Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Skoda Octavia 4 1.5 TSI E-TEC

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
394 replies to this topic

#271
Rares427

Rares427

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.09.2021
Salutare din nou!
După 2 luni de când circul cu nou mașină,  abia astăzi am constatat că pe gurile de climatizare pentru pasagerii din spate bagă doar aer rece, asta desi temperatura setata este de 23 grade. Sistemul este climatronic pe trei zone, cu reglajul temperaturii separat pentru locurile din spate și este setat pe AUTO. Care ar putea fi explicația?  S-a mai confruntat careva cu aceasta problemă?

#272
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Am verificat azi. In spate baga aer cald cu un pic de intarziere (5 min) fata de fata, dar baga.

#273
Rares427

Rares427

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.09.2021
Am descoperit de unde era problema cu căldura: pe modul ECO, dacă pe locurile din spate nu este niciun pasager, sistemul de climatizare nu bagă căldură, nici încălzirea în scaunele din spate nu se poate activa. Eu circul preponderent prin oraș și m-am obișnuit sa folosesc modul Eco. În modul Drive, climatizarea în spate merge și fără pasageri. Pana la urmă, nu a fost vorba despre o defecțiune, din fericire!

#274
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Pana la urma ce face ECO asta? Se vede vreo diferenta la consum?

#275
Rares427

Rares427

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.09.2021
Din ce am constatat eu, in modul ECO schimba vitezele la turații mai mici, sistemul start-stop intră mai repede, dezactiveaza doi cilindri atunci când nu este nevoie de putere sau chiar oprește de tot motorul chiar și în mers, are impact și asupra sistemului de climatizare așa cum am zis mai sus. E recomandat de folosit în oraș când se circulă bară la bară și da, se simte și la consum. În schimb, clar taie din putere și nu te mai poți baza pe același demaraj ca în modul DRIVE sau SPORT!

#276
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Pai si in Drive se opreste motorul in mers sau se dezactiveaza 2 cilindri. Probabil diferenta e la faptul ca schimba (si) mai jos si la climatizare.

#277
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Modul ECO îți strica mai repede masina decât modul DRIVE.

#278
Sigmus

Sigmus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 25.11.2018
In general da schimba mai devreme si mai jos. Consumul e neglijabil insa uneori e stresant sa astepti o eternitate sa schimbe la deal. La unele modele se poate seta manual plaja de turatii la care sa schimbe treapta. Indiferent de model nu se strica nimic.

#279
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Mie oricum mi se pare ca si pe normal schimba jos si devreme. De multe ori chiar in oras o mai bag in sport (sport din drive mode select nu din cutie)

#280
Rares427

Rares427

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.09.2021
Există vreo diferență în a schimba modul sport din shimbătorul shift by wire al cutiei de viteze și al schimba din drive mod selections?

#281
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,796
  • Înscris: 08.01.2010
Da, la directie, motor si, eventul, suspensii (DCC).

#282
Rares427

Rares427

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.09.2021
Salutare tuturor!
La voi merg serviciile Skoda Connect? La mine a mers OK din ianuarie pana ieri seara 28.03.2022. Astazi 29.03.2022 cand am vrut sa ma conectez prin aplicatia My Skoda, mi-a dat eroare ceva de genul ca datele masiinii nu au putut fi descarcate. Asa a tinut-o toata ziua. Seara m-am uitat in infotatement si am observat ca simbolul ala cu globul pamantesc este gri, semn ca nu se conecteaza la internet. O fi vreo problema la masina mea sau o fi picat serverul lor?

#283
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
La mine merg. Poți încerca un reset la unitatea mașinii.

#284
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Si la mine merge. Si in browser si pe aplicatie.

#285
Rares427

Rares427

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.09.2021
Și-a revenit și la mine din senin, fără să-i fac nimic. Pur și simplu dimineață s-a conectat din prima, nu știu ce a avut!

#286
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
Mai sunt întreruperi la serviciile online, la fel ca peste tot. Mentenanță, probleme tehnice neplanificate, în serverul central sau oriunde pe traseu (inclusiv la rețeaua de date națională). Motive pot fi nenumărate. :)

#287
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
#așafacetoate
Din păcate aplicația nu e foarte fiabilă și mai e și redusă ca funcționalități. De exemplu, la PHEV nu știe să facă distincția între mers electric și mers pe benzină. Mediile le face la grămadă. Am un consum pe benzină de 2% :).

#288
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Macar de bine de rau la mine s-a conectat tot timpul la masina. Sa vedeti ce varza e aia de la Peugeot Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate