Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

abuz Primarie - somatie mutare masina

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#55
hexadanus

hexadanus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 06.02.2016

 mcd2020, on 08 iulie 2021 - 22:15, said:

impozitul e taxa de posesie....
Impozitul e hotie.

#56
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Ca se vor locuri de parcare in marile orase sau ca din lipsa de organizare nu exista destule pentru citi posesori de masini sunt,asta nu trebuie legal sa lezeze drepturile cetateanului.Cit timp legislatia iti permite iti poti tine un hoit de masina sau o supermasina pe solul public.Din ratiuni ecologice daca curge din ea ceva sau se contopeste cu solul se poate da o lege care sa impuna cetateanului inlaturarea de pe solul public.

#57
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nu e niciun abuz, da-o la rabla sau la piese daca nu te folosesti de ea, nu iti bate joc de ceilalti locuitori ocupand aiurea locul de parcare.

Eu as taxa si cu taxa de 7 ori mai mare a 3-a masina pe o locuinta. A 2-a, sa zicem ca sunt 2 casatoriti care fac ambii naveta. A 3-a e deja prea mult.
A, iar la a 2-a as cere dovada, sa fie 2 persoane detinatoare de permis la adresa aia. Altfel si a 2-a masina cu impozit de 7 ori mai mare.
Am 2 marlani in cartier, unu cu 3 masini, altul cu 4, ocupa locurile in nesimtire.

Edited by Notsure, 09 July 2021 - 09:04.


#58
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 22.11.2006
Eu as creste impozitul pentru toate masinile, asa incat daca nu-ti trebuie masina in mod clar, sa nu iti mai vina sa o tii degeaba. Uite cum sar cetatenii cu "drepturi" care sunt abuzati de nu se vad.

@initiator, tie ti se pare corect ce faci ? tii un loc de parcare public ocupat, pentru ca asa vrei tu. Poate sunt unii care lucreaza de dimineata pana seara si vin acasa si parcheaza la 5-10 min de mers pt ca tu ti-ai inventat singur drepturi. Pe langa faptul ca probabil masina aia arata ca naiba, te lauzi ca nu ai bani sa mergi cu ea, de ce o mai tii ? Doar sa te lauzi ca ai 2 masini? Ti-ai dorit toata viata masini, si acum vrei sa te uiti pe geam sa-ti vezi conservele? Ai o pasarica din comunism, ca nu ai prins dacie, si acum compensezi? Sau ai ascultat prea multe manele cu bani si masini, si consideri ca masinile "e mai usor"?

E simplu, daca vrei sa-ti tii proprietatea, trebuie sa ai alta proprietate unde sa le tii, altfel joci dupa regulile detinatorului terenului, in cazul asta Primaria. Asa ca:
1. Nu te mai lamenta ca esti abuzat. Nu te-a abuzat nimeni, din contra tu ai abuzat bunul simt parcandu-ti tigaia permanent pe un loc care nu este al tau.
2. Muta, vinde sau radiaza harbul.
3. Pe viitor, gandeste-te ca mai exista si altii pe planeta asta inafara de tine, inainte sa mai ceri "drepturi".

#59
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 hexadanus, on 09 iulie 2021 - 08:49, said:

Impozitul e hotie.

Asa-i ca esti cetatean suveran intergalactic? Am auzit ca la voi apar strazi, pompieri, salvare etc din senin, nu mai trebuie sa platiti taxe pentru ele, asa e?

#60
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

 Notsure, on 09 iulie 2021 - 08:57, said:

Nu e niciun abuz, da-o la rabla sau la piese daca nu te folosesti de ea, nu iti bate joc de ceilalti locuitori ocupand aiurea locul de parcare.

Eu as taxa si cu taxa de 7 ori mai mare a 3-a masina pe o locuinta. A 2-a, sa zicem ca sunt 2 casatoriti care fac ambii naveta. A 3-a e deja prea mult.
A, iar la a 2-a as cere dovada, sa fie 2 persoane detinatoare de permis la adresa aia. Altfel si a 2-a masina cu impozit de 7 ori mai mare.
Am 2 marlani in cartier, unu cu 3 masini, altul cu 4, ocupa locurile in nesimtire.
E cetățeni liberi și are drepturi.
Măcar plătesc locurile alea de parcare sau le lasă staționate pe unde apucă?
Am întrebat pe un user, pe alt topic, aceeași chestie și mi-a răspuns scurt că ce mă roade grija.

#61
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,977
  • Înscris: 20.10.2015

 foreverbanned, on 09 iulie 2021 - 09:15, said:

E cetățeni liberi și are drepturi.
Măcar plătesc locurile alea de parcare sau le lasă staționate pe unde apucă?
Am întrebat pe un user, pe alt topic, aceeași chestie și mi-a răspuns scurt că ce mă roade grija.

Nu ai cum sa platesti locul de parcare pentru un lighean. Nu poti pur si simplu.
Iti trebuie asigurare platita si inspectie tehnica sa poti plati locul

#62
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007
Și oricum nici o primărie nu-ți da 3-4 locuri.

#63
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

 Notsure, on 09 iulie 2021 - 09:06, said:



Asa-i ca esti cetatean suveran intergalactic? Am auzit ca la voi apar strazi, pompieri, salvare etc din senin, nu mai trebuie sa platiti taxe pentru ele, asa e?
În cazul de față, lor nu trebuie sa le asigure primăria drumuri, de asta nu trebuie să plătească impozit pe automobil.
Ei probabil au mașinocopter cu care se deplasează zburând.
La naiba, tot trebuie să plătească impozit fiindcă utilizează atmosfera din perimetrul localității.

#64
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Masina trebuia ridicata fara nici o somatie sau avertisment, parcarea in orice loc public, carosabil, trotuar, zona virana, loc nemarcat ca fiind loc parcare este neregulamentara si se sanctioneaza contraventional cu amenda sau ridicarea vehicul.

#65
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

 Tsunnnami, on 09 iulie 2021 - 09:24, said:

Nu ai cum sa platesti locul de parcare pentru un lighean. Nu poti pur si simplu.
Iti trebuie asigurare platita si inspectie tehnica sa poti plati locul
Culmea că știu și eu familii care au numărul autoturismelor dublu față de numărul membrilor și merg cu toate.
Deci, teoretic ar trebui să aibă ITP și asigurare. Doar teoretic.
Totuși, nu sunt niște ruginături euro 2 sau 3.
Deci tot ce e peste un autoturism de persoană într-o familie, nu are loc de parcare și e doar staționată sau depozitată pe domeniul public ?

#66
oxig3n

oxig3n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 07.09.2016
Cam asta este procedura și la mine în oraș. În primă fază vine somația dacă nu miști mașina o perioadă. Urmează amenda și ridicatul. Bineînțeles că asta nu rezolvă problema locurilor de parcare și a traficului care înnăbușește orașul. Se fac și ei că lucrează și caută soluții. În câțiva ani estimez blocaj total. Nici nu se mai dau amenzi ălora care parchează lângă trecere sau care ocupă tot trotuarul. Își dau și ei seama că nu există variante.

#67
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

 FC72, on 09 iulie 2021 - 09:30, said:

Masina trebuia ridicata fara nici o somatie sau avertisment, parcarea in orice loc public, carosabil, trotuar, zona virana, loc nemarcat ca fiind loc parcare este neregulamentara si se sanctioneaza contraventional cu amenda sau ridicarea vehicul.
Întră neaceasca imediat și te lămurește că mai bine să încurce sau să blocheze pietonii decât să o lase staționată pe șosea sau să lase loc și pentru oameni pe trotuar.

#68
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,977
  • Înscris: 20.10.2015

 foreverbanned, on 09 iulie 2021 - 09:30, said:

Culmea că știu și eu familii care au numărul autoturismelor dublu față de numărul membrilor și merg cu toate.
Deci, teoretic ar trebui să aibă ITP și asigurare. Doar teoretic.
Totuși, nu sunt niște ruginături euro 2 sau 3.
Deci tot ce e peste un autoturism de persoană într-o familie, nu are loc de parcare și e doar staționată sau depozitată pe domeniul public ?

Primaria iti da doar un loc de parcare pe apartament.
Restul te intereseaza une o poti parca.
In lumea civilizata PLATESTI de te indoi daca ai vehicul si-l stationezi.
In Romania strada e gunoiul mitocanilor, ca ei "platesc impozit" care in fapt, ca suma, nu ajuge nici pentru 2 ore.

#69
Stephenson_2-18

Stephenson_2-18

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 28.06.2021

 altuser09, on 09 iulie 2021 - 03:24, said:

Initiator,

Daca vrei sa pastrezi masina si locul de parcare, plateste RCA
https://www.aida.info.ro/
pai si astia sunt alta categorie de HOTI care nu stiu cum sa faca bani,iar cand ai nevoie de ei sa te despagubeasca astepti poate si luni.Chiar ieri imi spunea cineva ca a gasit o masina cu dauna totala in parcare si sunt  deja 2 luni in care asiguratorul nu misca un deget,si a uitat sa-i si sune pe pagubiti.
.Daca eu nu circul cu ea de ce sa platesc asigurare sa ingras buzunarele capuselor?Uite ca nu vreau asta.Asta chiar ma scoate din sarite.Eu pe asiguratori ii vad ca pe niste plosnite planetare.Sunt aproape la fel precum camatarii.Nu e nici o diferenta intre ei.

Aproape toti stau la "drumul mare sa-ti dea in cap" prin tot felul de metode.Asta este ce ma scoate din minti.Totul este facut impotriva omului ABSOLUT TOT.
De aia ma duc la dracu' sa ma ia prin paduri si cat mai departe de  "CIVILIZATIE".Efectiv imi este scarba de "civilizatia" asta,de oameni,inclusiv de mine.Daca ar veni o nava din alta galaxie,m-as urca in ea si as parasi Terra cu prima ocazie,fara sa ma uit in urma.

#70
oxig3n

oxig3n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 07.09.2016

 FC72, on 09 iulie 2021 - 09:30, said:

Masina trebuia ridicata fara nici o somatie sau avertisment, parcarea in orice loc public, carosabil, trotuar, zona virana, loc nemarcat ca fiind loc parcare este neregulamentara si se sanctioneaza contraventional cu amenda sau ridicarea vehicul.
Este vorba de parcarea autoturismului pe un loc marcat, adică regulamentar.

#71
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005

 Stephenson_2-18, on 08 iulie 2021 - 21:03, said:

...
abuz era daca ti-o ridicau si vinde la fier vechi.
muti masina 5m mai in fata si asta e.

#72
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

 oxig3n, on 09 iulie 2021 - 09:38, said:

Cam asta este procedura și la mine în oraș. În primă fază vine somația dacă nu miști mașina o perioadă. Urmează amenda și ridicatul. Bineînțeles că asta nu rezolvă problema locurilor de parcare și a traficului care înnăbușește orașul. Se fac și ei că lucrează și caută soluții. În câțiva ani estimez blocaj total. Nici nu se mai dau amenzi ălora care parchează lângă trecere sau care ocupă tot trotuarul. Își dau și ei seama că nu există variante.
Se poate staționa ilegal și fără să încurce pe cineva.
Dar au reumatism și nu pot merge 50-100 metri pe jos pentru a-și lăsa tabla într-un asemenea loc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate