Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Ultimul film vazut (II)

* * * - - 11 votes
  • Please log in to reply
1465 replies to this topic

#1441
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 14.10.2004
Este vizionabil in lipsă de altceva. Nu sunt capodopere.

#1442
yuukan

yuukan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,027
  • Înscris: 16.01.2010
Poor Things (2023)

https://www.imdb.com/title/tt14230458/

Emma Stone are un joc actoricesc nemaivăzut, nemaiîntâlnit, Willem Dafoe e excelent și el, îmi place mai mult ca Morgan Freeman și Robert De Niro, spre deosebire de cei 2 doi nu îl prinde un rol de mafiot dar e minim la fel de bun ca cei 2.

Filmul e R-Restricted, nu știu dacă unele chestii aveau nevoie de reprezentare, mergea mai puțin și chiar deloc un mic minus aici. Finalul se putea o idee mai bine,era de unde, era la fileu, nota 9 totuși excepțional.


#1443
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 10.09.2007
https://www.imdb.com...0_q_13%20bo   cat are si pe imdb primeste si de la mine 7/10, este pe Netflix, fara woke shit (decat putin feminist), dar are buget si actiune foarte ok, daca puteti face abstractie de treaba cu limba....Eu chiar il recomand, un fel de popcorn movie :)

#1444
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 05.01.2004
Chief of Station
Ati auzit expresia "So bad it's good"?
Nu se aplica la filmul asta. Nu stiu cum am rezistat sa-l vad pana la capat. Oricum Aaron Eckhart nu e vreun actor de prima mana, in ciuda distribuirii lui in multe filme (inclusiv intr-un Batman - desi asta nu spune mare lucru...), dar in filmul asta e mai bun decat filmul in ansamblu.
Previzibil pana la durere de cap, gauri in trama incat se scufunda si intr-un lighean.
Evitati cu orice pret, chiar daca va plateste cineva.
2/10

#1445
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 17.08.2022
Aseara am vazut o comedie-romantica Kuwait-iana cu actiune in Liban, se numeste "Un fel de luna de miere "
Nu spun mai mult, ca ma fugariti prin curte....

Attached File  honeymoonish-1536x864.jpg   230.35K   21 downloads

Edited by vio69c, 04 May 2024 - 12:38.


#1446
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 05.01.2004
Ori am ghinion, ori sunt masochist.
Ori filmele care se fac acum sunt toate cretine.
Arcadian.
Un post-apocaliptic taraganat la greu, cu un Nick Cage obosit, care o fi fost santajat sa faca filmul asta.
Toata actiunea filmului se putea desfasura pe o jumatate de ora.
Singura chestie tare (adica m-a facut sa rad) sunt niste monstri care clampane din falci la foc automat - habar nu am ce vrea sa insemne aia si cred ca nici regizorul nu stie.
3/10.

#1447
Pudu

Pudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 20.10.2020
Daca doriti sa vedeti un film deosebit, va recomand Evil Does Not Exist (2023)
Nota mea: 7,5

Edited by Pudu, 04 May 2024 - 18:41.


#1448
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 05.01.2004
Mr. Nobody

Un film greu, cu accente de Matrix si Inception pe alocuri. Alegeri si consecinte in viata.
Si un pic de Schrodinger. Atata timp cat nu alegi, orice este posibil.
Nu pot spune ca l-am inteles, dar mi-a placut, desi are aproape doua ore si jumatate.
Un citat minunat din film: Nu ma tem ca mor, ma tem ca nu am trait destul.
9/10

#1449
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 12.09.2015
Code 8: Part II.Mi-a placut prima parte dar si aceasta,adica a 2-a.Nota personala 8. [ https://media2.firstshowing.net/firstshowing/img16/code8part2PostermainimagebigTsr2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1450
woof

woof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.03.2006

View Postsorin61, on 04 mai 2024 - 21:36, said:

Mr. Nobody

Un film greu, cu accente de Matrix si Inception pe alocuri. Alegeri si consecinte in viata.
Si un pic de Schrodinger. Atata timp cat nu alegi, orice este posibil.
Nu pot spune ca l-am inteles, dar mi-a placut, desi are aproape doua ore si jumatate.
Un citat minunat din film: Nu ma tem ca mor, ma tem ca nu am trait destul.
9/10

Unul din cele mai bune filme pe care le-am vazut. “I'm not afraid of dying. I'm afraid I haven't been alive enough."

Un alt film minunat de acelasi regizor:
The Brand New Testament

#1451
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 24.02.2011
Mie nu mi-a plăcut Mr. Nobody. Prea lung pentru ce a vrut să transmită. Puteau foarte bine să-l facă de o oră cu toate scenariile alea cu tot. Muzica deprimantă, la fel și acțiunea. Se cunoaște că-i vremea nașpa în Canada. Nota 6,5 de la mine.

#1452
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 17.08.2022
SOEURS -2020 -film francez cu subiect algeriano-francez

Attached File  Screenshot 2024-05-06 at 02-00-57 Soeurs (2020).png   1.63MB   3 downloads

Film ambitios, dar cu rezultate modeste.
Subiectele abordate - dificile, revolutia algeriana, drepturile femeilor, situatia complicata a algerienilor din Franta si statutul lor, rapirile legale de copii ale emigrantilor algerieni din Franta,
dar, in esenta trei surori franco-algeriene, care traiesc in Franta iar speranta lor este
de a-si gasi fratele rapit de tatal lor si ascuns in Algeria.

Cand afla ca acest tata este pe moarte, surorile decid să-l găsească în Algeria în speranța că le va dezvălui unde este fratele lor.

Personajele admirabil creionate, mama in special dar si surorile, interpretare buna,
dar totusi nu se face "lipitura" cu actiunea si mesajul....

Urc nota mea, poate subiectiv, la 7 desi majoritatea criticilor au marcat 5.5-6.5
Si il recomand in locul productiilor cu extraterestrii, violenta sau humor de proasta calitate.
Cel putin sunt situatii reale in film

Edited by vio69c, 06 May 2024 - 01:17.


#1453
Legolas01

Legolas01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.05.2023

View Postsorin61, on 04 mai 2024 - 15:48, said:

Ori am ghinion, ori sunt masochist.
Ori filmele care se fac acum sunt toate cretine.
Arcadian.
Un post-apocaliptic taraganat la greu, cu un Nick Cage obosit, care o fi fost santajat sa faca filmul asta.
Toata actiunea filmului se putea desfasura pe o jumatate de ora.
Singura chestie tare (adica m-a facut sa rad) sunt niste monstri care clampane din falci la foc automat - habar nu am ce vrea sa insemne aia si cred ca nici regizorul nu stie.
3/10.
In cazul astuia e valabila butada care spune ca orice cal ajunge gloaba...
Am incercat si eu sa vad filmul, insa dupa o juma' de ora am renuntat.

#1454
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 05.01.2004
Dupa multe ezitari am vazut Road House.
Iar ezitarile mele erau, din pacate, intemeiate.
Sa spui ca este un remake dupa originalul cu Swayze e o exagerare imensa. In afara de nume (Dalton) si faptul ca e angajat ca "bouncer", altceva nu au in comun cele doua filme.
Scenariul e aiurea rau de tot, daca stai sa enumeri lucrurile care nu se leaga iti ia mai mult decat dureaza filmul.
Dezvoltarea personajelor este inexistenta. Dalton insusi este un individ dezechilibrat, care vrea sa moara si nu stie cum.
Bataile sunt spectaculoase, asa cum cere norma de acum in Hollywood, dar atat. Nu sunt credibile.
Aducerea lui Connor McGregor se presupune ca aduce un plus de valoare filmului. Singurul lucru pe care il aduce e probabil cererea lui sa nu moara personajul lui, indeplinita intr-o secventa post-credits.
Dupa cum mai spuneau si altii, lucrul bun la filmul asta e ca ii poate face pe oameni sa caute originalul.
Un 4/10 chinuit dn partea mea.

Edited by sorin61, 07 May 2024 - 15:00.


#1455
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 17.08.2022
Mr.Church   -2016

Un film simplu, dar atat de real.
Are toate condimentele placute ce ne-au facut gustoase mancarurile copilariei.
Are romantism, sinceritate, devotament, eleganta, discretie, ritm si joc minunat.
Spune in film ca " daca vrei sa stii daca o carte este buna trebuie sa o citesti de doua ori, dar si mai bine sa o citesti de la sfarsit la inceput...."
Un aranjament simplu de 6 luni se transforma intr-o poveste de viata si familie care tine 3 generatii....

Attached File  Screenshot 2024-05-07 at 18-17-28 Mr. Church (2016).png   1.21MB   5 downloadsAttached File  Screenshot 2024-05-07 at 18-20-00 Mr. Church (2016).png   1.22MB   5 downloads

Dar, nici in anii 2016 se pare, "filmele cuminti" nu faceau record de casa.....
Desi Eddie Murphy face un joc minunat, total diferit de ce stim nou, iar restul ii tin cu succes replica...

Regizorul Bruce Beresford ca si scenaristul Susan McMartin  -care si-a adoptat propria poveste adevarata pe ecran
au talentul de a pune toate partile filmului la locul si la timpul lor.....

Personal nota -8.5
In special pentru gustul lucrului bun care te insoteste multa vreme....

Edited by vio69c, 07 May 2024 - 17:23.


#1456
TerryY

TerryY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 26.01.2023
Road house- scenele de bataie foarte bune, dar doar atat.nota 4.5. Miami beach 2, o porcarie. Nota 3 cu indulgenta.

#1457
yuukan

yuukan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,027
  • Înscris: 16.01.2010
Ghost dog-way of the samurai (1999)
Bunicel, cam underrated pe IMDb cu 7.5, merita mai mult.

Quote

Un asasin care trăiește după codul samurailor, lucrează pentru mafie și se găsește în miza lor când recenta lui slujbă nu merge conform planului. Acum trebuie să găsească o modalitate de a-și apăra pe sine și onoarea, păstrând în același timp codul după care trăiește
Nota 8
https://www.imdb.com/title/tt0165798/

Edited by yuukan, 07 May 2024 - 19:22.


#1458
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 05.01.2004

View Postsorin61, on 07 mai 2024 - 15:00, said:

Dupa multe ezitari am vazut Road House.
Iar ezitarile mele erau, din pacate, intemeiate.
Sa spui ca este un remake dupa originalul cu Swayze e o exagerare imensa. In afara de nume (Dalton) si faptul ca e angajat ca "bouncer", altceva nu au in comun cele doua filme.
Scenariul e aiurea rau de tot, daca stai sa enumeri lucrurile care nu se leaga iti ia mai mult decat dureaza filmul.
Dezvoltarea personajelor este inexistenta. Dalton insusi este un individ dezechilibrat, care vrea sa moara si nu stie cum.
Bataile sunt spectaculoase, asa cum cere norma de acum in Hollywood, dar atat. Nu sunt credibile.
Aducerea lui Connor McGregor se presupune ca aduce un plus de valoare filmului. Singurul lucru pe care il aduce e probabil cererea lui sa nu moara personajul lui, indeplinita intr-o secventa post-credits.
Dupa cum mai spuneau si altii, lucrul bun la filmul asta e ca ii poate face pe oameni sa caute originalul.
Un 4/10 chinuit dn partea mea.

Normal ca am revazut originalul, ca sa imi clatesc ochii dupa amaraciunea asta. Asa ca acum scad aprecierea remake-ului (?) la 3/10.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate