Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Skoda Octavia 4 1.5 TSI E-TEC

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
394 replies to this topic

#1
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Cum era cazul sa schimbam vechiul Peugeot am inceput de prin toamna sa studiez piata pentru o masina de familie. Am vrut cutie automata si benzina. Am ramas la Octavia 4 vs Mazda 3 Sedan. Pana la urma a ramas noua Octavie care in varianta DSG venea si mild-hybrid. Echipare Style cu clever pack-uri, side assist, airbag-uri laterale spate, PDG, spalator faruri, stergator luneta, sun and pack, volan incalzit si inca ceva maruntisuri. Am dat comanda la jumatatea lui martie, masina fost fabricata in mai si am luat-o in 11 iunie. Am avut noroc ca la cateva zile dupa ce am platit avansul culoarea aleasa, Titan Blue a fost scoasa din configurator.
Pana acum am 1700 de km si nimic de reprosat cu exceptia manetei de ACC care mi se pare cam greu de folosit, cel putin pana te obisnuiesti cu ea si a pozitionarii grilelor de ventilatie centrale . Consum mediu 7.5 l/100 pana acum. I-am montat aparatoare de noroi pe spate ca se murdarea tare la orice ploaie. Urmeaza un road trip prin Romania saptamana viitoare si de abia astept sa o vad cum se misca la drum lung.

Attached Files



#2
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 03.11.2006
Arata bine!
S-o stapanesti sanatos si sa nu ai parte de evenimente neplacute!
Cum se comporta unitatea media?
Ai apucat sa testezi sistemul automat de faza lunga-faza scurta?

#3
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Multumesc. Pana acum nici o problema cu partea de media. A vazut Android Auto din prima fara cablu. Farurile au led-matrix, faza lunga e aprinsa mereu, doar ca "ocoleste" masinile din fata. La.un drum de 100km, am primit doar 2 flash-uri, ori in varf de panta ori in curba stransa cand senzorul a "vazut" tarziu masina din fata. Sunt incantat de felul cum se vede noaptea...

Edited by MiG29, 02 July 2021 - 15:27.


#4
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Drumuri bune si fara evenimente, foarte bine arata!

Poti sa-mi spui te rog cat a fost si cati caluti are masina?

Dupa cum ai zis, farurile acelea sunt dementeale noaptea, am vazut una in oras, si pana nu a trecut nu stiam ce e :))))

#5
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
150 de cai. Pretul de lista minus 2000 de euro discount Skoda, rabla cu eco bonus si discount-ul de la dealer care a fost ok, zic eu.

#6
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Frumoasa masina, s-o stapaniti cu placere si fara probleme! Pot intreba cat a fost pretul final ?

Edited by bluesnake, 02 July 2021 - 16:16.


#7
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018
S-o stapanesti sanatos!

#8
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 11.07.2006
Cat mai multi km fara evenimente,vrem pretul platit,nu am timp sa umblu pe site sa fac socoteli.ms.

#9
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,228
  • Înscris: 12.12.2011
Secret dă stat! Stat în stat!

Să o stăpânești sănătos!

#10
forum_member

forum_member

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.06.2021
Pe unde consumul asta?

#11
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007
Felicitari pt achizitie si drumuri fara incidente.
Prețul a depasit 30k?

Dupa umilele mele cunostinte si Mazda 3 tot mild hibrid era.

Edited by igor06, 02 July 2021 - 18:27.


#12
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
cocosata de la notre damme. Un estate de ce nu ai luat? E de zece ori mai practic. Si mai frumos.

#13
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002

View Postigor06, on 02 iulie 2021 - 18:27, said:

Felicitari pt achizitie si drumuri fara incidente.
Prețul a depasit 30k?

Dupa umilele mele cunostinte si Mazda 3 tot mild hibrid era.

Pretul de catalog era peste 30k dar cu discount-uri si bonus a scazut bine sub aceasta suma. Da, ai dreptate Mazda era mild-hybrid inclusiv pe cutie manuala.

Nu am vrut estate, desi este foarte reusit, trebuie sa recunosc.

#14
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,905
  • Înscris: 14.11.2004
Felicitari de achizitie!
Interesanta culoare, pacat ca nu o mai lasa, ca este placuta si diferita de atata, gri, alb si negru.
Mazda 3 era mai micuta decat Octavia, dar motorul SkyActive-X era o propunere interesanta pentru cei care "there's no replacement for displacement" si nu suporta turbo.
Camry nu suna interesant? Mare si incapatoare.

#15
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002

View Postforum_member, on 02 iulie 2021 - 18:18, said:

Pe unde consumul asta?

Pai cam 200 de km pe autostrada, 800-900 pe DN-uri si restul prin oras.

View Postconnectorxp, on 02 iulie 2021 - 20:19, said:

Felicitari de achizitie!
Interesanta culoare, pacat ca nu o mai lasa, ca este placuta si diferita de atata, gri, alb si negru.
Mazda 3 era mai micuta decat Octavia, dar motorul SkyActive-X era o propunere interesanta pentru cei care "there's no replacement for displacement" si nu suporta turbo.
Camry nu suna interesant? Mare si incapatoare.

Mazda a picat din cauza dimensiunilor. In spate lunde avem scaun ptr copil cat si la portbagaj,  in rest nimic de comentat, o masina deosebita.
Camry cred ca sarea de 30k si sincer nu m-a atras ca si design.

Edited by MiG29, 02 July 2021 - 20:24.


#16
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,905
  • Înscris: 14.11.2004
Camry are preturi beton, un vecin si-a tras una echipare medie pe la 28K, au oferte in showroom la masinile din stoc (an 2021) si intra la Rabla si au ceva bonusuri pentru ca sunt hibrid. Asta este buba la asiatici, in general, ca pe site vezi una, in realitate este mai jos.

#17
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Bonusul la hibrid non plug-in e maxim 4500 de lei. 3000 ptr hibrid si 1500 ptr emisii, daca se incadreaza. Saptamana asta am cerut niste oferte de la 2 dealeri Toyota ptr un Yaris, nici un fel de discount fata de pretul de lista. Exact ca la Hyundai...

#18
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,905
  • Înscris: 14.11.2004
Au inceput sa taie din discounturi la masinile populare precum Yaris si Corolla, ca vad pe net ca se plang oamenii, de vina fiind criza de semiconductoare si cererea din piata pentru ele, atat PF cat si flote, dar la modele mai putin populare precum Camry inca mai misca ceva. La Prius poti prinde ceva, ca este cam la final de cariera, acum vanzadu-se intr-o singura echipare, medie, si pe unele piete, precum Germania mai ai doar PHEV-ul, in rest nu-si mai are rostul cand ai mai toata gama hibrid.

La Hyundai-Kia este omor, un coleg are termen de livrare actualizat dupa anul nou, masina comandata in martie, de aici si lipsa de oferte, sa mai reduca din cerere.

Tu ai prins un termen de vis pentru o masina noua (model si configuratie la cerere) in contextul actual.

Edited by connectorxp, 02 July 2021 - 22:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate