Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Skoda Octavia 4 1.5 TSI E-TEC

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
394 replies to this topic

#379
Bassboy

Bassboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.08.2009
Ce alte schimbari ai observat ?
Întrebarea este dacă este posibil update-ul din soft sau diferă partea hardware la astea mai noi?

#380
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007

View PostMiG29, on 18 iunie 2023 - 21:34, said:

1470, ceva de genul.
Mie la revizia de 2 ani mi-au cotat la aprox 1800 lei, am platit 1270 ulei, filtru ulei si schimbat lichid de frana, filtrele de aer le schimbasem eu.

#381
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Avia are preturi destul de ok in comparatie cu altii. Ajuta si cardul de membru Avia, ai ceva discount-uri.

#382
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018
Chiar nu inteleg ce e asa de secret sa pui pretul obtinut cu toate reducerile... Eu am configurat o octavia 1.5 mild hybrid cu mai toate prostiile si iese undeva la 39k pret lista, si nu cred ca o sa o scot pe la un 28-29k ptr ca Skoda sunt chitrosi si nu dau discount-uri... As fi luat RS dar are garda la sol joasa, nu are nici macar un pic de hibridizare si Octavia e cam singura varianta

#383
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Parca 24 si un pic a fost. Nu mai stiu exact si mi-e lene sa caut factura.

#384
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,623
  • Înscris: 15.06.2007
Eu stiu exact si dupa 7 ani cat a costat masina mea. Imi amintesc schimbul de emailuri cu reprezentanta, cand am primit 3 facturi diferite,  ca mereu gresea ceva, uita sa scada una, sa adauge alta.. in final a fost 70.000 de lei fara maruntis.

Edited by tfmercedez, 17 November 2023 - 11:00.


#385
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Si eu stiu ca pe  Logan in 2006 am dat 8155 de euro. Dupa aia nu mi-am mai batut capul.

#386
madaCTA

madaCTA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.05.2007
Foarte utile informatiile din acest topic. Astazi m-am incantat si eu cu procedura de achizitionare a unei masini Skoda Kamiq de la Avia Motors Constanta, aceiasi motorizare pe care o aveti pe Octavia, 1.5 TSI DSG, minus mild hybrid, doar motor termic. In primul rand m-am lovit cu atitudinea fata de client. Am avut impresia ca cersesc masina pe care mi-o doream, ei stapanii, eu sclavul. Atat de refractari cu un client venit pentru achizitie. Parerea mea este ca ar trebui sa faca multe cursuri de formare in atitudinea cu clientul si chiar este imperios necesar sa reclam la forumurile superioare (Porche si Skoda Cehia) atitudinea abordata de angajatii companiei catre un client. Ne mai facem bine, noi romanii, vreodata?

#387
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013
Trimite maiuril la mai multi dealeri skoda si vezi unde obtii cotatii mai bune....lasa-i sa doarma pe scaune, ca banuiesc ca nu si-au ridicat fundurile!Nici 2000 lei nu le-as da salariu acestor indivizi.

#388
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 16.07.2017
Mig29, pana in prezent esti mulțumit de fiabilitatea motorului si de optiunea pentru acest motor?Câți km ai rulați?Ai avut probleme tehnice cauzate de defecțiuni la motor, cutia de viteza sau filtru de particule?
Ce ulei de motor folosesti?0w20?
În utilizarea de zi cu zi, inclusiv când este o zi foarte însorită, sunt lizibile indicatoarele plansei de bord care este electronica și nu știu dacă nu este afectata în timp, dacă sta masina doar afara, expusa la soare.
Cat ai garanție la planta de bord?

Edited by freddy2017, 16 March 2024 - 09:06.


#389
Kata13133

Kata13133

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 06.03.2016
De regula, mi-am facut reviziile la Avia Pantelimon. Am ajuns intr-un an la Avia Constanta. Total dezamagit. Lipsa de profesionalism. E diferenta mare intre oamenii din Pantelimon vs Constanta. La CT mi-au setat intervalul de service gresit (a trebuit sa ma intorc), au "uitat" sa-mi scada din factura un litru de ulei, fiind membru ClubAvia, plus atitudinea, de care spunea si colegul.

#390
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

 MiG29, on 24 mai 2023 - 22:26, said:


Am fost foarte tenat sa o dau si sa iau un Peugeot 408 nou echipat similar  (aprox 5-6 k euro diferenta), dar din pacate termic are doar 130CP si test drive-ul nu m-a impresionat deloc mai ales ca e tot 1.2 in 3 cilindri pe care il am si pe 208
Ce ti-ar fi oferit Peugeot 408 fata de actuala Skoda Octavia, în afara ca ar fi o masina noua?

#391
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,623
  • Înscris: 15.06.2007

 madaCTA, on 16 martie 2024 - 03:16, said:

Foarte utile informatiile din acest topic. Astazi m-am incantat si eu cu procedura de achizitionare a unei masini Skoda Kamiq de la Avia Motors Constanta, aceiasi motorizare pe care o aveti pe Octavia, 1.5 TSI DSG, minus mild hybrid, doar motor termic. In primul rand m-am lovit cu atitudinea fata de client. Am avut impresia ca cersesc masina pe care mi-o doream, ei stapanii, eu sclavul. Atat de refractari cu un client venit pentru achizitie. Parerea mea este ca ar trebui sa faca multe cursuri de formare in atitudinea cu clientul si chiar este imperios necesar sa reclam la forumurile superioare (Porche si Skoda Cehia) atitudinea abordata de angajatii companiei catre un client. Ne mai facem bine, noi romanii, vreodata?
mie imi povestea cineva din SUA, ca acolo exista reprezentante unde intri pieton si pleci sofer. Iti poti inchipui asa ceva?  Sa pleci in oras si la intoarcere cumparatura sa fie chiar o masina?  Daca ar aparea si la noi asa ceva, si ar fi mai multi cumparatori cu mentalitatea asta, ca  ma duc la ala care imi vinde mai repede.. dar la noi toti fac in chiloti, ca rable, ca declaratii fiscale, rar, ca numere rosii si alte scuze.

Edited by tfmercedez, 17 March 2024 - 15:57.


#392
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Ok, pe scurt
1.Eu am luat masina de la Porsche Bucuresti Nord tocmai din cauza atitudinii celor de la Avia Motors Constanta. Un sicitr general care m-a facut sa caut alternative.
2. Masina are cam 36k. In afara de problema cu bateria (descrisa aici) aparuta la o luna dupa ce am luat masina nu am avut nici un fel de probleme. Merge bine, si pe frig si pe cald, partea media la mine nu a dat erori niciodata. Ulei 0W20, Castrol schimbat la an, prima data 15k a doua revizie 10k km.
3. 408-ul mi-a placut f mult fizic. Avem si un 208 si am mai condus Peugeot-uri, design-ul industrial francez imi place. Skoda e o masina f ok, sunt f multumit de ea, Peugeot-ul are un "je ne sais quoi", dar 408-ul nu imi oferea nimic in plus. Mai putini cai, motor in 3 cilindri, lipsa auto-hold, lipsa stergator spate care nu exista nici ca optiune. Ca si plus poate cutia Aisin cu 8 trepte. De aia nici n-am mers mai departe. Astept noul 3008, sa vedem ce poate si mai ales cat costa....

#393
Buya13101970

Buya13101970

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.01.2024
Buna seara! De astazi sunt posesorul unei Octavia 4, 1.5 TSI MHEV DSG, model Style. Va rog sa-mi spune-ti daca e bine sa pun folie PPF pe capota, faruri si bara. Va rog sa fiti ingaduitori cu mine, sunt nou pe forum. Multumesc!

#394
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Eu n-am pus. Pentru mine nu a meritat investitia.. Am ceva urme de la pietre dar asta e pana la urma. Nu e vreo masina de colectie, pana la urma se poate vopsi cand o sa fie nevoie

#395
Buya13101970

Buya13101970

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.01.2024
Multumesc pt raspuns!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate