Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Insectarul greșelilor zilnice din forum

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
981 replies to this topic

#523
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,537
  • Înscris: 21.04.2014

Quote


Un vecin de-ai mei este casatorit cu o femeie (asa cum se faceau lucrurile pe vremea mea).

Un vecin de-al meu... bla-bla.

Quote


Daca topicul rezista pana maine, va zic si celelalte vise care apare pe parcurs.

Bla-bla... vise care apar pe parcurs.




#524
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,608
  • Înscris: 30.08.2017
E corect un vecin de-ai mei...

#525
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,537
  • Înscris: 21.04.2014
Numai unul e casatorit cu o femeie, restul sint cu barbati ? :D

#526
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,608
  • Înscris: 30.08.2017
Nu înțeleg ce vrei să zici acolo, dar e corect cum s-a exprimat colegul și greșit ce ai scris tu.

E aiurea că pe topicul ăsta au ajuns să fie raportate ca erori exprimări corecte.

#527
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 05.03.2009
Nu vă mai contraziceți, Academia acceptă din 2005 ambele forme:
https://dexonline.ro...e_nou_Ăźn_DOOM2
„În construcţia cu prepoziţia de (care şi-a pierdut sensul partitiv „dintre”, dobândind sensul „de felul”) + pronume posesiv, norma actuală admite, pe lângă plural, şi singularul: un prieten de-ai mei/de-al meu, o prietenă de-ale mele/de-a mea.”

Nu mi se pare că ar avea vreun sens, dar... asta e!

Edited by Beda_Venerabilis, 02 June 2022 - 20:54.


#528
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,071
  • Înscris: 20.06.2009

View Postgeorge_alexandru, on 02 iunie 2022 - 18:44, said:

E corect un vecin de-ai mei...
Un vecin de-al meu... cîțiva vecini de-ai mei... Parcă sună altfel, nu?:)

P.S. Că academia dă din guriță și cu rost și fără rost, mi-s sătul! Din partea mea, pot să iasă toți la pensie, să se ducă la pescuit sau să-și vadă de nepoți, dar să nu mai ia decizii "în folosul" națiunii...

#529
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,608
  • Înscris: 30.08.2017

View Postcrislacor, on 02 iunie 2022 - 22:31, said:

Un vecin de-al meu... cîțiva vecini de-ai mei... Parcă sună altfel, nu?Posted Image


Altfel, dar gresit...cel putin pe vremea cand am facut noi scoala, ca vad ca bosorogii de la Academie tind sa bage tot felul de prostii in limba romana.

Vecin de-ai mei se refera la un vecin dintr-o multime....multimea vecinilor mei. E echivalentul lui "unul dintre vecinii mei".

Ai doua variante corecte:

-un vecin al meu
-un vecin de-ai mei

O explicatie mai detaliata in acest articol:

https://www.digi24.r...recventa-479867

Edited by george_alexandru, 02 June 2022 - 23:41.


#530
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,071
  • Înscris: 20.06.2009
Știam explicațiile, le-am citit și eu, dar așa cum domnia sa spune la un moment dat „Vi se pare că aceste ultime formulări sunt forţate sau sună un pic cam ciudat? Posibil (...)”, eu voi răspunde că nu posibil, ci categoric! Iar cum limba evoluează și tendința e spre o ușurare a exprimării și nu îmbîrligarea ei, sincer, nu vreau să se uite lumea cruciș la mine cînd le-oi vorbi „literar”! Mai ales că nici nu sînt de acord cu această exprimare...

#531
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,537
  • Înscris: 21.04.2014

View Postgeorge_alexandru, on 02 iunie 2022 - 20:18, said:

Nu înțeleg ce vrei să zici acolo, dar e corect cum s-a exprimat colegul și greșit ce ai scris tu.

E aiurea că pe topicul ăsta au ajuns să fie raportate ca erori exprimări corecte.

Cind faci o referire la o singura persoana si vrei sa subliniezi apartenenta in vorbire (ca-i vecin cu tine si nu cu altcineva), nu aduci in discutie multimea. In cazul de fata, toti vecinii din cartier, din care numai unul are o nevasta. :D. E o exprimare eronata, care lasa loc de interpretari. Acum ai inteles ?

Corect e un vecin de-al meu. "De" nu schimba pronumele posesiv, care se acorda cu genul, numarul si cazul substantivului determinat. Indica doar faptul ca e vorba de un apropiat, care locuieste cu tine in bloc si nu la scara alaturata. :)

https://anonimov.ro/...eten-de-al-meu/













#532
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 05.03.2009
Până în 2005 expresia avea un sens, apoi a căpătat alt sens. Cum, în ce fel s-a întâmplat asta?
Ce e corect și incorect nu stabilim noi. Putem accepta sau nu, putem vorbi într-un fel sau altul, dar nu stabilim noi regulile. Altfel, nu ne-am mai da copiii la școală (o expresie foarte interesantă!), ci i-am învăța noi acasă, după cum credem de cuviință. Ar fi un haos total.

Edited by Beda_Venerabilis, 03 June 2022 - 10:19.


#533
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,537
  • Înscris: 21.04.2014

View PostBeda_Venerabilis, on 03 iunie 2022 - 10:18, said:


Ce e corect și incorect nu stabilim noi. Putem accepta sau nu, putem vorbi într-un fel sau altul, dar nu stabilim noi regulile.

Sper sa n-apuc ziua cind ni se va spune ca toata viata ne-am imbracat gresit tragind sosetele pe picioare si nu pe cap. :death:

Uneori ma intreb daca presedintele Academiei e ungur de nu-l zgiriie dezacordurile pe timpan ? :rolleyes:

Edited by honeybee, 03 June 2022 - 10:44.


#534
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,071
  • Înscris: 20.06.2009

View PostBeda_Venerabilis, on 03 iunie 2022 - 10:18, said:

(...) dar nu stabilim noi regulile. (...)
Corect! Dar pînă și regulile pot fi schimbate, nu?:)

#535
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 05.03.2009
1. Ceea ce voiam să subliniez este că, atunci când discutăm despre greșeli, trebuie să ne raportăm la reguli oficial acceptate, indiferent dacă ne plac sau nu.
Asta nu înseamnă că nu putem să le discutăm, să le punem sub semnul întrebării, să facem petiții și mitinguri de protest etc.

2. Ce mă deranjează pe mine (uneori) este logica din spatele modificărilor și explicațiile oferite (când sunt oferite) de specialiști.
Întrebarea mea este de ce până în 2005 se considera că expresia are un sens, apoi sensul s-a schimbat? Asta vreau să înțeleg. Aceeași expresie își modifică sensul conform cărei reguli?

Când spun „un vecin de-al meu/de-ai mei” apartenența e clară. Și atunci de ce nu spun „vecinul meu”? Fiindcă am mai mulți? Înseamnă că vreau să vorbesc despre unul/unii dintre vecinii mei.
Asta e logica mea. Nu e vorba despre apartenență, ci de separarea de grup.
Aș accepta mult mai ușor explicația „a intrat în uz”, „e mai ușor de pronunțat” sau „sună mai bine”; nu e nevoie să găsim mereu explicații savante.

Îmi cer scuze, cred că am „luat-o pe arătură” cu tema discuției.

#536
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nu, asa ar trebui sa arate topicul asta. Cu dezbateri, cu pareri, sa fie interesant.
Nu cum era inainte.

#537
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,071
  • Înscris: 20.06.2009
Cînd spun un „vecin de-al meu” fac în primul rînd o referire la mine, mă raportez la mine și la acel vecin! Nu e vorba de un oarecare vecin dintre ai mei!
Mă rog, nu știu dacă m-am făcut înțeles, dar eu unul așa văd problema...

#538
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 05.03.2009

View Postcrislacor, on 03 iunie 2022 - 16:01, said:

Cînd spun un „vecin de-al meu” fac în primul rînd o referire la mine, mă raportez la mine și la acel vecin! Nu e vorba de un oarecare vecin dintre ai mei!

Dacă spui „un vecin de-ai mei”, nu mai faci o referire la tine și la acel vecin? Vorbești despre alte persoane?
Academia a făcut o șmecherie, ca să poată justifica acceptarea formei populare: a zis că s-a modificat înțelesul. Înțelesul era același și în urmă cu 30 de ani.

#539
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Eu sincer, nu am auzit pe nimeni vreodata spunand "un vecin de-ai mei". Nici persoane in varsta, nici la televizor, nimeni.
As fi curioasa daca in scrieri mai vechi se folosea aceasta sintagma.

#540
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 05.03.2009
Eu am întâlnit cazuri, dar foarte rare. Imensa majoritate (inclusiv eu) spunem „un prieten de-al meu”. Pur și simplu sună mai bine, mai firesc.
Exact asta ar fi trebuit să spună lingviștii: „De azi înainte, ținând cont de uzul îndelungat, forma corectă este aceasta.” Ei au preferat să inventeze o scuză penibilă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate