avans în luna ianuarie, ei nu mi-au emis factura pe minus și au facturat o sumă. De dimineață, nu m-am uitat cu atenție și am plătit-o, însă studiind mai târziu KW, am constatat că am plătit iar în plus. Am sunat la call center și m-a îndrumat să fac o reclamație pe site.

Am mai auzit de o asemenea situatie de la cineva care era parca la Nova. Pt a remedia situatia estimarii mai mari decat consumul real, a transmis urmatoarea luna un index autocitit cu doar 1kwh mai mare decat ultimul index estimat de furnizor pana a ajuns la indexul indicat de contor. Bineinteles ca nu e tocmai o situatie fericita, iar daca estimarea e cu mult mai mare, factura ar trebui stornata.

La mine Hidro a facturat considerand indexul autocitit + estimare pt zilele 28-31 martie, asa ca oricum se complica cu estimari, chiar si cu index autocitit.

Edited by Graa, 19 May 2022 - 11:20.


#4911
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,838
  • Înscris: 26.02.2010
De la 1 aprilie a crescut distribuția și cred ca au vrut să facă un bine oamenilor că au pus mai mulți kWh în plus.

#4912
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
eu am factura de 130 lei emisa de catre enel, neplatita. am facut 2 sesizari la ei, 1 la distribuitor. inca nu au emis factura de regularizare.
eu factura respectiva nu o platesc pana nu emit factura de regularizare si vad atunci cat am de plata exact.
cei de la hidro au luat in calcul sesizarea mea, de la a 2-a factura. pe prima au luat indexul gresit, dar a fost de o valoare de 3-4 lei

#4913
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 23.07.2005

View Postaris86, on 19 mai 2022 - 10:39, said:

Nu, este necesar faci cerere la ei și să completezi un formular tipizat.
Și sa atașezi la cerere copie titular și op/extras de cont cu suma platita.
Attachment 1652949812875.jpg
salut, pe ce adresa de mail se trimite cererea? au una dedicata sau pe [email protected]? mersi

#4914
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View PostSwatKat, on 18 mai 2022 - 08:15, said:

Depinde de cand va citi distribuitorul contorul (sau face o estimare). Acel index va fi comunicat si vechiului si actualului furnizor. Si pana la acel index vechiul furnizor te va factura si Hidro va incepe facturarea.

Cine e distribuitorul tau? Fa-ti un cont la ei pe site si poate vezi cand vin sa faca citirea.

Apropos de nebunia cu indecsii, ba de inregistrat la OD, ba la furnizor, ba estimati, care - cum ajung in facturi - am intrebat si am primit raspuns simplu:


Buna ziua,
Referitor  la solicitarea dumneavoastra privind  inregistrarea  indexului afisat de contorul electric , dorim sa va informam ca, indexul se transmite furnizorului de energie electrica, cu care aveti incheiat contractul de furnizare.
Furnizorul preia indexul si il inregistreaza pe portalul e-Distributie S.A.
Va multumim.
Cu stima,
E-Distributie SA


Deci cine are norocul ca perioada de transmitere la furnizor sa coincida cu preluarea de catre OD, nu va avea estimari - cu exceptia cazului in care furnizorul face alte estimari la randul lui , care nu pot fi decat contestate sau acceptate.

Edited by Malineanu, 19 May 2022 - 15:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate