Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Skoda Octavia 4 1.5 TSI E-TEC

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
394 replies to this topic

#361
alextz

alextz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 05.05.2002
E un forum și poți zice orice. Poza pusa de tine dezinformeaza pentru că include și mersul cu bateria plina de la priza. Pune o poza după un 140km/h in mod hibrid cu bateria goala pe minim 10km/h. Cutia DCT nu poate varia turația la viteza constanta iar eu bănuiesc că o cutie eCVT e marginal mai eficienta din acest caz pentru că load ul motorului este constant.

#362
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,786
  • Înscris: 08.01.2010
Fara baterie consuma cat Octavia 1.5TSI daca merge foarte incet. La viteze mai mari e penalizat de greutate si va consuma mai mult. Cat despre acceleratii, un 1.5TSI il distruge, pana si 1.0TSI e mai rapid pana la 100km/h cu o secunda, cand are bateria plina si cu multe secunde cu bateria goala.
La 140km/h are vreo 8% consum, iar Octavia din titlu in jur de 6%. Hibridele ca Ioniq sunt masini de viteze mici si distante scurte,

#363
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012

Vizualizare mesajCumulus, pe 14 ianuarie 2023 - 09:53, a scris:

Hibridele ca Ioniq sunt masini de viteze mici si distante scurte,
Posted image ai decretat tu asta? pai si daca am facut concedii prin vestul europei sau Grecia ce fac? daca merg constant pe autostrada (acolo unde se poate) cu 140-150km/h?  cum e? imi interzici tu? ca trebuie sa merg incet sau pe distante scurte?...wtf?! tu vezi ce bazaconii emiti?

Consumuri autostrada spre Dubrovnik

Attached Files


Edited by raven75, 17 January 2023 - 17:25.


#364
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,786
  • Înscris: 08.01.2010
Au ajuns unii cu bicicleta din Bucuresti pana la mare, se poate orice.
Daca ai merge cu 150km/h ai consuma macar 8% pe autostrada, daca nu si mai mult, pentru ca nu e o masina facuta pentru viteze mari, fiind penalizata de motorul aspirat, de mica putere. Bucura-te de masina, dar nu mai inflori textul.
Totusi, aici e vorba despre Octavia 1.5TSI, de ce insiri vrute si nevrute legate de Kona?

#365
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012

Vizualizare mesajCumulus, pe 17 ianuarie 2023 - 23:48, a scris:

Totusi, aici e vorba despre Octavia 1.5TSI, de ce insiri vrute si nevrute legate de Kona?
i-am raspuns lui radudc postul #352 si te-ai trezit tu apoi sa faci pe desteptul...spor!

#366
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008
MIG29, ai avut probleme cu filtru de particule?Își face regenerarea?Se simte cat are loc regenerarea filtrului de particule?
Se poate curata filtru de particule?
Cât costa un filtru de particule, nou?
Este o problema, pentru motorul tău, turbo, în special, turbina, dacă mergi submotorizat?

#367
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Nu am avut probleme. Nu stiu nimic despre subiect, daca isi face regenerare si cum. Presupun ca mersul subturat creaza probleme ptr orice motor turbo...

#368
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,549
  • Înscris: 26.05.2022
Aiurea. Dsg-ul schimba la 1200rpm si nu se întâmplă nimic.

#369
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Aproape 25k km.
Merge bine, am mai adaugat niste zgarieturi mai mici si mai mari de la pietre pe capota si pe ambele aripi spate....
Bonus nu mai functioneaza stropitoarea de la stergatorul ptr luneta. O duc la revizie in iunie si o sa le zic sa se uite la ea.

Am fost foarte tenat sa o dau si sa iau un Peugeot 408 nou echipat similar  (aprox 5-6 k euro diferenta), dar din pacate termic are doar 130CP si test drive-ul nu m-a impresionat deloc mai ales ca e tot 1.2 in 3 cilindri pe care il am si pe 208

#370
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 11.03.2010

 NikoroB, on 22 februarie 2023 - 01:36, said:

Aiurea. Dsg-ul schimba la 1200rpm si nu se întâmplă nimic.

Subturat e sarcina mare la turatii mici. Daca merge lejer/constant la 1200, nu e neaparat subturat.
Cum apesi pedala de acceleratie, cum retrogradeaza. Mersul constant la turatii mici, in treapta potrivita = uzura minima.



#371
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
A doua revizie azi, 25800 km. Ulei, toate filtrele si lichidul de frana. Nimic de semnalat. Stropitoarea de la luneta era infundata, am rezolvat-o eu intr-o seara.

#372
ajaccio

ajaccio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 19.02.2008
Pret revizie de curiozitate?

#373
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
1470, ceva de genul.

#374
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
30.000 km. Toate bune si frumoase. O mica plimbare prin Tinutul Secuiesc, in formula completa, adica si cu cel mic, ocazie cu care am trecut Dunarea pe noul pod.  Masina se comporta ca in prima zi, climatizarea a facut fata cu brio, drumurile au fost bune si la propriu si la figurat.

Attached Files


Edited by MiG29, 21 August 2023 - 00:57.


#375
Rares427

Rares427

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.09.2021
@MiG29   La revizia din iunie 2023, ți-a făcut și vreun update de software? Ce versiune de software are mașina în prezent?

#376
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Nu s-a facut niciun update la reprezentanta. Isi mai face masina din cand in cand, imi apare pe ecran.

#377
Bassboy

Bassboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.08.2009
Salut!

Am si eu o Octavia 1.5 e-Tec livrată anul trecut în octombrie. La câțiva colegi le-a venit mașinile acum și (ei au motorizare 2.0 TSI) virtual cockpit se comportă un pic diferit. La ei se poate schimba ca pe centru să nu scrie viteza ci sa afișeze detalii despre drum.
Atașat cele două versiuni. La voi cum e? Se poate schimba cu actualizare de software? La mine mai vin update-uri online, ba chiar la revizia de 30 000 km a fost facut un update și la reprezentanță...

Attached Files



#378
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Am vazut ca masinile mai noi vin cu afisaj diferit.. Mi-ar placea si mie, nu stiu daca e posibil online sau doar la reprezentanta...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate