Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19757 replies to this topic

#4951
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 sags, on 21 mai 2022 - 07:44, said:

Exact. Dar opozabil insemana ca este considerat real chiar impotriva vointei partii respective, ceea ce nu e cazul aici. Cat despre opozabil tertilor, nici nu poate fi vorba. Orice contract este opozabil doar celor ce il semneaza. Opozabilitatea catre terti e rara avis, de exemplu inregistrarile din Cartea funciara sunt.

Care header, cel cu IP-ul dar si oricare altul, poate fi usor falsificat. Informatia din mail e considerata valida pentru ca a fost recunoscuta ca atare de catre parti. Opozabilitate inseamna altceva, mult mai strict, vezi mai sus.

Colegu', te-ai dus prea departe, te rog nu le amesteca, contractul de furnizare - excedent caracterului sau aspru de adeziune, insa nu asta ne intereseaza aici - este ceva - si are un caracter bilateral ( sinalagmatic), este agreat intre parti - da nastere la drepturi si obligatii reciproce in sarcina ambelor parti contractante or,

actele juridice pot fi si unilaterale (manifestarea de voinţă a autorului său) - sunt altceva, insa nici macar despre asta nu era vorba, deoarece nu orice manifestare de voinţă unilaterala are un imediat efect juridic - si nu orice comunicare sau lipsa de comunicare trebuie musai incadrata judiciar, atat cat are o evidenta componenta extrajudiciara in relatia cu tertii - OD,ANPC,ANRE.


Vorbeam despre insusirea probei pe care o poti opune / impune tertilor (OD,ANPC,ANRE,Instanta etc) in raport cu comunicarea unui index specific, in termen.

Limba Romana este un areal plurisemantic si vei descoperi ca "opozabilitatea" are mai multe intelesuri " - care poate fi opus, care se poate opune -  deci si care se poate "impune" , care impune luarea in considerare de catre alte persoane, care creeaza o referinta in fata unor terti in raport cu litigiul originar.

Deci ceva anume nu este necesar sa fie musai un contract pentru a putea crea o referinta impusa tertilor. Poate fi o proba. Sau un act juridic unilateral.


Or, ca sa poti impune ceva, atunci cand ai pretentia sa fie respectat si de altii sau sa se tina cont sau sa creezi o referinta, un pivot din acel ceva - trebuie sa imbrace o forma "certa" , credibila, nu neaparat "certificata", de unde si necesitatea de a exista un original, o copie, un transcript, sa aiba caracter scris , sa ai ce sa pui in fata ochilor tertilor cand emiti pretentii sau tragi concluzii.

Exemple diverse de opozabilitati scrise - ca si orice componenta scriptica a mailului - necertificate dar opozabile - fata de terti:

_inscriu index la OD care nu face citirea luna respectiva, furnizorul imi emite factura gresita ref indecsi, inregistrarea finala de la OD este opozabila unui tert - furnizorului. Este pe relatia mea cu OD si furnizorul devine tert insa se supune inregistratilor OD.

Nu mai comentam aiurea aici ca furnizorul contesta inregistrarile sau citirile OD ca asa totul poate fi contestat in prima faza - de catre oricine - insa este total irelevant aceste aspect - ca efecte (extra) juridice.

_contractul electronic de furnizare este in scris, survenit pe mail, necertificat dar constituie probatoriu in relatia mea cu ANPC si este opozabil tertului - anume tocmai furnizorului, devenit si aici tert in raport cu relatia mea cu ANPC, furnizor care primeste amenda deoarece ANPC - in baza existentei si clauzelor contractului - constata existenta contraventiei.

_furnizorul emite factura gresita, o contest extrajuridic , extrajuridic pierd , vine preaviz de debransare, OD ma deconecteaza, castig juridic pe OP si apoi pe fond,

a. Hotararea definitiva devine opozabila tertilor - pe de o parte si pe de alta parte
b. Tot timpul contractul a fost opozabil OD deoarece va plati despagubiri pentru o debransare efectuata in contra legii si a contractului

_ultimul exemplu, ca mai avem si treaba, Hidro imi emite facturi gresite, le contest extrajuridic si juridic - cu cheltuieli de judecata, trece un an, castig, hotarare definitiva, contractul dintre mine si avocat devine indirect opozabil Hidro deoarece ea, desi n-a fost parte in contract, va plati cheltuielile de judecata pe care la vremea respectiva nu le-a putut negocia si nici nu si le-a insusit,

Edited by Malineanu, 21 May 2022 - 10:14.


#4952
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
@Vaccinatu, parca ultima arondare o aveai pe sectiunea "imobiliare", nu "furnizori" ...

#4953
bekxy

bekxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 21.11.2006
Am o ipoteză:

După prima lună, la locurile de consum cu contor inteligent facturează lunar, la cele fără facturează o dată la 2 luni.

Se verifică?

#4954
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
La mine in capitala dupa cum am mai spus si aratat prin capturi pe aici, factureaza lunar asa cum trebuie si ia in seamna citirile. Am un singur POD, contoar antic electronic (2006, astept si eu unul smart... dar nu vine), o singura proprietate si m-am bagat la Hidro mergand personal cu dosarul la sediu pe Mihalache (ca stau relativ aproape) pentru a fi sigur ca-l lucreaza repede si corect in sensul ca daca era ceva gresit puteam corecta pe loc, imi zicea doamna de acolo ce si cum... asta era desigur anul trecut in decembrie inainte sa aibe platforma digitala.

Edited by andreic, 22 May 2022 - 19:48.


#4955
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 31.07.2011
Buna - am facut si eu inrolarea la HE pe data de 17 si eram curioasa la distribuitor cam cum sta treaba. In cazul meu este vb de Distributie Energie Electrica Romania. Ideea este ca noul contract cu HE este facut sub un alt titular fata de cel cu ENEL.. dar asta nu ar trebui sa conteze pt. distributior nu ? ci doar POD-ul? Vad ca la ei pe platforma nu apare nimic momentan.. stiti cumva ce/cum?

Attached Files



#4956
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022

 bekxy, on 22 mai 2022 - 15:19, said:

Am o ipoteză:

După prima lună, la locurile de consum cu contor inteligent facturează lunar, la cele fără facturează o dată la 2 luni.

Se verifică?
Nu prea, eu peste 2 saptamani fac 3 luni si zero facturi deocamdata!

#4957
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014

 bekxy, on 22 mai 2022 - 15:19, said:

Am o ipoteză:

După prima lună, la locurile de consum cu contor inteligent facturează lunar, la cele fără facturează o dată la 2 luni.

Se verifică?

Nu, am loc de consum la tara fara contor inteligent si factureaza lunar, contract facut prin platforma.

Eu cred ca la contractele facute prin email factureaza diferit,

 andreic, on 22 mai 2022 - 19:26, said:

La mine in capitala dupa cum am mai spus si aratat prin capturi pe aici, factureaza lunar asa cum trebuie si ia in seamna citirile. Am un singur POD, contoar antic electronic (2006, astept si eu unul smart... dar nu vine), o singura proprietate si m-am bagat la Hidro mergand personal cu dosarul la sediu pe Mihalache (ca stau relativ aproape) pentru a fi sigur ca-l lucreaza repede si corect in sensul ca daca era ceva gresit puteam corecta pe loc, imi zicea doamna de acolo ce si cum... asta era desigur anul trecut in decembrie inainte sa aibe platforma digitala.

2006, este expirat de vreo 14 ani, poti sa faci cerere la distribuitor si in cateva zile vin si ti-l schimba.

Edited by ccristyan, 22 May 2022 - 20:52.


#4958
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 ccristyan, on 22 mai 2022 - 20:50, said:

Eu cred ca la contractele facute prin email factureaza diferit,

Daca este asa, nu prea inteleg de unde atata discriminare facuta intre consumatori. La mine in contract sta scris:

Contract Hidroelectrica , fila 2, Condițiile comerciale - Art.2: Factura va fi emisă în luna următoare celei de consum, după ce se primesc datele necesare de la operatorul de măsurare.

Si nu este deloc ok unora sa li se respecte contractul si altora, separati de restul din nu stiu ce motive, sa nu li se respecte contractul.

#4959
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

 ccristyan, on 22 mai 2022 - 20:50, said:

2006, este expirat de vreo 14 ani, poti sa faci cerere la distribuitor si in cateva zile vin si ti-l schimba.
O fi dar merge bine, a fost scula faina la vremea ei, schimba cand intra in plan sa puna smart.

#4960
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 28.08.2019

 bekxy, on 22 mai 2022 - 15:19, said:

Am o ipoteză:

După prima lună, la locurile de consum cu contor inteligent facturează lunar, la cele fără facturează o dată la 2 luni.

Se verifică?

Eu am contor dumb si am primit factura lunar, doar ca e cu 2 luni in urma, insa e corecta. Contractul a fost facut pe e-mail in decembrie anul trecut.

#4961
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 05.11.2009

 ccristyan, on 22 mai 2022 - 20:50, said:

Nu, am loc de consum la tara fara contor inteligent si factureaza lunar, contract facut prin platforma.

Eu cred ca la contractele facute prin email factureaza diferit,



2006, este expirat de vreo 14 ani, poti sa faci cerere la distribuitor si in cateva zile vin si ti-l schimba.

Eu am avut contor din 2004 și l-au schimbat fără să cer eu.

#4962
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,052
  • Înscris: 20.06.2009

 Malineanu, on 22 mai 2022 - 21:21, said:

(...)
Si nu este deloc ok unora sa li se respecte contractul si altora, separati de restul din nu stiu ce motive, sa nu li se respecte contractul.
Mălinene, reclamație, tată! N-ai făcut-o încă?!Posted Image

#4963
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,834
  • Înscris: 26.02.2010
Pe București sunt la zi cu facturile, una corect emisă, alta cu indecși calculați de 2x. Pe zona Olteniei, încă nu au emis factura pe luna martie. Toate contractele le-am făcut la sediul hidroelectrica în decembrie.

#4964
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
Astia nu mai ajung la zi cu facturarea, poate doar atunci cand te hotarasti sa-i parasesti si iti baga ultima factura cu indexul de transfer.

#4965
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 05.11.2009
Am constatat că totul se încâlcește la distribuție. E-Distribuție Dobrogea sunt sub orice critică. Am făcut reclamații scrise și la call center și după aproape o lună au dat indexul la Enel să-mi emită ultima factură. La HE aștept. O să sun mâine, că la ora asta deja nu mai răspund și te lasă în așteptare.

#4966
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005

 Pieptoasa, on 22 mai 2022 - 20:23, said:

Buna - am facut si eu inrolarea la HE pe data de 17 si eram curioasa la distribuitor cam cum sta treaba. In cazul meu este vb de Distributie Energie Electrica Romania. Ideea este ca noul contract cu HE este facut sub un alt titular fata de cel cu ENEL.. dar asta nu ar trebui sa conteze pt. distributior nu ? ci doar POD-ul? Vad ca la ei pe platforma nu apare nimic momentan.. stiti cumva ce/cum?

Verifica daca nu apare vreo actiune de service (sau cum i-o zice) in platforma distribuitorului. Ca ei sunt obligati sa citeasca (sau sa estimeze) indexul de transfer. Cand fac treaba asta, habar n-am, depinde de fiecare in parte cred.

Teoretic la schimbare tilular ar merge mai repede, la mine dupa cca 1 sapt au si citit (estimat) contorul si dupa asta a disparul POD-ul de pe numele vechiului titular. Mi-am cret eu cont, am adaugat POD-ul si aia a fost, au aparut datele mele.

#4967
1987

1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 13.12.2007
Salut

Am facut trecerea de la Enel la Hidro pe 29 aprilie si inca astept factura de la Enel,contul la ei inca nu este inchis caci imi apare adresa inca in cont dar ultima factura nu am primit-o. Trebuia sa vina pe 10 sau 11 mai dar nimic.

Salut

Am facut trecerea de la Enel la Hidro pe 29 aprilie si inca astept factura de la Enel,contul la ei inca nu este inchis caci imi apare adresa inca in cont dar ultima factura nu am primit-o. Trebuia sa vina pe 10 sau 11 mai dar nimic.

#4968
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
OT:
@1987: Din ce stiu, la Enel s-a schimbat perioada de facturare si acum este luna calendaristica pentru toata lumea iar facturile se emit cam pe 16. Deci pe 10…11 nu are ce sa iti vina, cel mult sa soseasca posta cu factura de cu o luna si mai in urma.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate